Kobieta, której nikt nie znał

Tłumaczenie: Jędrzej Polak
Wydawnictwo: Muza
The Expats
literatura amerykańska,
joly_fh

W tej książce nikt nie jest tym, za kogo się podaje. Kate Moore nie jest jedynie wzorową panią domu, jak postrzega ją otoczenie. Ma pewną tajemnicę, która determinuje jej życie. Mąż Kate nieustannie pracuje, robiąc coś, czego ona nigdy nie rozumiała dla banku, o którym nie wolno jej nic wiedzieć. Kate czuje się coraz bardziej samotna i znudzona. Gdy zaczyna podejrzewać, że ich nowi znajomi...

W tej książce nikt nie jest tym, za kogo się podaje.

Kate Moore nie jest jedynie wzorową panią domu, jak postrzega ją otoczenie. Ma pewną tajemnicę, która determinuje jej życie. Mąż Kate nieustannie pracuje, robiąc coś, czego ona nigdy nie rozumiała dla banku, o którym nie wolno jej nic wiedzieć. Kate czuje się coraz bardziej samotna i znudzona. Gdy zaczyna podejrzewać, że ich nowi znajomi nie są tymi, za których się podają, rozpoczyna własne śledztwo, odsłaniając warstwy otaczającej ją ze wszystkich stron mistyfikacji. Odkrywa fałszywe urzędy, nieistniejące korporacje i ukrytą broń, tajemniczą farmę i numeryczne konto z olbrzymimi kwotami pieniędzy, a wreszcie niewyobrażalne, ciągnące się od dawna oszustwo, które zagraża jej rodzinie, małżeństwo i życiu.

źródło opisu: Wydawnictwo Muza, 2013

źródło okładki: www.muza.com.pl

Oficjalna recenzja
Aaaaa książek: 186

Samotność w sieci kłamstw

„Kobieta, której nikt nie znał” to nie jest łatwa lektura. Czytelnik, który po nią sięga, zanurza się w świat zimnej, przejmującej samotności i duszącej sieci kłamstw.

Główna bohaterka, Kate, jest tajną agentką CIA. Jej mąż Dexter, który nie wie, czym naprawdę zajmuje się jego żona, dostaje pracę w Luksemburgu jako specjalista od zabezpieczeń bankowych. Postanawiają, że przeprowadzą się do Europy razem z dwoma synkami. Kate rezygnuje ze służby i początkowo ma nadzieję, że definitywnie pozostawi za sobą przeszłość. Przyzwyczajona do życia w kłamstwie i oszukiwania najbliższego jej człowieka, wciąż jednak doszukuje się drugiego dna w otaczającej ją rzeczywistości. W Luksemburgu Kate i Dexter poznają małżeństwo Amerykanów, Billa i Julię, którzy podobnie jak oni zamieszkali w Europie. Kate nie ufa zarówno nowym znajomym, jak i swojemu mężowi. Zaczyna podejrzewać, że Dexter nie mówi jej wszystkiego o swojej pracy. Rozpoczyna własne śledztwo, by odkryć prawdę.

Streszczając zarys fabuły książki, nie zdradzam czytelniom niczego, co powinno zostać tajemnicą. Wiemy o tym od samego początku, nawet wydawca opisuje to na tylnej okładce. Początkowo byłam tym zaskoczona - oto przyjaciele i mąż bohaterki kłamią, a my jesteśmy o tym od razu informowani. Gdzie tu suspens? Przyznaję jednak, że bardzo się myliłam. Napięcie utrzymuje się przez całą powieść. Jego głównym źródłem nie jest pytanie, kto i czy kłamie, ale dlaczego. Jest jednak jeszcze inny aspekt tej książki, który sprawia, że trudno się od niej oderwać, choć tak jak napisałam - nie jest to łatwa i przyjemna lektura. To atmosfera - ponura, gęsta, chmurna od brzydkiej pogody, niszczących myśli i traumatycznych wspomnień bohaterki. Pełna lęku, podejrzeń, wzajemnych kłamstw i pilnowania na każdym kroku, by się nie wydały. Z pozoru sielski rodzinny obrazek - kochające się małżeństwo, dwoje słodkich małych dzieci, zamożny i bezpieczny Luksemburg - jest pokryty ciemną chmurą zagrożenia. Główni bohaterowie są przerażająco samotni w swojej niby szczęśliwej rodzinie. Polecam „Kobietę, której nikt nie znał” wszystkim miłośnikom skłaniających do refleksji thrillerów z przejmującą atmosferą.

Anna Rycaj

m0nika87 | 2019-04-29
Przeczytana: 29 kwietnia 2019

Żeby zrozumieć ta książkę trzeba znać francuski. Masa francuskich textow fo ktorych nie ma słowa wyjaśnień. Poza tym czyta się ciężko, końcówka nie zaskakuje specjalnie.

Lidia | 2019-02-02
Przeczytana: 02 lutego 2019

Kobieta, której nikt nie znał” to bardzo dobra powieść sensacyjna. To jest książka skupiona na sztuce manipulacji i mistyfikacji, sieci kłamstw, która jednocześnie łączy i dzieli wszystkich bohaterów. Każdy z nich ma coś do ukrycia i każdy jednocześnie jest oszukiwany. Kto jest kim i jaki jest cel jego działań?

Dobra fabuła, realnie stworzeni bohaterowie, niezwykle wciągająca akcja – atrybuty dobrej książki sensacyjnej zachowane, mankamenty to zbyt szczegółowe opisy , które przeciągają treść nieistotną, a spowalniają akcję, – ponieważ jest to debiut – czepiać się nie będę. Bardzo mi się podobało i czekam na więcej.

książek: 1929
Tomek | 2018-12-13
Na półkach: Przeczytane, E-book, Posiadam
Przeczytana: 12 grudnia 2018

Powieść doskonale sprawdzi się w kręgach znudzonych gospodyń wiejskich, i to jeszcze tych, które notorycznie nie mają zajęcia. Nie wiem właściwie co pchało mnie do brnięcia przez strony tej książki? Jak sam dobrze wiem, nie lubię powieści o szpiegach, więc nie mam pojęcia czemu zabrałem się za Kobietę, której nikt nie znał? Akcji w tej książce, mniej więcej tyle jak podczas grzybobrania. Głowna bohaterka niby taka super agentka CIA a popełnia beznadziejnie głupie błędy. Nuda, nuda i jeszcze raz nuda. Zakończenie przynajmniej trochę mnie zaskoczyło, ale i tak ucieszyłem się kiedy zamknąłem ostatnią stronę.
Szkoda czasu, jest tyle o wiele lepszych książek.

bookslover | 2018-07-24
Przeczytana: 24 lipca 2018

Kate Moore i jej mąż Dexter Moore tworzą nietypową parę. Każde z nich ma jakieś własne tajemnice, które odbiegają od tajemnic standardowego małżeństwa. Ona - agentka CIA, on - podejrzany o potężną kradzież. Jak rozwinie się cała sytuacja? Czy FBI dowiedzie, że Dexter jest złodziejem?

Interesująca powieść, która jest ogromnie pogmatwana. Muszę od niej trochę odpocząć, żeby ze świeżym umysłem wejść w ten świat jeszcze raz. Przede wszystkim, żeby zrozumieć co autor chce przekazać, trzeba się skupić, bo jesteśmy przerzucani w miejscu i czasie. Trzeba się trochę nagimnastykować, żeby połapać się co kiedy się dzieje. Zwiedzimy Luksemburg, Paryż, a nawet Alpy :-)
Do samego końca nie miałam bladego pojęcia jak to się skończy. Praktycznie zero wskazówek, które jasno nakierowałyby mnie jak może skończyć się ta historia. W momencie rozwikłania problemu wyszło milion innych sytuacji, gdzie czytając wywód Kate dopiero zaczęłam rozumieć, jak wszystko łączy się w logiczną całość.

Nagromadzenie...

Marta | 2018-06-01
Przeczytana: 01 czerwca 2018

Świetna powieść. Pełna intryg i zwrotów akcji. Do końca nie można przewidzieć, co się wydarzy.

czytamcałyczas | 2018-01-31

Fajna książka,był tu Luksemburg.Sympatyczny kraj,mały ale z klasą.
Fabuła,dawno nie czytałem nic tak dobrego.
Dużo,tajemnic i niedopowiedzeń.
Kate,ma dwa oblicza.Jej mąż,też coś tam,coś tam ukrywa.
No i dobrze,że w Alpach byli.
Bo to ładne miejsce jest.

RR1 | 2018-01-03
Przeczytana: 03 stycznia 2018

Książka miała potencjał: fabuła jest bardzo ciekawa a zwroty akcji dobrze skonstruowane. Moim zdaniem zabrakło dobrej edycji i wycięcia ze 20 stron opisów. Rozumiem też zamysł odejścia od chronologicznego pokazywania zdarzeń ale czasem było to irytujące że czas zmienia się co 2-3 strony.

Oluśś | 2017-11-02
Przeczytana: 01 listopada 2017

Kate, była agentka CIA, obecnie żona i matka dwóch synów. Prowadzi, jakby się mogło wydawać "spokojne i normalne życie". Kate wraz z mężem, Dexterem przeprowadzają się do Europy. W Luksemburgu, Dexter ma nadal pracować jako osoba kontrolująca zabezpieczenia bankowe. Ze względu na fakt, iż jego praca ma charakter bardzo poufny, nie zdradza on większych szczegółów. Głównie mówi ogólnikami. Poznają tam wielu amerykanów oraz wielu innych obywateli z różnych państw. Szczególną parą, która zwróci na siebie uwagę jest Julia i Bill, małżeństwo, które niestety nie może mieć dzieci. Początkowo Kate sądzi, że są to wynajęci mordercy, w celu "zlikwidowania" ważnej jednostki politycznej. Ten trop jednak okaże się omyłkowy. Główna bohaterka korzysta z pomocy źródeł swojego dawnego zajęcia. W końcu zaczyna obawiać się, że to właśnie Ją chcą zabić z powodu jej "ostatniej misji". Niestety są to tylko jej obawy i domysły, które jak się później okaże w ogóle zmierzały nie w tą stronę. A więc do kogo...

barkol1908 | 2017-08-28

Jako fan powieści szpiegowskich nie podzielam zachwytów nad tą pozycją. Po hucznych zapowiedziach intryg i akcji otrzymujemy dość żmudną powieść obyczajową o wewnętrznych przeżyciach byłej agentki CIA, która otrzymuje raptem kilka momentów zaprezentowania swoich umiejętności a i tak robi to z dość miernym skutkiem. Broni się jedynie rozwiązanie akcji, ale nie na tyle by pozostawić przyjemne wrażenia.

Lily76 | 2017-08-19
Przeczytana: 18 sierpnia 2017

Nie lubię powieści szpiegowskich, a ta wpadła mi w ręce przez przypadek, lecz był to jeden z tych dobrych przypadków. Dawno mnie nic tak nie wciągnęło, jak ta historia kobiety uciekającej przed swoją przeszłością, jednocześnie pełnej podejrzeń, że przeszłość czyha tuż za rogiem. Rzeczywistość okazuje się dużo bardziej skomplikowana, niż początkowo sądziła. Czytelnik także pogubi się w końcu w odkrywanych raz za razem warstwach tej historii. Aż do nieco zaskakującego końca.