Monika Adamczyk

„Kim są Polacy” to zbiór tekstów autorstwa wybitnych intelektualistów - prof. Agaty Bielik-Robson, dr. Przemysława Czaplińskiego, bp. Grzegorza Rysia, prof. Janusza Tazbira, Adama Michnika, prof. Joanny Tokarskiej-Bakir i Adama Zagajewskiego. Przedstawiają w nich swój punkt widzenia na polskie sprawy i kondycję Polaków jako narodu. Książka wydana nakładem Agory i Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie ukaże się 18 stycznia 2013 r.

W tekstach zebranych w książce „Kim są Polacy” wybitni polscy intelektualiści, zaproszeni do dyskusji przez prof. Jerzego Hausnera i Adama Michnika, odpowiadają m.in. na pytania, co składa się na polską tożsamość, czy potrafimy racjonalnie spojrzeć na własną historię i wyciągnąć konstruktywne wnioski na przyszłość. Każdy z nich przedstawia swój punkt widzenia: bp Grzegorz Ryś zastanawia się, co to znaczy być Polakiem w dobie globalizacji, Janusz Tazbir dowodzi, że „na oczach naszego pokolenia zakończył się ostatecznie proces formowania polskiej świadomości narodowej”, a Adam Zagajewski zauważa, że „Polacy nie wiedzą zbyt dobrze, jak być Polakami”.

Książka powstała z inicjatywy Katedry Gospodarki i Administracji Publicznej Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie w związku z programem XXXVI sympozjum
„Współczesna gospodarka i administracja publiczna”, Zawiercie, 18-20 stycznia 2013r.

źródło opisu: Agora SA

źródło okładki: Agora SA

Oficjalna recenzja
Bartek książek: 64

Polaków obraz własny

Dwadzieścia lat życia i funkcjonowania w wolnej Polsce, to dobry czas do podsumowań. Pokusili się o nie znani i cenieni przedstawiciele naszego życia politycznego, naukowego i kulturalnego. Podstawą do dywagacji na temat tego, kim są Polacy, jest wywiad z Adamem Michnikiem, wywiad, który punktuje nasze narodowe wady i zalety. Jednak sama idea rozmowy swą genezę wywodzi z podziałów, jakie w ostatnich latach coraz dotkliwiej dosięgają nas, Polaków. Co wpływa na nasze postrzeganie samych siebie? Na to i wiele innych pytań odpowiedzi szukają m.in. prof. dr hab. Agata Bielik-Robson, prof. dr hab. Przemysław Czapliński, ks. bp dr hab. Grzegorz Ryś, prof. dr hab. Janusz Tazbir, prof. dr hab. Joanna Tokarska-Bakir, Adam Zagajewski.

„Kim są Polacy?” to lektura niesłychanie mądra, pouczająca i głęboka. Doskonale napisana, poparta wiedzą i doświadczeniem, a zarazem idealna do czytania praktycznie przez każdego. Oczywiście warunkiem jest jedno – to, że potencjalny czytelnik interesuje się nieco własną tożsamością narodową i nie reaguje alergicznie na nazwisko naczelnego „Gazety Wyborczej”.

Pytania o naszą wiarę, o antysemityzm, nacjonalizm i mesjanizm – oto tematy, które starają się nam przybliżyć autorzy książki w taki sposób, by nawet laik poznał i zrozumiał własną historię. Robią to na dodatek z niesłychanym wyczuciem i smakiem, starając się, o ile to w obecnych czasach możliwe, zachować jak najdalej posuniętą bezstronność. Lektura „Kim są Polacy?” jest doskonałą pożywką do głębszej zadumy nad znaczeniem patriotyzmu, jego istotą i genezą. Zarazem stanowi wspaniały przyczynek do wszelakich dyskusji o obecnej sytuacji w kraju.

Prezentowana książka jest lekturą niezwykłą– z jednej strony wyjątkowo mądrą, a z drugiej niesłychanie klarowną i przyswajalną. Może też stać się początkiem szerszej dyskusji, choćby w gronie rodzinnym. Z czystym sumieniem polecam „Kim są Polacy?” tym, którzy choć trochę interesują się życiem publicznym i tym, którzy mają nieco większe aspiracje intelektualne.

Bartek `barneej` Szpojda

Marcin Kos | 2016-07-06
Przeczytana: 2013 rok

Kilka śmiałych tez, które miałem w głowie, ale myślałem, że przesadzam. Aż tu nagle okazało się, że ktoś myśli podobnie.

Zzyciaksiazek | 2015-07-28
Przeczytana: marzec 2013

Pozycja to mała, niepozorna. Kilka tekstów wybitnych intelektualistów. Kilka tekstów w dyskusji o tym, co mógłby odpowiedzieć chłopiec z wiersza Władysława Bełzy, „Kto ty jesteś? Polak mały”. Co więcej, co mógłby odrzec każdy z nas.

Jest głos Adama Michnika i jego refleksje, jakimi dzieli się z czytelnikiem w wywiadzie z Jerzym Sadeckim. Dalej, są głosy przedstawicieli zajmujących się religią, literaturą, historią, filozofią czy antropologią kulturową. Ta interdyscyplinarność pozwala na spojrzenie z różnych perspektyw na poruszany temat. I pokazuje, jak złożone jest to zagadnienie.

„Kim są Polacy?” nie daje gotowych odpowiedzi. To zaproszenie do dyskusji. O tym, kim jesteśmy. O próbie określenia tożsamości Polaka i Polki w XXI wieku. W obliczu istniejących podziałów: społecznych, kulturowych, etnicznych, światopoglądowych. Zarys obrazu, jaki tworzy współczesne, polskie społeczeństwo i jego obywatele.

Źródło: www.zzyciaksiazek.blogspot.com

andziorek | 2013-02-13
Przeczytana: 13 lutego 2013

Polacy to dość trudny w ocenie naród. Z jednej strony, gdy wymaga tego potrzeba chwili potrafimy się jednoczyć i wspólnymi siłami działać w słusznej sprawie. Z drugiej jednak nietrudno dostrzec wśród nas podział – i to dość głęboki. Potęgują po w sposób znaczny politycy – dzieląc nas na „prawdziwych Polaków” i całą resztę, która do pierwszej kategorii bynajmniej nie należy.

Generalnie proces tworzenia naszej tożsamości narodowej był długi i mozolny. Nie sprzyjały mu okoliczności: liczne wojny, utrata naszej państwowości, problemy gospodarcze i społeczne… Polacy zmuszeni byli walczyć o siebie i o swój kraj. Narodził się swego rodzaju polski mesjanizm, który do dziś ma głębokie korzenie, w pewnych kręgach.

Wiele osób (szczególnie ze starszego pokolenia) żyje historią; szczycą się tym co było, co udało nam się wywalczyć – zapominając przy tym o współczesnych realiach… Jak napisała Agata Bielik-Robson: „(…) nasz narodowy dyskurs tożsamościowy nie przyjął nowoczesnej formy, a polska...

Jaga | 2013-01-26
Na półkach: Przeczytane, Książki 2013