Wyprawa Kon-Tiki

Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry
Kon-Tiki ekspedisjonen
Kon-Tiki, Oceania, Heyerdahl
takisobiejac

Pierwsze polskie wydanie najbardziej znanej książki autorstwa norweskiego podróżnika i etnografa, Thora Heyerdahla.

źródło opisu: opracowanie własne użytkownika takisobiejac

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Renax | 2013-12-09
Przeczytana: 09 grudnia 2013

OCEAN SŁOWEM MALOWANY
Thora Heyerdahla należy dawkować co jakiś czas w kolejności chronologicznej. Kolejny reportaż norweskiego podróżnika środka XX wieku traktuje o wyprawie na tratwie z Peru do wysp Polinezji. Tytułowe Kon-Tiki to nazwa tratwy, nazwa nadana na cześć polinezyjskiego boga Tiki, o którym polinezyjskie legendy mówiły, że przybył na wyspy właśnie na takiej tratwie z krainy ze wschodu słońca. Wyprawa jest próba udowodnienia, że taka wyprawa była możliwa, co miało przypieczętować tezę autora - stojącą w opozycji do ówczesnego świata naukowego, że Polinezyjczycy przybyli z Ameryki Południowej.

To tyle teorii. Jednakże, o ile czytelnik nie za bardzo zastanawia się nad pochodzeniem Polinezyjczyków, to mam nadzieję, że zaciekawi go książka. Dlaczego?
Moim zdaniem, wartością literacką reportażu jest plastyczność opisu oceanu, stworzeń wszelakich, które nasi podróżnicy napotykali. Czytając miałam wrażenie, że ja również troszeczkę patrzę na świat z perspektywy tratwy...

kawon1960 | 2014-01-26
Na półkach: Przeczytane, Podróże
Przeczytana: 26 stycznia 2014

Warto pochylić się nad tą książką . Kto lubi podróżować palcem po mapie znajdzie w książce kawał dobrej przygody. Warto też spojrzeć na mapę , aby uzmysłowić sobie jak daleka była ta podróż .

Ireneusz | 2014-02-23
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 31 stycznia 2014

Dwa spostrzeżenia. Pierwsze: Jeśli ktoś Ci mówi że Twój pomysł jest bezsensu i że na pewno Ci się nie uda podaruj mu w prezencie tą książkę. Spali się ze wstydu po jej przeczytaniu. Drugie: Jeśli jesteś naukowcem i mówisz że nie możesz dokonać przełomowych odkryć z powodu braku specjalistycznego sprzętu i niewystarczających środków przeczytaj tę książkę. Odkopiesz swój stary plecak zapakujesz do niego starą zardzewiałą saperkę paczkę zapałek kilka konserw turystycznych i poznasz taki świat jakiego do tej pory nie mogłeś poznać bo Ci go technologia przesłaniała. Niesamowita pozycja, co to znaczy myśleć niestereotypowo i z dala od większości.

Roman Dłużniewski | 2016-11-29
Przeczytana: 29 listopada 2016

W czasach, kiedy wyprawa miała miejsce, to było wydarzenie na skalę światową. Tratwą z drzewa balsa płynąć przez ocean!! I dziś ta książka robi wrażenie.

Agniecha | 2011-11-20
Przeczytana: 20 listopada 2011

Znany na całym świecie podróżnik i odkrywca, Norweg z pochodzenia – Thor Heyerdahl, stał się wzorem dla wszystkich miłośników podróży, także tych morskich po jego wyprawie na tratwie Kon-Tiki po wodach Pacyfiku. Mając na celu obalenie powszechnej opinii o niemożności przebywania przez starożytnych sporych odległości na tratwach dokładnie spisał wszystkie szczegóły wyprawy, a książkę nadał tytuł „Wyprawa Kon-Tiki”. Swoją pracę uzupełnił także filmem dokumentalnym „Kon-Tiki”, który nakręcił wraz z towarzyszami podróży, a który w 1952 roku zdobył statuetkę Oscara za najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny roku. Zarówno książka, jak i film, zostały wznowione dzięki Wydawnictwu Mayfly, i stały się jednym z wydań z cyklu 360o Człowiek na krawędzi.
W kwietniu 1947 roku Thor Heyerdahl wyruszył w niezwykłą studniową podróż po Pacyfiku, chcąc udowodnić, że możliwe jest przebycie szlaku z Peru na Polinezję, jedynie dzięki pomyślnemu wiatrowi i prądowi morskiemu. Zebrał załogę, zebrał...

mosadi | 2013-02-06
Przeczytana: 2012 rok

Opis śmiałej i niezwykle niebezpiecznej podróży norweskiego archeologa i podróżnika, na tratwie, przez Pacyfik.
Wyprawa miała na celu udowodnić, że ludy prekolumbijskiej Ameryki mogły żeglować po otwartym morzu i zasiedlać wyspy Pacyfiku.

beataj | 2013-12-09
Przeczytana: 1986 rok

Jedna z wielu podróżniczo-przygodowych pozycji; miałam fazę czytania tylko takich, a ta została w głowie, dała się zapamiętać, czyli dobra, ciekawa, intrygująca

Piotrek | 2012-11-08
Przeczytana: 08 listopada 2012

Nie jestem fanem żeglugi, co nie znaczy że powieść Heyerdahl'a była dla mnie nudna. Wręcz przeciwnie - "och, achów" na temat marynistyki czy wyspecjalizowanego słownictwa z tej dziedziny jest mało i nie przytłacza to czytelnika. Ba! autor w najłatwiejszy do wymyślenia sposób zaznajamia czytelnika z żeglugą. Co jest sporym plusem, a książka nie jest wyłącznie dla "wilków morskich". Co do treści, to ładne dynamiczne opowiadanie o śmiałkach którym przeciwności losu niestraszne, nawet te związane z falami i dzikimi zwierzętami. Jest to po prostu fajna historia z dziejami plemion Ameryki Południowej i Oceanii w tle. Czasami miałem wrażenie, że oglądam dokument przyrodniczy czytany przez Krystynę Czubównę, stąd moje pozytywne odczucie tej pozycji książkowej. Polecam.

zecke | 2017-10-08
Przeczytana: 08 października 2017

Książka przenosi na tratwę... Czytam, czytam. Po czym odkładam książkę i robię coś innego zastanawiając się jak tam chłopaki radzą sobie na tratwie.
Na obiedzie u rodziców wciąż zastanawiam się, ile złotych makreli dziś wpadnie im na tratwę z drzewa balsy lżejszego niż korek... Wracam od rodziców, chwytam książkę i wracam do chłopaków na tratwę. Szaleństwo

Alicja | 2017-07-30

Rewelacyjne opisy flory i fauny morskiej oraz ich wzajemnych zależności na tle potegi oceanu. Próba rozwiklania zagadki zasiedlenia wysp Polinezji i odkrycia tajemnic pradawnych kultur przeplatana zaciesniajaca sie wiezia grupy młodych mezczyzn.

Wielcy pisarze i odrzucone książki

Czasami (rzadko) o debiutującego autora biją się wydawnictwa, oferując mu kwoty z kilkoma zerami. Jednak często bywa tak, że książka jest odrzucana przez wiele wydawnictw. Cieszmy się, że autorzy nie poddają się i wbrew wszelkim przeciwnościom próbują swoje dzieło wydać.