Sprawa Stawrogina

Wydawnictwo: Sic!
83-86056-20-7
musang

Kim jest Stawrogin z Biesów Dostojewskiego? Nihilistą, obłąkańczym ideologiem czy postacią tragiczną? Autorzy esejów uczynili ze Stawrogina "sprawę". Stawrogin, to nasz współczesny, nasz bliźni.

źródło opisu: okładka

nonz | 2019-01-05
Przeczytana: 05 stycznia 2019

Warta uwagi pozycja dla każdego, kogo zainteresowała postać Stawrogina. Przedstawione w książce interpretacje postaci dokonane przez Ryszarda Przybylskiego i Marie Janion może - a nawet powinno - rzucić nowe światło na postać rosyjskiego ateisty, rewolucjonisty, nihilisty, wschodniego Don Juana. Ogólnie rzecz ujmując książka, ta jest próbą przedstawienia motywów i skutków praktyk, jakie niesie ze sobą praktykowanie powyższych wartości i sposobu bycia. Czy Stawrogin w istocie był bohaterem tragicznym?. Wydaje mi się, że interpretacje pozwolą czytelnikowi odpowiedzieć sobie na to pytanie, a być może skonfrontować własną ocenę z poglądami autorów.