Manhattan pod wodą

Wydawnictwo: Elipsa
Justyna Ka

źródło okładki: google

Pola | 2019-06-29

Książka Zuzanny Głowackiej "Manhattan pod wodą" niestety nie wywarła na mnie większego wrażenia. Oczekiwałam oprowadzenia po mieście a spotkałam się z opisanym niczym pamiętnik życiem w zasadzie towarzystkim pisarki.
Nic szczególnego, nudna i mijająca się z zachęcającym tytułem.

BuchBuch | 2019-02-03

Książka ta została wydana jako zbiór felietonów. Niektóre z nich publikowane były wcześniej w piśmie Bluszcz .

W lekkim, bardzo przyjemnym stylu Głowacka oprowadza czytelnika po swoim warszawsko-nowojorskim świecie. Jej język jest amerykańsko pogodny i optymistyczny, ale też polsko ironiczny i dosadny.
Każda z historii pokazuje dwoiste spojrzenie na świat autorki i próbę pogodzenia dwóch światów i zupełnie różnych sposobów na życie na jakże odmiennych kulturowo kontynentach.
Słodko-gorzkie historie amerykańskich znajomych, stykanie się z polską obojętnością a często nieufnością są tłem dla opowieści o stereotypach, skandalach, swoistym nieprzystosowaniu. Ważkie kwestie opisuje codziennymi słowami np. felieton Kochać z bliska czy z daleka?, traktujący o potrzebie samotności, ale też o rasizmie czy political correctness.
Można odnieść wrażenie, że w poszczególnych narracjach autorka próbuje odnaleźć siebie. Na pewno nie jest postacią jednoznaczną, homologiczną. Wszystkich...

Wojciech Gołębiewski | 2018-07-11
Przeczytana: 11 lipca 2018

Okładka:
".....zbiór felietonów, pisanych w latach 2008 – 2012, dla miesięcznika 'Bluszcz'..."

Zuzanna Głowacka (ur.1980) - córka Janusza, w NY od czwartego roku życia. Więcej o niej i o tym zbiorze w wywiadzie z ojcem na

..... i z autorką na:

Felietony niezłe, tylko tytuł fałszywy, bo mało o mieście, a więcej o życiu autorki w NY. Poziom miesięcznika "Bluszcz", bardziej wyrafinowanym czytelnikom polecam w zamian Magdalenę Rittenhouse, której książce dałem 10 gwiazdek; recenzja na\

A Głowackiej, uwzględniając pochodzenie i że to debiut, proponuję gwiazdek 6

Kulturalne_Media | 2017-03-07

Chociaż zbiór felietonów Zuzanny Głowackiej ma w tytule nazwę wyspy Manhattan, niewiele nowego dowiemy się z niego stricte o Nowym Jorku i jego okolicach. Nie przeczytamy w niej o drapaczach chmur i żółtych taksówkach. Natomiast bardzo dużo miejsca autorka poświęca ludziom, których spotyka na co dzień. Prezentując swoje poglądy autorka nie narzuca się odbiorcy. Czytając kolejne felietony ma się wrażenie jakby słuchało się kogoś, kto – choć ma bardzo konkretny sposób patrzenia na świat – jest gotów wysłuchać cudzego zdania. Pisze tak, jakby rozmawiała, czyli w sposób lekki i niepozbawiony humoru.
Zainteresowanych zapraszam do zapoznania się z dłuższą wersją recenzji w linku poniżej.
Krzysztof Sadowski https://kulturalnemedia.pl/literatura/manhattan-woda-zuzanny-glowackiej-recenzja/

peeeter | 2016-04-02
Przeczytana: 02 kwietnia 2016

Niestety, zawiodłem się. Na okładce napisano, że "lekki styl felietonów pozwala poczuć czym jest amerykański optymizm". Ja tego optymizmu nie odczułem, za to posiadłem dość sporą wiedzę na temat życia gastronomiczno-towarzyskiego autorki. Czytałem o wypitych alkoholach, zjedzonych daniach, odwiedzonych restauracjach, spotkanych ludziach. Brakuje najważniejszego: miasta. Tytułowy Manhattan stanowi tylko odległe tło dla gastronomicznych i miłosnych wspomnień.
Jeżeli ktoś szuka książki o Nowym Jorku, to nie polecam. Są inne, lepiej i ciekawiej napisane pozycje.

Avicularia | 2015-10-20

Ten, kto spodziewa się dogłębne analizy amerykańskiego stylu życia, bardzo się rozczaruje, jednakże książkę Zuzanny Głowackiej naprawdę warto przeczytać. Zbiór lekkich felietonów pokazuje życie w mieście , które nigdy nie zasypia. Zuza wędruje po Manhattanie, kocha, je, podróżuje i w tym wszystkim stara się zachować swoją polskość, chociaż jest bardziej amerykańska , niż jej się wydaje. Polecam, warto zobaczyć Manhattan oczami Głowackiej.

Rever | 2015-09-01

Książka jest zbiorem felietonów balansujących między Nowym Jorkiem a Warszawą. Jednak bardziej NY, bo choć autorka przyznaje, że ma dwie ojczyzny, to w Ameryce spędziła większość życia.
Niewiele można dowiedzieć się z lektury. To raczej lekka i zabawna książka, w której poznamy trochę klimatu miasta oczami 30-paro letniej kobiety. Książkę przeczytałam bardzo szybko i z uśmiechem, ponieważ odpowiadało mi poczucie humoru autorki i zgadzałam się z większością spostrzeżeń.
Jeśli ktoś szuka źródła wiedzy o mieście - nie znajdzie go tutaj. Wydaje mi się też, że zrozumieć część felietonów może tylko ktoś kto w Nowym Jorku (bądź Ameryce) był i zna klimat tego miejsca.
Polecam rozpocząć lekturę i zadecydować w trakcie, czy warto ją kontynuować, ponieważ (mimo całej sympatii do autorki) nie mogę oprzeć się wrażeniu, że dla wielu osób będzie to czas stracony.

Ophelia | 2015-03-13
Przeczytana: 13 marca 2015

Szczerze mówiąc liczyłam na coś lepszego. Felietony jak dla mnie to nie felietony, tylko osobisty pamiętnik osoby przebywającej w NYC, opisującej swoje osobiste, przeciętne sprawy. Mimo fajnego wstępu odnośnie Kapcia, była to równia pochyła (w dół).
Naprawdę nie interesują mnie przyjaciele bohaterki, ani ich trywialne problemy, próżniactwo, lenistwo, natomiast interesowało mnie bardziej miasto, to jak ona się w nim odnajduje, jak ocenia swój dom, jak widzi się w NYC jako Polka (przynajmniej z pochodzenia), jej cenne spostrzeżenia itp. Otrzymałam natomiast zwykłe, przeciętne problemy, niektóre napisane z przymrużeniem oka i humorem, który jako jedyny ratuje tę książkę. Nic mnie nie zaskoczyło, nic mnie nie urzekło, niczego tak naprawdę z tej książki nie wyniosłam. Wpisy nie są chronologiczne, więc czasami się gubiłam z kim była, z kim zerwała, kiedy to było itd.

Muszę przyznać, że podchodziłam do tej książki naprawdę z dużym optymizmem i pozytywnym nastawieniem, ale im dłużej...

lila2103 | 2015-03-08
Przeczytana: marzec 2015

To było dobrze zainwestowane 9,90 zł!Wygrzebane w hipermarkecie?!Przeczytałam w mgnieniu oka!Jako miłośniczka felietonów stwierdzam , że są doskonałe.Nieodrodna córka swojego ojca Zuzanna Głowacka ma tak samo dobre pióro.Jestem pełna podziwu dla jej łatwości poiruszania się po mieliznach języka polskiego,podziwu, ponieważ edukację od najmłodszych lat pobierała w szkołach amerykańskich.Rozumiem dom, tata pisarz, ale samemu trzeba znać język , zeby się parać pisaniem.Felietony wcześniej zamieszczane były w miesięczniku literackim "Bluszcz".Niestety pismo upadło.Zuzanana natomiast wydała książkę .Tytuł umknął mi gdy był w księgarni, ale nadrobiłam to wyłapując ostni egzemplarz z kosza.Mam nadzieję , że Zuzanna Głowacka jeszcze coś napisze.

Halina | 2015-03-03

Ta książka jest o Nowym Jorku, ale nie tylko. Jest w niej trochę wszystkiego: imigracji, poezji, samotności, tolerancji, optymizmu. Polecam.