Trójka z dżemem - palce lizać! Biografia pewnego radia

978-83-240-2202-1
radio, Trójka, wspomnienia, anegdoty
rozrywka
Ag2S

Potrójna dawka humoru, anegdot i wspomnień. Jej pierwszy krzyk w prima aprilis roku 1962 słyszy cała Polska. Już w wieku przedszkolnym niepokornym charakterem zjednuje sobie tysiące przyjaciół. Egzamin dojrzałości zdaje ze świetnymi wynikami wiosną 1981 roku, ale prawdziwy test czeka ją dopiero kilka miesięcy później. Bój o niezależność i rzetelność toczy także po przełomie roku 1989. Dzięki...

Potrójna dawka humoru, anegdot i wspomnień.

Dzięki rozmowom z ponad setką byłych i obecnych współpracowników oraz kilometrom taśm archiwalnych Marcin Gutowski stworzył niezwykły portret rodzinny. Biografia Trójki to nie tylko historia radiostacji. To także opowieść o znanych i kochanych dziennikarzach, którzy każdego dnia udowadniają milionom wielbicieli Trójki, że w zmieniającym się świecie jej jednej mogą być pewni.

źródło opisu: http://www.znak.com.pl/

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/

allison | 2016-07-17
Przeczytana: 17 lipca 2016

Opowieść o radiowej Trójce była dla mnie sentymentalną podróżą w przeszłość, gdy słucham niezapomnianej listy przebojów Marka Niedźwiedzkiego i innych audycji. W czasach komuny było to właściwie jedyne polskie radio, które nie było reżimową tubą.
Z wielką przyjemnością przeczytałam całość, od momentu powstania Trójki po obecne czasy, ale szczególnie zainteresowały mnie strony dotyczące lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych, gdy słuchałam tego radia nałogowo.

Książka Marcina Gutowskiego to nie tylko rzetelnie napisana i ubarwiona zdjęciami historia Trójki. To również zbiór ciekawych, często zabawnych anegdot, odsłaniających genezę różnych audycji, kulisy pracy dziennikarzy; to sywetki i wspomnienia redaktorów, którzy musieli zmagać się z cenzorami i władzą, co nieraz rodziło sytuacje spod znaku "i śmieszno, i straszno".
To także zbiorowy portret ludzi z pasją, którzy pracowali nie tylko dla pieniędzy, potrafili naprawdę cieszyć się z tego, co robią i mieli do spełnienia...

Bożena | 2017-02-13
Przeczytana: 08 lutego 2017

Mojej ukochanej Trójki zaczęłam słuchać niestety dopiero u schyłku lat siedemdziesiątych, więc jej początki nie są mi znane z autopsji. Wobec powyższego chętnie sięgnęłam po "Biografię pewnego radia". Ociupinkę się rozczarowałam, ale na szczęście tylko naprawdę odrobinę. Zabrakło mi niektórych postaci i audycji. Zdaję sobie sprawę, że pięćdziesiąt lat w historii radia, to naprawdę ogrom materiałów do przejrzenia, przesłuchania i "przerozmawiania". Gdyby chcieć napisać wyczerpującą monografię Programu III Polskiego Radia, musiałoby powstać dzieło liczące sobie pewnie kilka tomów, do tego chyba nudnawe. Książka Marcina Gutowskiego nudna na pewno nie jest. oprócz wielu faktów i nazwisk autor przytacza mnóstwo anegdot związanych z programami i osobami je tworzącymi. Dostaliśmy zarys historii Trójki napisany barwnym, wartkim językiem, do tego bogato ilustrowany. Marcin Gutowski opowiada o wzlotach i upadkach Programu z dużym wyczuciem nie szukając taniej sensacji.
Ciągle jeszcze mam...

Bartek | 2016-08-24
Przeczytana: 24 sierpnia 2016

Bardzo dobra, momentami niezwykle zabawna książka. Historia radia (a przez to historia Polski) spisana w sposób finezyjny i pełen pozytywnej energii, przez co kolejne rozdziały pochłania się z prędkością światła. Polecam.

Bucik | 2014-03-23
Przeczytana: 01 grudnia 2013

Gdyby nie "Trójka" nie byłby tym kim jestem. Bardzo to oczywiście brzmi banalnie i sztampowo ale to prawda.
Mój gust muzyczny, filmowy jak i ciekawość zagadnień politycznych i historycznych wzięły się powstały dzięki "Trójce". Lista, Top wszechczasów, Gitarą i piórem, MiniMax, poranne zapraszamy do Trójki to audycje, które wymieniam jako dla mnie najważniejsze - ale było ich dużo dużo więcej.
Obowiązkowo więc na mojej półce pojawiła się książka "Trójka z dżemem palce lizać", która jest rozszerzeniem cyklicznych audycji, które powstały z okazji 50 lecia stacji.
Lektura daje nam możliwość poznania genezy wielu audycji a przede wszystkim zdać sobie sprawę jak wiele znanych postaci znanych z radia i telewizji rozpoczynało swoje kariery w "Trójce".
Książka dostarcza również wiedzy o ludziach tworzących radio ale nieobecnych na antenie - realizatorach, dźwiękowcach itd...
No i w końcu mamy tu mnóstwo anegdot i ciekawostek - jak choćby ta opisująca pamiętny mecz miedzy reprezentacją...

Adamo33 | 2014-03-06
Przeczytana: 28 marca 2013

Jak wiadomo książka Marcina Gutowskiego to zapis audycji, które można było usłyszeć na antenie „Trójki” w okresie bezpośrednio poprzedzającym jej 50-te urodziny. Te kilkuminutowe programy, w sposób czasami niezwykle humorystyczny, przedstawiały historię stacji, począwszy od pierwszej audycji wyemitowanej 1 kwietnia 1962 r. a skończywszy na dniu dzisiejszym. Dla mnie największą zaletą był udział w wymienionym programie osób z „Trójką” bezpośrednio związanych. Dzięki temu otrzymaliśmy informacje niejako z pierwszej ręki. Jednak w mojej ocenie „Trójka z dżemem” to nie tylko książka o stacji radiowej. To także opis ostatnich 50 lat naszego kraju. Przecież Program III nie działał w próżni, a w konkretnych warunkach społeczno-ekonomicznych oraz politycznych, które miały wpływ na jego funkcjonowanie. I tak jak zmieniała się Polska, zmieniała się również „Trójka”. Słuchaczy Programu III do przeczytania tej książki namawiać nie trzeba. Ale pozostali też powinni rozważyć jej lekturę.

Piotr | 2015-10-28
Przeczytana: 27 października 2015

Jest to moje ulubione radio. Niestety nie zawsze i wszędzie mogę go słuchać. Dlatego z książki dowiedziałem się wielu ciekawych rzeczy, które pewnie mogły być omawiane na antenie radia, a także uzupełniłem luki w wiedzy, którą posiadam. Jest to świetny dodatek dla fana Trójki i nie tylko. Książka może z pewnością zaciekawić zarówno starych słuchaczy jak i jego przyszłych odbiorców. Fajnie się czyta o ludziach, którzy każdego dnia tworzyli i tworzą dla nas coś wspaniałego.

mag | 2013-01-02

1.04.1962 roku poszło w eter pierwsze zdanie: „ Tu Program Trzeci z Warszawy" . Minęło pięćdziesiąt lat, a Trójka wychowuje kolejne pokolenie swoich słuchaczy. W związku z tym pięknym jubileuszem przez cały rok odbywały się różnego rodzaju imprezy i pojawiło się kilka publikacji autorstwa pracowników radia. Swoje wspomnienia wydali m.in. Marek Niedźwiedzki i Wojciech Mann, a teraz do tego zacnego grona dołączył Marcin Gutowski, który napisał biografię Trójki.

„Trójka z dżemem. Palce lizać!" to przekrój historii związanych z kultowymi audycjami, postaciami, to opowieści o kolejnych dyrektorach , o trudnej walce o własny, niezależny charakter radia. Trójka bowiem od samego początku stawiała na oryginalność, a pomysły kolejnych dyrektorów i redakcji sprawiły, że na przestrzeni lat wyrobiła sobie silny profil, zyskując tym samym ogromne grono wiernych słuchaczy.

Gutowski opowiada o takich audycjach jak Mój magnetofon, który później przekształcono w Muzyczną pocztę UKF, opisuje...

gosiak | 2012-10-22
Przeczytana: 22 października 2012

Jest w Polsce radio, które doczekało się swojej książkowej biografii, radio nie byle jakie, radio zawsze niezależne, radio głęboko zakorzenione w naszej kulturze, istniejące od 1962 roku! Mowa oczywiście o Trójce, rozgłośni, którą wyróżnia spośród innych przede wszystkim to, że ludzie którzy ją tworzą nie są tylko zespołem współpracowników, są niemal rodziną. Marcin Gutowski w książce zatytułowanej „ Trójka z dżemem – palce lizać! Biografia pewnego radia” kreśli historię Trójki od pierwszych słów jakie padły na antenie aż do dzisiaj. Żeby pozbierać tyle scen z życia radiowej Trójki trzeba było się nie mało postarać, ale efekt jest znakomity! Mnóstwo ciekawych szczegółów dotyczących nie tylko kształtu programu rozgłośni, lecz także ludzi, którzy za tym stali, zaskakujące fakty, masa błyskotliwych anegdotek. Jak udało im się zachować niezależność w czasie PRL-u? Jakie były kulisy powstawania najpopularniejszych audycji? Co łączy Trójkę z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy? Na te i...

Marcin Gutowski pracuje w Trójce od 2006 r. W ciągu ostatnich miesięcy oprócz wypełniania swoich radiowych obowiązków skupił się na zbieraniu materiałów do biografii radia zatytułowanej „Trójka z dżemem. Palce lizać”, która w listopadzie trafiła do księgarń.
Godziny spędzone na odsłuchu archiwalnych taśm, przejrzeniu ton pożółkłych dokumentów i rozmowach z ludźmi związanymi z Programem III zaowocowały książką, która urzeka czytelnika od pierwszych stron.

Miłośnicy Trójki znajdą w niej dosłownie wszystko, czego chcieliby się dowiedzieć o historii swojego ulubionego radia oraz o ludziach, którzy są odpowiedzialny za jej oryginalność i niepowtarzalność. Autor w niepozbawiony humoru sposób przybliża nam dzieje rozgłośni wraz z jej wzlotami i upadkami.

Pierwsza audycja została wyemitowana 1 kwietnia 1962 roku. Według ustnych przekazów przygotował ją Mateusz Święcicki. Natomiast w archiwalnych dokumentach nie sposób odnaleźć jego nazwiska, zamiast tego przygotowanie pierwszej audycji...

Joanna | 2014-08-18
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 18 sierpnia 2014

Trójki zaczęłam słuchać dziecięciem będąc, głos Niedźwiedzia, Manna, a zwłaszcza Kaczkowskiego towarzyszy mi do dzisiaj, dlatego cieszę się, że powstała taka książka. Jest bardzo "trójkowa", klimatyczna. Trochę bałam się, że autor utonie w morzu dat i osób, ale wybrnął dobrze z tematu, książkę czyta się szybko i przyjemnie i nie jest się przytłoczoną ilością faktów. Dobrym pomysłem są rozdziały z ciekawymi tytułami i zapowiedzi, co zawierają. Trochę szkoda, że mało czasu poświęcono Andrusowi i jego pomysłom na przywrócenie słuchaczom audycji "60 minut na godzinę", jego wspaniałej pasji do Jaromira Nohavicy- no, ale to moje bardzo osobiste odczucia, wiem, że nie dało się "upakować" wszystkiego, bo wówczas książka nie miałaby końca.
Fankom i Fanom Trójki- polecam serdecznie! Zwłaszcza ze względu na dużą ilość anegdot, czy informacji z początków istnienia tego wspaniałego, wspaniałego Radia.