rozwiń zwiń

Polaków obraz własny

Bartek Szpojda Bartek Szpojda
01.03.2013
Okładka książki Kim są Polacy Agata Bielik-Robson, Przemysław Czapliński, Adam Michnik, Grzegorz Ryś, Janusz Tazbir, Joanna Tokarska-Bakir, Adam Zagajewski

Dwadzieścia lat życia i funkcjonowania w wolnej Polsce, to dobry czas do podsumowań. Pokusili się o nie znani i cenieni przedstawiciele naszego życia politycznego, naukowego i kulturalnego. Podstawą do dywagacji na temat tego, kim są Polacy, jest wywiad z Adamem Michnikiem, wywiad, który punktuje nasze narodowe wady i zalety. Jednak sama idea rozmowy swą genezę wywodzi z podziałów, jakie w ostatnich latach coraz dotkliwiej dosięgają nas, Polaków. Co wpływa na nasze postrzeganie samych siebie? Na to i wiele innych pytań odpowiedzi szukają m.in. prof. dr hab. Agata Bielik-Robson, prof. dr hab. Przemysław Czapliński, ks. bp dr hab. Grzegorz Ryś, prof. dr hab. Janusz Tazbir, prof. dr hab. Joanna Tokarska-Bakir, Adam Zagajewski.

„Kim są Polacy?” to lektura niesłychanie mądra, pouczająca i głęboka. Doskonale napisana, poparta wiedzą i doświadczeniem, a zarazem idealna do czytania praktycznie przez każdego. Oczywiście warunkiem jest jedno – to, że potencjalny czytelnik interesuje się nieco własną tożsamością narodową i nie reaguje alergicznie na nazwisko naczelnego „Gazety Wyborczej”.

Pytania o naszą wiarę, o antysemityzm, nacjonalizm i mesjanizm – oto tematy, które starają się nam przybliżyć autorzy książki w taki sposób, by nawet laik poznał i zrozumiał własną historię. Robią to na dodatek z niesłychanym wyczuciem i smakiem, starając się, o ile to w obecnych czasach możliwe, zachować jak najdalej posuniętą bezstronność. Lektura „Kim są Polacy?” jest doskonałą pożywką do głębszej zadumy nad znaczeniem patriotyzmu, jego istotą i genezą. Zarazem stanowi wspaniały przyczynek do wszelakich dyskusji o obecnej sytuacji w kraju.

Prezentowana książka jest lekturą niezwykłą– z jednej strony wyjątkowo mądrą, a z drugiej niesłychanie klarowną i przyswajalną. Może też stać się początkiem szerszej dyskusji, choćby w gronie rodzinnym. Z czystym sumieniem polecam „Kim są Polacy?” tym, którzy choć trochę interesują się życiem publicznym i tym, którzy mają nieco większe aspiracje intelektualne.

Bartek `barneej` Szpojda