Яр
83-218-0534-5
Jesienin, Rosja, krótkie
klasyka
Wartłomiej B

Jar to utwór bardzo osobisty, obrachunek z własnym, gorzkim dzieciństwem. Trzeba było rozliczyć się z samym sobą, z własnym życiem, aby pójść dalej jako artysta.
[fragment posłowia]

źródło opisu: Wydawnictwo Łódzkie, 1988

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Medellin | 2018-05-10
Przeczytana: 10 maja 2018

W "Jarze" Jesienina będącym minipowieścią czuć wyraźnie poetyckość języka. Dole i niedole życia w rosyjskiej wiosce zagubionej gdzieś na skraju bezkresnych lasów zostały niezwykle plastycznie opisane. Bohaterowie, pomimo swoich zwyczajnie ludzkich przywar wzbudzają współczucie i generalnie w trakcie lektury czytelnik po cichu ich wspiera i życzy jak najlepiej, żeby zaznali choć odrobiny spełnienia w miłości, spokoju, wyzwolenia od ciemiężących ich właścicieli ziemskich czy też dostatku. Jest w tym utworze mocno widoczna smutna rosyjska dusza.

boyaryshnya | 2014-08-22

Zaskoczył mnieJesienin - mimo raczej przewidywalności poezji, tu wykazał się pomysłem i stylem. Bardzo sielska opowieść, pełna tajemnicy i folkloru. Magiczna na swój dziwaczny sposób. Trudno się od niej odkleić.