Nova Swing

Nova Swing
9788374801959
przewodnik dusz
Aleksandra

Wielkie turystyczne statki wędrują od gwiazdy do gwiazdy. Wszystko jest osiągalne. Można kupić sobie nowe ciało. Albo nową osobowość. Każdy może stać się, kim tylko zechce – wszędzie poza zakazaną strefą w Saudade, gdzie przed pokoleniem fragmenty Traktu Kefahuchiego zaczęły spadać na ziemię. I wybór nie jest już możliwy. Nieprzewidywalność strefy przyciąga poszukiwaczy przygód. Prowadzony...

Nieprzewidywalność strefy przyciąga poszukiwaczy przygód. Prowadzony przez nich handel niewytłumaczalnymi organizmami, destabilizującymi technologiami oraz biologicznymi artefaktami, jakie można tam odnaleźć, prowadzi do gwałtownego konfliktu z policją z Saudade. Tymczasem bogaci turyści podejmują ryzykowne pograniczne eskapady, prowadzeni przez niezasługującego na zaufanie Vica Serotonina, skorumpowanego przewodnika dusz; a ze strefy wydostała się choroba zupełnie nowego rodzaju.

raya | 2011-03-18
Przeczytana: 2011 rok

,,Nova Swing” autorstwa M. Johna Harrisona jest książką na którą czekałam bardzo długo. Zauważyłam ją przez przypadek i od razu zakochałam się w okładce. To wystarczyło, abym kupiła ją tuż po premierze. ,,Nova Swing” należy do bardzo popularnej serii Uczta Wyobraźni w której znajdują się tylko wyjątkowe, trudne tytuły. Miałam okazję się sama o tym przekonać, więc spodziewałam się, że będę musiała skupić cały swój umysł, aby zrozumieć o co chodzi. Czy ,,Nova Swing” jest godna znalezienia się w Uczcie Wyobraźni?

Początek książki nie należy do najciekawszych, a oprócz tego nie wiadomo o co chodzi. Opisać fabułę jest naprawdę ciężko, podobny problem miałam z inną książką z tej serii. Są one tak specyficzne i oryginalne, że nie da się tego zrobić. Oczywiście mogłabym streścić powieść, ale wtedy ,,Nova Swing” bardzo by na tym ucierpiała. Zabierając się za tą książkę wystarczy wiedzieć: akcja rozgrywa się w przyszłości, każdy może zmienić swój wygląd, osobowość, podróżować na każdą...

jadche | 2015-03-22

Muszę powiedzieć, że rzadko sięgam po książkę z powodu okładki, ale tak właśnie było tym razem. Może gdybym uważniej się przyjrzała, zauważyłabym, że to tom drugi trylogii, no ale mnie zafascynował awers... O treści niestety nie mogę powiedzieć tego samego - lubię rasową SF, którą dzielę na własny użytek na dwa rodzaje: akcyjną rąbankę i snujliwą psychodramę. Nova swing nie zalicza się ani do pierwszego ani do drugiego rodzaju. Brawa należą się jedynie grafikowi, dlatego aż 2 gwiazdki.

SpaceBanshee | 2014-08-03
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, 2014

"Nova Swing" to druga część trylogii o Trakcie Kefahuchiego, a zarazem moje trzecie podejście do twórczości Harrisona i muszę przyznać, że nadal nie wyrobiłam sobie zdania o tym autorze. Na pewno książka jest dużo łatwiejsza w odbiorze niż "Światło", ale bez znajomości pierwszego tomu czytelnik straci wszystkie "smaczki" i kompletnie nie zrozumie "Pustej przestrzeni" czyli trzeciego tomu tego cyklu.

W "Nova Swing" autor zrezygnował z przeplatania trzech wątków fabularnych na rzecz chronologicznej opowieści o Vicu Serotoninie, który wprowadza ludzi do zakazanej strefy w Saudade, miejsca na które kiedyś spadły fragmenty Traktu Kefahuchiego co spowodowało powstanie tam anomalii fizycznej.

Jak już wspomniałam książka jest dużo łatwiejsza. Czytelnik nie musi przyswajać nowych terminów ponieważ większość pojawiła się już w "Świetle", a przez jeden wątek fabularny nie pogubi się w opisywanych bohaterach.

Autor coraz lepiej buduje całe uniwersum i wspomina o innych rasach, planetach...

Ania | 2014-01-27
Przeczytana: 27 stycznia 2014

Moja pierwsza tego typu książka kupiona w promocji w Empiku 1+1.
Czy wszystko w niej zrozumiałam? Nie wiem :)Na pewno niesamowicie wysila szare komórki i powoduję ,że wyobraźnie pracuję na pełnych obrotach i choćby dlatego warto czytać takie książki.
Ogólnie jestem zadowolona , mam nadzieję że druga ,,Światło,, będzie znacznie lepsza i bardziej się w niej odnajdę.

Suizei | 2014-02-16

Po więcej zapraszam na: http://zatraconywstronicach.blogspot.com/

Aż wstyd się przyznawać, ale o "Uczcie wyobraźni" dowiedziałem się niecały rok temu. Zawsze była gdzieś obecna. Kojarzyłem kilka okładek, kilka wątków fabularnych poszczególnych części, ale nie potrafiłem tego zidentyfikować, nadać temu nazwę. Dopiero po zagłębieniu się w tematykę mogłem zacząć działać i pośmiać się ze swojego braku ogarnięcia. Decyzja była natychmiastowa. Za wszelką cenę chciałem po coś sięgnąć. Dlaczego "Nova Swing"? Odpowiedź jest prosta. Spójrzcie na okładkę. Teraz już wszystko rozumiecie?

Vic Serotonin jest osobą, która nienawidzi planowania przyszłości. Żyje z dnia na dzień. Stara się nie robić nic naprzód, a w jego życiu dominuje lekka spontaniczność. Planeta, którą zamieszkuje jest na swój sposób banalna i nudna. Ludzie nie znajdą w niej wielu atrakcji. Dominują na niej bary i speluny. Saudade posiada jednak jedną unikatową rzecz - strefę zdarzenia. W tym miejscu absolutnie wszystko staje...

AntykKróliczaJama | 2011-06-19
Przeczytana: 18 czerwca 2011

Seria "Uczta Wyobraźni" uwodzi. Przede wszystkim fantastycznymi, jak na mój gust, okładkami i ogólnie jakością wydania publikowanych w tej serii książek.
Jest takie powiedzenie - "nie osądzaj książki po okładce". Niestety sprawdza się ono w przypadku "Nova Swing".

Akcja powieści toczy się na prowincjonalnej do bólu planecie, której jedynym wyróżnikiem jest obecność tajemniczej "strefy zdarzenia". Coś się wydarzyło, nie wiemy co, i na powierzchni planety pojawiła się pełna anomalii strefa. Skoro tak to pojawiają się stalkerzy, łowcy artefaktów i przewodnicy dla szukających wrażeń turystów. Wstęp do strefy jest zabroniony, więc mamy także detektywów, którzy tropią łamiących prawo przemytników. Obrazu dopełniają spelunki, dziwki, gang małolatów i walki na arenach podrasowanych biotechnologicznie wojowników.

Strefa jest nieprzewidywalna, jej granice są płynne a czas i przestrzeń wewnątrz relatywne. Enigmatyczności dodają jej szwendające się wszędzie czarne i białe koty.

Bohaterów...

Marcin Polański | 2013-05-05
Przeczytana: 05 maja 2013

Powieść ciekawa, choć, nie ukrywam, wymagająca od czytelnika skupienia. Nie polecam osobom borykającym się z brakiem czasu.

astaldohil | 2011-04-10
Przeczytana: 10 kwietnia 2011

Jako ogólnikowe podsumowanie powieści "Nova Swing" może posłużyć tytuł jej siódmego rozdziału, mianowicie "Kosmos w stylu noir". Jest to oczywiście punkt wyjścia dla tej bogatej w metafory, poetyckiej i - jak to u Harrisona - skomplikowanej, acz nie tak trudnej w odbiorze, jak wcześniejsze "Viriconium", powieści science - fiction.

Świeżo po przeczytaniu ciężko o jednoznaczne interpretacje i sadzę, że trzeba dać sobie trochę czasu, aby pozwolić sobie na konkretniejsze refleksje. Tymczasem jednak powiedzieć mogę, że książka wciąga, urzeka zawikłanym klimatem, który pozostaje w stanie równowagi z interesującą i odkrywaną stopniowo historią. Dlatego, podobało mi się dużo bardziej niż wspomniane wcześniej "Viriconium" a tym samym "Novę Swing" (bardziej) polecam!

deadDrGibarian | 2013-04-15
Przeczytana: 08 kwietnia 2013

Mniej efektowna od "Światła", za to z lepiej rozpisanymi bohaterami i większym skupieniem na detale. Jest to już nieco inny typ SF, bardziej zbliżony do braci Strugackich (do "Pikniku na skraju drogi" Autor zresztą bardzo wyraźnie nawiązuje). "Nova swing" jest początkowo trudna w odbiorze, wydaje się jakby Harrison miotał się w słowach, przeskakiwał między historiami czy opisami bez ostrzeżenia, lecz z czasem taka konstrukcja nadaje opowieści pewnego uroku. Żałuję jedynie, że Autor poświęcił tak niewiele miejsca dla samej Strefy, która przez większość powieści sprawia wrażenie pretekstu do zawiązania fabuły.

obsession | 2013-10-11

Pomysł wydawał się ciekawy, ale styl mnie uśpił ;/ szkoda, bo chciałam przeczytać tą książkę zwłaszcza, że mnie zaciekawiła.