Okładka książki Dziewczyna z zapałkami

Nowy Świat
proza kobieca
typ
papier
6,65 (586 ocen i 80 opinii)

Opis książki

"Dziewczyna z zapałkami" to olśniewający debiut prozatorski Anny Janko, znanej poetki (nominowanej do Nagrody NIKE w 2001 r.) KRYSTYNA KOFTA: W swojej powieści, znakomita poetka Anna Janko udowodniła, że poezja może być świetną szkołą prozy. Autorka ma niezwykłą zdolność do zaklinania rzeczywistości w słowo, i przekładania jej na myśl. Czuje się pokrewieństwo z Sylwią Plath, w podobny sposób język...

KRYSTYNA KOFTA: W swojej powieści, znakomita poetka Anna Janko udowodniła, że poezja może być świetną szkołą prozy. Autorka ma niezwykłą zdolność do zaklinania rzeczywistości w słowo, i przekładania jej na myśl. Czuje się pokrewieństwo z Sylwią Plath, w podobny sposób język Janko działa na nasze zmysły. Główna bohaterka, postać z krwi, kości i ciała, przeżywa kryzys małżeński. To piękna opowieść o tym jak poprzez twórcze życie można podnieść się z upadku i zyskać prawdziwą wolność. PAWEŁ HUELLE: Anna Janko napisała książkę bardzo przewrotną, bardzo inteligentną, bardzo kobiecą. Jej kobiecość jest subtelna, jej przewrotność zaskakująca, inteligencja - po prostu błyskotliwa. Czy można oczekiwać więcej? Zwłaszcza jeśli treść jest przykuwająca, a język tej prozy - pisanej przez poetkę - precyzyjny, współczesny, a równocześnie pełen głębokich, niemal archetypicznych znaków i symboli.

Gdzie kupić?

Polecamy

Oficjalna recenzja
dorsz książek: 389

Wewnętrzne umieranie za innych

To, co działo się po wydaniu „Dziewczyny z zapałkami” w 2007 roku, można śmiało nazwać histerią. W moim otoczeniu to była histeria. Ha. została bohaterką nagle załamanych swoim dotychczasowym życiem. Punktem odniesienia dla nastoletnich feministek, które umocniły się w przekonaniu, że nie mogą dopuścić do tego, by jej los przypadkiem podzielić. Matki opowiadały o tej książce babciom. Babcie szeptały i pożyczały ją koleżankom z ławki w parku. Wtedy, programowo, nie przeczytałam. Teraz mogę powiedzieć, że tamtego entuzjazmu nie podzielam, ale trochę rozumiem, skąd się wziął.

Przede wszystkim jest to zasługa autentyczności Ha. – niespełnionej poetki, niezauważanej żony, niedocenionej „męczennicy wielu ciąż”. Małżeństwo, które miało pomóc jej w oderwaniu się od nadopiekuńczej matki, okazuje się być początkiem stopniowego zrywania z rzeczywistością. Pozornie uporządkowane życie wydaje się przybierać określony kształt tylko po to, by zadowalać innych.

W tej przestrzeni, niby prywatnej, Ha. nie ma nic własnego. Jedynym, co na krótko pozwala jej poczuć się na swoim miejscu, jest pisanie (utożsamia je z obnażaniem się). Siłą rzeczy przychodzą tu na myśl postulowane przez Virginię Woolf „własny pokój i trzy gwinee”, których każda kobieta potrzebuje, żeby móc pisać. Ha. nie pomoże ani nowe miejsce, ani więcej pieniędzy. Musi wcześniej odnaleźć… samą Ha., z którą będzie mogła związać się jeszcze bardziej niż z tymi, których książki tak zawzięcie czyta.

Namiastką jej istnienia i materialnego posiadania są tytułowe zapałki. Przyglądanie się ich płomieniom to metafora życia (każdy z nich to osobna scena). Odpalanie kolejnych zapałek jest jak uruchamianie procesu pamięci. Przypominanie sobie, kim się właściwie jest.

Kim jest Ha.? Kobietą autentycznie bierną, rozerwaną, momentami irytująco wystudiowaną. Nie posiadam jednej konsekwentnej osobowości. Bywam i cyniczna, i naiwna. Gruboskórna i subtelna. Nałogowa i zdyscyplinowana. Umysłowo chora i zimnorozsądkowa. Sama jedna, nawet samotna, a przecież jak rodzina, skupisko, tłum ludzi, chaos. Przypuszczam, że wiele osób po przeczytaniu tego fragmentu mogło pomyśleć, że to książka dla nich. Że Ha. obnażyła to, czego nie miały odwagi nawet samym sobie opowiedzieć.

Aleksandra Bączek

Opinie czytelników
gwiazdka | 2014-04-24
Na półkach: Rok 2014, Przeczytane
Przeczytana: 24 kwietnia 2014

Trudno mi ocenić książkę, bo raczej nie zostałyśmy obie przyjaciółkami. Zaczęłam czytać i po kilkunastu stronach odłożyłam stwierdzając, że to nie dla mnie. Potem jednak uparłam się, że jednak spróbuję doczytać. Dotrwałam do końca ale z wielkim trudem, potraktowałam lekturę jako ćwiczenie silnej woli. Nie moje klimaty, nie przepadam za prozą, która ma być poezją, czy może poezją pisaną formie prozy. Te powtórzenia, nadmiar znaków przestankowych, brzydota świata przedstawionego w powieści. Głównej bohaterki także nie polubiłam, owszem, obudziło się wobec niej na współczucie, ale tylko tyle, na sympatię miejsca mi zabrakło. Po tylu pozytywnych opiniach spodziewałam się czegoś innego, a tutaj pozostaje mi powiedzieć: nie moja bajka.

książek: 1928
Koronczarka | 2014-05-15
Przeczytana: 15 maja 2014

Kiedyś myślałam, że napiszę książkę. Taką ważną, która opowie o rzeczach najważniejszych w życiu. Ta książka, która tkwi w moich marzeniach i z braku talentu nie może wydostać się na zewnątrz, byłaby podobna do "Dziewczyny z zapałkami". Trochę inna, ale podobna.

Aneta | 2013-05-01
Przeczytana: 01 maja 2013

Książka jakich mało na polskim rynku wydawniczym! Bardzo realistyczna,życiowa,wciągająca, momentami aż odrzucająca, ale jest w niej coś, co nie pozwala skończyć lektury wcześniej niż na ostatniej stronie.

Główna bohaterka,Hanka, Ha., walczy ze sobą, z życiem, z mężem, z dziećmi, a walczy... o siebie. O możliwość bycia w końcu szczęśliwą. Przechodzi różne etapy w poszukiwaniu szczęścia. Od zakochanej dziewczyny, poetki, żony, matki, pisarki. Czy w końcu je odnajdzie? Na to pytanie musi odpowiedzieć sobie już sam czytelnik.

Gorąco polecam. Na długi majowy weekend idealna!

Aleksandra | 2011-11-05
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam

Wspomnienia są nie tylko tym, co stało się w naszym życiu, co nam się przydarzyło. Wspomnienia to także dawni my. Tacy zupełnie inni niż teraz. Pozostawieni za ciemną zasłoną czasu...

„Gdy przewracam kartki wstecz i odczytuję te swoje zapiski, to jakbym zapalała zapałki w ciemności. Obrazki, scenki z życia wyłaniają się z mroku na chwilę i gasną razem z wątłym płomykiem. Ale przecież są zatrzymane i znów mogę rozpalić od nich swoją pamięć.
Nie tak wiele zostaje na zawsze, a jednak wydaje mi się, że to, co zapisane, zostaje uratowane i jest potem jak odnaleziony skarb, cenne znalezisko, wiecznotrwała chwila.”[s. 78-79]*.

„Dziewczyna z zapałkami” to pamiętnik. Bohaterka-narratorka, dwudziestokilkuletnia, później trzydziestokilkuletnia Hania pisze o swoim życiu. A tematem przewodnim, wokół którego osnuta jest cała powieść, jest małżeństwo z Pawłem. Małżeństwo nieudane.

„Awantura to moje domowe ognisko. Rozpłomienia mnie, ale nie oświetla, niestety. Gdybyż tę energię, którą wytwarza awa...

magda | 2014-04-22

Anna Janko - polska pisarka, poetka i krytyk literacki. W 2001 roku nominowana do Nagrody Nike za zbiór wierszy Świetlisty cudzoziemiec. Dziewczyna z zapałkami to jej prozatorski debiut.

„Wyszłam za mąż jak na wolność…” - takimi słowami Ha. - matka, żona i niespełniona poetka, rozpoczyna opowieść o swoim życiu. Życiu pełnym samotności, smutku i rozczarowań. Małżeństwo, które miało być nowym początkiem okazało się największym błędem młodości, straszliwą pomyłką. Kiedy na świecie pojawiły się dzieci młodzieńcze marzenia i plany zostały zepchnięte na boczny tor, zagubiły się gdzieś w codziennej rutynie. Ha. pragnęła uwagi, chciała być kobietą kochaną i spełnioną, tymczasem los okrutnie z niej zadrwił. Życie u boku nieczułego męża - pracoholika i z toksycznymi teściami za ścianą staje się dla bohaterki prawdziwą katorgą. A przecież chciała dla siebie czegoś więcej, chciała pisać, tworzyć, czerpać z życia pełnymi garściami, ISTNIEĆ w pełnym tego słowa znaczeniu. Tymczasem zamknięta w czter...

Jusia | 2011-10-04
Przeczytana: 04 października 2011

Matka, żona - kobieta niespełniona - Hanna. Żyjąca dla innych, nigdy dla siebie, jej wybory i marzenia mają się nijak z tym co daje jej życie. Spotykająca na swojej drodze ludzi, którym za dużo daje, nie otrzymując nic w zamian.
"Od jak dawna tak siebie okłamuję? Dwa lata? Trzy? Od kiedy czuję, że coś wyjada mnie od środka, kawałek po kawałku, i moja przestrzeń wewnętrzna staje się BRAKIEM? Dzień, którego nie przypomnę sobie nigdy..."
Chociaż książka utrzymana jest w trudnych latach 80-tych i 90-tych, czytając skupiałam się przede wszystkim na stanie duchowym bohaterki i zastanawiałam się czy ta książka jest przestrogą przed takim życiem jakie wiodła Hanna czy tylko uzmysławia, że tak żyły lub nadal żyją zagubione kobiety.
"Teraz wieczory spędzam sama, całe dnie spędzam sama, a pode mną, piętro niżej, żyją jego rodzice, żyją i emanują w górę, ku mnie, miazmaty, trucizny, opary pogardy, ku mnie, która nie potrafię wymościć ich synowi przytulnego gniazdka, która nie pracuje, oddając s...

Renata | 2010-12-02

Cóż... Książka dla mnie trudna do oceny, bo... z jednej strony poczucie braterstwa dusz z bohaterką: małżeństwo z TYM Właściwym, które okazuje się porażką, rezygnacja z własnych pragnień na rzecz wyższego dobra, czyli dzieci i spokoju męża, a z drugiej bierność, ucieczka w pisanie, alkohol, aż do samego dna. Chyba nie tego się spodziewałam, chociaż takie bywa życie, a ta książka to opwieść o życiu. Szarym, smutnym dorastaniu i dojrzewaniu w późnym PRL-u i ustawicznym dążeniu do zabezpieczenia rodzinnego jestestwa we wczesnej III RP.
Nie po każdą księżniczkę przyjeżdża rycerz na białym rumaku, żeby porwać ją ze Szklanej Góry i zakończyć trwającą siedemnaście lat gehennę.
Choć tu autorka zostawia lekko uchyloną furtkę. Pojawiają się listy od M. Może one pozwolą odrodzić się zmaltretowanej kobiecej duszy?
Bardzo bogaty język, charakterystyczny dla poetycko twórczego umysłu, barwne, niesloganowe porównania. I to mi się zdecydowanie podobało. Treść, jak dla mnie, dołująca. Może za bardzo...

książek: 1935
atram_78 | 2009-12-30
Na półkach: Przeczytane, 2009, Proza polska
Przeczytana: październik 2009

Niesamowita książka! Pięknie napisana. O życiu, o małżeństwie... Naprawdę ciężko mi było się od niej oderwać. Polecam! Zwłaszcza dziewczynom przed ślubem! ;)

Nadiaa | 2014-04-15
Przeczytana: 15 kwietnia 2014

Bardzo dobra książka, bardzo dobrej polskiej autorki.Troszkę za dużo poezji między wątkami ,ale Hania była początkującą pisarką więc jest ok.Można chwilami się nieźle pośmiać ale też wzruszyć.Bardzo życiowa i poruszająca historia.

Paula | 2011-08-30
Przeczytana: 19 sierpnia 2011

Ha. jest kobietą po 30-stce. Poetką. Matką. Żoną. I nieszczęśliwą, rozczarowaną życiem, zagubioną osobą... Hanna była młodą, pełną planów i marzeń dziewczyną, gdy wychodziła za mąż za Pawła (Pawia). Małżeństwo było dla niej sposobem na ucieczkę od toksycznej matki. Paw miał jej dać to, czego nie otrzymała w domu, czyli bezpieczeństwo, miłość i spełnienie. Stało się jednak zupełnie inaczej...

Ha. niedługo po ślubie odkrywa bowiem, że związała się z mężczyzną dla którego żona i dzieci stanowią ostatnie ogniwo w łańcuchu jego życia codziennego. Najpierw to praca naukowa, a później, w Polsce kapitalistycznej, działalność biznesowa stanowią sens jego życia i punkt odniesienia. Żona i dzieci wydają się być niepotrzebnym, ale koniecznym balastem w jego życiu. Również teściowie nie pozwalają Hannie zapomnieć o tym, jak mało wartościową postacią jest w tej swojej wybranej, nowej rodzinie. Zarówno matka jak i ojciec Pawia nie kryją się ze swoją niechęcią do synowej zarzucając jej m.in. zachłann...

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto