Narodziny Fundacji

Wydawnictwo: Rebis
Forward the Foundation
8371209258
szati

Hari Seldon kieruje z powodzeniem Projektem Psychohistorii na Uniwersytecie Streelinga, a jednocześnie, po zniknięciu R. Daneela Olivawa, zostaje nieoczekiwanie Pierwszym Ministrem. Dzieląc czas miedzy badania nad psychohistorią a walkę ze spiskowcami i rządem wojskowym usiłuje za wszelką cenę zapanować nad chaosem, w którym pogrąża się Trantor i Światy Zewnętrzne. Przenosi swe biuro do Biblioteki Imperialnej - największej składnicy wiedzy o ludzkiej cywilizacji. Wie już, że Imperium nie można uratować, ale robi wszystko, by położyć podwaliny pod nowy świat. Zakłada Pierwsza i Drugą Fundację...

utracjusz | 2017-02-22

„Narodziny Fundacji” to oznaka drobnej obniżki formy Asimova. W rozwiązaniu jej zagadki pomóc może rzut oka na datę publikacji powieści, która nastąpiła już po śmierci pisarza. Być może był więc zmuszony pisać ją w pośpiechu bądź wręcz nie zdołał jej ukończyć i uczynił to za niego ktoś mniej do tego powołany.
Co jednak istotne, miejsca z wyraźnym spadkiem jakości są na szczęście nieliczne, objawiając się od święta pewną niezręcznością narracji, a przede wszystkim sztucznością dialogów. Jest tu też, związana prawdopodobnie z domniemanym pośpiechem, tendencja do podania czytelnikowi wszystkiego na tacy, co bardziej rozgarniętego czytelnika (albo takiego, który podobnego symuluje) może irytować. Ostatnim objawem niedoboru czasu są wieloletnie przeskoki w fabule – te są wprawdzie dokonane bardzo sprawnie, ale każą tęsknić za tym, co mogłoby wypełnić przestrzeń między nimi.
Na tym jednak koniec marudzenia. Bo największym atutem cyklu jest pomysł i jego pełna rozmachu realizacja, a...

Krzysztof Baliński | 2014-06-03
Na półkach: Przeczytane, Kcnk
Przeczytana: 03 czerwca 2014

Kontynuując czytanie cyklu „Fundacja” wziąłem się za czytanie drugiego tomu zatytułowanego „Narodziny Fundacji”, a więc to jest dokładnie o tym co mamy w tytule, o powstawaniu Fundacji, a ściślej dwóch Fundacji. Jedna to opracowywanie Encyklopedii Galaktycznej, a więc ma być to próba ocalenia wiedzy zgromadzonej na przestrzeni dziejów upadającego imperium. A druga, to kontynuowanie działalności psychohistorycznej. Ten nowy rewolucyjny dział nauki, psychohistoria jest rodzaj nauki zawierającej w sobie psychologie, socjologię, historię i matematykę, a więc jest to analiza dotycząca dziejów.

Profesor Hari Seldon, bo poznajemy dalsze jego losy aż do śmierci, żyje wystarczająco długo, około 80 lat, żeby na własne oczy widzieć walące się imperium. Z jednej strony jego nauka osiąga realnych kształtów i z tego powodu może czuć satysfakcję, a z drugiej zbiera cięgi od wszystkich za swoje kasandryczne wizje upadku imperium, jakby to była jego wina, że imperium się sypie. Na Trantorze ...

crystalsheenlespaul | 2017-01-23
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 22 stycznia 2017

Cliffhanger na końcu jak się patrzy ;) Dialogi w stylu Asimova są piękne, natomiast cała reszta pomiędzy jest zbyt mało wnikliwa... Ale, żeby była harmonia we Wszechświecie żeby coś dodać, trzeba gdzieś odjąć. W związku z tym nie mam żalu. Szóstka za moją wygodnicką percepcję. :D

Ergo_sum | 2015-08-12

Fenomenalne, jak wszystkie części.

Jestocost | 2016-06-12

Zdecydowanie mroczniejsza i bardziej dynamiczna, niż Preludium. Doskonałe połączenie z tzw. oryginalną Trylogią. Bohaterowie są jakby bardziej z krwi i kości, niż w części poprzedniej, przez co całość jest też bardziej dramatyczna i bardziej wciągająca. Ciężko oprzeć się wrażeniu, że Asimov pisząc "Narodziny" chciał trochę podsumować swoje życie i przeczuwał zbliżającą się śmierć (zmarł w kilka tygodni po wydaniu książki).

Miroslaw Kowalski | 2012-01-03

Niesamowite rozwinięcie wątków będących jedynie migawką na początku serii. Mistrz gatunku

IThorne | 2017-06-21
Przeczytana: 17 czerwca 2017

Najgorsza czesc cyklu. Postacie sa sztywne jak kij, nie wyciagaja wnioskow. Poza tym prowadza dluuugie, nic nie znoszace dyskusje. Ksiazka pisana na sile i zapewne dla honorarium.

Nie polecam.

Maciej | 2016-04-01
Przeczytana: 01 kwietnia 2016

dawno nie czytałem książki tak bardzo napisanej na siłę.
sporo niespójności i nielogiczności.

książek: 1991
Jahty | 2011-10-21
Przeczytana: 2007 rok

Genialna.

kajt | 2015-11-20

"1993 Narodziny Fundacji (również jako Korzenie Fundacji) (Forward the Foundation)"

Źródło informacji: