Szósta lamentacja

Hachette Polska
2013-01-01
2013-01-01
Anna Wolna
zbrodnia II wojna światowa hitlerowiec skarb intryga tajemnica

To książka o wielu zakończeniach... Za każdym razem kiedy wydaje się, że wszystko zostało wyjaśnione, pojawia się kolejne dno. I tak kilka razy. Autor mocno się postarał, by spiąć ze sobą tak wiele wątków i całe mnóstwo bohaterów.

Podobało mi się to, że nie ma tutaj osób jednoznacznie dobrych i tylko złych. Nawet ci, którzy od początku wydają się jednowymiarowi, z czasem zyskują na wyrazistości i mienią się wieloma cechami charakteru.

Wielu ludzi coś ukrywa. Jak długo jednak można żyć nosząc na co dzień maskę? Ile osób po drodze swojego życia trzeba okłamać, by chronić tajemnicę? Jak wiele zła może uczynić jeden człowiek? Czy dobre czyny automatycznie kasują te gorsze? Jaka jest cena przebaczenia?

Uważny czytelnik zyska wiele po tej lekturze. Ta niepozorna opowieść kryje w sobie przemyślenia o moralności i duchowości. Polecam serdecznie.

Do drzwi klasztoru gilbertynów w angielskim Larkwood puka starszy człowiek z prośbą o …… azyl. Kiedyś podobnego azylu udzielił mu inny klasztor tylko we Francji.
Tym człowiekiem okazuje się były niemiecki zbrodniarz chroniący się przed procesem ale nie przed sprawiedliwością. Zawikłany w historię z okresu II wojny światowej Kościół zleca wyjaśnienie prawdy ojcu Anzelmowi z klasztoru w Larkwood.
Nie jest to typowy kryminał gdzie tropiąc szczegóły, rozwiązując poszczególne zagadki szukamy mordercy. W tym przypadku rekonstruujemy wydarzenia z czasów wojny, życiorysy osób wtedy żyjących a wszystko to aby poznać prawdę którą skrywa uciekinier.
Bardzo ciekawy pomysł na książkę jednak trochę zbyt dużo ważnych bohaterów, ich pokrewieństwa, powinowactwa mieszają trochę obraz czytelnikowi. Kolejnym minusem jest powierzchowne potraktowanie, wręcz tylko zaznaczenie bez zagłębiania się w temat roli Kościoła w opisywanych przez autora czasach. Mnie osobiście tego brakowała w tej książce.
Mimo tematyki jaką porusza autor Wiliam Brodrick jest to dobre ale średniej klasy czytadło kryminalne.

Uwielbiam książki o wydarzeniach w czasach drugiej wojny światowej ale niestety Szósta lamentacja trochę mnie rozczarowała... Owszem trzymała w napięciu ale niestety chwilami... Zbyt duża ilość bohaterów, nazwisk, można się pogubić.

Nie nazwałabym tego klasycznym kryminałem - nie ma tu pogoni za mordercą, za to jest rekonstrukcja wydarzeń z czasów wojennych plus szczypta sali sądowej. Czytało się dobrze, choć nie nazwałabym książki wciągającą. Gdyby nie otoczka z drugiej wojny światowej, byłaby to fabuła typowej telenoweli wenezuelskiej. Szczególnie na końcu, kiedy okazuje się, że ten nie jest ojcem tego, a tamten ma innego syna, ale ten o tym nie wie, a matka miała syna, ale on zaginął, ale się odnalazł i tak dalej.
Zapowiadane przez wydawcę prztyczki w nos Kościoła są muśnięciami, autor nie wgryza się w temat zbyt mocno, żeby nie urazić kleru. Jeśli więc ktoś liczy na wstrząsające ujawnienie obojętności Kościoła w sprawie holokaustu i popierania faszystów, zawiedzie się.

Wstrząsająca i emocjonująca bez dwóch zdań. William Brodrick w bardzo dobrej formie, nie zawodzi mnie - czytelnika, który dopiero co poznaje go jako autora.
Martwi mnie jedynie fakt, że do przeczytania pozostała mi już tylko jedna książka pisarza. Zapewne szybko stanie się moją lekturą.

Historia wciągająca ale czegoś brakowało mi w narracji, czasami zbyt topornej, być może to wina tłumaczenia a nie autora.
Niektóre wątki mało prawdopodobne, niektórzy bohaterowie zbyt pasywni w swoich zachowaniach a przecież chodziło o ich życie, przeszłość, spokój ducha.Generalnie- bez fajerwerków.

Książka dość ciekawa, ale jak dla mnie zbyt zagmatwana, zbyt duża ilośc bohaterów zmieniająca nazwiska podająca sie za kogos innego - można sie w tym pogubić

bardzo wzruszajaca powiesc godna polecenia

bardzo wzruszajaca powiesc godna polecenia

Bardzo niezwykle interesująca i kunsztownie ułożona opowieść o ludzkim cierpieniu,sprawiedliwości, wyborach które doprowadziły do tragedii w okupowanej Francji w czasie II wojny światowej.

Bardzo ciekawy temat oraz liczbą wątków ale momentami gubiłam te watkitzn kto z kim i dlaczego. Niemniej, ciekawa pozycja dla interesujących się tematyką 2 wojny światowej.

• Kryminał, sensacja, thriller
  • Kryminały
  • 2015
  • Poszukiwane

Dodaj cytat z książki Szósta lamentacja