Bödeln
literatura szwedzka,
klasyka
vilandra

Jedna z trzech znakomitych i poruszających opowieści składających się na cykl „Zło” pióra szwedzkiego noblisty. Pisarz przenosi czytelnika w odległe, mroczne czasy średniowiecza, snując opowieść o człowieku zajmującym się dość specyficzną profesją. Kat - z jednej strony wywołujący wśród pospólstwa lęk i zabobony, z drugiej cieszący się powszechnym poważaniem. Te skrajne uczucia wynikały z...

Pisarz przenosi czytelnika w odległe, mroczne czasy średniowiecza, snując opowieść o człowieku zajmującym się dość specyficzną profesją. Kat - z jednej strony wywołujący wśród pospólstwa lęk i zabobony, z drugiej cieszący się powszechnym poważaniem. Te skrajne uczucia wynikały z przekonania, że ktoś taki może rzucić na człowieka klątwę, po której umiera się pod katowskim toporem. Druga część tekstu bliższa jest czasom współczesnym. Bohater pozostaje ten sam, zmieniają się realia. Akcja rozgrywa się tuż przed II wojną światową, kiedy ideologia faszystowska zyskuje coraz większą popularność.

źródło opisu: Promic, 2013

źródło okładki: http://www.wydawnictwo.pl/produkt/kat

Roland | 2016-02-09
Przeczytana: 09 lutego 2016

Piętno kainowe

Czym jest zło? Czy ludzie rodzą się obarczeni tą skazą? Jakże często życie dobitnie pokazuje nam, że zło ma dziwną siłę przyciągania. Wydawać by się mogło, że ludzkość nie może istnieć bez zła. Natura zła tak bardzo zafascynowała szwedzkiego pisarza, Para Lagerkvista, ze poświęcił jej cały cykl powieściowy. Powieść, a raczej nowelka „Kat” jest pełna symboliki. Jej forma i treść sprawiają, że nie jest zbyt łatwa w odbiorze. Mimo, iż nowelka nie jest w pełni spójna, kieruje uwagę czytelnika na mroczne elementy duszy człowieka.

| 2014-09-21
Przeczytana: 21 września 2014

Ta książka leżała troszkę na moich półkach i w końcu zdecydowałam się ją przeczytać, i nie żałuję. Cieniutka, zaledwie 80 stron ale ile treści i sensu. Dla mnie tytułowy kat to ludzkość, która ściera z powierzchni ziemi całe narody, pustoszy i obraca w perzynę całe kraje. Obok kata jest kobieta, która czeka na niego przed domem, gdy przychodzi "chwiejąc się na nogach umazany krwią". Ta kobieta, to też ludzkość ale z tą "lepszą" twarzą. Może więc jest nadzieja na spokojniejsze jutro?

vilandra | 2013-07-17

Pär Lagerkvist to szwedzki dramaturg i prozaik, który w swojej twórczości często poruszał filozoficzne i psychologiczne zagadnienia. W 1951 roku otrzymał Nagrodę Nobla. Wydany w latach trzydziestych „Kat” to jeden z najważniejszych utworów w dorobku pisarskim autora, który zapewnił mu wysoką pozycję wśród szwedzkich literatów. Do tej pory nie miałam jeszcze okazji zapoznać się z piórem Lagerkvista, dlatego postanowiłam sięgnąć po „Kata”, który od razu przykuł moją uwagę. Autor wprowadza nas w czasy średniowiecza, gdzie zawód kata był prestiżowy, a co za tym idzie – cieszył się znacznym poważaniem wśród mieszkańców. Zawód ten polegał na wykonywaniu wyroków śmierci, torturowaniu i okaleczaniu. Nic więc dziwnego, iż wzbudzał on tak skrajne emocje, zwłaszcza w czasach zdominowanych przez zabobony i przesądy. W pierwszej części przenosimy się do gospody, gdzie kilku rzemieślników i czeladników rozprawia o katowskim zawodzie, podczas gdy siedzący w odosobnieniu kat przysłuchuje się temu...

Noemi | 2015-03-15
Na półkach: Przeczytane, Nobliści, 2015

Przeszłość odległa i zapomniana oraz nieco bliższa, o której chcielibyśmy zapomnieć, splecione w jedno. Przyznam, że ta dalsza przeszłość podobała mi się bardziej, jej złowroga atmosfera tchnęła większą baśniowością. Skandynawowie nieco inaczej, nie tacy bezkrwiści, wygładzeni, choć znacznie bardziej aryjscy, niż byśmy chcieli. I kat. Bardzo dobra książka.

pijana_z_niemocy | 2013-10-19
Przeczytana: 19 października 2013

Dająca dużo do myślenia przemowa kata to najlepsza część owej, książeczki. Mówię książeczki, bo jest to dzieło naprawdę krótkie. Uważam jednak, że naprawdę warte uwagi.

krasnylud | 2015-06-18
Na półkach: Przeczytane, Nobliści

Chyba najbardziej mi podeszła z trzech (Zło, Kat i Karzeł, wydane zbiorczo) które czytałam.

Maska | 2017-05-31
antykantykach | 2017-04-23