Boscy i nieznośni. Niezwykłe biografie

Wydawnictwo: Zwierciadło
978-83-63014-48-3
biografia
Malwina

Znakomite szkice biograficzne autorstwa Anny Janko. Poetka i pisarka z niezwykłą błyskotliwością kreśli portrety niezwykłych osób - m.in. Margaret Mitchell, Mii Farrow, Czesława Miłosza, Dustina Hoffmana.
Anna Janko - poetka, pisarka, krytyk literacki. Autorka wielu tomików wierszy. Jej debiut prozatorski Dziewczynka z zapałkami został doceniony zarówno przez krytyków, jak i czytelników.

źródło opisu: ksiegarnia.zwierciadlo.pl

źródło okładki: ksiegarnia.zwierciadlo.pl

Oficjalna recenzja
Malwina książek: 1053

Dotknięci boskim palcem

Przyglądając się spisowi bohaterów książki „Boscy i nieznośni” szybko można odkryć pewną prawidłowość – prawie wszyscy to poeci lub pisarze. Listę literatów uzupełniają nieliczni aktorzy. Co takiego może ich łączyć, że to właśnie oni znaleźli się w zbiorze „Niezwykłych biografii”? Kluczem wyboru okazało się być ich znaczenie w życiu autorki książki, Anny Janko. Janko, poetka i autorka dwóch ciepło przyjętych przez krytykę i czytelników powieści (Dziewczyna z zapałkami, Pasja według św. Hanki) tym tomem składa swego rodzaju hołd bohaterom swojego życia, ludziom, którzy mieli wpływ na to jakim stała się człowiekiem i jak postrzega otaczający ją świat. Co za tym idzie, książka to bardzo osobista, wypełniona prywatnymi refleksjami i wspominkami. Z tych dwudziestu opowieści rysuje się historia dwudziesta pierwsza – biografia samej Anny Janko.

Na wstępie jednak muszę zaznaczyć, że nazywanie tekstów zgromadzonych w „Boskich…” biografiami to drobne nadużycie. Każdemu z bohaterów poświęconych zostało od kilku do kilkunastu stron, które z pewnością nie wyczerpują tematu ich życiorysów. To raczej szkice, mogące stanowić impuls do dalszego zgłębiania wiedzy na temat danych postaci czy zapoznania się z ich dokonaniami. Część tekstów może być już czytelnikom znana z miesięcznika „Zwierciadło”, w którym Janko ma swoją autorską rubrykę. Wiele tu cytatów z innych publikacji i wiele powszechnie znanych faktów, jednak tym, co zasługuje na docenienie jest przywołanie postaci, o których wiele się w mediach nie mówi: Rainer Maria Rilke, Francesco Petrarca, Lou Andreas-Salome czy Anna Kamieńska to dosyć zaskakujące wybory. Niemniej, biografie (zostańmy przy tej nazwie, skoro chce tego wydawca) osób, których Janko nie znała osobiście, nie wnoszą do piśmiennictwa na ich temat nic nowego. Jednak cenne są teksty poświęcone osobom, z którymi autorce dane było się spotkać i to czasem więcej niż raz czy dwa. Tak jest np. w przypadku profesor Marii Janion, której studentką była poetka. Nazywa ją „matką swojego rozumu”. Z prywatnego punktu widzenia pisze też Janko o poetkach Annie Kamieńskiej (była jej ciotką) i Julii Hartwig (którą odwiedza wraz z mężem), o księdzu Janie Twardowskim, który był przyjacielem jej matki, o pisarce Ance Kowalskiej, którą podziwia za „Pestkę” i o Hannie Krall, która napisała o niej kiedyś reportaż. Natomiast pozostali bohaterowie książki są dla autorki ważni z zupełnie różnych powodów. Na przykład, grając w przedstawieniu poświęconemu Baczyńskiemu poznała swojego przyszłego męża. Z kolei Apollinaire to jej ulubiony poeta. Danuta Szafarska i Dustin Hoffman dają jej motywację do konsekwentnego podążania obraną drogą. O Poli Negri miała współtworzyć musical, z którego ostatecznie nic nie wyszło. Proza Margaret Mitchell tchnęła w nią wiarę we własne prozatorskie powołanie. Ile postaci, tyle prywatnych skojarzeń autorki. Koncept naprawdę pomysłowy i inspirujący (czy Ty potrafisz wskazać dwudziestkę swoich „boskich”, którzy ukształtowali Cię jako człowieka?). A czemu „boscy i nieznośni”? Myślą, jaka przyświecała autorce w wyborze inspirujących postaci, było jak przyznała, znalezienie wspólnego dla nich wszystkich mianownika, jakim jest wysoka cena płacona za talent i wrażliwość. Większość bohaterów książki nie miała życia usłanego różami. Nie brakowało w nim za to zawodów miłosnych, rozczarowań, problemów z komunikacją międzyludzką czy chorób.

Lektura „Boskich i nieznośnych” może skłonić do sięgnięcia po twórczość Anny Janko. W tekstach pojawiają się, choć z rzadka, jej wiersze, inspirowane twórczością podziwianych przez nią poetów lub im dedykowane. Autorka udowadnia też tym samym, że wybitna twórczość nie idzie w próżnię, lecz staje się dla ludzi pocieszeniem, odbiciem własnych emocji, impulsem do działania, tak jak bywało w jej przypadku. Janko jawi się ponadto jako osoba o wysokiej wrażliwości, empatyczna i czuła na losy innych. Być może znajduje to odzwierciedlenie w jej książkach i wierszach. Osobiście będę chciała to sprawdzić.

W losach innych ludzi i w ich dziełach znajdujemy niejednokrotnie swoje własne historie, dlatego lektura „Niezwykłych biografii” może być dla nas ciekawą podróżą wgłąb siebie. Polecam ciekawym świata i ciekawym innych ludzi.

Malwina Sławińska

Joanna | 2013-11-04
Przeczytana: 29 października 2013

Książka stanowi dwadzieścia jeden biografii niezwykłych osobowości ze świata kultury, teatru czy filmu. Są wśród nich poeci, pisarze, aktorzy , ludzie wybitni .
Bohaterów książki spotykamy jakby przelotnie, na kilku stronnicowych biografiach czytelnik poznaje ciekawe epizody z ich życia, skrywane lęki, relacje rodzinne, wady i zalety.
Wśród poetów jest m.in. Guillaume Apollinaire, czyli Wilhelm Kostrowicki o polskich korzeniach ze strony matki, którego spotykamy w mroźny styczniowy poranek w Paryżu podczas kolejnej przeprowadzki …
Julian Tuwim, którego cudownie radosną twórczość ( szczególnie dziecięcą) trudno pogodzić ze światem wewnętrznym autora, pełnym lęków i rozwijającej się agorafobii izolującej go i skazującej na paraliżujący lęk przed światem zewnętrznym.
U tych dwóch wrażliwych poetów szczególnie wyróżnia się brak akceptacji ze strony matki a nawet odrzucenie .
21 biografii ludzi wybitnych, wpisanych na zawsze w karty historii kultury jak Emily Dickinson, która...

luelle | 2016-07-16
Przeczytana: 16 lipca 2016

Podtytuł "Niezwykłe biografie" odnosi się, według mnie, nie do formy, tylko do losów bohaterów. Autorka książki wybrała 21 postaci (pisarzy, poetów, aktorów), które są jej bliskie, są dla niej ważne. Z niektórymi spotkała się, odbyła głębokie rozmowy. Szkice te są więc bardzo subiektywne, a ja nie ze wszystkimi ocenami się zgadzam. Niektóre strony są pełne wzruszeń, inne zabawne, a wszystkie - bardzo ładnie napisane (jak na poetkę przystało). Jeśli więc ktoś szuka wyczerpujących szczegółów biografii wymienionych w książce twórców, to ich tutaj nie znajdzie. Natomiast każdy portret naszkicowany jest ciekawie, barwnie i oryginalnie.

[Jeśli ktoś chciałby przejąć książkę ode mnie, to zapraszam :)]

książek: 1944
Mlg | 2017-04-03
Przeczytana: 03 kwietnia 2017

Ciepłe i barwne snuje Autorka opowieści o poetach, pisarzach, aktorach płci obojga. Nie są to pełnokrwiste biografie, a raczej impresje biograficzne mogące stanowić zachętę do sięgnięcia po szersze opracowania.

Książkę czyta się świetnie, historie niektórych bohaterów splecione są w bardzo osobisty sposób z losami Poetki. O czym pięknie i zajmująco opowiada. Wszystkie osoby to postaci nietuzinkowe, nieobce mi, ale o niektórych dowiedziałam się czegoś co poruszyło jakąś wewnętrzną strunę i będę szukała dalszych spotkań z nimi.

książek: 1904

Na książkę składa się 21 portretów wybitnych , znanych ludzi , którzy zapisali się w literaturze , poezji i filmie.
Książkę tę czyta się znakomicie.Napisana jest prostym , ładnym językiem.

Polecam !

Kachusek | 2016-10-22
Przeczytana: 21 października 2016

Faktycznie są to niezwykłe biografie.. Napisane przecudownym, poetyckim językiem. Odkrywające ciekawe fakty z życia znanych poetów, pisarzy czy aktorów. Czyta się, jak najpiękniejsze opowiadania miłosne, liryczne, choć czasem tragiczne. Autorka ma taki dar, że oderwać się nie mogłam od książki i nocy nie przespałam. Polecam

książek: 2095
Wojciech Gołębiewski | 2017-12-04
Przeczytana: 04 grudnia 2017

Anny Janko (wł. Anety Jankowskiej, ur. 1957) nie znałem, toteż tego nie żałowałem. Zdobyła popularność "Małą zagładą" w 2015 roku, którą pewnie kiedyś przeczytam. Do omawianej lektury, wydanej trzy lata wcześniej (2012) skłonił mnie podtytuł "Niezwykłe biografie", który jest nadużyciem i oszustwem. Przychylne jej złagodzenia, że to są "szkice biograficzne" są równie kłamliwe, bo są to, nazywając delikatnie, refleksje na temat osób, których zestaw jest dla mnie szokujący, przypadkowy i całkowicie niezrozumiały.

Subiektywny wybór postaci jest prawem autorki, tak jak moim prawo do zrzędzenia nań, lecz gorzej z treścią. Otóż, nie wzbogaciłem swojej wiedzy tą lekturą w najmniejszym stopniu, natomiast oburzyłem się nieprawdami, a nawet rzucaniem szkalujących, nieudowodnionych pomówień, jak w przypadku świetlanej postaci ks. Twardowskiego (s. 163):

„...A przy tym ...

Anna | 2015-04-26
Przeczytana: 26 kwietnia 2015

„Boscy i nieznośni” to dwadzieścia jeden krótkich biografii niezwykłych ludzi. W swojej książce Anna Janko przybliża nam postaci wielkich poetów, pisarzy, literatów oraz sławnych aktorów.
O każdym z nich pisze w sposób szczególny, pokazując to co charakterystyczne dla danej postaci. Powiedziałabym, że każdemu poświęca krótką chwilę. Pisząc czy to o Emily Dickinson, czy o Ance Kowalskiej, Poli Negri, Czesławie Miłoszu, Danucie Szaflarskiej ,Bolesławie Leśmianie, Charlesie Baudelaire czy też o Julianie Tuwimie albo Marii Janion każdego traktuje priorytetowo. Opisuje najciekawsze epizody z życia wielkich i znanych, którzy na zawsze zapisali się w historii literatury, kina czy teatru . Używa do tego poetyckiego języka rozsmakowując czytelnika ze strony na stronę.
Nie ukrywa, że każda z tych osób jest dla niej ważna. Miała bowiem wpływ na jej życie i twórczość.
Dla mnie „ Boscy i nieznośni” to niezwykle piękna i interesująca opowieść o ludziach wielkich, znanych i...

Niezwykle piękne biografie .
Nie ma tu plotek ,taniej sensacji .
Nie ma tu nic z akademickiego ;suchego ględzenia ,jest żywa relacja mistrz – uczeń; podziw dla kogoś niezwykłego ,kogoś , kto tu zaistniał, bo stał się duchowym guru ;źródłem inspiracji ,osobistego rozwoju - kimś ważnym dla autorki.

Portrety są krótkie ; lekkie ,pełne poezji.
Wysublimowane zdania, piękny styl, och i ten nieuchwytny urok prozy w wykonaniu poety.

Piękna książka
Skłoniła mnie do głębszego kontaktu z twórczością przedstawionych tutaj ludzi ,podsyciła ciekawość.
Bardzo polecam – czytelnicza perełka.

Emsi | 2016-03-15
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 14 marca 2016

Ciekawy zbiór. W związku z moimi zainteresowaniami zebranie tylu ciekawych postaci ze świata literatury jest bardzo przydatne, jednak jest kilka zastrzeżeń. Dlaczego, dlaczego takie postaci z tak barwnymi życiorysami, jak Tuwim czy Leśmian, zasłużyli na jakieś dwie, ewentualnie trzy strony w tej książce, a reszcie autorka poświęciła zdecydowanie więcej uwagi? Wydaje się to dość niespójne.

Początkowo poetycki język tej biografii utrudniał mi odbiór, z czasem przyzwyczaiłam się do stylu, jednak ogólnie rzecz biorąc, mam wrażenie, jakby było w tych biografiach więcej fikcji, dopowiedzeń, niż faktów. Czasem niektóre szczegóły z życia bohaterów opisane są co do mrugnięcia okiem, co jest oczywiście wymysłem, jakimś autorskim wyobrażeniem, a nie faktem.

Pięknie się to czyta, jak bajkę, ale za mało tu prawdy.

Anna | 2015-04-26
Przeczytana: 26 kwietnia 2015