Okładka książki Pasja według św. Hanki

978-83-08-04930-3
typ
papier
jusola
6.03 (195 ocen i 45 opinii)

Opis książki

Opowieść o miłości totalnej Najnowsza książka Anny Janko to piękna opowieść o potężnej sile miłości, która jak demon, zarazem tworzy i niszczy, prowadzi na szczyty egzystencjalnych doznań, ale także porzuca na krawędzi, spycha na dno, w pobliże śmierci. Hanka, bohaterka "Dziewczyny z zapałkami" zbliża się do czterdziestki, jest matką dwójki dzieci, rozczarowaną małżeństwem żoną, niespełnioną...

Opowieść o miłości totalnej

Hanka, bohaterka "Dziewczyny z zapałkami" zbliża się do czterdziestki, jest matką dwójki dzieci, rozczarowaną małżeństwem żoną, niespełnioną poetką. I wtedy pojawia się ON, a wraz z nim wielka namiętność, ekstremalne przeżycia, szansa na szczęście. Ale też poczucie winy i ból. Autorka opisuje z przenikliwością, niezwykłą dynamiką, dramat miłości i udowadnia, że polszczyzna jest w stanie unieść temat erotyki i seksu. Uczta dla zmysłów, uczta dla umysłu.

źródło opisu: Wydawnictwo Literackie, 2012

Polecamy

Oficjalna recenzja
jusola książek: 0

Bestia miłości

[url=http://lubimyczytac.pl/ksiazka/28676/dziewczyna-z-zapalkami]Dziewczyna z zapałkami[/url] Anny Janko. Jaka to była książka! Emocjonalna, szczera, napisana językiem tak sugestywnym, że choć temat trudny, to czytanie było czystą przyjemnością. Tego spodziewałam się po "Pasji według św. Hanki", tym bardziej, że bohaterką jest postać z "Dziewczyny…" – prawie 40-letnia wrocławianka, niespełniona poetka Hanka. Czekałam na książkę niecierpliwie.

Autorka zachowała sposób opowiadania znany z poprzedniej książki. Narracja jest pierwszoosobowa, nieciągła, krótkie lub dłuższe cząstki stanowią zamknięte całostki myślowe, które układają się w historię romansu opowiadanego spotkanemu po latach dawnemu przyjacielowi. Styl ma charakter bardziej poetycki niż relacyjny, bohaterka (a i sama autorka również) jest przecież poetką. Powstaje opowieść o miłości, której Hanka poddała się całkowicie. Rozczarowana mężem i małżeństwem oddała się miłości do Mateusza (Mata), warszawskiego poety. I odtąd żyje w ciągłym rozdarciu: Nie wiem, kogo kocham i gdzie chcę być. Nie wiem, w co wierzę. Nie wiem, czy to jest koniec. Czy początek?

Hanka, matka dwójki dzieci, rozpoczyna swą opowieść słowami: Zakochany człowiek nie ma sumienia. Możesz mieć męża, żonę, chorą matkę, debet w banku, czterdzieści lat, wszystko jedno. I tak dzielą cię od tego pradystans i lata gwiezdne. W dodatku masz tę absolutną pewność, jaką miewają prorocy, że wiesz, co robisz, i wszystko będzie, jak ma być.

Myślę sobie, że powieść trzeba by przeczytać jednym tchem tak, by wejść w sferę emocji bohaterki bez zakłóceń, by przeżyć z nią to uczucie – tak jak ona – do cna. A jednocześnie odbyć tę wiwisekcję, którą czyni bohaterka, kochanka – literatka, zmagająca się z narracją. Słowa mnie ponoszą - mówi. Przeżywa swoje uczucie i realnie, i literacko. Mnóstwo w powieści cytatów z licznych lektur bohaterki, choćby z Dickinson, Rilkego, Bobkowskiego, Quignarda, odniesień do Freuda, mistyków średniowiecznych, historii sławnych kochanków. A jednocześnie rozważań o charakterze filozoficznym, dotyczących materii miłości, szczęścia, doświadczania, poznania, istnienia, też refleksji ze świata flory i fauny- jak o samicy muchówki, wysysającej treść swego partnera jak oranżadę przez słomkę!, czy fizyki.

Historia miłości do Mata przeplata się z historią emocjonalnego dojrzewania, budowania świata doświadczeń, poznawania niepoznanego dotąd. Opowiedzenie o tym wiąże się z doznaniem prawdziwości istnienia. I z przekonaniem, że inni to postacie widzialne, źródła lub cele moich emocji. Czy trzeba szukać odpowiedzi na pytanie: Ile jestem winna komu? W opowieści przewijają się różne osoby, z którymi w życiu zetknęła się bohaterka, a które zapewne wpłynęły na to, kim jest, czego i jak doświadcza. A sam Mat? Jest eksperymentem czy warunkiem odrodzenia?

Sednem książki nie jest romans sam w sobie, nie historia małżeńskiej zdrady, nie obraz rozpadającej się rodziny. Najważniejsze jest znalezienie możliwości wyrazu dla tego, czego się doświadczało. Bohaterka jest szczera, bezpruderyjna, opowiada i o huśtawce emocji i nastrojów, ale i o seksie, o przeżyciach cielesnych. Nie ma tu nic z pornografii, bo język, jakim mówi, jest – jakby to wyrazić – intelektualno-erotyczny. Ta powieść istnieje dla języka.

No i właśnie. Czy mi się podobała? Zaczęłam z rozpędem, potem przerwałam i trudno mi było wrócić. Coś nie zagrało. Gdzieś wkradła się jakaś wątpliwość w sferze sposobu opowiadania właśnie. To zaskakujące dla mnie samej. Na razie wolę "Dziewczynę z zapałkami".

Wam jednak polecam obie.

Justyna Radomińska

Opinie czytelników
kasandra_85 | 2012-05-16
Przeczytana: maj 2012

jjon | 2012-06-05
Przeczytana: 02 czerwca 2012

„Pasja według św. Hanki” Anny Janko to studium osobistego cierpienia czterdziestoletniej kobiety, która w najmniej spodziewanym momencie swego życia spotyka na swej drodze mężczyznę i wdaje się z nim w namiętny romans, mimo że jest żoną i matką, mimo że kocha swojego męża, mimo że ma dwoje dzieci... Czytelnik jest postawiony w roli powiernika, któremu zwierzająca się Hanka oddaje całą intymność swojego życia, swoje myśli, pragnienia, doświadczenia, emocje. Przemyślenia dotyczące tego, co dzieje się w sercu Hanki, przeplatają się z jej ogólnymi życiowymi przemyśleniami na temat miłości, samotności, bólu, wzajemnego ranienia się, zdrady, przyjaźni...

Dziwna jest ta książka. Na pewno nie poleciłabym jej każdemu. Spodoba się pewnie dojrzałym czytelnikom, którzy w prozie doceniają wnikliwość, precyzję, oryginalność, a przede wszystkim bogactwo języka. Język jest zdecydowanym plusem tej książki. O ile wszystkie wywody niekoniecznie mogą przypaść do gustu, o tyle sposób posługiwania się sł...

Monika | 2012-08-08

"Zasady (i kwasy) miłości"

Mądrzy tego świata twierdzą, że miłość to czysta chemia. Według ich mniemania teoria platońska o zagubionych połówkach to mit. I jak zwykle w takich wypadkach można powołać się na osiągnięcia amerykańskich uczonych i przedstawić stosowne dane, lecz porzućmy wszelkie wiązania jonowe, enzymy i koenzymy, nadtlenki potasu i inne paskudztwa (tak, jestem totalnym ignorantem jeśli chodzi o chemię – niechaj dowodem będzie powyższa wyliczanka!) i skupmy się na rzeczach istotnych. Bowiem miłość dla zakochanego to nie żadne atomy i protony, ale, do cholery, namacalna, szalona, namiętna i mało logiczna pasja. Mieszanka cielesności i wariactwa. Bo jak twierdzą przeciwnicy „mądrych głów” – naprawdę kocha się tylko raz. Ale ci są zasadniczo znajdują się po drugiej stronie barykady. Trudno chyba o bardziej radykalną dychotomię.

Główna bohaterka najnowszej książki Anny Janko to kobieta, którą roboczo można nazwać kobietą stateczną (nie statyczną!). Matka dwójki dzieci, wie...

Katherina87 | 2013-08-14

Jeden romans i wszystko o miłości. Poszukiwanie słów, by ją opowiedzieć i zrozumieć, stracić i odnaleźć. Odważnie, gorączkowo, bez zahamowań.

Hanka ma trzydzieści siedem lat, dom, męża i dwójkę dzieci. Jeszcze nie wie, że zakochani nie mają sumienia. Dopiero rozczarowana małżeństwem pozna anatomię zdrady. Postawi wszystko na jedną kartę i rozpocznie najbardziej szaloną i wyczerpująca podróż swojego życia. Dowie się, co to ból i rozkosz, piekło i niebo...

Hanka jest szczupła szybka w ruchach, nosi długie włosy i obcisłe dżinsy. Wstaje wcześnie rano, wyprawia dzieci do szkoły, męża do pracy, a potem patrzy w okno. I szykuje się do skoku. Do wielkiego skoku w bok. Czy skok w bok? Czy miłość totalna. Która daje wszystko, żąda wszystkiego. W takiej miłości kobieta nie jest fragmentem życiowego wyposażenia mężczyzny, z którego on czule korzysta, a potem wraca do porzuconych zajęć. Nie jest też stacją w męskiej podróży przez życie, stacja przez którą przejeżdża on wielokrotnie i przeważnie...

Caroline | 2014-01-01
Przeczytana: 31 grudnia 2013

Po książkę sięgnęłam przez przypadek. Pojechałam na weekend do rodziny, moja lektura się skończyła i troszkę mi się nudziło.
Tytułowa Hanka ma 37 lat, dwoje dzieci i męża ( któremu notabene udało się ją już zdradzić). Jest znudzona i rozczarowana małżeństwem, brakuje jej dawnej namiętności i ognia. Zaczyna więc korespondować z Mateuszem,który także ma rodzinę. Hanka postawiła wszystko na jedną kartę i zyskała miłość , rozkosz, ale także ból i poczucie winy.
W książce znajdziemy wiele opowieści z dzieciństwa bohaterki, które mnie trochę odstraszyły (np. "zabawa " z Zygusiem, "zbieranie jagód" na obozie harcerskim).
Utwór ten daje nam do zastanowienia na temat małżeństwa, zdrady (czym właściwie jest zdrada? zdrada to też miłość, czyli jest dobra czy zła?). Język autorki jest bardzo ciekawy (dziwny), chwilami może to być zaleta powieści, czasem wada. Brakuje rozdziałów, panuje lekki chaos. Przyznam,że nie miałam już siły kończyć tej książki, Nowy Rok chcę zacząć czymś bardziej interesu...

chiave | 2012-12-17
Przeczytana: 17 grudnia 2012

Największą zaletą tej książki jest język, bogaty i obrazowy. Widać w nim także, że Autorka-poetka jest bez wątpienia mistrzynią małej formy: co zdanie to perełka, zachwycająca swoją trafnością złota myśl albo przenikliwe spostrzeżenie. Jednak całość jakoś dziwnie się rozłazi, nie ma czytelnej konstrukcji, a opowiedziana historia, jeśli streścić ją w (zupełnie do tego wystarczających) kilku zdaniach razi banałem. Książka Anny Janko jest jak obraz malarza-krótkowidza: pełen perfekcyjnie wycyzelowanych detali, które jednak, gdy odejdzie się od płótna na kilka kroków, zamieniają się w kolorowe plamy, przestają być czytelne i budują kompozycję zupełnie przeciętną.

limonka | 2012-06-04
Przeczytana: 02 czerwca 2012

Miotam się bezwładnie i sama w sobie, w środku, próbuję zrozumieć, co tak naprawdę się stało. Czy to historia Hanki, czy pióro Anny Janko poraziło mnie tak mocno, że – nie wiedzieć czemu - łzy ciekły mi po twarzy jak szalone i nie potrafiłam ich powstrzymać? Raz po raz przebiegam wzrokiem strony powieści, zapamiętując zdania, które uderzyły mnie swą mocą.

"Potrzebuję adresata, aby być. Bo tak naprawdę mocno być można tylko wobec kogoś. (str. 34)"

Hanka. Kobieta. Matka, żona i… kochanka. Matka i żona świadomie. Kochanka… chyba nieumyślnie. A może było to nieuniknione? Być może Mateusz, pisarz, który wtargnął do jej życia jak pochłaniający wszystko żywioł, był Hance potrzebny od zawsze?

Tym sposobem mamy ją, kobietę, która z dnia na dzień rzuca się w ramiona kochanka – wybawcy. Kochanka, który tworzy i składa ją na nowo, stymuluje, inspiruje i uczy. A przede wszystkim wielbi. Hanka porzuca rozsądek i odnajduje szczęście, a jednocześnie miewa momenty, w których sama siebie gani i wst...

adorable | 2012-07-20
Przeczytana: 19 lipca 2012

Pamiętacie polski serial obyczajowy pt.: "Matki, żony i kochanki"?
Główna bohaterka książki autorstwa Anny Janko jest połączeniem wszystkich trzech ról. Być może dlatego wypełnianie ich wszystkich w należyty sposób, przychodzi jej z trudem. Im bardziej stara się sprostać pewnym wymogom, tym wszystko komplikuje się coraz bardziej.
Miłość, która łączyła ją z mężem Pawłem, ulotniła się. Po wielu latach małżeństwa nie czują już tego, co zbliżyło ich do siebie i sprawiło, że przysięgali sobie dozgonne uczucie. Hanka ma dosyć tej nijakości, bylejakości życia. Brakuje jej czułości, miłosnego żaru, pieśni dziękczynnych kierowanych ku jej osobie. Wdaje się w romans z Mateuszem, chce poczuć znowu ten płomień i żywe uczucie, które potrafi rozpalać w kochankach ogromne płomienie.

"Zostałam kochanką. Przekroczyłam granicę. Przejechałam ją pociągiem. Przeszłam schodami. I poznałam smak tajnych spotkań w pokojach wynajętych. Nocy zbyt krótkich, gdy świt do drzwi dzwoni z telegramem w dłoni… Obietnic...

Justyna | 2013-12-04
Przeczytana: 04 grudnia 2013

"Pasja według św. Hanki" to kolejna część czytanej przeze mnie jakiś czas temu "Dziewczyny z zapałkami". Anna Janko po raz kolejny opowiada nam o życiu Hanki. Życiu matki, żony i... kochanki. "Pasja według św. Hanki" to książka o rozdartej szczęśliwo-nieszczęśliwej spełniono-niespełnionej w miłości i macierzyństwie kobiecie, która ciągle wybiera między Warszawą, a Wrocławiem, między mężem a kochankiem. Ponadto to książka pełna poetyckości, namiętności, niekiedy wulgarności. Naprawdę dobra polska literatura.

Szarlotta | 2012-10-21
Przeczytana: 21 października 2012

Tragiczne łamanie tekstu!
Przenoszenie wyrazów do kolejnego wiersza bez znaku "-" powoduje, że ma się ochotę rzucić książkę i więcej po nią nie sięgnąć.
Gdzieś w połowie wydawca się zreflektował i jest już lepiej z przenoszeniem - ale niesmak pozostaje.
Jeśli zaś chodzi o treść - tutaj trudno o jednoznaczną opinię, chwilami ciężko nadążyć nad tokiem myślenia autorki ale ogólna ocena pozytywna.

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto

Pobierz aplikację mobilną

Kalendarium literackie
  • Elias Canetti
    109. rocznica
    urodzin
    Tylko że powieści nie są żadną strawą dla ducha. Przyjemność, jaką być może sprawiają, przepłaca się niezmiernie; rozkładają one najlepszy charakter. Człowiek uczy się wczuwać w rozmaite typy ludzkie, zaczyna smakować w różnorodności, wciela się w postacie, które mu się podobają. Każde stanowisko st... pokaż więcej
  • Dawid Grosman
    60. rocznica
    urodzin
    Zabiję matkę jeśli mnie jeszcze raz urodzi
  • Michael A. Cremo
    91. rocznica
  • Melissa Marr
    42. rocznica
    urodzin
    Czasami miłość oznacza, że trzeba odejść.
  • Josephine Tey
    118. rocznica
  • Adam Boniecki
    80. rocznica
    urodzin
    (...) drzemie w nas wciąż nadmiar lęku, słabości, poczucia niższości. Człowiek pewny swojej ojczyzny, nie będzie szalał na jej punkcie. Człowiek pewny swojej wiary nie będzie wszędzie węszył jej prześladowań. I odwrotnie. To niepewność własnych przekonań budzi agresję obronną u wszystkich stworzeń,... pokaż więcej
  • Witold Gombrowicz
    45. rocznica
    śmierci
    Człowiek jest najgłębiej uzależniony od swojego odbicia w duszy drugiego człowieka.
  • Randy Pausch
    6. rocznica
    śmierci
    Czas jest wszystkim, co masz ... i pewnego dnia może się okazać, że masz go mniej, niż sądzisz.

Znajdź nas na Facebooku