Dzienniki rowerowe

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Terra Incognita". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: W.A.B.
Bicycle Diaries
978-83-7414-923-5

„Rower to najczęściej na świecie używany środek lokomocji" - tak brzmi jedno z pierwszych zdań tej niecodziennej książki. Jej autor, muzyk David Byrne, doskonale wie, co mówi - jeździ na rowerze od początku lat osiemdziesiątych, najpierw poruszał się nim po Nowym Jorku, potem po wielu miastach w wielu krajach świata. Opisuje USA, Niemcy, Turcję, Argentynę, Filipiny, Australię i Wielką Brytanię. Z wysokości rowerowego siodełka widać więcej niż z okna samochodu czy zza autobusowej szyby. Byrne pisze: „Ów punkt widzenia - z perspektywy dwóch kółek, szybszych niż krok piechura i wolniejszych niż pociąg, kiedy linia wzroku jest usytuowana nieco ponad poziomem oczu przeciętnego śmiertelnika - przed trzydziestoma laty stał się moim panoramicznym oknem na świat i jest nim do dziś". Spostrzeżenia Byrne'a na temat miast amerykańskich (wypełnionych betonem i autostradami), Berlina (komunikacyjnego raju) czy Buenos Aires (gdzie rowerzysta stanowi sensację) byłyby z pewnością inne, gdyby korzystał on z innego środka lokomocji. Mieszanka refleksji i różnych doświadczeń Byrne'a: relacji z koncertów i wystaw, rozmów z poznanymi podczas podróży ludźmi, uwag o odmienności warunków życia i sposobu myślenia, jest odzwierciedleniem kalejdoskopowej mnogości wrażeń. Ta książka zachęca do wskoczenia na rower, ale nie tylko: jest zachętą do bardziej wnikliwego spojrzenia na życie, do otwarcia się na bodźce i myśli, z których istnienia czasem nawet nie zdajemy sobie sprawy.

źródło opisu: nota wydawcy

źródło okładki: wydawca

Jaromir | 2011-11-05
Przeczytana: 05 listopada 2011

Niezła. Naprawdę niezła pozycja.

Zakładałem, że Byrne, wciąż pozostający znanym artystą, wymyśli kilka górnolotnych teorii, zacytuje Konfucjusza, publicznie ucałuje stars and stripes, będzie propagował jazdę na bicyklu krzycząc "samochody to zło!" a to wszystko zostanie podane w magicznej otoczce, z aurą uwielbienia typową dla celebrytów. Nic z tego.

Jeżeli zaufać treści, wyłania się obraz Byrne'a jako szczerego entuzjasty roweru. Człowieka, który każde miejsce odkrywa z wysokości siodełka. Naprawdę warto zrobić to razem z autorem, zgłębiając przy okazji nowojorski sposób myślenia. I warto oddać się miłości do dwóch kółek.

Bo tylko łańcuch daje wolność.

semantyka | 2014-07-27

Książka z potencjałem. Niestety niewykorzystanym.
Ciekawe sytuacje, lecz językowo opisy bardzo przeciętne.
Zdarzały się spostrzegawcze uwagi, ciekawe pytania, lecz momentami aż gryzło, że Autor nie posilił sie na próby odnalezienia na nie odpowiedzi. A szkoda, bo niektóre z nich frapują (np. dlaczego buduje się kapliczki z butelkami wody?)
Na plus notki ze świata sztuki.

Stachv | 2014-09-03
Na półkach: Przeczytane, 2014

Hmm szczerze mówiąc taka sobie, ni to ziębi ni to grzeje. Można poczytać w wolnych chwilach. Autor opisuje swoje luźne myśli na temat różnych miast albo tego co tam robił, jednak mnie specjalnie te historie nie porwały.

majkabally | 2013-02-19
Przeczytana: 19 lutego 2013

Nie tylko dla fanów Byrne'a. Nie tylko dla fanów dwóch kółek.
Ma pewne niedociągnięcia, bo pisana na podstawie bloga, ale bardzo ciekawie o Nowym Jorku pisze. Ach, gdyby tak u nas, choćby w Poznaniu, ktoś tak bardzo się starał coś zmienić w związku ze ścieżkami itd... Gdyby tylko miał takie przebicie, jak Byrne...

Kinia | 2012-06-04

nie tylko dla tych na rowerach, ciekawe uwagi o sztuce i artystach

Patrycja | 2013-04-12

Ciekawa, niecodzienna - polecam!

prylka | 2012-06-20
Na półkach: Rok 2012., Przeczytane, Ulubione
Przeczytana: 19 stycznia 2012

Świetna książka dla lubiących podróże , rowery i ogólnie życie.

| 2012-04-16
Na półkach: Teraz czytam, Ulubione, Posiadam
Przeczytana: 01 kwietnia 2012

ksiązka mojej mamy....ale i tak pszeczytałam....

Olaf | 2012-06-03
Przeczytana: 03 czerwca 2012

Książa średnia, ale rower kupić by pasowało :)

Karo Mitsuke | 2016-07-25