Oleś i Pani Róża

literatura dziecięca
Wydawnictwo Literackie
2018-10-17
2018-10-17
literatura polska Ula Bruno wojna historia dzieciństwo dziadek opowieści śmierć głód

Jedna sucha kromeczka

Skojarzenie z Oskarem i Panią Różą zupełnie słuszne, ale tylko w sferze tytułu. Tu Oleś to dziadek Aleksander wspominający okupację, pacyfikację Zamojszczyzny, obóz w Zwierzyńcu. Róża to kilkuletnia narratorka, ale też Pani Róża Zamoyska ratująca dzieci Zamojszczyzny. Słowami dziecka opowiedziana straszna historia cierpiących dzieci. Wzrusza, prowokuje do wyszukania informacji o Pani Róży. Niesamowita osoba, niesamowita rodzina Zamoyskich, ostatniego Ordynata. Pani Janko znowu nie zawiodła, jestem fanką jej literatury.

Ta książka to pamiętnik 9-letniej dziewczynki, która swoim dziecięcym językiem opisuje relację i bardzo bliską więź z umierającym pradziadkiem Aleksandrem oraz spisuje historie, które od niego słyszała z czasów II wojny światowej, kiedy jako dziecko trafił do obozu. Bardzo ciepła opowieść, która poświęca też wiele miejsca na opowiedzenie o Róży Zamojskiej, postaci autentycznej, która w tamtym czasie była dla niektórych dzieci jak anioł. Warto przeczytać z dziećmi, książka porusza trudne tematy śmierci i wojny, ale jest tam mnóstwo empatii.

Anna Janko to autorka bestselerowych książek dla dorosłych nominowanych do wielu prestiżowych nagród. Kto jeszcze nie czytał m.in. "Małej zagłady", "Dziewczyny z zapałkami" czy "Pasji według św. Hanki" bardzo szybko musi nadrobić czytelnicze zaległości. Anna Janko jest również autorką tomików poetyckich oraz książek dla dzieci. Wcześniejsza książka "Maciupek i Maleństas" oraz ta najnowsza "Oleś i Pani Róża" poruszają w czytelniku najwrażliwsze zakamarki jego duszy. Pierwsza to niezwykłe sprawozdanie bliźniąt z dziewięciu miesięcy spędzonych w brzuchu mamy, natomiast druga to oparta na kanwie autentycznych wydarzeń poruszająca opowieść powracająca do wydarzeń z lat drugiej wojny światowej. "W "Olesiu i Pani Róży" Anna Janko oddaje głos dziewczynce, która na swój dziecięcy sposób komentuje wojenną historię rodziny. Wyjaśniają się dawne tajemnice, buduje się silna więź międzypokoleniowa." Główna bohaterka tej książki to Rózia. Ma ona aż i tylko dziewięć lat i bardzo lubi słuchać wspomnień swojego dziadka Aleksandra. Trudno jej w to uwierzyć, ale on również miał kiedyś dziewięć lat, ale jego życie nie było wtedy tak beztroskie i szczęśliwe jak jej. Jako mały chłopiec przeżył bowiem gehennę wojny. Stracił swoich najbliższych, trafił do obozu, doświadczył przeraźliwego głodu, strachu, cierpienia i samotności. Teraz po latach powoli żegnając się ze światem przekazuje swoją historię Rózi. Ona słucha go z zapartym tchem nie do końca rozumiejąc jak tak nagle świat może się zmienić w miejsce pełne zła i okrucieństwa. Jednak w historii Olesia nagle w tym piekle pojawia się prawdziwy anioł dobroci. Jest nim Pani Róża. Mądra, wspaniała, odważna i empatyczna kobieta, która nie boi się psów oraz strażników. Przynosi ze sobą jedzenie, picie, dobre słowo i miłość. To ona właśnie uratowała małego, przestraszonego i zagubionego Olesia oraz wiele innych dzieci, które znalazły się w takiej samej tragicznej sytuacji jak on. Jak się okazuje Pani Róża to nie jest postać fikcyjna, to pani Róża Zamoyska, która podczas drugiej wojny światowej razem z mężem Janem Zamoyskim uratowała blisko pół tysiąca małych dzieci z obozu przesiedleńczego w Zwierzyńcu na Zamojszczyźnie. Książka Anny Janko przypomina nam o tej heroicznej postawie i sprawia, że ta brawurowa akcja nie zostanie nigdy zapomniana... Myślę, że warto ją przybliżyć naszym dzieciom, a właściwie już prawie nastolatkom. Ja na kilka lat odkładam ja na półkę, ale jak moja A. tylko podrośnie na pewno wrócimy do tej historii.

MaleWielkieKsiazki,blogspot.com
Książki dla dzieci zazwyczaj rozweselają, ukazują piękny świat, który nas otacza, uczą i bawią. Tym razem trafiłam na książkę, której jeszcze nie przeczytam dziecku, bo jest za małe, ale na pewno zachowam na przyszłość, kiedy jej przekaz trafi w odpowiedni sposób.

"Oleś i Pani Róża", oczywiście natychmiastowe skojarzenia z innym tytułem, innym autorem, ale ta książka jest nasza, polska i niepowtarzalna. Opowiada o historii, która miała miejsce w Polsce i nie trzeba jej porównywać z żadną obca literaturą.
Oleś, to Aleksander, który obecnie ma już ponad osiemdziesiąt lat i jest pradziadkiem. Przed laty, jako mały chłopiec doświadczył tragizmu wojny i teraz, kiedy wspomnienia wracają, dzieli się nimi ze swoją małą wnuczką. Jeśli ktoś ma nawet niewielkie pokłady wrażliwości, to gwarantuję, ze ta książka zostanie z nim na długo, a podczas czytania wywrze niezapomniane wrażenia...(...)
Rózia czyta dziadkowi książki, ona już potrafi, a Dziadzio nie może tego zrobić sam. Ale za to on, opowiada jej dużo o swoim dzieciństwie i Rózia poznaje smutnego, małego Olesia, który widział, jak niemiecki żołnierz zastrzelił jego ojca, który musiał zostać sam w obozie przesiedleńczym, bo mamę zabrali gdzieś w nieznane i nigdy więcej już jej nie zobaczył. Oleś przeżył dramaty, jakie i nam stają przed oczami, podczas czytania tej książki. Opowieść z perspektywy dziecka tak bardzo przeszywa bólem, bo to dorośli sprawili, że wojna w ogóle się zaczęła. Tym bardziej widzimy jej bezsens i totalną etyczno-moralną klęskę ludzkości. Zło, za które płacą również niczemu niewinne dzieci.
Pełny tekst na: MaleWielkieKsiazki.blogspot.com

MaleWielkieKsiazki,blogspot.com

"Oleś i Pani Róża", oczywiście natychmiastowe skojarzenia z innym tytułem,...

Bardzo dobra książka. Pomocna w oswojeniu młodego czytelnika z tematem wojny, zagłady, ale także po prostu śmierci bliskiej osoby. Ciepła i poruszająca. Prosta i prawdziwa. Warto przeczytać - również przez dorosłego człowieka. Warto sprezentować nastolatkowi szukającemu czegoś niebanalnego.

• ✖ Nie mam
  • Z wojną w tle
  • Szukam
  • Literatura dziecięca
  • Egzemplarz recenzencki :-) Wydawnictwo Literackie
  • Dla dzieci i nie tylko