Wyprawa Kon-Tiki

Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry
Kon-Tiki ekspedisjonen
Kon-Tiki, Oceania, Heyerdahl
takisobiejac

Pierwsze polskie wydanie najbardziej znanej książki autorstwa norweskiego podróżnika i etnografa, Thora Heyerdahla.

źródło opisu: opracowanie własne użytkownika takisobiejac

źródło okładki: zdjęcie autorskie

wiech | 2019-09-06
Przeczytana: 06 września 2019

Genialna książka podróżnicza.
Opowieść o pogoni za marzeniami.
O wytrwałości i wielkiej odwadze.
Mój czytelniczy powrót do książki z dzieciństwa.
Urzekła mnie kiedyś, zachwyca mnie również dziś.
Opowieść o niezwykłej podróży. Tratwą. Przez Pacyfik.
O szalonej, heroicznej walce z żywiołami.
To klasyka wśród książek przygodowych.
Stała zawsze na półce w moim domu rodzinnym.
Cieszyła się zainteresowaniem kilku pokoleń.
Polecam ją każdemu, nie tylko kochającym przygodę.
Można poczuć zapach morza ;)

Roman | 2019-02-22
Przeczytana: 22 lutego 2019

Przede mną leży niewielka, pożółkła, nadwyrężona "zębem czasu" i częstym używaniem książka. Na okładce w górnej jej części - podkreślone zdanie "Tratwą przez ocean - śladami boga słońca". Poniżej THOR HEYERDAHL - WYPRAWA KON-TIKI, a w dolnej części wypełniony wiatrem żagiel z wizerunkiem brodatego boga TIKI ponad wznoszącą się, zwieńczoną grzywaczem falą.
Książka wydana w 1972 roku, zakupiona wówczas, przeczytana i stojąca na półce w miejscu najbardziej dostępnym, by łatwo było do niej wracać.
Cenię sobie książki podróżnicze, ta jest wyjątkiem najcenniejszym i najbardziej pamiętanym. Kiedyś wydawało się zupełnie niemożliwych do oglądania rejonów opisywanych przez autora, teraz po wielu latach chciwie poszukiwanych miejsc Peru czy Boliwii znaczonych pobytem autora.
Znów do niej po raz kolejny wracam - jest moim towarzyszem - w chwilach trudnych i pełnych słońca. Znów jestem wśród głębi nocy pod rozgwieżdżonym niebem na bezkresie oceanu wśród życzliwych i odważnych, ciekawych...

Dominik | 2018-11-16
Na półkach: Przeczytane, Marynistyka
Przeczytana: 16 listopada 2018

Wspaniała historia, obalająca teorie naukowych niedowiarków ,że nie jest możliwe ,aby ludy Ameryki łacińskiej już 1500 lat temu zamieszkały wyspy Oceanii. A jednak jest możliwe...Grupa 6ciu śmiałków + papuga i krab Johansen ,wyrusza w podróż na "tratwie" ku wybrzeżom wysp Polinezji zdając się na łaskę prądów morskich i wiatru. Podróż trwała 101 dni a droga jaką przebyli owi śmiałkowie wyniosła 6980 km. Opowieść jest niesamowita,można się poczuć, jak by się było z bohaterami na tratwie.Można poczuć ogrom żywiołów jak i samego oceanu z tętniącym w nim życiem co czyni tą książkę dlatego tak wyjątkową ...

Zoltar | 2018-11-10
Przeczytana: 10 listopada 2018

"Kon-Tiki" to po prostu TA książka podróżnicza mojego dzieciństwa. Zwariowany pomysł kilku pasjonatów zainicjował coś, co historycy robią dzisiaj nagminnie: Starając się udowodnić jakąś tezę o życiu w dawnych czasach, sięgają po eksperyment.

Gdyby nie Heyerdahl i jego ferajna być może mielibyśmy dzisiaj o wiele mniej takich przedsięwzięć. A przecież warto je podejmować, bo nic tak nie otwiera umysłu na problemy życia codziennego dawnych epok, jak "wejście" w dany świat i przekonanie się o tym, z jakimi wyzwaniami borykało się dane społeczeństwo.

Wprawdzie później okazało się, że Heyerdahl nie miał racji, że Polinezyjczycy przybyli jednak z Azji, ale nie czyni to tej wspaniałej książce żadnego uszczerbku. "Kon-Tiki" to jeden z najlepszych przykładów na genialną literaturę podróżniczą. A dla czytelników lubujących się w tematach marynistycznych to po prostu lektura obowiązkowa.

Maciej DW | 2018-09-10

Powiedzieć, że "Wyprawa Kon-Tiki" to klasyka powieści podróżniczej, to mało powiedzieć. Bo to jest książka o czymś więcej. Uczy, że jeśli postawisz przed sobą cel, który wcześniej dobrze przemyślałeś, to choćby wszyscy pukali się w czoło, przed tobą był największy ocean świata, a ty do realizacji tego celu mieć będziesz tylko technikę na poziomie średniowiecza i wspierać cię będzie zaledwie garstka przyjaciół, to uda ci się ten cel osiągnąć. Ktoś kiedyś powiedział, że gdyby ludzie robili tylko to, co możliwe, to nadal ubrani w futra siedzielibyśmy w jaskiniach. Po przeczytaniu "Wyprawy Kon-Tiki" nie sposób się z tym stwierdzeniem nie zgodzić. Nie będę pisał, o czym jest ta książka. Wielu napisało to tu przede mną. Powiem tylko, że czytałem ją bardzo, bardzo dawno temu. Niedawno natomiast z dużą przyjemnością obejrzałem film z 2012 roku nakręcony na jej podstawie... I dzięki temu przypomniałem sobie, że nigdy nie zapomniałem tej wspaniale napisanej książki i historii, którą...

zecke | 2017-10-08
Przeczytana: 08 października 2017

Książka przenosi na tratwę... Czytam, czytam. Po czym odkładam książkę i robię coś innego zastanawiając się jak tam chłopaki radzą sobie na tratwie.
Na obiedzie u rodziców wciąż zastanawiam się, ile złotych makreli dziś wpadnie im na tratwę z drzewa balsy lżejszego niż korek... Wracam od rodziców, chwytam książkę i wracam do chłopaków na tratwę. Szaleństwo

Alicja | 2017-07-30

Rewelacyjne opisy flory i fauny morskiej oraz ich wzajemnych zależności na tle potegi oceanu. Próba rozwiklania zagadki zasiedlenia wysp Polinezji i odkrycia tajemnic pradawnych kultur przeplatana zaciesniajaca sie wiezia grupy młodych mezczyzn.

Andrzej2020 | 2016-11-29

Dobrze napisana książka podróżnicza. Opisuje ciekawie ciekawą stronę techniczną przedsięwzięcia jak i późniejsze życie na tratwie.

Ciekawa refleksja: Ci ludzie wybrali się w podróż, ponieważ WIERZYLI, że jest możliwa. Dość prawdopodobne było, że nie mają racji w sprawie tratwy, że rozleci się ona lub zatonie po kilku np. tygodniach. A szanse na uratowanie były niewielkie. Dzisiaj przy tratwie płynąłby statek gotowy do ratowania (i drugi, z ekipą prasową).

Roman Dłużniewski | 2016-11-29
Przeczytana: 29 listopada 2016

W czasach, kiedy wyprawa miała miejsce, to było wydarzenie na skalę światową. Tratwą z drzewa balsa płynąć przez ocean!! I dziś ta książka robi wrażenie.

karinko | 2016-09-17
Przeczytana: sierpień 2016

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Wydawałoby się, że opis 100 dni na tratwie musi być strasznie nudny - wszędzie tylko woda i ryby. A jednak wciąż się coś dzieje. Thor Heyerdahl i jego współpodróżnicy wyruszyli w rejs z wiedzą o żeglowaniu niewiele większą niż większość z nas, i razem z nimi odkrywamy prawdy i ciekawostki o oceanie i przebywaniu go na tratwie. Pomyśleć, że to wszystko stało się naprawdę!

Jednak cały czas czekałam na użycie proszku odstraszającego rekiny, o którym było mówione na początku... aż przykro mi się robiło przy opisach ich rzezi.