Książka Roku 2018
Ag2S

Dlaczego „Cacko”? – bo zapraszam na piękne podwórko, do pięknego domu, w piękną podróż po moim własnym świecie. Uchylam drzwi i proszę do środka. To nie jest biografia. Nie ma tu dat, nie ma chronologii, nie ma ku pamięci. To zaproszenie do świata lirycznej komediantki Krystyny Sienkiewicz. Cudownej, magicznej, pełnej urody przestrzeni wrażeń i odczuć wartych zapisania i zapamiętania. To...

To nie jest biografia. Nie ma tu dat, nie ma chronologii, nie ma ku pamięci. To zaproszenie do świata lirycznej komediantki Krystyny Sienkiewicz. Cudownej, magicznej, pełnej urody przestrzeni wrażeń i odczuć wartych zapisania i zapamiętania. To podróż po życiowych drogach i bezdrożach pamięci, po pięknej krainie zdobionej wyjątkowym gustem i talentem. A raczej wieloma talencikami.

To również manifest urody życia. Głośny manifest umiejętności cieszenia się z rzeczy małych i dużych, radzenia sobie w każdych okolicznościach i postrzegania wszystkiego w jasnych barwach.

To zachęta do czerpania z życia pełnymi garściami i tworzenia własnego, niepowtarzalnego świata, w sobie i wokół siebie. Lekcja pokory i umiejętności dzielenia się radością i wiarą.
To zaklęty w opowieściach balsam dla tych, którzy kiedykolwiek choć przez chwilę stracili nadzieję i zawahali się.
A wszystko podane w sposób, w jaki Krystyna Sienkiewicz patrzy na świat i ludzi – dowcipnie, inteligentnie, czasem komicznie, innym razem tragikomicznie, a kiedy trzeba melancholijnie i lirycznie.

źródło opisu: wydawnictwo Prószyński i S-ka, 2013

źródło okładki: wydawnictwo Prószyński i S-ka

Oficjalna recenzja
swita77 książek: 276

W jej magicznym domu...

...same zmyślają się historie (...), ciepło jest i bezpiecznie (...).*1 Takie własnie jest „Cacko”, najnowsza książka Krystyny Sienkiewicz. To zaproszenie „w piękną podróż po moim świecie”, jak mówi autorka. Skorzystałam więc z niego i nie żałuję, a zachęcam również wszystkich niezdecydowanych. Bo w środku okaże się, że trafiliśmy do innej epoki, szkatułki pełnej pięknych bibelotów, gdzie jest miło i przytulnie, jak w rodzinnym domu. To magiczny świat gospodyni, która jest urodzoną gawędziarką i można jej słuchać bez końca: wybornych anegdot przeplatanych wspomnieniami, wierszy, dykteryjek i zabawnych powiedzonek. Raz jest wesoło, innym razem melancholijnie, ale zawsze z nutą optymizmu w tle.

Na pewno nie jest to biografia sensu stricto. W „Cacku” od chronologii ważniejsza jest magia chwili, ulotne wspomnienia pochowane w zakamarkach pamięci. Treść jest przyjemnie chaotyczna, pełna dygresji i czasowych przeskoków, co tylko dodaje jej swoistego uroku. Bo ta opowieść – o dzieciństwie, przypadającym na czas wojny, stracie rodziców, dorastaniu, czasach studenckich, karierze, mężach i gosposiach, przygarnietych zwierzakach, podróżach bliskich i dalekich – parafrazując słowa piosenki, snuje się sama. Uzupełniają ją rozmaite parafernalia: fotografie archiwalne i całkiem współczesne, prywatne i te bardziej znane, przedruki listów, czasopism oraz autorskie i zapewne pyszne, przepisy kulinarne.

Ta filigranowa osóbka pełna werwy całym swoim żywotem udowadnia, że można z każdego nieszczęścia wyjść mocniejszym, bez użalania sie nad sobą. Z książki wyłania się obraz osoby prostolinijnej, bezwzglednie oddanej słabszym, kochającej zwierzęta, pomagającej poszkodowanym przez los z potrzeby serca a nie dlatego, że tak trzeba. Artystka o swoich przejściach i dramatycznych wydarzeniach pisze bez zadęcia i egzaltacji, za to z ogromnym poczuciem humoru. Niepowodzenia, dość liczne zresztą, nie odebrały jej radości życia, może nawet nauczyly czerpania z niego pełnymi garściami i optymizmu, dzięki któremu potrafi cieszyć się z drobiazgów. Na pewno pomaga jej w tym duży dystans do siebie, autoironia i śmiech. Lubię się śmiać, bo śmiech to benzyna życia** - podsumowuje. Tego powinniśmy się od niej uczyć, takiego montypythonowskiego „always look on the bright side of life”.

Na pierwszy plan wysuwa sie w „Cacku” mała, przekorna dziewczynka, którą nigdy być nie przestała, mimo upływających lat. Ale Krystyna Sienkiewicz opowiada w książce nie tylko o sobie. Wspomina Kabaret Starszych Panów, Kabaret pod Egidą Jana Pietrzaka, Olgę Lipińską, nieżyjących już artystów i przyjaciół. Tworzy świat niepowtarzalny, oryginalny, niebywale kolorowy. Dzieli się z czytelnikami tak zwanymi mądrościami życiowymi – nie zawsze na poważnie, często w żartobliwy sposób. Pozwala zajrzeć za kulisy przedstawień, ale i życia po prostu. Sporo miejsca zajmuje w jej książce jedna z licznych pasji: zbieractwo różnorakich starych przedmiotów, które ozdabiaja jej bajkowy świat. Aktora, prawdziwy człowiek (a raczej kobieta) renesansu sama od lat tworzy różne bibeloty: anioły z masy solnej czy obrazy przedstawiające koty.

Tym, co niewątpliwie urzeka, jest jej niesamowita wyobraźnia. Agnieszka Osiecka określiła to tak: Wyobraźnia Krystyny jest poetycka, stąd wielość suszonych kwiatów, zgrzebne firanki w haftowane motyle, ciemne łoża przywleczone gdzieś z odległej wioski… Wyobraźnia Krystyny jest nieco złośliwa i przekorna (...)**. Widać siłę tej imaginacji w sposobie, w jakim odgrywała swoje role (zarówno te sceniczne, jak i życiowe), również w urządzeniu wymarzonego domu, który przypomina bajkowe królestwo - zupełnie jak w piosence Hanny Banaszak.

Książka Sienkiewicz to rzeczywiście cacko – solidna oprawa z kolorową wyklejką –przypomina zeszyt do scrapbookingu, na stronach latają koronkowe motyle, pojawiają się ozdobne inicjały i dekoracyja grafika. I mnóstwo kolorów, wzmacniających optymistyczny przekaz, reprodukcji, bajecznych prac artystki. Ulubiony poeta artystki, Julian Tuwim, mawiał: „Żyj tak, żeby, gdy cię zabraknie, ludziom było nudno”. Bez Krystyny Sienkiewicz i jej magicznego świata z pewnością będzie.

* Fragment utworu Hanny Banaszak "W moim magicznym domu."
** Cytaty pochodzą z recenzowanej książki.

Marlena | 2015-03-07
Przeczytana: 04 marca 2015

Autorem książki jest Krystyna Sienkiewicz. Urodzona 14 lutego 1935 w Ostrowi Mazowieckiej jest aktorką teatralną, filmową i telewizyjną. Wciąż gra, wyjeżdża na trasy z bijącym rekordy popularności spektaklem „Klimakterium”. 24/03/2013 odbyła się premiera spektaklu „Harold i Matylda”, w którym zgrała jedną z głównych ról i po której można było zakupić pierwsze egzemplarze tej książki. Opowiada w niej o swoim domu stojącym przy ulicy Płatniczej na Bielanach w Warszawie. O szczęśliwym dzieciństwie niedaleko Grodna, przerwanym przez II wojnę światową i przedwczesnej śmierci rodziców. A także o rozpoczętej przypadkiem karierze aktorskiej na deskach legendarnego STS-u, gdzie pisała Osiecka, Jarecki, Abramow. Dużo miejsca poświęca Sienkiewicz swoim zwierzętom. Pełna pogody ducha i wiary w ludzi, dzieli się z czytelnikami swoim życiem, próbuje pokazać jak należy cieszyć się ze wszystkiego, co nas otacza i jak widzieć świat w jasnych barwach. Książka jest zbiorem epizodów, ujętych bez...

allison | 2014-11-27
Przeczytana: 26 listopada 2014

Lektura tej pięknie wydanej książki była dla mnie bardzo przyjemną podróżą w eklektyczny świat, pełen barw, magii, klimatycznie urządzonych pomieszczeń i pełnych optymizmu refleksji autorki.
Przyznam, że nie miałam pojęcia, iż pani Sienkiewicz jest z wykształcenia plastyczką i potrafi tworzyć ujmujące obrazy, figury aniołów i inne artystyczne cudeńka. Jej dom to faktycznie tytułowe cacko - gdy ogląda się zdjęcia pokojów i ogrodu, gdy czyta się o historii powstawania tego królestwa, to aż ma się ochotę zagościć w tym niecodziennym miejscu.

Ta książka to jednak nie tylko opowieść o azylu stworzonym przez aktorkę. Krystyna Sienkiewicz dużo i ciekawie opowiada o swojej pracy scenicznej i filmowej. W typowy dla siebie sposób okrasza wszystko zabawnymi anegdotami, których bohaterami są ludzie teatru, filmu, kabaretu...
Sporo miejsca autorka poświęca swoim czworonożnym pupilom i miłości do zwierząt.
Całość napisana jest dowcipnie, z polotem, błyskotliwie. Jest tu miejsce i na radosny...

Ela | 2013-12-27
Przeczytana: 10 grudnia 2013

Cudna – to określenie stale przychodziło mi do głowy podczas lektury tej książki. Ciepła, magiczna i roztrzepana jak jej autorka :) . Uwielbiam książki, które czyta się z uśmiechem na sercu, a „Cacko” zdecydowanie do takich należy. Czyta się błyskawicznie. Dodatkowym atutem są zdjęcia ilustrujące nie tylko ciekawy życiorys autorki, ale prezentujące jej wytwory – obrazy, stroje, bibeloty, a przede wszystkim niezliczone rzesze aniołów i aniołków.

Książka magiczna i pełna cudów. Polecam nie tylko na Święta.

książek: 1933
Monka | 2013-04-21
Przeczytana: 21 kwietnia 2013

"Cacko" Krystyny Sienkiewicz to ciepła i wzruszająca historia Jej życia. "Dlaczego "Cacko"? - bo zapraszam na piękne podwórko, do pięknego domu, w piękną podróż po moim własnym świecie. Uchylam drzwi i zapraszam do środka" Zaproszenie przyjęłam z ogromną chęcią, uchyliłam drzwi i wyruszyłam w podróż. W podróż po nieznanym mi świecie... pięknym, barwnym, onieśmielającym i zaskakującym... Podróż pełna ciepłych i wzruszających wspomnień, ciekawych rysunków, zawadiackich aniołków oraz pięknych zdjęć była dla mnie niecodzienną przyjemnością.

natkuss | 2014-09-15
Przeczytana: 15 września 2014

Ciepła, przyjemna, ale momentami troszkę nudna. Jak dla mnie nie jest to książka którą można przeczytać na raz. W małych dawkach jak najbardziej przystępna. Pani Krysia-osoba, której chyba nigdy nie schodzi uśmiech z twarzy zabiera nas na wycieczkę do swojego świata. Może nieco chaotycznie, ale to chyba tylko dodaje uroku tej książce. Udane „spotkanie” z kolejnym ciekawym człowiekiem. Polecam.

Alexa_Marie | 2013-04-19

„Cacko” to wspomnienia napisane przez znaną aktorkę z poprzedniego pokolenia Krystynę Sienkiewicz. Książka zwróciła moją uwagę, bo pamiętam jej kreacje aktorskie z filmów „Pan Wołodyjowski” oraz „Lekarstwo na miłość”, w którym aktorka zagrała u boku niesamowitej Kaliny Jędrusik. Książka jest pełna ciekawych opowieści o życiu autorki, jej wielkich miłościach i karierze w PRL-u, napisana jest z wdziękiem i dużym poczuciem humoru. W treści książki można znaleźć też przepisy kucharskie i wiele wspaniałych fotografii.

WMagdalena | 2014-03-03

Bardzo lubię tego typu książki.Cacko to wątki z życia Krystyny Sienkiewicz przedstawione w sposób, który nie nudzi. Nie mamy tu na siłę zachowanego porządku chronologicznego, przedstawionych suchych faktów. W sposób zabawny poznajemy życie autorki, którą w dużej mierze cechuje pogoda ducha, dystans do siebie i otoczenia, optymizm, miłość do zwierząt i ludzi.

Bożena | 2016-02-08
Przeczytana: 07 lutego 2016

Cudne to "Cacko" jest. Takie książki są świetne pod warunkiem, że osoba, która ją pisze jest naprawdę osobowością, a jest nią niewątpliwie Pani Krystyna Sienkiewicz. Lubię Ją jako aktorkę, a chyba jeszcze bardziej jako człowieka. Jej "Cacko" należy do książek, które nazywam "poprawiaczami nastroju", Jeden przepis na śledzie już wykorzystałam (świetne), teraz kolej na zupę cebulową, bo w takiej wersji jeszcze nie robiłam. Polecam i książkę, i przepisy.

Maleństwo | 2013-04-21
Na półkach: Przeczytane, Zrecenzowane
Przeczytana: 10 kwietnia 2013

Któregoś ponurego zimowego dnia odwiedziliśmy naszych przyjaciół. Przy winku i sałatce delektowaliśmy się atmosferą i wspólnie spędzonymi chwilami. Ja oczywiście wsunęłam się pod koc, który po chwili stał się moim "najulubieńszym" kocem. Dzięki Pani Domu koc powędrował pod mój dach i jest najczęściej eksploatowanym pledem w naszym domostwie. Jest wełniany, kolorowy; składa się z wielu różnobarwnych kwadratów, które nie do końca do siebie pasują, ale razem tworzą wspaniałą całość. Dlaczego o tym piszę? Bo książka "Cacko" jest taka sama. Stanowi zlepek wspomnień, zdarzeń i anegdot oderwanych od siebie, a jednocześnie tworzących istne literackie cacko.
Pani Sienkiewicz wpuszcza nas do swojego życia kuchennymi drzwiami. Poznajemy Jej życie prywatne, pokazuje nam swoje mieszkanie, malowidła, anioły i kawał serca. Niczym przez dziurkę od klucza obserwujemy Panią Krystynę zarówno podczas prób i spektakli jak i podczas bardzo intymnych chwil życia. Obserwacje te utrudnia (i jednocześnie...

Edi_Edi | 2015-12-18
Przeczytana: 17 grudnia 2015

Bliska mi osoba bardzo mnie namawiała do przeczytania "Cacka". I bardzo chciałabym napisać same miłe rzeczy o tej książce, bo lubię Panią Krystynę, ale nie da się. "Cacko" to zbiór chaotycznie dobranych historii i opowiastek. Niestety niezbyt porywających. Ciężko z nich poskładać w jeden ciąg historię Pani Krystyny. Nie ma w tej książce niczego odkrywczego. Epatuje z niej zbiór dość infantylnych mądrości życiowych. Może mam nie właściwe poczucie humoru ;)