O Podhalu, Galicji i... Piłsudskim. Szkice nieznane

Tłumaczenie: Anna Dorota Kamińska
Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Przybylik
Podhale, górale, Czesi, Galicja
joly_fh

Hasek o Polakach - sama radość! Dobrze się stało, że zebrano wreszcie jego teksty o Galicji sprzed stu lat, bo możemy się w nich przeglądać do woli. Polacy u Haska są śmieszni jak dobry wojak Szwejk. Tylko, że oni żyją ułudą i imponderabiliami, a on jest od nich mądrzejszy, bo bardziej racjonalny. Wieńcząca książkę opowieść Haska o Piłsudskim w Paryżu - w postaci jego rzekomego pamiętnika - to...

Hasek o Polakach - sama radość!
Wieńcząca książkę opowieść Haska o Piłsudskim w Paryżu - w postaci jego rzekomego pamiętnika - to najlepszy portret marszałka, jaki znam. Nikogo u nas nie byłoby stać na taki tekst ani dziś, ani 90 lat temu.
Mariusz Szczygieł

źródło opisu: Oficyna Wydawnicza Przybylik&, 2013

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Frederik | 2017-01-19
Przeczytana: 03 stycznia 2017

Takie śmieszne historyjki... jak u Haska

BeArcik | 2016-02-29
Przeczytana: 15 lutego 2016

Książka wyłącznie dla Polaków mających do siebie i swojego narodu dystans. Hasek w swojej barwnej ale i ciętej satyrze bynajmniej nie wybiela Polaków, ukazując ich raczej jako skrajne przeciwieństwo postromantycznych, narodowych ideałów. Jednocześnie na bohaterów opowiadań nie da się patrzeć z wrogością, raczej z politowaniem. Rzekomy pamiętnik Piłsudskiego jest najcięższą próbą dla narodowej dumy, tym niemniej schowanie jej do kieszeni pozwala się niewymownie cieszyć każdym zdaniem. Ja się cieszyłam.

Nala08 | 2016-02-02
Przeczytana: 02 lutego 2016

Genialna humor! Świetnie historie o Polakach w wydaniu Haska

Stasimon | 2015-05-28

Swietne spotrzezenia na temat Gorali. Hasek jest jednym z tych pisarzy obok Zoszczenki, Gogola czy Topora, ktorzy potrafia wywolac u mnie ataki usmiechu i smiechu. Mistrz nad mistrzami. Dzieki studiom bohemistycznym zamazal mi sie nieszczesliwy obraz jenze Szwejka. Uklony oczywiscie roniez dla Pana Aleksandra za pierwszorzedne tlumaczenie! pozdrawiam Nowotarzanka :)

rasilio | 2015-01-19
Na półkach: Przeczytane, Własne, Szafa 1a

Czeskie krótkie historie z zabawnym zaskakujacym zakończeniem. Długa wersja Polskich żartów akurat do piwa.

k-d | 2014-08-15
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 14 sierpnia 2014

Słabe. Marny wybór tekstów w porównaniu do innych jego zbiorów.

Nifelinord | 2014-05-08
Na półkach: Przeczytane, Na składzie
Przeczytana: 2014 rok

Niektóre opowiastki troszkę odstają od typowego rozchichotanego stylu Haska, który wydaje się być miejscami bardziej melancholijny i ironiczny (o ile nie szyderczy), niż zabawny - ale cała reszta to jego nieodrodne córki, które z czystym sumieniem polecam każdemu.

MatkaMałejZosi | 2014-03-17
Przeczytana: 17 marca 2014

Te opowiadania to niezawodny poprawiacz humoru. Do tego genialny wstęp Aleksandra Kaczorowskiego.