Dzień kłamstwa

978-83-7739-912-5
Anna Wolna
Polska IPN thriller

Na półkach: , , , ,

Nie do końca moje klimaty jeśli chodzi o czasy PRL, ale czyta się szybko i nawet dobrze.

ciekawa historia.

Historia napisana przez Irlandczyka, która została umiejscowiona w Polsce, czyli połączenie niespotykane na co dzień. Dodatkowo czas w których dzieje się cześć historii jest bardzo tajemnicza czyli Polska w latach 1945-1989.
Główne postacie stworzone w bardzo przemyślany sposób, w trakcie zgłębiania się w ich historie poznajemy drugie i czasami trzecie dno ich motywacji do...

Na półkach: , , , ,

Świetna książka. Już to, że autor przedstawił akcję w Polsce, bardzo mnie zainteresowało. W momencie gdy główna bohaterka "pozbawia się" praw rodzicielskich do swojego co dopiero narodzonego dziecka poruszyło mną najbardziej. Kobieta wiele w życiu przeszła a na stare lata musi przechodzić przez to piekło jeszcze raz.

Książkę tę warto przeczytać choćby z tego powodu, że ma ona związek z Polską, i jej powojenną historią. Dość bolesną historią...
Byłoby jeszcze lepiej, gdyby akcja powieści nie była taka rozwleczona, bo momentami to zniechęcało do czytania.

2001

Dobrze napisana i zapewne ciekawa, ale nie dla mnie. Nie moja tematyka, nie moja wrażliwość.

Troszkę się zawiodłam, bo zapowiadało się całkiem ciekawie. Postać Róży bardzo mi się spodobała, odważna kobieta wierząca w Polskę. Jednak ogólnie książka mało zaskakująca, ostatnie dwa rozdziały znudziły mnie. Co prawda, szybko się czyta ze względu na krótkie rozdziały. Raczej spojrzenie na świat oczami zakonnika Anselma mnie nie przekonało. Uważam, że warto przeczytać.

Sięgałam po tę książkę z lekką obawą. Irlandczyk piszący o Polsce... to mogło się okazać mieszanką wybuchową, nie koniecznie udaną. Jaki obcokrajowiec zrozumie naszą historię i mentalność na tyle, by powstała z tego dobra, merytoryczna książka? Na szczęście tym razem się nie zawiodłam. Autor włożył ogrom pracy w to, by poznać nas, naszą najnowszą, bolesną historię i to mu...

Książka ciekawa choćby dlatego, że dotyczy naszej najnowszej historii, jej czarnych kart. Czasy stalinizmu i upadku komunizmu, ludzie stawiający opór, przyjaciele z dzieciństwa stający po przeciwnych stronach. Moralne dylematy czy przebaczyć wrogowi, oprawcy, zdrajcy? Czy po 50 latach można zapomnieć wszystkie krzywdy i okrucieństwo?

Książka dla mnie potwornie nudna. Długo się męczyłam. Akcja niby powinna wciągać, ale jest strasznie rozwlekła i nie trzyma w napięciu. Nic więcej nie dam rady napisać.

• 2013
  • Przeczytane w 2015 roku
  • Mam, ale jeszcze nie przeczytałam
  • 2016
  • 2017