Córka żelaznego smoka. Smoki Babel

Seria: Uczta Wyobraźni
Wydawnictwo: Mag
The Iron Dragon's Daughter. The Dragons of Babel
Ciacho

Córka żelaznego smoka „W dniu, gdy dzieci spotkały się, by uknuć śmierć nadzorcy, w głowie dziewczynki-podmieńca zrodziła się decyzja, by ukraść smoka i uciec. Wtedy jednak jeszcze o tym nie wiedziała”. Tymi słowy Michael Swanwick wprowadza nas w niezwykłą krainę najmroczniejszej fantasy, erotycznych snów i przemysłowych czarów – równając się skoncentrowaną siłą i unikatowością wizji ze...

Córka żelaznego smoka

Tymi słowy Michael Swanwick wprowadza nas w niezwykłą krainę najmroczniejszej fantasy, erotycznych snów i przemysłowych czarów – równając się skoncentrowaną siłą i unikatowością wizji ze swoim nagrodzonym Nebulą arcydziełem "Stacje przypływu".

Jane jest ludzkim podrzutkiem dojrzewającym w świecie pełnym przemocy i potworów. Maltretowana i dręczona, trudzi się obok trolli, krasnoludów, zmienników i fejów w ciemnych, styksowych czeluściach fabryki parowych smoków. Pomaga budować gigantyczne, czarne, żelazne maszyny, za pomocą których elfi władcy świata prowadzą wojny. Mała Jane perspektywy ma ponure, a przyszłość wydaje się pozbawiona nadziei – póki zimny, choć kuszący wewnętrzny głos nie naszepcze jej o górskich jeziorach, jesiennych gwiazdach… i wolności.

Głos prowadzi ją do smoka ze złomowiska – starego, zepsutego, utrzymywanego przy życiu przez nienawiść i ciągle niezaspokojoną żądzę krwi. Obiecuje Jane, że pomoże jej uciec, jeśli ona w zamian pomoże mu odzyskać możliwość latania. Lecz za bramami fabryki czają się niewypowiedziane cuda i okropności – prawdziwe imię jest tam bronią, a erotyczne pokusy tylko czekają, by zdeprawować młodą dziewczynę zahartowaną przez okrutne życiowe niesprawiedliwości.

Bystry umysł, upodobanie i talent do kradzieży pomagają Jane się utrzymać podczas osobliwej i mozolnej podróży, od niewolnicy do studentki, od alchemiczki po mścicielkę – a jednocześnie narkotyki i sny przenoszą ją na krótkie wycieczki w skradzioną rzeczywistość. Przez cały ten czas, w cieniach czyha smok – wypełnia jej głowę brutalnymi wizjami, wciąga w siatkę nieodgadnionych spisków i niewidzialnych sił. Na koniec, owładnięty przez niego podrzutek stawi czoło siłom, które od zawsze rządzą jej światem.

Smoki Babel

„Ostatnio nie czytam zbyt wiele fantasy, ale wróciłbym do niej w jedną babelową minutę, gdyby tylko pojawiało się więcej takich książek, jak ta: eleganckich, erudycyjnych, przewrotnie zabawnych, pełnych wyrachowania, współczucia, dynamiki, zdolnych przebić się przez wyświechtane konwencje i sentymentalizm, stanowiących cios przywracający gatunkowi jego pierwotną moc”.
- Locus

„Swanwick gładko łączy zaawansowaną technologię z magią, przedstawiając nam szeroki wachlarz wspaniałych konceptów, fascynujących dygresji i pełnych wigoru bohaterów. Język jego prozy bez wysiłku przeskakuje pomiędzy elfim wyrafinowaniem a złodziejskim slangiem, tworząc oszałamiający literacki gulasz. To nowoczesna fantasy u szczytu formy, która powinna bardzo spodobać się fanom 'Chłopaków Anansiego' Neila Gaimana oraz China’y Miéville’a.
- Publishers Weekly

źródło opisu: www.mag.com.pl

źródło okładki: www.mag.com.pl

Początek bardzo fajny. Dodatkowo mechaniczne, inteligentne smoki. Takich jeszcze nie spotkałem. I raczej nie spotkam. Ale z biegiem fabuły robi się coraz dziwniej. Sporo bezsensownej brutalności, erotyki i innych jakichś obleśnych środków. A zakończenie to jedno wielkie W.T.F. Rozczarowanie.

Michał | 2018-07-31
Przeczytana: 2013 rok

No nie powiem, zaskoczyła mnie ta książka, mało powiedziane zaszokowała. Nie wszystkim przypadnie do gustu, pełno erotyki i brutalności. Nie jest to lekka książka.

addam23 | 2018-01-20
Na półkach: Fantastyka, Przeczytane, 2018
Przeczytana: 20 stycznia 2018

Jedna z niewielu książek, której nie dałem rady przeczytać do końca.
Mamy tu szaloną mięszankę wszystkiego co tylko autorowi się wymyśliło i przyśniło, wrzucone do miksera, podlane wyuzdaniem i perwersją, podane w formię 2 powieści.
Chopocienie, fabryki smoków parowych, czary, magia, centaury, galerie handlowe, lodówki. Wszystko bez ładu, składu, uzasadnienie i w sumie celu.
Lecimy od dziwactwa do dziwactwa. W dodatku dość kiepskie literacko.

Nie polecam.

surykatek86 Mazur | 2017-12-13
Przeczytana: 20 grudnia 2016

Opowiadania czy zbiór powieści dobry i bardzo dobry .Czytając można się wzruszyć,czyta się bardzo szybko mimo ,że książka jest gruba Polecam.

Aksamitt | 2017-08-01

Do końca nie mogę powiedzieć, że jestem usatysfakcjonowana jakimkolwiek aspektem lektury. Zapewne zmylił mnie tytuł ze smokiem, stąd moje wyobrażenia biegły w nieco innym kierunku. Z jednej strony bohaterowie iście bajkowi i zapowiadało się liryczne fantasy, a z drugiej wchodzimy na ciężką urbanistyczną przestrzeń wydarzeń. Niestety, prezentowana rzeczywistość jest podła, a magia ma tu zupełnie inne oblicze, niż to do tej pory nam znane.
Sama Jane może budzić skojarzenia z Królewną Śnieżką, tą niekochaną, odtrącaną, której macocha życzy śmierci. Tylko w przypadku Jane jest o wiele gorzej, bo przyszło jej żyć w okrutnych, niezrozumiałych realiach, gdzie żaden z elementów nie można przyrównać do bajkowego. To nie miejsce gdzie rządzą ludzie, a elfy. A wbrew wyobrażeniom one potrafią stwarzać jeszcze większe zagrożenie. W takim pozbawionym najlepszych ludzkich uczuć świecie dojrzewają dzieci, które od początku uczą się przebiegłości i wykorzystywania swojej przewagi. Dziecięca...

Keeteck_the_Reader | 2016-06-25

super świat, druga część zdecydowanie lepsza

Karolina Arkuszewska | 2016-06-03
Przeczytana: 03 czerwca 2016

Pierwszą część książki przeczytałam szybko. Chociaż, pomimo usilnych prób, nie udało jej się mnie obrzydzić ani zaszokować, akcja była na tyle szybka, a świat na tyle nowy, że mnie wciągnęło. Natomiast druga część książki to droga przez mękę. Mdły bohater, który jest rzucany w wir wydarzeń, poddaje się wszystkiemu co się do niego napatoczy i idzie w tą stronę, w którą go popchną.

Doczytałam książkę z nadzieją na dobry koniec i w połowie moje wysiłki zostały wynagrodzone. Podobał mi się też świat przedstawiony, choć irytowało mnie, że bohaterowie zawsze wiedzą doskonale jakimi prawami się tenże świat kieruje, natomiast czytelnik nie, choć powinien.

Powiem wprost - sięgnęłam po tą książkę, bo ktoś mi powiedział, że dobrze jest tam opisany seks.
Seks był, ale spodziewałam się czegoś lepszego, niż to, co dostałam. Może dlatego oceniam książkę tak nisko.

Alex405 | 2016-02-22
Przeczytana: 2014 rok

To chyba pierwsza od lat książka fantasy, którą przeczytałam. I od razu strzał w dziesiątkę. Choć nie czyta się jej łatwo, nie mogłam się oderwać od losów głównej bohaterki- Jane, którą pragnie uciec z okrutnego i szarego świata pozbawionego nadziei. Książka składa się z 2 opowiadań, pierwsze z których, tytułowe, to prawdziwa epopeja o pragnieniu wolności.

Fidel-F2 | 2016-02-02

Chyba ze dwa miesiące męczyłem. Nuda, nuda i nuda. I koniec. W końcu. Ufff. Co za ulga.

Pierwsza powieść jest stuprocentową kalką konstrukcyjną z Cienia kata Wolfe'a. Tajemna lokacja, tajemne postacie, tajemne zależności i relacje, fascynująco i intrygująco. Po czym główny bohater opuszcza lokację i do samego końca mamy bełkotliwy bazgroł bez ładu, składu i sensu. Jakieś spotkania, przygody, działania, bez celu, bez umocowania, bez uzasadnienia, z deus ex machina na każdym kroku. Nie odnajdujemy nawet śladów desygnatu pojęcia fabuła. I po tym wszystkim autor serwuje najbardziej drętwe z możliwych uzasadnień, ot, to po prostu sen wariata. Powieść ma jednak plusy, trudno uwierzyć ale jednak. Autor umieszcza tu i ówdzie koncepty, sceny, obrazy bardzo pomysłowe i interesujące a wszystko to w sosie bogatej wyobraźni ale to niestety za mało.

Druga powieść zawiera śladowe ilości fabuły, w wymiarze mocno symbolicznym ale jednak. Całość utrzymana w podobnym klimacie jak Córka żelaznego...

"Córka żelaznego smoka"
Ostatnio naprawdę rzadko mi się zdarza, aby jakaś książka wciągnęła mnie tak bardzo, że nie byłabym się w stanie od niej oderwać. Tę przeczytałam w ciągu dosłownie 24 godzin, zaczynając w piątek wieczorem, a kończąc w sobotę po południu. Nie była to lektura lekka i odprężająca, ale fascynująca i niesamowita -pozostająca w pamięci na długo po tym, kiedy przeczytało się ostatnią stronę.
Akcja "Córki żelaznego smoka" rozgrywa się w świecie baśni -zamieszkiwanym przez elfy, trolle i inne stworzenia wywodzące się z bajek i legend. Jednakże w tym świecie, wbrew pozorom, nie ma nic baśniowego. Rewolucja przemysłowa dotarła i do Faerie, zmieniając ją w ponure, zanieczyszczone dymem fabrycznym i odpadami przemysłowymi miejsce. Zamiast znanych z bajek krajobrazów łatwiej spotkać tam brudne, przygnębiające miasta i napędzane magią maszyny. Ten świat przypomina nasz -w najgorszych jego aspektach, a czasami bywa o wiele bardziej okrutny i nieprzyjazny. Nigdy wcześniej...