rozwińzwiń

Kim są Polacy

Okładka książki Kim są Polacy Agata Bielik-Robson, Przemysław Czapliński, Adam Michnik, Grzegorz Ryś, Janusz Tazbir, Joanna Tokarska-Bakir, Adam Zagajewski
Okładka książki Kim są Polacy
Agata Bielik-RobsonPrzemysław Czapliński Wydawnictwo: Agora publicystyka literacka, eseje
Kategoria:
publicystyka literacka, eseje
Wydawnictwo:
Agora
Data wydania:
2013-01-18
Data 1. wyd. pol.:
2013-01-18
Język:
polski
ISBN:
9788326812255
Tagi:
152
Średnia ocen

5,9 5,9 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Dialogi Adam Michnik, Aleksiej Nawalny
Ocena 7,0
Dialogi Adam Michnik, Aleks...
Okładka książki Między panem a plebanem Adam Michnik, Józef Tischner, Jacek Żakowski
Ocena 7,5
Między panem a... Adam Michnik, Józef...
Okładka książki Tygodnik Powszechny. Wydanie specjalne nr 1/2019. Polska Żydowska Władysław Bartoszewski, Kalina Błażejowska, Jan Błoński, Marek Edelman, Barbara Engelking, Michał Głowiński, Jan Tomasz Gross, Hanka Grupińska, Henryk Grynberg, Jerzy Jedlicki, Jacek Leociak, Dariusz Libionka, Paweł Machcewicz, Janusz Makuch, Adam Michnik, Czesław Miłosz, Stanisław Musiał, Michał Okoński, Piotr Paziński, Karolina Przewrocka-Aderet, Aleksander Smolar, Paweł Śpiewak, Dariusz Stola, Stanisław Stomma, Mateusz Szpytma, Jerzy Turowicz, Redakcja Tygodnika Powszechnego, Piotr Weiser, Rafał Wnuk, Marek Zając
Ocena 5,3
Tygodnik Powsz... Władysław Bartoszew...

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Polaków obraz własny65 9 63

Oceny

Średnia ocen
5,9 / 10
21 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
262
248

Na półkach:

Pozycja to mała, niepozorna. Kilka tekstów wybitnych intelektualistów. Kilka tekstów w dyskusji o tym, co mógłby odpowiedzieć chłopiec z wiersza Władysława Bełzy, „Kto ty jesteś? Polak mały”. Co więcej, co mógłby odrzec każdy z nas.

Jest głos Adama Michnika i jego refleksje, jakimi dzieli się z czytelnikiem w wywiadzie z Jerzym Sadeckim. Dalej, są głosy przedstawicieli zajmujących się religią, literaturą, historią, filozofią czy antropologią kulturową. Ta interdyscyplinarność pozwala na spojrzenie z różnych perspektyw na poruszany temat. I pokazuje, jak złożone jest to zagadnienie.

„Kim są Polacy?” nie daje gotowych odpowiedzi. To zaproszenie do dyskusji. O tym, kim jesteśmy. O próbie określenia tożsamości Polaka i Polki w XXI wieku. W obliczu istniejących podziałów: społecznych, kulturowych, etnicznych, światopoglądowych. Zarys obrazu, jaki tworzy współczesne, polskie społeczeństwo i jego obywatele.

Źródło: www.zzyciaksiazek.blogspot.com

Pozycja to mała, niepozorna. Kilka tekstów wybitnych intelektualistów. Kilka tekstów w dyskusji o tym, co mógłby odpowiedzieć chłopiec z wiersza Władysława Bełzy, „Kto ty jesteś? Polak mały”. Co więcej, co mógłby odrzec każdy z nas.

Jest głos Adama Michnika i jego refleksje, jakimi dzieli się z czytelnikiem w wywiadzie z Jerzym Sadeckim. Dalej, są głosy przedstawicieli...

więcej Pokaż mimo to

avatar
185
184

Na półkach:

Polacy to dość trudny w ocenie naród. Z jednej strony, gdy wymaga tego potrzeba chwili potrafimy się jednoczyć i wspólnymi siłami działać w słusznej sprawie. Z drugiej jednak nietrudno dostrzec wśród nas podział – i to dość głęboki. Potęgują po w sposób znaczny politycy – dzieląc nas na „prawdziwych Polaków” i całą resztę, która do pierwszej kategorii bynajmniej nie należy.

Generalnie proces tworzenia naszej tożsamości narodowej był długi i mozolny. Nie sprzyjały mu okoliczności: liczne wojny, utrata naszej państwowości, problemy gospodarcze i społeczne… Polacy zmuszeni byli walczyć o siebie i o swój kraj. Narodził się swego rodzaju polski mesjanizm, który do dziś ma głębokie korzenie, w pewnych kręgach.

Wiele osób (szczególnie ze starszego pokolenia) żyje historią; szczycą się tym co było, co udało nam się wywalczyć – zapominając przy tym o współczesnych realiach… Jak napisała Agata Bielik-Robson: „(…) nasz narodowy dyskurs tożsamościowy nie przyjął nowoczesnej formy, a polska tożsamość nadal tkwi w mitycznym bezczasie.” [s. 85].

Ta książka to zbiór głosów wybitnych ludzi – intelektualistów, którzy przedstawiają swój punkt widzenia na podstawowe pytanie postawione w tytule: Kim jesteśmy?. Mowa jest tutaj przede wszystkim o tym jak teraz (po upływie ponad dwudziestu lat od przełomowego momentu odzyskania niepodległego państwa) kształtuje się nasza tożsamość.

Niektórzy skupią się na kwestii „Polak – katolik”. Opowiedzą o współczesnym Kościele, prawicowych ekstremizmach oraz o tym, jakie wady i zalety cechują nasz naród. Będzie mowa o naszym dążeniu do wolności, ale również o tkwiącym w wielu z nas źródle nienawiści. Wspaniale określił to Adam Zagajewski, pisząc że: „Wolność ma to do siebie, że może prowadzić do dobrego życia, także w skali zbiorowej, do rozkwitu ekonomii i kultury, ale nikogo nie chroni przed obłędem, ani jednostek, ani narodów.” [s. 60].

Dla mnie osobiście książka ta stanowi bardzo interesujące kompendium, będące zalążkiem do rozwoju dyskusji na temat naszego „polskiego jestestwa”. Można się nie zgadzać z przedstawianymi opiniami, ale trzeba przyznać, że autorzy w sposób bardzo rzeczowy przedstawiają swoje tezy.

Zbiór wszystkich głosów jest dość krótki, przez co nie wywołują w czytelniku uczucia znużenia. Jest krótko i na temat. Myślę, że jesteśmy na takim etapie, że naprawdę warto podsumować pewne kwestie, które dotyczą nas – Polaków. Może pojawi się więcej głosów opisujących nas samych. Warto bowiem zastanowić się jacy jesteśmy jako naród.
Na koniec muszę zacytować Wam słowa Cypriana Norwida, które stały się dla mnie esencją tych rozważań:
„(…) gdzie energia wyprzedza inteligencję, co pokolenie następuje rzeź.” [s. 81]
Róbmy więc wszystko, aby spory rozstrzygać polubownie, kierując się rozumem oraz zdrowym rozsądkiem.

Polacy to dość trudny w ocenie naród. Z jednej strony, gdy wymaga tego potrzeba chwili potrafimy się jednoczyć i wspólnymi siłami działać w słusznej sprawie. Z drugiej jednak nietrudno dostrzec wśród nas podział – i to dość głęboki. Potęgują po w sposób znaczny politycy – dzieląc nas na „prawdziwych Polaków” i całą resztę, która do pierwszej kategorii bynajmniej nie należy....

więcej Pokaż mimo to

avatar
2613
43

Na półkach: ,

Warta przeczytania

Warta przeczytania

Pokaż mimo to

avatar
62
14

Na półkach:

Kilka śmiałych tez, które miałem w głowie, ale myślałem, że przesadzam. Aż tu nagle okazało się, że ktoś myśli podobnie.

Kilka śmiałych tez, które miałem w głowie, ale myślałem, że przesadzam. Aż tu nagle okazało się, że ktoś myśli podobnie.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

 • Chcę przeczytać
  75
 • Przeczytane
  29
 • Posiadam
  6
 • Historia
  2
 • Chcę w prezencie
  2
 • Polityka, filozofia, ekonomia
  1
 • Publicystyka, esej, reportaż
  1
 • Książki 2013
  1
 • Z pogranicza krytki
  1
 • Z autografem
  1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Kim są Polacy


Podobne książki

Przeczytaj także