Portret pani Charbuque. Asystentka pisarza fantasy

Okładka książki Portret pani Charbuque. Asystentka pisarza fantasy
Jeffrey Ford Wydawnictwo: Mag Seria: Uczta Wyobraźni fantasy, science fiction
528 str. 8 godz. 48 min.
Kategoria:
fantasy, science fiction
Seria:
Uczta Wyobraźni
Tytuł oryginału:
The Portrait of Mrs. Charbuque. The Fantasy Writer's Assistant
Wydawnictwo:
Mag
Data wydania:
2013-01-23
Data 1. wyd. pol.:
2013-01-23
Liczba stron:
528
Czas czytania
8 godz. 48 min.
Język:
polski
ISBN:
9788374802864
Tłumacz:
Robert Waliś
Średnia ocen

                7,5 7,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Christmas and Other Horrors: An Anthology of Solstice Horror Nadia Bulkin, Terry Dowling, Tananarive Due, Jeffrey Ford, Christopher Golden, Glen Hirshberg, Stephen Graham Jones, Richard Kadrey, Alma Katsu, Cassandra Khaw, John Langan, Josh Malerman, Nick Mamatas, Garth Nix, Benjamin Percy, M. Rickert, Kaaron Warren
Ocena 0,0
Christmas and ... Nadia Bulkin, Terry...
Okładka książki Nowa Fantastyka 476 (05/2022) Wołodymyr Arieniew, Krystyna Chodorowska, Omar El Akkad, Jeffrey Ford, Agnieszka Fulińska, Ołeksij Gedeonow, Mychajło Nazarenko, Redakcja miesięcznika Fantastyka, Agnieszka Rogowska
Ocena 6,2
Nowa Fantastyk... Wołodymyr Arieniew,...
Okładka książki Nowa Fantastyka 451 (04/2020) Jeffrey Ford, Scott Sigler, Istvan Vizvary, Charles Yu, Wojciech Zembaty
Ocena 0,0
Nowa Fantastyk... Jeffrey Ford, Scott...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,5 / 10
185 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1427
86

Na półkach: , , ,

Życie jest jednym wielkim zaskoczeniem. Rzeczywistość w znacznym stopniu poddaje się naszej własnej kreacji, czas to tylko mignięcie, w dodatku nieregularne. A śmierć? Śmierć jest tym, co kończy, ale i tym co rozpoczyna kolejny etap wędrówki. Jest to pewien mechanizm, który zmienia się, rozwija, a czasem niszczeje. Wszystko jest względne, wszystko jest możliwe. Najtrudniej zaś zburzyć mury własnych uprzedzeń i stereotypów. Taką barwną gonitwą myśli, ze wszech miar intrygującą i wartą uwagi jest niewątpliwie prezentowana książka autorstwa zupełnie niezwykłego pisarza, jakim jest Jeffrey Ford. I nawet jeśli nie ufacie plebiscytom i wyróżnieniom, można być spokojnym – przyznanie dwóch World Fantasy Award czy też Grand Prix l’Imaginaire nie może być poczytane za przypadek. Wchodząca w skład serii Uczta Wyobraźni wydawnictwa MAG książka Forda to omnibus zawierający zbiór opowiadań oraz niezależną powieść – Portret pani Charbuque.

Cechą główną łączącą wszystkie teksty zamieszczone w zbiorze Asystentka pisarza fantasy jest ich doskonałe wyważenie. Przestrzenie kosmiczne, prześmiewcze i absurdalne sytuacje, wizje skrajnie futurystyczne, światy pełne elementów horroru i grozy – to wszystko tu dostaniemy. Trudno wybrać jedno najbardziej intrygujące opowiadanie, gdyż każde zapewnia rozrywkę na innym poziomie i ciekawi na swój indywidualny sposób. Bo czy można porównywać przy pomocy jednolitych kategorii opowieść o Jezusie łapiącym stopa, akwizytorze sprzedającym mózgi w słoikach, ludzkim zombie oraz wymianie filmowej w mieście egzo-szkieletów? Kunszt literacki, jaki przez lata pisania wyrobił sobie Ford oraz wtręty obrazujące okoliczności powstawania każdego opowiadania przybliżają autora czytelnikowi.

Drugą część książki stanowi powieść Portret Pani Charbuque. To historia przywołująca na myśl Dziwne losy Jane Eyre czy też Portret Doriana Greya. Tajemnice i cienie z przeszłości, morderstwa, feeria pełnokrwistych, zapadających w pamięć bohaterów – to wyznaczniki i jednocześnie gwaranty pasjonującej lektury. Bo im dłużej czyta się Portret Pani Charbuque, tym bardziej chce się poznać już zakończenie, na przemian popadając w niezdrową fascynację i doświadczając miłych dreszczy przebiegających wzdłuż kręgosłupa. Niczym w klasycznej wiktoriańskiej powieści funkcjonuje tu wątek skazy na sercu, zdrady, zagadki, a to wszystko dopełnione jest kreacją głównego bohatera, malarza Piambo, korespondującą z symbolizmem i mistycyzmem.

Portret Pani Charbuque czyta się z zapartym tchem. Krótkie rozdziały oraz nieprzewidywalne zwroty akcji nie pozostawiają czasu na nudę. Wraz z głównym bohaterem czytelnik usiłuje stworzyć w wyobraźni portret tajemniczej madame, której, podobnie jak Piambo, nie może zobaczyć, wyjaśnić tajemnicę krwawych łez i ocalić najbliższe osoby malarza. To naprawdę przebłysk geniuszu – stworzyć historię, która oddziałuje z tak ogromną siłą, wciąga do swojego świata, nie pozwalając pozostać obojętnym.

Wszystko to jest niczym innym, jak cechami znamionującymi dobrą literaturę. Z przyjemnością stwierdzam, że zawarte z zbiorze Asystentka pisarza fantasy opowiadania zdołały przełamać moją niechęć do literatury science fiction oraz zaszczepiły głód poznania kolejnych pozycji reprezentujących ten gatunek. A to nie lada osiągnięcie i być może promyk nadziei dla innych czytelników, którzy na fantastykę naukową i futurystyczną patrzą z nieufnością.

[http://kapryfolium.pl/?p=4397]

Życie jest jednym wielkim zaskoczeniem. Rzeczywistość w znacznym stopniu poddaje się naszej własnej kreacji, czas to tylko mignięcie, w dodatku nieregularne. A śmierć? Śmierć jest tym, co kończy, ale i tym co rozpoczyna kolejny etap wędrówki. Jest to pewien mechanizm, który zmienia się, rozwija, a czasem niszczeje. Wszystko jest względne, wszystko jest możliwe. Najtrudniej...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    709
  • Przeczytane
    240
  • Posiadam
    180
  • Uczta Wyobraźni
    47
  • Fantastyka
    34
  • Ulubione
    15
  • 2013
    13
  • Fantasy
    11
  • Uczta wyobraźni
    10
  • 2014
    7

Cytaty

Więcej
Jeffrey Ford Portret pani Charbuque. Asystentka pisarza fantasy Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także