rozwińzwiń

Kłopoty pani Doroty

Okładka książki Kłopoty pani Doroty Tadeusz Borowski
Okładka książki Kłopoty pani Doroty
Tadeusz Borowski Wydawnictwo: Wolne Lektury literatura piękna
Kategoria:
literatura piękna
Wydawnictwo:
Wolne Lektury
Data wydania:
2023-04-10
Data 1. wyd. pol.:
2023-04-10
Język:
polski
Średnia ocen

6,5 6,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,5 / 10
4 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
652
252

Na półkach: ,

Rok 1948 był kolejnym rokiem przemian polityczno-społecznych jakie władza ludowa wprowadzała w Polsce po zakończeniu drugiej wojny światowej. Uczciwi obywatele miast i wsi urabiali sobie ręce po pachy odbudowując kraj, a element klasowo niepewny sabotował i bruździł młodej socjalistycznej ojczyźnie, czerpiąc chciwą łapą wszystko, co elementowi w łapy wpadło. W takich realiach rozgrywa się akcja opowiadania „Kłopoty pani Doroty” Tadeusza Borowskiego, które zostało opublikowane w 1950. Na Wschodzie szerzył się kult jednostki, ale nad opowiadaniem duch złowieszczego Soso się nie unosił. Z dwojga złego, Borowski wybrał to odrobinę mniejsze i „znad głów prezydium spoglądał na salę mądry, uśmiechnięty jakby z ironią - wielki Lenin”. Trudno powiedzieć, czy „wielki” odnosi się do Lenina jako takiego, czy do rozmiarów jego portretu. Kto chce, niech sobie wybierze. Mnie bardziej odpowiada wariant z portretem.

W zacytowanym wyżej zdaniu pojawia się słowo „ironia” i ono jest bardzo istotne, a nawet kluczowe, bo opowiadanie – począwszy od kiczowato rymowanego tytułu, a skończywszy na ostatnim zdaniu - zbudowane jest na ironii. I właśnie dlatego zakończenie zrobiło na mnie piorunujące wrażenie. Ale – spokojnie! Nie zamierzam spojlerować. „Kłopoty” mają zaledwie kilkadziesiąt stron, znajdują się w zasobach Wolnych Lektur, toteż nic nie stoi na przeszkodzie, żeby je sobie wziąć i przeczytać.

Kończąc chciałabym przy okazji wyrazić radość z faktu, że obecnie nie ma już walnych zebrań, na których „przez gęsty dym papierosów nic nie można było zobaczyć” ani rozpraw sądowych, gdzie „stłoczeni w ławach widzowie palili bez przerwy i dym snuł się po izbie”. Co za ulga...

Rok 1948 był kolejnym rokiem przemian polityczno-społecznych jakie władza ludowa wprowadzała w Polsce po zakończeniu drugiej wojny światowej. Uczciwi obywatele miast i wsi urabiali sobie ręce po pachy odbudowując kraj, a element klasowo niepewny sabotował i bruździł młodej socjalistycznej ojczyźnie, czerpiąc chciwą łapą wszystko, co elementowi w łapy wpadło. W takich...

więcej Pokaż mimo to

avatar
955
868

Na półkach:

Dłuższe opowiadanie zawarte w zbiorze „Pożegnanie z Marią”, zawierającym wybrane opowiadania Tadeusza Borowskiego, ale tylko tym, ze wstępem Jarosława Iwaszkiewicza; możliwe, że także w innych zbiorach opowiadań tego autora. Wydane niedawno samodzielnie, jako e-book. Ponoć gdzieś pojawiło się pod tytułem „Śmierć frajerom” lub „Kłopoty pani Doroty czyli śmierć frajerom”.
 
Specyficzny styl Borowskiego to jedna z dwóch zalet opowiadania. Drugą jest wyjątkowy obraz Polski w latach, które wydają się nikogo nie interesować, a może nawet fakty na ten temat nie są powszechnie znane. Chodzi bowiem o Polskę już po drugiej wojnie światowej, ale jeszcze nie "komunistyczny" PRL. Tak, było coś takiego; trwało ze dwa-trzy lata. Taki okres przejściowy.
 
Główną bohaterką „Kłopotów pani Doroty” jest tytułowa Dorota, uprawiająca prostytucję małżeńską lub związkową. Mąż i kochanek właściwie jednocześnie, aż do chwili, gdy wyjaśni się, który z nich lepiej rokuje na przyszłość, który będzie obejmował ważniejsze stanowiska i zarabiał więcej pieniędzy.
Drugim bohaterem jest kochanek pani Doroty, pan Stasinek – cwaniak, dorobkiewicz, kanciarz, hochsztapler, zbijający majątek na Ziemiach Uzyskanych, z planami na karierę w stolicy. „Śmierć frajerom” to filozofia życiowa pana Stasinka, wykorzystującego bezwzględnie i cynicznie wszystkich i wszystko.

Dłuższe opowiadanie zawarte w zbiorze „Pożegnanie z Marią”, zawierającym wybrane opowiadania Tadeusza Borowskiego, ale tylko tym, ze wstępem Jarosława Iwaszkiewicza; możliwe, że także w innych zbiorach opowiadań tego autora. Wydane niedawno samodzielnie, jako e-book. Ponoć gdzieś pojawiło się pod tytułem „Śmierć frajerom” lub „Kłopoty pani Doroty czyli śmierć...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    4
  • 2023
    1
  • Wolne Lektury
    1
  • Chcę przeczytać
    1
  • CZAS POWSTANIA: XX wiek
    1
  • FORMA: Opowiadania, nowele
    1
  • Literatura polska
    1

Cytaty

Więcej
Tadeusz Borowski Kłopoty pani Doroty Zobacz więcej
Tadeusz Borowski Kłopoty pani Doroty Zobacz więcej
Tadeusz Borowski Kłopoty pani Doroty Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także