Siedem mitów Drugiej Rzeczypospolitej

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Humanistyka - wydania indywidualne". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Czytelnik
9788307032020
Bożena

„Władysław Kopaliński w znakomitym Słowniku mitów i tradycji kultury podaje różne znaczenia terminu „mit”. Wśród nich jest opowieść „pozornie relacjonująca wypadki historyczne”. Właśnie to […] staram się pokazać w tej książce. Historyk powinien badać mity, bo można się z ich analizy wiele dowiedzieć o społeczeństwie. Nie może ich jednak tworzyć, bo dopuszcza się nagannej manipulacji” – pisze we wprowadzeniu do Siedmiu mitów Drugiej Rzeczypospolitej prof. Andrzej Garlicki.

Złożona sytuacja Polski międzywojennej – struktura narodowościowa z mniejszościami narodowymi, konflikty polsko-ukraińskie, podziały ideowe i polityczne zrodziła wiele mitów i nieprawd historycznych. W książce Siedem mitów II Rzeczypospolitej prof. Garlicki z wieloma z nich stara się rozprawić. Poddaje m.in. analizie kwestię solidarnej współpracy polskich polityków po odzyskaniu niepodległości w 1918 r., powszechny pogląd o nieuciekaniu się w czasach Drugiej Rzeczypospolitej do zabójstw w walce politycznej czy przekonanie o jedności Polaków w obliczu narastającego zagrożenia wojną w 1939 r. Autor uważa bowiem, że dla historyka ważniejsza jest troska o to, jak było naprawdę, niż wpisywanie się w bieżącą politykę historyczną.

źródło opisu: Wydawnictwo Czytelnik, 2013

źródło okładki: http://www.czytelnik.pl/

Maciek | 2018-12-06
Na półkach: Przeczytane, 2018
Przeczytana: 03 grudnia 2018

Pozycja wartosciowa,skłaniająca do refleksji a przedewszystkim jak sama nazwa wskazuje, wyjasniająca kilka często powielanych mitów.

Zielin | 2017-03-04
Przeczytana: 03 marca 2017

Bardzo dobra pozycja dla czytelników, którzy chcą poszerzyć wiedzę o II Rzeczypospolitej. Świetna, naukowa książka o specyfice tamtego okresu: od odzyskania niepodległości aż po wybuch II wojny światowej.

Getos | 2015-11-18
Przeczytana: 18 listopada 2015

Ceniony Autor, piszący ze znawstwem o 20-leciu międzywojennym, tym razem oddał do rąk czytelników 7 esejów opisujących 7 mitów związanych z II RP. Mamy więc prometeizm, Zaolzie i spór z Czechami (mit ofiary), zabójstwa polityczne, mit jedności państwa i kościoła, wzajemne relacje "piłsudczyków" ze zwolennikami Dmowskiego, kwestie organizacji takich jak ONR, Ozon itd. Przewijają się kolejne nazwiska, ugrupowania polityczne i wydarzenia odsłaniając przed czytelnikiem wewnętrzne walki i rywalizację w II RP. Książka ciekawa, dla laików może być ciężkostrawna, pisana przyjemnym językiem.

Jacek | 2014-11-18
Na półkach: Przeczytane, Historia, Mam
Przeczytana: październik 2014

Po niedawno zmarłym profesorze Andrzeju Garlickim pozostał bardzo bogaty dorobek naukowy. Zdominowały go prace poświęcone okresowi dwudziestolecia międzywojennego w Polsce, choć znaczna część spuścizny to różne formy biografii Józefa Piłsudskiego, którego biografię zresztą wydał. Poza tym wyraźnie daje się zauważyć przewaga tematyki politycznej nad każdą inną. Ale to nie przeszkadza uznać autora "Siedmiu mitów..." za znawcę epoki. Nie dziwi więc praca, w której Garlicki mierzy się z mitami historycznymi swej ulubionej epoki. Tylko czy to na pewno mity?
Wydaje się, że tytuł jest nieco na wyrost. Na pewno ma duże walory marketingowe, ale nie odzwierciedla rzeczywistej treści książki. Właściwie sam tytuł jest mitem, bowiem z rzekomymi mitami, które Garlicki przedstawia, często już wcześniej (także i sam profesor) się rozprawiono. Ale może chodzi o to, aby laik chciał sięgnąć po opracowanie historyczne, choćby popularnonaukowe i dlatego warto nadać mu chwytliwą otoczkę w postaci na...

czarna_maggie | 2014-03-28
Przeczytana: 28 marca 2014

Podziały polityczne. Sprawa Ukraińska. Wątpliwe referenda. Afera o krzyż. Walka państwa z Kościołem. Starcia bojówek. Brzmi jak codzienne wiadomości? Owszem, ale to historia naszego międzywojnia.
Aktualność problemów z czasów Dmowskiego po prostu mnie zaskoczyła. Potwierdziła tezę o historii, nauczycielce życia. O historii która się powtarza. A doskonale wiemy, co nastąpiło potem...

książek: 1901
medziks1 | 2013-12-16