Podróż po Rzece Orinoko

Podróże, odkrywcy
arturo

Alexander von Humboldt, niemiecki przyrodnik i podróżnik, znany ze swych licznych podróży po egzotycznych krajach, tym razem zabiera czytelnika w podróż po wenezuelskiej rzece Orinoko. Badacz za zezwoleniem rządu hiszpańskiego przez 5 lat dokładnie poznawał Amerykę Południową.

Renax | 2015-04-27
Na półkach: Przeczytane, Podróżnicze, 2015
Przeczytana: 26 kwietnia 2015

Krótkie opowiadanie jeszcze z XIX wielu. Do przeczytania w jedno popołudnie. Autor z wielką obrazowością opisuje co zobaczył podczas wyprawy rzeką Orinoko. Czyli zwierzęta, Indian, misjonarzy, moskity wszelakiej maści i inne pasożyty. Bardzo ciekawy tekst, który z czystym sercem polecam. Szczerze mówiąc, myślałam, że to jakiś ramot i nawet planowałam rzucić to w kąt, ale był na mojej liście, więc przeczytałam. I nie żałuję poświęconego czasu.
Bardzo pożałowałam biednych żółwi, które giną nie mogąc się przewrócić znów na nogi.
Krótka, ale wiele mówiąca uwaga o karygodnej praktyce misjonarzy we wcześniejszych wiekach: nawracanie siłą, przez porywanie dzieci. Autor przytacza 'dla ostrzeżenia' tragiczną historię matki indiańskiej. Takiej Niobe.

lilla | 2015-05-11

Polecam. Książka opisuje podróż autora po Ameryce Łacińskiej, ale nie jest to sucha relacja, lecz bardzo ciekawa opowieść. Humboldt przystępnie i zarazem interesująco kreśli rzeczywistość, którą oglądał, wplatając w nią własne odczucia i spostrzeżenia. Czytając można zwrócić uwagę na nieco już przestarzały język z czasów autora, ale nie przeszkadza on w odbiorze książki.

książek: 1900
Gwathgor | 2015-07-05
Przeczytana: 05 lipca 2015

Szanowny autorze przypisów, czytelnicy naprawdę nie są idiotami i nawet bez powtórzeń przyjmą do wiadomości, że „indyjski” znaczy „indiański”, „powyż” – „powyżej”, „tygrys” to jaguar, a rzeka Casiquiare poprzez bifurkację łączy Amazonkę z Orinoko; naprawdę nie ma sensu dawać dziesięciu identycznych przypisów ;p

Sama treść… Łatwo mi uwierzyć, że w tamtej epoce to była wielka rewelacja, bo egzotyka, bo krwiożercze ryby, „świnie wodne” i tubylcy jedzący ziemię. Teraz, kiedy wystarczy włączyć telewizor, żeby na własne oczy obejrzeć te wszystkie cuda niewidy, nie robią one większego wrażenia. Jeśli do tego dodać nieco archaiczny styl, brak płynności (zastanawiam się, czy człowiek odpowiedzialny za przycięcie oryginału do wydania skróconego naprawdę nie mógł jakoś tych skrótów, bo ja wiem, zredagować? ;p Żeby chociaż nie wyglądało to tak, jakby znienacka teleportowali się ze środka rzeki do jakiejś misji, o której wcześniej wcale nie było mowy…) i właściwie jakiejkolwiek akcji oraz...

Andrzej | 2018-04-13
Na półkach: Przeczytane, E - book