Szósta lamentacja

Tłumaczenie: Anna Wolna
Wydawnictwo: Hachette Polska
The Sixth Lamentation
aleksnadra

Czasem trzeba wrócić do najmroczniejszych kart historii, aby zwyciężyła sprawiedliwość... Kiedy do opactwa gilbertynów zgłasza się starszy mężczyzna, były hitlerowski zbrodniarz wojenny, prosząc o schronienie w klasztorze, ojciec Anselm rozpoczyna swoje śledztwo. Próbuje dociec prawdy o wydarzeniach, które rozegrały się w czasach drugiej wojny światowej w Paryżu. Prawdy, która okazuje się...

Kiedy do opactwa gilbertynów zgłasza się starszy mężczyzna, były hitlerowski zbrodniarz wojenny, prosząc o schronienie w klasztorze, ojciec Anselm rozpoczyna swoje śledztwo. Próbuje dociec prawdy o wydarzeniach, które rozegrały się w czasach drugiej wojny światowej w Paryżu. Prawdy, która okazuje się szokująca...

Szósta lamentacja to trzymająca w napięciu intryga kryminalna odsłaniająca zaskakujące tajemnice przeszłości, w które wplątany jest także Kościół.

źródło opisu: http://www.hachette.com.pl/ksiegarnia/literatura/f...(?)

źródło okładki: http://www.hachette.com.pl/ksiegarnia/literatura/f...»

Shonen | 2019-08-07
Przeczytana: 07 sierpnia 2019

Do drzwi klasztoru gilbertynów w angielskim Larkwood puka starszy człowiek z prośbą o …… azyl. Kiedyś podobnego azylu udzielił mu inny klasztor tylko we Francji.
Tym człowiekiem okazuje się były niemiecki zbrodniarz chroniący się przed procesem ale nie przed sprawiedliwością. Zawikłany w historię z okresu II wojny światowej Kościół zleca wyjaśnienie prawdy ojcu Anzelmowi z klasztoru w Larkwood.
Nie jest to typowy kryminał gdzie tropiąc szczegóły, rozwiązując poszczególne zagadki szukamy mordercy. W tym przypadku rekonstruujemy wydarzenia z czasów wojny, życiorysy osób wtedy żyjących a wszystko to aby poznać prawdę którą skrywa uciekinier.
Bardzo ciekawy pomysł na książkę jednak trochę zbyt dużo ważnych bohaterów, ich pokrewieństwa, powinowactwa mieszają trochę obraz czytelnikowi. Kolejnym minusem jest powierzchowne potraktowanie, wręcz tylko zaznaczenie bez zagłębiania się w temat roli Kościoła w opisywanych przez autora czasach. Mnie osobiście tego brakowała w tej książce.
Mimo...

ghalena | 2019-05-13
Przeczytana: 03 maja 2019

Bardzo ciekawy temat oraz liczbą wątków ale momentami gubiłam te watkitzn kto z kim i dlaczego. Niemniej, ciekawa pozycja dla interesujących się tematyką 2 wojny światowej.

Krzysiek88 | 2017-02-21

Bardzo niezwykle interesująca i kunsztownie ułożona opowieść o ludzkim cierpieniu,sprawiedliwości, wyborach które doprowadziły do tragedii w okupowanej Francji w czasie II wojny światowej.

Ilona | 2017-02-02

Uwielbiam książki o wydarzeniach w czasach drugiej wojny światowej ale niestety Szósta lamentacja trochę mnie rozczarowała... Owszem trzymała w napięciu ale niestety chwilami... Zbyt duża ilość bohaterów, nazwisk, można się pogubić.

miharu | 2016-04-29
Przeczytana: 29 kwietnia 2016

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Nie nazwałabym tego klasycznym kryminałem - nie ma tu pogoni za mordercą, za to jest rekonstrukcja wydarzeń z czasów wojennych plus szczypta sali sądowej. Czytało się dobrze, choć nie nazwałabym książki wciągającą. Gdyby nie otoczka z drugiej wojny światowej, byłaby to fabuła typowej telenoweli wenezuelskiej. Szczególnie na końcu, kiedy okazuje się, że ten nie jest ojcem tego, a tamten ma innego syna, ale ten o tym nie wie, a matka miała syna, ale on zaginął, ale się odnalazł i tak dalej.
Zapowiadane przez wydawcę prztyczki w nos Kościoła są muśnięciami, autor nie wgryza się w temat zbyt mocno, żeby nie urazić kleru. Jeśli więc ktoś liczy na wstrząsające ujawnienie obojętności Kościoła w sprawie holokaustu i popierania faszystów, zawiedzie się.

książek: 1927
Tomek | 2015-09-10
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 10 września 2015

Wstrząsająca i emocjonująca bez dwóch zdań. William Brodrick w bardzo dobrej formie, nie zawodzi mnie - czytelnika, który dopiero co poznaje go jako autora.
Martwi mnie jedynie fakt, że do przeczytania pozostała mi już tylko jedna książka pisarza. Zapewne szybko stanie się moją lekturą.

szczypiorek5 | 2015-07-05
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, 2015
Przeczytana: 03 lipca 2015

Historia wciągająca ale czegoś brakowało mi w narracji, czasami zbyt topornej, być może to wina tłumaczenia a nie autora.
Niektóre wątki mało prawdopodobne, niektórzy bohaterowie zbyt pasywni w swoich zachowaniach a przecież chodziło o ich życie, przeszłość, spokój ducha.Generalnie- bez fajerwerków.

morrell84 | 2015-06-14

bardzo wzruszajaca powiesc godna polecenia

kawa | 2015-04-06

Przeszłość wojenna nie daje o sobie zapomnieć. Losy osób związanych ze sobą podczas wojny. Mnóstwo tajemnic, niedokończonych spraw, rodzące sie uczucia. Po 50 latach wszystko ożywa. Nikt i nic nie jest już takie samo. Prawda próbuje wydostać sie na powierzchnię.

olam_m | 2015-01-09
Na półkach: Przeczytane, 2015

Książka dość ciekawa, ale jak dla mnie zbyt zagmatwana, zbyt duża ilośc bohaterów zmieniająca nazwiska podająca sie za kogos innego - można sie w tym pogubić