Wirunga. Pasja życia Dian Fossey

Virunga. The Passion of Dian Fossey
Dian Fossey, Afryka
literatura faktu
Pistacia

Dian Fossey przez osiemnaście lat przemierzała porośnięte tropikalnym lasem zbocza starych wulkanów Afryki Środkowej, badając populację wielkich i łagodnych małp człekokształtnych - goryli górskich. Żywy temperament nie pozwolił jej poprzestać na pracy naukowej. Wojując z kłusownikami, pasterzami i biurokratami, stała się najgorętszą obrończynią królów gór Wirunga, a w końcu - męczennicą ich sprawy. Historia życia tej Samotnej Leśnej Kobiety, głęboka i wstrząsająca, daje świadectwo jej niestrudzonej pasji - miłości do zwierząt.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/

"Postrzeliła pani turystę?- To nieprawda. Strzelałam nad ich głowami. Nie zamienią tej góry... w jakieś zoo!" (Dian Fossey)

Rok 1967, przełęcz między szczytami Visoke (3711 m.n.p.m.) i Karasimbi (4507 m.n.p.m.) Tutaj po raz pierwszy okiełznano olbrzymy.

Autor opisuje życie Dian Fossey amerykańskiej zoolog, badaczki górskich goryli z Parku Narodowego Wulkanów w Rwandzie. Prowadziła ona wieloletnie badania pod okiem antropologa Louisa Leakeya, dołączając do grona jednego z jego "aniołków" (Jane Goodall, Birute Galdikas). Sama bohaterka w toku prób uświadomienia światu potrzeby ochrony naczelnych, swoim postępowaniem bynajmniej aniołka nie przypominała. Przez 18 lat bezpardonowo walczyła z kłusownictwem, nie ograniczając się do niszczenia wnyk i sideł, ale również paląc kłusownicze chaty, i jeżeli wierząc plotkom, również podejmując próby ich tortur. Wszystkie te metody pozwoliły dowieść, że goryle, nie są agresywnymi gigantami na podobieństwo King-Konga (znacznie agresywniejsze są...

Karinka | 2011-02-20
Na półkach: Pożyczone, Przeczytane

Dian Fossey, kobieta kochająca goryle, która poświęciła się im oraz oddała za nie życie. Książka o zażartej walce o życie goryli górskich w Wirundze. Dzięki tej kobiecie można oglądać jeszcze ten gatunek goryli, który jak by nie ona dawno by wyginął.

Prawdziwa, smutna, otwierająca oczy na problemy nie tylko zwierząt, ale i ludzi mieszkających w środkowej Afryce.

Zetka83 | 2016-10-01
Mirek Wołoszyn | 2016-07-18