Zbyt wiele szczęścia

Too Much Happiness
opowiadania
literatura piękna
Ag2S

Dziesięć najnowszych opowiadań znakomitej kanadyjskiej pisarki od lat wymienianej w gronie kandydatów do literackiej Nagrody Nobla. Dziesięcioro głównych bohaterów (przeważnie bohaterek) i dziesięć historii rozgrywających się w dwudziestowiecznej Kanadzie i dziewiętnastowiecznej Europie. Niezależnie od tego, czy centralnym wydarzeniem w opowiadaniu jest napad z bronią w ręku czy rywalizacja o...

Niezależnie od tego, czy centralnym wydarzeniem w opowiadaniu jest napad z bronią w ręku czy rywalizacja o względy mężczyzny, wyuzdany rytuał czy potrójne morderstwo, intymna i wyciszona proza Alice Munro sprawia, że czytelnik czuje się, jakby dopuszczano go do najgłębiej skrywanych rodzinnych tajemnic.

W 2009 roku autorkę nagrodzono prestiżową Man Booker Prize za całokształt twórczości.

źródło opisu: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/

źródło okładki: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka/2582/Z...»

magdalena | 2019-01-10
Przeczytana: 10 stycznia 2019

Alice Munro jest królową ludzkich emocji. Emocji, zamkniętych w opowiadaniach. Nie potrzebuje dramatycznych zwrotów akcji, niesamowitych fajerwerków i ozdobników. Zbyt wiele szczęścia kolejny raz koncertują się na kobietach, którym los przygotował skrajne sytuacje. Obserwujemy poszczególne bohaterki i zatapiamy się w ich świecie. Współodczuwamy. Zawsze kiedy czytam książki Alice Munro czuję się jakbym była w środku zdarzeń, obserwowała, wychwytała każde drżenie powieki i zmianę tonu głosu. Kolejny raz odłożyłam przeczytaną książkę Munro na półkę, z uczuciem, że doświadczyłam czegoś niezwykłego.

Lissa | 2018-07-24

KULTURALNE INGREDIENCJE BLOG

Opublikowany przez Wydawnictwo Literackie zbiór opowiadań „Zbyt wiele szczęścia” w bardzo dobrym tłumaczeniu Agnieszki Kuc, pochłonął mnie w sposób absolutny i wyłączny. Odłożyłam na ten czas wszystko inne i delektowałam się tą niezwykłą prozą, najpierw łapczywie, a później próbując zwalniać tempo czytania, kiedy zbliżał się nieuchronnie koniec tej fascynującej intelektualnej przygody.

Posługując się tytułem pierwszego z opowiadań, można by zaryzykować stwierdzenie, które odnosi się w równej mierze do wszystkich zamieszczonych w tomie tekstów, a mianowicie, że mają one charakterystyczny „inny wymiar”.
Oto bowiem rozpoczyna się pozornie banalna historia: główna bohaterka, niczym się nie wyróżniająca, jedzie po raz trzeci z wizytą do swego męża. Zrazu nie wiemy, dokąd i dlaczego podróżuje, ponieważ sama bohaterka broni się przed takimi myślami. Z czasem odsłania się przed nami skrywany dramat, ciągle jednak – i jest to cechą charakterystyczną pisarstwa...

Nobel Hunter | 2018-04-30
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Nobliści
Przeczytana: 30 kwietnia 2018

Munro pisze ładne, bezemocjonalne, czasami wręcz puste w środku, opowiadania.

Poza fragmentem „Na Wzgórzach”, nic mnie nie zaskoczyło, nic mnie nie ujęło, nic mi nie pozostało w pamięci.

Wszystko jest wypłowiałe i jałowe, tak jakby za piórem stał nie człowiek, a jego naśladowca.

Iza | 2018-03-21

Pierwsza, która podoba mi się bez zastrzeżeń tej autorki

'' Zbyt wiele szczęścia '' , to tytuł kolejnego zbioru opowiadań Alice Munro jaki przeczytałam . Jest to też tytuł ostatniego z dziesięciu krótkich form umieszczonych w tym zbiorku . Wciąż uparcie próbuję się przekonać do chwalonej przez wielu , kanadyjskiej noblistki . Niestety nijak nie mogę . Zawzięłam się i postanowiłam że to co mam w domu , tej autorki , to z pewnością przeczytam . Może w końcu coś drgnie , może w końcu poczuję chociaż jakąś maleńką część tych emocji i uniesień jakie opisują inni czytelnicy . Niestety mało prób już mi pozostało , gdyż poza pozycją omawianą właśnie , pozostała mi już tylko jedna książka tej pani . Z tego zbioru najbardziej podobała mi się...okładka . Jest naprawdę ładna , stonowana , pastelowa , spokojna i wyciszona . Kobieta stoi w oknie , wygląda jakby dopiero wstała z łóżka o pięknym poranku i zastanawia się właśnie co też nowy dzień jej dobrego i ciekawego przyniesie . Natomiast z opowiadań podobało mi się pierwsze . Jest naprawdę ciekawe i...

mery_bells | 2017-08-29
Na półkach: Przeczytane, Obyczajowe
Przeczytana: 29 sierpnia 2017

Przez większą część książki opowiadania bardzo mi się podobały - jedne fragmenty bardziej, inne mniej. Nie zawsze też satysfakcjonowało mnie otwarte zakończenie. Natomiast dwie ostatnie historie ze zbioru - "Las" i tytułowe "Zbyt wiele szczęścia" przemęczyłam ostatkami sił. "Las" był po prostu nudny i o niczym a druga z opowiastek była dla mnie tak zawikłana, że nawet nie potrafię powiedzieć o czym była. Nie wiem, nie wiem, możliwe bardzo, że mam za mało lotny umysł na takie utwory noblistki :)

Ryba | 2017-08-24

Piękne, przesycone emocjami historie o kobietach, życiu i sztuce współistnienia z otaczającym nas światem - polecam!

Beata | 2017-05-13
Przeczytana: 12 maja 2017

Alice Munro pisze opowiadania obyczajowe. Raczej nie zapadają szczególnie w pamięć. Ot, przyjemna lektura, czasem trochę nudna. „Zbyt wiele szczęścia” jednak trochę się różni od pozostałych zbiorów. W pięciu z dziesięciu opowiadań w tym zbiorze, głównych/główniejszych bohaterów spotyka śmierć - nie ta naturalna ani ze starości.

kretek | 2017-01-25
Przeczytana: 24 stycznia 2017

Zbiór opowiadań - przeczytałem pierwsze trzy (Inny wymiar, Fikcja, Na Wzgórzach) oraz ostatnie - Zbyt wiele szczęścia. Niestety historie nieszczególnie mi przypadły do gustu czy ciekawiły (ostatnie opowiadanie było chyba najbardziej interesujące - bazujące na faktycznej postaci). Pierwszy raz czytałem tę autorkę i na razie mnie nie przekonała do siebie, więc raczej w najbliższej przyszłości nie sięgnę po jej książki.

Magrat | 2016-12-26

Mam mieszane uczucia. Z jednej strony "rozumiem" zamysł, by przedstawić ludzkie żywoty i emocje takimi, jakimi są naprawdę, bez literackich ozdobników i pozornie bez wyraźnej puenty. Jednak z drugiej strony w większości opowiadań zakończenie zostawiało mnie bez jakichkolwiek emocji, a czasem wręcz psuło w odbiorze świetnie skonstruowaną historię. Rozumiem, że nie każde zamknięcie życiowego rozdziału jest widowiskowe, ale w takim nagromadzeniu trąciło już schematem.