Zbrodnia i ...

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
klasyka
anetqaa1990

źródło okładki: zdjęcie własne

Jerzy Trębicki to pseudonim artystyczny Jerzego Nasierowskiego, którym posługiwał się od momenty skazania go prawomocnym wyrokiem sądowym na 25 lat pozbawienia wolności za zbrodnię, której nie popełnił, a za którą odsiedział dziesięć lat więzienia. Trudno z dzisiejszej perspektywy oceniać metody śledcze ówczesnych służb, ani tym bardziej podważać wyroki sądów, w końcu Temida się nie myli, poza tym, że często jest ślepa. Współsprawcy tych wydarzeń już są osobami starszymi lub nie żyją, akta sprawy wyblakły, więc odkurzanie i odświeżanie tych faktów jest o tyle kłopotliwe, że i pamięć zawodna, a i silny element wyparcia i zapomnienia jak było naprawdę, z różnych oczywiście powodów, będzie wszystkim tym działaniom towarzyszył. To, co pozostanie po tym najgłośniejszym w latach siedemdziesiątych procesie w Polsce, to właśnie ta książka, będąca, choć wydana wiele lat później, ale spisywanym niejako na żywo, zapisem tego, jak wyglądał ówczesny system karny, jak przebiegały procesy,...

Roksana | 2013-04-22
Przeczytana: 22 kwietnia 2013

Niestety nie jestem w stanie docenić tejże pozycji. Czytało mi się tę książkę niezwykle ciężko i opornie, ledwie doczytałam ją do końca. Historia zapisana na kartkach powieści jest brutalna, niezwykle wulgarna, a momentami ociera się o prostactwo. Sądzę, że autorowi zależało jak na najwierniejszym odzwierciedleniu specyfiki polskiego więziennictwa. Jednak, niestety w dużej mierze, rozmowy więźniów były monotematyczne, a tematy rozmów oscylowały dookoła seksu. Nie polecam.

shigatse | 2016-11-27
Przeczytana: 14 stycznia 2017