Oleś i Pani Róża

- Data wydania:
- 2018-10-17
- Data 1. wyd. pol.:
- 2018-10-17
- Liczba stron:
- 100
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788308065860
- Wydawnictwo:
- Wydawnictwo Literackie
- Tagi:
- literatura polska Ula Bruno wojna historia dzieciństwo dziadek opowieści śmierć głód
- Kategoria:
- literatura dziecięca
- Data wydania:
- 2018-10-17
- Liczba stron:
- 100
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788308065860
- Tagi:
- literatura polska Ula Bruno wojna historia dzieciństwo dziadek opowieści śmierć głód
Piękna i mądra opowieść familijna o trudnych chwilach dzieci z czasów wojny.
Dziewięcioletnia Rózia zamiast jechać na kolonię, spędza wakacje w domu z dziadkiem Aleksandrem. Wyciąga zeszyt w twardej oprawie, kupiony do trzeciej klasy i zaczyna pisać wakacyjny pamiętnik, a starszy pan, spędzając całe dnie w łóżku, opowiada wnuczce o przeszłości. Dziewczynka coraz uważniej słucha wojennych historii o zupełnie innym dzieciństwie i zapełnia kolejne strony nowymi opowieściami…
Dziadek Aleksander, a w 1943 roku kilkuletni Oleś, wraz z matką i innymi mieszkańcami wioski zostaje wysiedlony i trafia do obozu przejściowego w Zwierzyńcu. Chłopiec uczy się życia w nowych, trudnych dla dziecka, obozowych warunkach. Ma jedną zabawkę, jednego przyjaciela i ciągle jest głodny. Na szczęście z pomocą przychodzą Jan i Róża Zamoyscy.
„Oleś i Pani Róża” to bardzo potrzebna i mądra książka, która pomoże rodzicom poruszać trudne tematy w rozmowach z dziećmi – o wojnie, śmierci, głodzie. Niesie ważne i aktualne przesłanie – że agresja i wojna są złe – uwrażliwia i pozwala zacieśnić międzypokoleniowe relacje.
ilustracje: Ula Bruno
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Polecane księgarnie
Pozostałe księgarnie
Informacja
Oficjalne recenzje
Jedna sucha kromeczka
Wojna to trudny temat i wydawać by się mogło, że nie powinno się go poruszać w rozmowach z małymi dziećmi, bo czyż dzieciństwo nie powinno być beztroskie i wesołe? Czy dziecko powinno nurzać się w okrucieństwie i śmierci? Z pewnością jednak nie należy otaczać pewnych tematów tabu w relacjach z dziećmi i dotyczy to każdego aspektu życia. Unikanie trudnych rozmów nie sprawi, że nieświadome dziecko będzie szczęśliwsze. Sztuką jest jednak rozmawianie o wojnie z kilkuletnim człowiekiem tak, by zrozumiał on jej bezsens, ale nie wywołując w nim traumy.
„Oleś i Pani Róża” to opowieść o wojennych losach kilkuletniego chłopca, który będąc już u kresu życia, jako starzec przekazuje tragiczną prawdę o sobie swojej dziewięcioletniej wnuczce. Opowiada o swojej mamie, która nie przeżyła wojny, o pobycie w obozie przejściowym, o niewyobrażalnym głodzie, o jednej suchej kromeczce, która musiała wystarczyć na cały dzień, i okrucieństwie niemieckich żołnierzy. Mówi też o śmierci przyjaciela, o swoim przerażeniu i samotności. Mimo że są to trudne przeżycia, nie ma w nich niczego, czego nie mogłoby poznać współczesne dziecko. Świat nie jest dobry. Toczą się w nim wojny, giną ludzie i choć nie ma w tym żadnego sensu, tak właśnie jest. Brutalna prawda? Ale czy w bajce o Czerwonym Kapturku nie było brutalności? Przecież babcię i Kapturka zjadł zły wilk. Co więcej, szczęśliwym zakończeniem było rozcięcie mu brzucha. A Jaś i Małgosia? Tam hodowano Jasia niczym zwierzę, by móc go w końcu zjeść. A zakończenie? Baba Jaga wepchnięta do pieca ginie w płomieniach. Okazuje się więc, że śmierć, przemoc i okrucieństwo dobrze są znane dzieciom od najwcześniejszych lat. Nie razi nas okrucieństwo bajek, lecz jeśli mowa o prawdziwych zdarzeniach, mówić najczęściej nie chcemy.
Książka ma formę pamiętnika wnuczki pana Aleksandra, zwanego dawno temu Olesiem. Żyje on tylko dlatego, że miał szczęście trafić w czasie pobytu w obozie na panią Różę. Pan Aleksander, czy jak kto woli Oleś, to postać fikcyjna. Pani Róża jest natomiast wzorowana na hrabinie Róży Zamoyskiej, która mieszkając na Zamojszczyźnie, nie pozostała obojętna wobec tragedii dzieci krzywdzonych przez okupanta. Dostarczała żywność do obozów i otaczała więzione dzieci opieką medyczną, częstokroć narażając własne życie. Wraz z mężem, Janem Zamoyskim, zorganizowała akcję wyprowadzenia około pięciuset dzieci z obozu w Zwierzyńcu. Tworzyła ochronki dla sierot wojennych i próbowała zastępować im matkę. Zatem historia Olesia, choć pełna smutku, ma w sobie promyk dobroci. Takie historie są jak najbardziej dla dzieci. Niech uczą się od najmłodszych lat, że nawet jeśli jest bardzo źle, a może zwłaszcza wtedy, pomóc może właśnie drugi człowiek, pod warunkiem że zdobędzie się na odwagę.
Dopełnieniem opowieści o Olesiu i pani Róży są ilustracje autorstwa Uli Bruno. Bardzo realistyczne, poruszające tę najwrażliwszą strunę w sercu, dające dziecku możliwość postawienia się na miejscu Olesia. Jedna z ilustracji przedstawia baraki obozowe, inna pomarszczoną dłoń starca. Jest w nich niekiedy taki smutek, że trudno się nie wzruszyć, ale też radość i nadzieja i wtedy w oku znowu kręci się łza, tylko inna.
Książka przeznaczona jest zarówno dla dzieci, jak i dla młodzieży, ale i dorosła osoba nie poczuje się rozczarowana. Takich historii należy poszukiwać, zwłaszcza w świecie zdominowanym przez elektronikę, w którym „mieć” stanęło nad „być”.
Izabela Straszewska
Popieram [ 0 ]
Opinie [3]
Anna Janko to autorka bestselerowych książek dla dorosłych nominowanych do wielu prestiżowych nagród. Kto jeszcze nie czytał m.in. "Małej zagłady", "Dziewczyny z zapałkami" czy "Pasji według św. Hanki" bardzo szybko musi nadrobić czytelnicze zaległości. Anna Janko jest również autorką tomików poetyckich oraz książek dla dzieci. Wcześniejsza książka "Maciupek i...
więcejMaleWielkieKsiazki,blogspot.com
więcejKsiążki dla dzieci zazwyczaj rozweselają, ukazują piękny świat, który nas otacza, uczą i bawią. Tym razem trafiłam na książkę, której jeszcze nie przeczytam dziecku, bo jest za małe, ale na pewno zachowam na przyszłość, kiedy jej przekaz trafi w odpowiedni sposób.
"Oleś i Pani Róża", oczywiście natychmiastowe skojarzenia z innym tytułem,...
Bardzo dobra książka. Pomocna w oswojeniu młodego czytelnika z tematem wojny, zagłady, ale także po prostu śmierci bliskiej osoby. Ciepła i poruszająca. Prosta i prawdziwa. Warto przeczytać - również przez dorosłego człowieka. Warto sprezentować nastolatkowi szukającemu czegoś niebanalnego.
Pokaż mimo to