Nova Swing

Nova Swing
9788374801959
przewodnik dusz
Aleksandra

Wielkie turystyczne statki wędrują od gwiazdy do gwiazdy. Wszystko jest osiągalne. Można kupić sobie nowe ciało. Albo nową osobowość. Każdy może stać się, kim tylko zechce – wszędzie poza zakazaną strefą w Saudade, gdzie przed pokoleniem fragmenty Traktu Kefahuchiego zaczęły spadać na ziemię. I wybór nie jest już możliwy. Nieprzewidywalność strefy przyciąga poszukiwaczy przygód. Prowadzony...

Nieprzewidywalność strefy przyciąga poszukiwaczy przygód. Prowadzony przez nich handel niewytłumaczalnymi organizmami, destabilizującymi technologiami oraz biologicznymi artefaktami, jakie można tam odnaleźć, prowadzi do gwałtownego konfliktu z policją z Saudade. Tymczasem bogaci turyści podejmują ryzykowne pograniczne eskapady, prowadzeni przez niezasługującego na zaufanie Vica Serotonina, skorumpowanego przewodnika dusz; a ze strefy wydostała się choroba zupełnie nowego rodzaju.

źródło opisu: http://www.mag.com.pl/ksiazka/183

źródło okładki: http://www.mag.com.pl/ksiazka/183

Salinon | 2018-01-05
Przeczytana: czerwiec 2016

Portowe miasto na jednej z planet ma wybijającą je z mroku banalności cechę. To tutaj znajduje się zakazana strefa, czyli miejsce upadku Traktu Kefahuchiego, przestrzeń w której zdarzenia stają się niezgodne z prawami fizyki, a każda rzecz jest anomalią. Strefa przyciąga poszukiwaczy wrażeń, przemytników artefaktów, osobników dziwnych i wewnętrznie rozdartych.
Świetnie napisana powieść w konwencji kryminału, z galerią złożonych i zagubionych w życiu postaci.

To druga z książek o Trakcie Kefahuchiego. Nie ma potrzeby zabierać się do cyklu chronologicznie :)

Monika | 2017-12-31

Bardzo dobra. Bardzo abstrakcyjna, momentami absurdalna. Ciężka i ambitna. Wymaga skupienia, bardzo bujnej wyobraźni i otwartego umysłu, bo niektóre koncepcje są tu bardzo abstrakcyjne. Książka wyzwanie.

Michał Głowacz | 2017-11-20

Uważam, że jest to książka literacko lepsza niż "Światło", ale nadal do mnie nie trafia. Po trzecią część serii ("Pustą przestrzeń") już nie sięgnąłem.

michal3 | 2017-02-13
Przeczytana: 09 lutego 2017

Chyba czas najwyższy przestać oceniać książki Harrisona. Nie chcę go minusować tylko dlatego, że go nie zrozumiałem. Nie zmienia to jednak faktu, że Harrisona należy docenić za szczerość. Otóż książce przyświecają trzy cytaty. Pierwszy pochodzi od braci Strugackich. I rzeczywiście, w książce "Nova Swing" mamy tajemniczą Strefę, bardzo podobną do tej z "Pikniku na skraju drogi", a jednak zdecydowanie inną. Drugi cytat należy do Gill'a i dotyczy nostalgii. Rzeczywiście, powieść tchnie nutą smutku i melancholii. Ale najważniejszy jest ostatni cytat - Gray'a. Cała seria "Światło" (lub "Pusta Przestrzeń" wg Goodreads) to nie trzy powieści, a nieskończona ilość urywków wydarzeń, spotkań, zachowań, rozmów, konfrontacji, itp. Multum przeplatających się motywów powoduje wrażenie chaosu, nad którym nikt nie chce panować, nawet sam Autor. I to właśnie budowa trylogii powoduje, że Harrison tak hipnotyzuje. Dostajemy misz-masz, w którym nie potrafimy się przez długi czas odnaleźć. A to, czy...

Calendula | 2016-08-03
Przeczytana: 03 sierpnia 2016

Dobra. Nie wiem, czy nazwałabym to sci-fi. Soft sci-fi być może, na pewno nie hard. Nowatorskiej terminologii czy pomysłów tu niewiele. Zwykłej, zaawansowanej technologii też. Gdzieś przeczytałam określenie "noir sci-fi" i to doskonale oddaje klimat tej książki.
Nie trzeba za bardzo się przy niej wysilać ani skupiać. A już z pewnością nie osoby, które znają pierwszą część.

Jeśli ktoś lubi lekką fantastykę naukową i klimaty noir to polecam. Wielbicielom hard sci-fi odradzam.

jadche | 2015-03-22

Muszę powiedzieć, że rzadko sięgam po książkę z powodu okładki, ale tak właśnie było tym razem. Może gdybym uważniej się przyjrzała, zauważyłabym, że to tom drugi trylogii, no ale mnie zafascynował awers... O treści niestety nie mogę powiedzieć tego samego - lubię rasową SF, którą dzielę na własny użytek na dwa rodzaje: akcyjną rąbankę i snujliwą psychodramę. Nova swing nie zalicza się ani do pierwszego ani do drugiego rodzaju. Brawa należą się jedynie grafikowi, dlatego aż 2 gwiazdki.

Do cyklu „Trakt Kefahuchiego” podchodziłem z pewnym dystansem. Na podstawie recenzji i opinii znajomych wytworzyłem sobie w głowie obraz książek innych, specyficznych, momentami ciężko strawnych. Tym większe było, zatem, moje zdziwienie kiedy okazało się, że po skończeniu „Światła” ręka sama wyciągnęła z półki „Nova Swing” a zaraz po niej w moich dłoniach wylądowała „Pusta przestrzeń”. Nie oznacza to wcale, że, wbrew obiegowym opiniom, proza Harrisona jest łatwa lekka i przyjemna. Wprost przeciwnie, znaków zapytania znajdziemy tu więcej niż odpowiedzi a godłem pisarza i jego trylogii zdaje się być nieokreśloność. Ale po kolei.

„Światło” to powieść o bardzo klarownej strukturze: obserwujemy trzy przeplatające się wątki związane z trzema głównymi aktorami powieści.
Akcja pierwszego z nich dzieje się w czasie nam współczesnym a głównym bohaterem jest naukowiec, Michael Kerney. Dość szybko dowiadujemy się (a raczej wynika to z treści kolejnych rozdziałów), że Michael, wraz ze swym...

SpaceBanshee | 2014-08-03
Na półkach: Przeczytane, 2014, Posiadam

"Nova Swing" to druga część trylogii o Trakcie Kefahuchiego, a zarazem moje trzecie podejście do twórczości Harrisona i muszę przyznać, że nadal nie wyrobiłam sobie zdania o tym autorze. Na pewno książka jest dużo łatwiejsza w odbiorze niż "Światło", ale bez znajomości pierwszego tomu czytelnik straci wszystkie "smaczki" i kompletnie nie zrozumie "Pustej przestrzeni" czyli trzeciego tomu tego cyklu.

W "Nova Swing" autor zrezygnował z przeplatania trzech wątków fabularnych na rzecz chronologicznej opowieści o Vicu Serotoninie, który wprowadza ludzi do zakazanej strefy w Saudade, miejsca na które kiedyś spadły fragmenty Traktu Kefahuchiego co spowodowało powstanie tam anomalii fizycznej.

Jak już wspomniałam książka jest dużo łatwiejsza. Czytelnik nie musi przyswajać nowych terminów ponieważ większość pojawiła się już w "Świetle", a przez jeden wątek fabularny nie pogubi się w opisywanych bohaterach.

Autor coraz lepiej buduje całe uniwersum i wspomina o innych rasach, planetach...

Suizei | 2014-02-16

Po więcej zapraszam na: http://zatraconywstronicach.blogspot.com/

Aż wstyd się przyznawać, ale o "Uczcie wyobraźni" dowiedziałem się niecały rok temu. Zawsze była gdzieś obecna. Kojarzyłem kilka okładek, kilka wątków fabularnych poszczególnych części, ale nie potrafiłem tego zidentyfikować, nadać temu nazwę. Dopiero po zagłębieniu się w tematykę mogłem zacząć działać i pośmiać się ze swojego braku ogarnięcia. Decyzja była natychmiastowa. Za wszelką cenę chciałem po coś sięgnąć. Dlaczego "Nova Swing"? Odpowiedź jest prosta. Spójrzcie na okładkę. Teraz już wszystko rozumiecie?

Vic Serotonin jest osobą, która nienawidzi planowania przyszłości. Żyje z dnia na dzień. Stara się nie robić nic naprzód, a w jego życiu dominuje lekka spontaniczność. Planeta, którą zamieszkuje jest na swój sposób banalna i nudna. Ludzie nie znajdą w niej wielu atrakcji. Dominują na niej bary i speluny. Saudade posiada jednak jedną unikatową rzecz - strefę zdarzenia. W tym miejscu absolutnie wszystko staje...