Uciekająca dziewczyna

Novae Res
2013-01-01
2013-01-01

1982

Cóż, pomysł na tę książkę mało odkrywczy-dziewczyna z prowincji wymyka się codzienności i rusza z marzeniami o wielkiej sławie do Las Vegas. Jak wiadomo Las Vegas to miasto grzechu-nie obędzie się bez hazardu, alkoholu, bajecznie bogatych mężczyzn,i kobiet,a także szczegółowo opisanych romansów damsko-męskich i damsko-damskich. Przy okazji można dowiedzieć się, że praca tancerki rewiowej nie jest taka kolorowa jak jej strój sceniczny.
Ogólnie nie warto tracić czasu-ani to śmieszne, ani dramatyczne. Ciężko się czyta, i w ogóle nie zaskakuje.

Wielu jest pisarzy, którzy starają się przebić pisząc o historiach ekscytujących. Niewątpliwie tak jest w "Uciekającej dziewczynie", która opowiada o dziewczynie sukcesu, którą z dnia na dzień staje się Samanta Greiger. O jej podchodach do sławy i o konsekwencjach, a wszystko to w tle wspaniałego Las Vegas.

Samanta Greiger, boleśnie niespełniona w swym życiu jako Cedar City belle, przybywa do Las Vegas w poszukiwaniu lepszego losu. Pełna nadziei na sukces, dziewczyna nie jest przygotowana na pułapki Miasta Grzechu. Nie jest też świadoma podstępnej gry, jaka toczy się o nią pomiędzy właścicielem klubu Uciekająca Dziewczyna a piękną choreografką, prześladowaną przez cienie przeszłości Wirginią Coopers. Między dwoma kobietami wywiązuje się dziwna więź. Jak odciśnie się ona na ich losach?

Na pierwszy rzut oka widać dwa imiona - imiona kobiece. Podpowiem, że jest to romans. A więc? Tak! Mamy tu związek homoseksualny. Jak mniemam tym właśnie chciał nas zaskoczyć autor. Wiele kartek zostało poświęconych tej parze, co jest niewątpliwie największą zaletą. Moim zdaniem, niestety, jedyna, która trzymała mnie przy książce.
Po przeczytaniu pierwszych stron miałam dość. Historia kręciła się strasznie szybko i trudno było mi wyłapać, o co właściwie chodzi. Na szczęście nie trwało to długo. Po kilkunastu stronach czas akcji się unormował. A co najważniejsze - umiejętność pisarstwa również uległo poprawie. Znacznej poprawie.

Nie mam bladego pojęcia, dlaczego w kategoriach Novae Res jest napisane, iż jest to Romans Psychologiczny (zaznaczam, pisząc wielkimi literami). Oczywiście romans jest, niewątpliwie. Niestety żadne słowo nie napawało mnie głębszymi przemyśleniami.

Trudno powiedzieć mi, czy sama niecodzienna akcja dla Polaków, która ma miejsce w Mieście Grzechu, może przyciągnąć. Talent, kłopoty i miłość - na to możecie liczyć w Uciekającej dziewczynie!

„Ty naprawdę jesteś piękna!” Działając pod wpływem impulsu, Wirginia objęła ją i przytuliła – zwykły gest sympatii i przyjaźni, toteż była zaskoczona gotowością, z jaką dziewczyna przylgnęła do niej. Poczuła, jak zadrżała w jej objęciu.

Samanta zamknęła oczy i wtuliła twarz w szyję kobiety. Poczuła subtelny zapach markowych perfum. Doznawała poczucia przynależności. Wirginia zesztywniała. Nieprzygotowana na tę manifestację oddania, przez kilka sekund nie wiedziała, jak się zachować. W końcu odsunęła Samantę od siebie. Nie może zachęcać jej do tego rodzaju zadurzenia, gdyż tak właśnie tłumaczyła sobie nagłość jej zachowań, nie zadając sobie trudu poszukiwania przyczyn własnej fascynacji tą dziewczyną.

------------------------------
Tytuł: Uciekająca dziewczyna
Autor: Robert Rusk
Wydawnictwo: Novae Res
Data wydania: 2013
Liczba stron: 312
Kategoria: Romans
----------------------------

Ocena: 3+ (dostateczny z plusem)
Wniosek: Autor zapowiedział kontynuacje.

Samanta Greiger, boleśnie niespełniona w swym życiu jako Cedar...

Droga Tachykardio!

Jak już zdążyłaś zauważyć ostatnio zarzucam Cię listami w których opowiadam Ci o polskiej literaturze. Tym razem nie będzie inaczej. No przepraszam, ale dopadła mnie mania czytania polskiej literatury i nie zapowiada się bym szybko skończyła. Tym razem na tapetę idzie Robert Rusk oraz jego książka „Uciekająca dziewczyna”.

Samanta Greiger nie miała w życiu lekko. Wychowywała się w małym miasteczku Cedar City. Po śmierci matki dziewczyną opiekował się ojciec, który się drugi raz ożenił. Niestety Sam nie dogadywała się z Macochą. Po śmierci ojca nie czuje się dobrze w swoim domu. Podczas wypadu do lokalnego pubu dziewczynę „odkrywa” pewien mężczyzna. Okazuje się właścicielem lokalu „Uciekająca dziewczyna” w Las Vegas. Roztacza przed dziewczyną perspektywę pracy w swoim klubie. Sam nie zastanawia się długo. Zabiera wszystkie swoje oszczędności, wsiada w autobus do Las Vegas i rozpoczyna swoją wielką przygodę. Jak się ona zakończy? O tym musisz przekonać się sama.

Zabierając się za czytanie książki, standardowo nie wiedziałam czego się spodziewać. Na okładce widnieje informacja „romans psychologiczny”. Przyznam się bez bicia, że bladego pojęcia nie mam skąd ten opis się wziął? Owszem romans jest, jak najbardziej, w końcu Głowna bohaterka trafia do Miasta Grzechu. Ale z tą psychologią to… hm… nie wiem. Może się nie znam, może nie potrafiłam jej nigdzie dostrzec. Fakt mamy tutaj do czynienia z samotnością głównej bohaterki, która szuka miłości i akceptacji. Szuka kogoś, kto się nią zaopiekuje i będzie jej pilnować by nie wpadała w finansowe tarapaty. I nie mam tutaj na myśli „sponsora”. Jest jeszcze Wirginia Coopers, której przeszłość ciągnie się za nią i w pewnym momencie daje o sobie znać.

Bardzo podobał mi się fakt, że Polski Autor nie umieścił akcji swojej powieści w Polsce tylko właśnie w Las Vegas. Dzięki temu, bez wychodzenia z domu masz możliwość wybrać się do hotelu Mirage i włoskiej fontanny Di Trevi, przejść się ruchliwym bulwarem obok Koloseum i głównego wejścia do Pałacu Cezara, zajrzeć do Casino Royale czy też wybrać się na rewię do Jubilee.

Kiedy odłożyłam książkę na półkę, po kilku godiznach zaczęło mi czegoś brakować. Wychodzi na to, że zżyłam się z Samantą i brakowało mi jej obecności. Na szczęście, jest nadzieja na poznanie dalszych przygód młodej tancerki rewiowej Samanty Greiger.

Jeśli masz ochotę poznać świat Miasta Grzechu, przespacerować się jego uliczkami i potańczyć w rewii Jubilee to książka jest jak najbardziej dla Ciebie.

Pozdrawiam
Archer

Droga Tachykardio!

Samanta Greiger nie miała w...

• Poszły w świat!
  • Od wydawnictwa
  • Przeczytane w 2013
  • Literatura "dorosła"
  • Obyczajowe
  • Książki recenzyjne
  • Chciałabym

Dodaj cytat z książki Uciekająca dziewczyna