Ag2S

Ile znaczy świętość ziemi cudów i tajemnic dla Antoniego Ferdynanda Ossendowskiego? Ten znakomity podróżnik o wielkiej wiedzy historycznej i geograficznej oprowadza po miejscach kultu – Palestynie, Syrii i Mezopotamii – na każdym kroku dostrzegając ich niepowtarzalność. Te obszary – świadkowie narodzin trzech światowych religii monoteistycznych – stopniowo odsłaniają przed autorem swoje...

Te obszary – świadkowie narodzin trzech światowych religii monoteistycznych – stopniowo odsłaniają przed autorem swoje sekrety, przez co poznajemy lepiej mity i legendy starożytnych cywilizacji.

Opis tej niezwykłej podróży wzbogacony jest kolekcją unikatowych fotografii z pierwszego wydania dzieła z 1931 roku, które ukazują wyjątkowy klimat czasów minionych.

źródło opisu: Wydawnictwo Zysk i S-ka, 2011

źródło okładki: http://www.zysk.com.pl/

anika | 2014-11-28

Co do tej książki mam mieszane uczucia. Po przeczytaniu „Przez kraj ludzi…” spodziewałam się bowiem dynamiki,brawury, śmiałości. Nic z tego tu nie znalazłam. Akcja dzieje się wolno, autor zabiera nas na spacer ulicami Jerozolimy, przemierzamy z nim Drogę Krzyżową, odwiedzamy Babilon, Palmirę, Damaszek, Akrę, Hajfę… Miejsca te poznajemy jak gdyby dwutorowo: autor opowiada o współczesnym wyglądzie tych miejsc, opisuje napotkanych tam ludzi, ich obyczaje oraz sięga po opowieści z czasów biblijnych. Podczas tych właśnie „historycznych wędrówek” ujawnia się erudycja autora, jego ogromna wiedza historyczna i biblijna, a także jego bardzo osobisty stosunek do religii. Chociażby z tego powodu warto przeczytać tę książkę. Inny warty polecenia powód, to zamieszczone w książce fotografie z pierwszego wydania z 1931r. Nie ukrywam jednak, że kto, tak jak ja, nie lubi długich, poetyckich opisów będzie miał trudności z przebrnięciem przez książkę.

Marcin | 2015-01-25
Na półkach: Przeczytane, historia

Antoni Ferdynand Ossendowski był kiedyś autorem bardzo popularnym, tłumaczonym na języki obce i często wznawianym. Za sprawą polityki kulturalnej PRL popadł jednak w zapomnienie. Szczęśliwie wydawnictwo Zysk i S-ka wznowiło wiele jego książek w magicznej, wspaniałej serii "Podróże Retro". "Gasnące ognie" to książka podróżnicza, publicystyczna i reporterska zarazem, a na swój sposób także religijna. Jest to zapis wrażeń z podróży, którą autor odbył na przełomie lat 20. i 30. minionego stulecia po Palestynie, Syrii i Mezopotamii. Niektóre z poczynionych przezeń obserwacji nieco się zdezaktualizowały, wiele jednak zachowuje zastanawiającą aktualność. Do tych ostatnich zaliczyłbym uwagi dotyczące duchowej i materialnej kondycji świata postkolonialnego. Wyzuci z swej własności Arabowie szukają ratunku we własnej tradycji i religijności. Cóż z tego, że za kolonizującymi Izrael syjonistami stoi potęga brytyjskiej władzy, skoro "potomkowie Izmaela" mogą jej przeciwstawić wahabityzm i...

Agnieszek | 2011-12-21
Na półkach: Przeczytane, Domowa półka
Przeczytana: 01 stycznia 2012

Zapytał:
- Ciekawi mnie, jak opisał drogę krzyżową.
Odpowiedziałam:
- Opisał ją jako tę, która zmusza pielgrzyma do zauważenia wstrętnych śladów współczesnej codzienności.
Odrzekł:
- Właśnie. Profanum wrzeszczy, gdy adorujesz sacrum. Trudne do zniesienia.

Cóż za książka! Język, tło historyczne, dygresje i zaduma.
To lubię.

Dominik | 2018-08-04
Przeczytana: 04 sierpnia 2018

Ciekawym doświadczeniem okazało się spotkanie z książką A. F. Ossendowskiego "Gasnące ognie". Po raz pierwszy została ona wydana w 1931 przez nieistniejące już Wydawnictwo Polskie Rudolfa Wegnera. Opisaną podróż na Bliski Wschód autor odbył w latach 20. XX w., uprzednio przygotowując się do niej skrupulatnie poprzez zebranie wielu różnych materiałów. Z tej też perspektywy czasowej (to jest tu bardzo ważne) opisuje Ossendowski to, co widział w trzech ujęciach:
a) ukazanie ukształtowania terenu, krajobrazu, zabytków danego terenu / miasta;
b) przedstawienie napotkanych po drodze ludzi;
c) prezentacja tła gospodarczego, politycznego, historycznego i mitologicznego oraz innych ciekawostek.

W roztoczonych obrazach widzę m.in. trudną organizację życia społecznego Żydów i Arabów w Palestynie przed powołaniem do życia Państwa Izrael czy wspaniałą Palmirę przed zniszczeniem jej wielu bezcennych zabytków przez bojowników Państwa Islamskiego w 2015 i 2016 r. Ta perspektywa czasowa - kiedy...

wiking | 2013-02-23

Gasnące ognie to opowieść o Palestynie przedwojennej będącej pod zarządem Anglii, o zalążku państwa Izrael. To także historia chrześcijaństwa i jego kolebka w jednym oraz książka o tym dlaczego Polska jest wymarzonym krajem dla Żydów? Nauka Chrystusowa, która swoją moc znalazła w Palestynie jest nauką miłości, prawdą etyczną i zrozumieniem nieszczęścia i szczęścia całej ludzkości. Nazarejczyk mógł był wyprowadzić Izrael poza granice jego osamotnienia i niechęci innych. Żydzi to zrozumieli - apostołowie i uczniowie roznieśli naukę po świecie. Jednak Zakon Mojżeszowy przystosowany do życia według Talmudu obawiał się tego nowatorstwa płynącego z Galilei. Musiał usunąć Mesjasza zwiastowanego przez proroków. Trzydzieści srebrników, Judasz, zwykła ślepota, nikczemność, Golgota...Zmartwychwstanie. Trzy największe ideologie religijne mają w Jerozolimie swoje miejsce i uznają jedynego Boga. Kochaj bliźniego swego jak siebie samego! O tym zapomniano od wieków! Współczesna ludzkość lepiej...

Jest to książka o Palestynie, Syrii i Mezopotamii. Część dotycząca podróży i przedwojennej Palestyny bardzo ciekawa. Pokazuje jasno, że Żydzi nie są tam żadnymi okupantami, a Arabowie to antysemicka dzicz, której i tak okazywano potem więcej życzliwości, niż na nią zasługiwała.

Potem chyba jednak było więcej odtwarzania starożytnego wyglądu odwiedzanych miejsc, niż relacji współczesnej autorowi. Niestety mam jakąś wrodzoną antypatię do starożytnego Bliskiego Wschodu, więc jak tylko pojawia się ten temat gdziekolwiek, to mimowolnie zaczynam umierać z nudów. Jak na drugą książkę Ossendowskiego, którą wziąłem do czytania, to wybrałem dość niefortunnie, ale na pewno po coś jeszcze sięgnę. Chcę poznać ten jego słynny dynamizm i uciekanie przed komunistami.

slifka | 2014-03-05

Zachwycająca. Obraz Bliskiego Wschodu w niedawnej w końcu przeszłości. A także pokazuje sposób odbierania tamtejszej rzeczywistości przez białego podróżnika w 20-leciu międzywojennym. Opisy zabytków przeplatane faktami historycznymi, a jednocześnie własne odczucia autora jego przeżycia religijnego wymiaru podróży stanowią o sile tej książki. Pełno też ironicznych perełek np. o remontach dachów w kaplicach, czy też o podróży z Persem do Karbali(absolutny hit). Autor opisuje Bliski Wschód jeszcze stosunkowo spokojny ale w swojej przenikliwości dostrzega błąd polityczny umieszczenia Arabów i Żydów na tym jednym skrawku świata przeczuwając, że historia tych ziem może nie potoczyć się dobrze czego my obecnie doświadczamy. Całość rewelacyjna polecam gorąco.

Miss_Jacobs | 2011-10-26

W dzisiejszych czasach możemy w oka mgnieniu przemieszczać się z jednego zakątka ziemi do drugiego. Zyskujemy przy tym komfort, ale być może tracimy setki pomniejszych przygód, jakie przytrafiały się dawniej, gdy oczekiwano na statki. To właśnie dzięki temu Antoni F. Ossendowski mógł poznawać uroki maleńkich kawiarenek, a potem skrzętnie opisywać je w swojej książce. Z nich przenosimy się do Jafy, Betlejem, Jerozolimy czy Galilei. Na kartach „Gasnących ogni” postacie historyczne, bohaterowie mitów spotykają się z przydrożnymi taksówkarzami, nieboszczykami okrytymi jabłkami w celu zamaskowania zapachu ich rozkładającego się ciała, urzędnikami pilnujących granic. Podróżnik zaskakuje czytelnika nie tylko fotograficzną pamięcią, ale też bezbłędnym przywoływaniem zapachów, kolorów. Zamiast 5 gwiazdkowych hoteli znajdziecie namioty Beduinów, a szlaki niekoniecznie będą wydeptane przez miliony turystów. Pisarz w świetny sposób łączy teraźniejszość z przeszłością, dochodząc przy tym do...

GroszeQ | 2018-08-13

Moja pierwsza książka hrabiego Ossendowskiego i raczej nie ostatnia!
Rewelacyjna klimatyczna pełna super wiadomości a do tego jakże ponadczasowa! Byłem w lutym w Izraelu i teraz podczas czytani tej książki fantastycznie przeniosłem się w czasie. Z czystym sumieniem polecam!

Ewa K | 2012-12-15
Przeczytana: 13 grudnia 2012

Życie w dzisiejszych czasach to nieustanne podróżowanie. Ciągłe zmiany miejsca zamieszkania, zagraniczne podróże służbowe, czy wakacje w orientalnych krajach nikogo już nie dziwią. Ci, których nie stać na dalekie wojaże, zadowalają się telewizyjnymi lub książkowymi relacjami słynnych podróżników. A jak wyglądały podróże naszych przodków? Czy przed laty równie łatwo można było wybrać się w dalekomorską podróż jak dziś? Tak się składa, że Antoni Ferdynand Ossendowski - słynny polski pisarz i podróżnik, który w swoim życiu przemierzył niemal wszystkie kontynenty, pozostawił po sobie literackie ślady, będące znakomitą odpowiedzią na nurtujące nas pytania. Jego książka pt.: "Gasnące ognie. Podróż po Palestynie, Syrii i Mezopotamii" wydana po raz pierwszy w 1931 roku, miała być relacją z pierwszej wyprawy tego podróżnika do Ziemi Świętej. Wbrew oczekiwaniom samego autora, publikacja ta zyskała ogromną popularność wśród czytelników i po dziś dzień stanowi monumentalne dzieło polskiej...