Zgromadzenie żeńskie z Diuny

Wydawnictwo: Rebis
Sisterhood of Dune
Diuna, Herbert, kroniki
Harashiken

Pierwszy tom nowej trylogii uzupełniającej cykl "Kroniki Diuny" BRIAN HERBERT (ur. 1947) to najstarszy syn Franka Herberta, pisarz znany głównie jako kontynuator "Kronik Diuny". Z jego powieści polski czytelnik zna już Ród Atrydów, Ród Harkonnenów i Ród Korrinów (wraz z Kevinem J. Andersonem). Jest też autorem biografii Franka Herberta Dreamer of Dune. KEVIN J. ANDERSON (ur. 1962) zasłynął...

Pierwszy tom nowej trylogii uzupełniającej cykl "Kroniki Diuny"

KEVIN J. ANDERSON (ur. 1962) zasłynął powieściami osadzonymi w świecie Gwiezdnych wojen i cyklem Z archiwum X. Jego Budowniczowie nieskończoności (wraz z Dougiem Beasonem) byli w roku 1993 nominowani do nagrody Nebula.

Obaj autorzy kontynuują sagę Franka Herberta o Diunie. Napisali m.in. trylogię "Legendy Diuny", zwieńczenie legendarnych "Kronik Diuny" i uzupełniające je tomy, a także pierwszy tom nowej trylogii, zatytułowany Zgromadzenie żeńskie z Diuny.

- Szybciej, mamy tylko parę sekund! - Sadziła wielkimi susami i jak szalona skoczyła na dolny fałd czerwia, używając zakończonej hakiem tyczki jak bosaka. Kiedy odzyskała równowagę, wyciągnęła za siebie prawą rękę. - Złap się mnie!

Zdumiony tym, co robi ta kobieta, Vor chwycił jej dłoń, a ona wciągnęła go na grzbiet stworzenia i dała mu drugi hak. Nie myślał, tylko szedł za jej przykładem. Wspinali się po pierścieniach czerwia, który rzucił się w miejsce, gdzie rozerwał się granat, nie zauważając drobnych wobec jego rozmiarów postaci, które jechały na jego grzbiecie.

Iszanti wepchnęła rozwieracz w szczelinę między pierścieniami czerwia. Pchnęła go z ciężkim sapnięciem, rozsuwając pierścienie i obnażając miękką, różową skórę pod nimi. Czerw drgnął, a kobieta dźgnęła delikatne ciało. W końcu czerw odwrócił się, by uniknąć bólu, i zaczął z łoskotem uchodzić w głąb pustyni.

- Przywiąż się. - Rzuciła Vorowi koniec liny. - Musimy się tu utrzymać, dopóki dostatecznie się nie oddalimy.

Zrobił, co powiedziała. Zostawiając za sobą wzruszony piasek, stworzenie pędziło ze zdumiewającą szybkością. Vor odwrócił smaganą włosami twarz i zobaczył, że Andros i Hyla stanęli, pokonani.

Iszanti kierowała czerwiem i uchodzili w głąb pustyni.

WOJCIECH SIUDMAK (ur. 1942) - polski malarz. Mieszka i tworzy we Francji. Uważany za czołowego reprezentanta realizmu fantastycznego. Prace wystawiał m.in. we Francji, Niemczech, Anglii, Szwajcarii, Kanadzie i USA. Honorowy Obywatel Miasta Wielunia i Ozoir-la-Ferrière. Otrzymał Order Zasługi RP.

Od bitwy pod Corrinem i zwycięstwa ludzi nad myślącymi maszynami minęło nieco ponad osiemdziesiąt lat. Nowe Imperium już okrzepło, skupiwszy kilkanaście tysięcy światów, ale to nadal pełen fermentu okres. Wciąż żywa jest nienawiść do zaawansowanych technologii, którą wykorzystuje rosnący w siłę ruch butlerian, któremu przewodzi Manford Torondo, okaleczony następca Rayny Butler. W takiej niespokojnej atmosferze powstają i usiłują się umocnić najważniejsze szkoły: mentaci, Akademia Suka, mistrzowie miecza z Ginaza i - przede wszystkim - zgromadzenie żeńskie. To ostatnie może wywrzeć znaczący wpływ na przyszłe losy Imperium, ale - od początku targane wewnętrznymi konfliktami - musi walczyć zawzięcie o przetrwanie, zwłaszcza że szybko wychodzi na jaw, iż podwładne Matki Wielebnej Raquelli Berto-Anirul wykorzystują w swoim programie eugenicznym zakazane komputery...

Dom Wydawniczy REBIS wydał oryginalny cykl "Kroniki Diuny" Franka Herberta, na który składają się powieści: Diuna, Mesjasz Diuny, Dzieci Diuny, Bóg Imperator Diuny, Heretycy Diuny i Kapitularz Diuną.

Wydaną przez Dom Wydawniczy REBIS trylogię "Legendy Diuny" Briana Herberta i Kevina J. Andersona tworzą powieści: Dżihad Butleriański, Krucjata przeciw maszynom i Bitwa pod Corrinem.

Nakładem Domu Wydawniczego REBIS ukazały się również powieści Briana Herberta i Kevina J. Andersona Łowcy Diuny, Czerwie Diuny, Paul z Diuny i Wichry Diuny.

źródło opisu: http://www.rebis.com.pl/

Mój dom murem podzielony
Podzielone murem schody
Po lewej stronie łazienka
Po prawej ...”*

Dżihad butleriański się skończył…

Umęczona wielkim trudem jakim niewątpliwie był olbrzymi wysiłek wojenny pokonała bezprecedensowe zagrożenie, które niegdyś sama stworzyła. Ogarnięta lenistwem intelektualnym ludzkość oddała władzę maszynom, a te uznały w wyniku arcyracjonalnej analizy, że ludzkość trzeba zniszczyć. Dżihad był krwawą jatką, ale cudem rzutem na taśmę ludzkość wygrała.

I co?…

Minęło 80 lat, od tej wielkiej wygranej a imperium ludzkości wciąż jest na rozdrożu.
Bo pada pytanie co dalej?
Czy ludzkość ma wrócić na drzewa i zajadać surowe mięso, bo przecież ogień to szatański wynalazek, czy jednak ludzkość pozostanie tu gdzie jest, na poziomie cywilizowanym, będzie rozwijać cywilizację, a więc dopuszczalne będzie stosowanie myślących maszyn pod pewnymi warunkami...

ThunderFellow | 2013-07-06

Do unierwsum Diuny mam słabość. Każda powieść która jest w nim osadzona z miejsca zyskuje moją sympatię. Syn Franka Herberta gonie kontynuuje jego działalność. Szczerze polecam dla wszystkich miłośników s-f

HankaFiranka | 2017-05-14
Przeczytana: 14 maja 2017

Umęczyli mnie okrutnie papierowi bohaterzy, coraz bardziej płascy i przewidywalni, szczególnie ocieram łzę za:
- Vorianem który swoja płaskość pomnożył do kwadratu,
- Erazmem, który stracił cały swój charakter

...przeczytać, pogryźć i szukać pocieszenia w "Mentatach Diuny" ;)

Jarek Tyrka | 2015-02-09
Przeczytana: 09 lutego 2015

Dobrze bylo powrocic do historii z pierwszej trylogii . Kontynuacja po nie;alze wieku ma sens i jest ciekawa na tyle ze mozna wybaczyc dosyc prosty jezyk jakim ta ksiazka jest napisana.

Marta | 2017-10-12
Przeczytana: 13 października 2017

No wreszcie! ze wszystkich powieści Pana H i Pana A z uniwersum Diuny ta jest zdecydowanie najlepsza. Niestety nie ze względu na sposób pisania Panowie z uporem maniaka dalej co chwila przypominają nam inne rozdziały i część, non stop powtarzają informacje..Książka jest dobra ponieważ wątki są ciekawe..a sama treść niesie głęboki morał. Bardzo podoba mi się ten antagonizm dwóch sposobów patrzenia na przyszłość ludzką..albo idziemy z postępem albo pilnujemy postępu..podoba mi się, że nic tu nie jest ani czarne ani białe..każda ze stron ma trochę racji..nie da się odmówić pewnych racji stronie dzikich ignorantów, którzy są okrutni i agresywni..mimo wszystkiego oni też mają trochę racji! i to właśnie sprawia, że ta powieść jest naprawdę dobra..Sytuacja w powieść, podział na obozy tak bardzo odpowiada również współczesnej sytuacji na świeci, że aż strach się bać. Nie ma nic gorszego niż kiedy ludzie trwają w stagnacji..przez nudę często wpadają na straszne pomysł..a kiedy nie ma wroga...

Grisznak | 2014-12-17

Mocno takie sobie. Bohaterowie maksymalnie schematyczni i jakby wycinani z gotowych wzorów, fabuła przewidywalna i bez większych niespodzianek, dość sprawna narracja sprawia, że ta książka nie jest całkowitą porażką, ale na pewno nie nazwę jej także czymś udanym.

BEAR | 2013-09-03
Przeczytana: 26 sierpnia 2013

fantastyczna kontynuacja "Legend Diuny"
przez 80 lat po bitwie pod Corrinem zaczyna sie krystalizować świat jaki znamy z "Diuny"

książek: 1997
Jahty | 2012-12-24
Przeczytana: 07 stycznia 2013

Diuna jak zwykle nie zawodzi! SUPER

Baltazaar | 2018-09-23
Na półkach: Przeczytane, Fantastyka