rozwiń zwiń

Świat na rozdrożu

Okładka książki Świat na rozdrożu
Marcin Popkiewicz Wydawnictwo: Sonia Draga publicystyka literacka, eseje
552 str. 9 godz. 12 min.
Kategoria:
publicystyka literacka, eseje
Wydawnictwo:
Sonia Draga
Data wydania:
2012-09-26
Data 1. wyd. pol.:
2012-09-26
Liczba stron:
552
Czas czytania
9 godz. 12 min.
Język:
polski
ISBN:
9788375085204
Tagi:
świat rozdrożu rozdroże
Średnia ocen

                8,2 8,2 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Pismo. Magazyn opinii, nr 2 /luty 2019 Karolina Breguła, Krzysztof Cieślik, Juliusz Ćwieluch, Norbert Frątczak, Urszula Jabłońska, Brooke Jarvis, Zuzanna Kowalczyk, Paulina Kramarz, Ewelina Krupska, Yonit Levi, Kasia Mochi, Marcin Popkiewicz, Marcin Wicha, Agne Žagrakalyte
Ocena 7,1
Pismo. Magazyn... Karolina Breguła, K...
Okładka książki Nauka o klimacie Aleksandra E. Kardaś, Szymon Malinowski, Marcin Popkiewicz
Ocena 8,6
Nauka o klimacie Aleksandra E. Karda...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,2 / 10
395 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
507
18

Na półkach: , , ,

"Wiemy więc, w jakim punkcie się znajdujemy. Trwająca od pokoleń Epoka Wzrostu dobiega końca. Kończy się wykładniczy wzrost gospodarczy, kończą się będące podstawą naszej cywilizacji technicznej zasoby paliw kopalnych, kończą się rudy metali, kończą się ziemie uprawne, pokłady wodonośne, zasoby ryb w oceanach i możliwości absorbowania naszych zanieczyszczeń przez środowisko, gdy jednocześnie populacja świata rośnie w tempie 80 mln ludzi rocznie".

Obecny model globalnego wzrostu gospodarczego opiera się na wielu skomplikowanych mechanizmach, połączonych silnymi nićmi współzależności. Jego istnienie, tempo i skala zależne są głównie od systemu finansowego, źródeł energii i zasobów naturalnych. Kryzys i niestabilność jednego elementu tej układanki może doprowadzić do całkowitej zmiany i upadku świata, który znamy. Niestety niewielu ludzi dostrzega i rozumie procesy leżące u podstaw tych przeobrażeń. Wiara w szczęśliwą przyszłość, ignorancja oraz podejmowanie krótkofalowych, egoistycznych decyzji to cechy, które dominują w dzisiejszym społeczeństwie. Jednakże bez skutecznych działań, wiedzy i świadomości możemy wpaść w pułapkę bez wyjścia, doprowadzić do załamania gospodarki i zamienić koszmar w rzeczywistość. W zrozumieniu przyczyn i skutków wszystkich tych działań pomoże książka Marcina Popkiewicza - fizyka, dysponującego szeroką wiedzą dotyczącą kwestii klimatu, energii i zasobów.

Ogromny rozwój technologiczny i przemysłowy, zaspokajanie potrzeb, bogacenie się i wysoki poziom życia zapewnia nam eksploatacja zasobów energetycznych, zagospodarowywanie nowych terenów, postęp wiedzy i specjalizacji. Politycy i ekonomiści za każdym razem z zadowoleniem podkreślają coroczny wzrost PKB oraz kolejne sukcesy w efektywności i wydajności poszczególnych sektorów gospodarki. Nikt nie wyobraża sobie ich stagnacji i spadku, gdyż łączy się to z wizją kryzysu finansowego i szeroko zakrojonej katastrofy. Jednak obecny system gospodarczy oparty głównie na paliwach kopalnych, przy jednoczesnym spadku ich wydobycia i zanieczyszczeniu środowiska, nie przedstawia innego scenariusza końcowego. Poważne niedobory ropy, które możemy odczuć już za kilka lat, doprowadzą do globalnego paraliżu. Potężna ilość dwutlenku węgla, która trafia do atmosfery powoduje globalne ocieplenie i pozostawia po sobie przerażające skutki dla naszego życia i organizmów zamieszkujących Ziemię. Wszelkie działania zmierzające do zmiany i zredukowania tempa zagłady środowiska naturalnego to kropla w morzu potrzeb. Korporacje i przedsiębiorstwa nastawione są wyłącznie na aktualny zysk przy minimalizacji środków i kosztów, pomijając działania związane z ochroną bioróżnorodności. Przekaz medialny bagatelizuje te niezwykle ważne kwestie, nakręcając wyłącznie biznes i konsumpcjonizm. Także w Polsce stawia się na rozwój przemysłu górniczego, niewielką uwagę kierując na niekonwencjonalne źródła energii, nie dostrzegając dalekosiężnych skutków takich decyzji

"[...] jeśli spalimy całość zasobów ropy, gazu i węgla, istnieje możliwość, że zainicjujemy nieodwracalny już efekt rozbuchanej szklarni. Jeśli zaś spalimy piaski roponośne i łupki bitumiczne, to myślę, że mamy tego gwarancję. To byłby ostateczny faustowski pakt z szatanem. Za wspaniałe chwile i dobrobyt osiągnięty dzięki paliwom kopalnym zapłacilibyśmy cenę najwyższą - nieodwracalnie niszcząc całe życie na Ziemi". - James Hansen, klimatolog i dyrektor Instytutu Badań Kosmicznych NASA

"Tempo wymierania gatunków i liczba gatunków zagrożonych jest tak wielka, że obecny kryzys można porównać jedynie do 5 wielkich wymierań, jakie wydarzyły się w ciągu ostatnich 500 mln lat, wliczając w to zagładę dinozaurów sprzed 65 mln lat".

Autor niniejszej książki szczegółowo analizuje istotne zagadnienia dotyczące obecnej sytuacji gospodarczej i energetycznej świata. Wszystkie fakty i zależności poparte są wykresami, statystyką i licznymi przykładami. W poszczególnych rozdziałach omówiono kluczowe mechanizmy odpowiedzialne za rozwój i utrzymanie obecnego systemu finansowego (m.in. obieg pieniędzy, dług publiczny, przyczyny kryzysu z 2008 r. i prognozy dla najbliżej przyszłości), poruszono kwestie demograficzne (szybki wzrost populacji, problem starzejącego się społeczeństwa i niepewna przyszłość funduszy emerytalnych), środowiskowe i biologiczne, a nade wszystko podkreślono problem zaspokojenia rosnącego zapotrzebowania w świecie ograniczonych zasobów energetycznych, alternatyw i korzyści wynikających z odejścia od eksploatacji paliw kopalnych. W ostatnich rozdziałach znajdziemy także szczegółowy plan działań i wskazówki, które powinniśmy wdrożyć jak najszybciej, aby zagrożenia nie osiągnęły punktu krytycznego, z którego nie ma już powrotu.

Książka ta miała swoją premierę już kilka lat temu, Marcin Popkiewicz zawarł w niej istotne dane dotyczące 2010 i 2011 r. Z dzisiejszej perspektywy możemy ocenić jego prognozy na najbliższe lata i sprawdzalność przewidywań. Okazuje się, że słupki ukazujące ilość dwutlenku węgla trafiającego do atmosfery co roku są znacznie wyższe, następują rekordowe susze, w szybkim tempie topnieją lodowce liczące tysiące lat, Chiny za wszelką cenę dążą do wzrostu gospodarczego, nie licząc się z ograniczeniami środowiska, Grecja staje na krawędzi bankructwa, a Europę zalewa fala imigrantów z Bliskiego Wschodu, której próbuje się zapobiec, budując na granicach mury i odgradzając się od problemów (co autor także przewidział). Co gorsza, nie podejmujemy żadnych znaczących decyzji ratujących nasz klimat i środowisko, a zmierza w naszym kierunku także widmo wojny.

"Świat na rozdrożu" zdecydowanie polecam wszystkim ludziom chcącym świadomie i rozsądnie kształtować własne opinie i podejmować ważne decyzje. Media przekazują nam zniekształcony obraz rzeczywistych problemów, a koncerny namawiają do wzrostu konsumpcji oraz cięższej pracy, aby móc pozwolić sobie na życie w luksusie i kupno bezwartościowych przedmiotów. Tematy zawarte w tej książce nie wymagają naukowej i ścisłej wiedzy, aby zrozumieć skomplikowane procesy. Treść została ujęta w prostą i logiczną formę, która niejednokrotnie zaskakuje i porywa w pasjonującą podróż. Bez wątpienia, to jedna z najważniejszych książek, jaką wydano w ostatnich latach. Szkoda, że tak niewiele osób po nią sięga.

Cyt. za: M. Popkiewicz, Świat na rozdrożu, wyd. Sonia Draga, Katowice 2013

"Wiemy więc, w jakim punkcie się znajdujemy. Trwająca od pokoleń Epoka Wzrostu dobiega końca. Kończy się wykładniczy wzrost gospodarczy, kończą się będące podstawą naszej cywilizacji technicznej zasoby paliw kopalnych, kończą się rudy metali, kończą się ziemie uprawne, pokłady wodonośne, zasoby ryb w oceanach i możliwości absorbowania naszych zanieczyszczeń przez...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    1 309
  • Przeczytane
    471
  • Posiadam
    160
  • Teraz czytam
    77
  • Ulubione
    26
  • Popularnonaukowe
    11
  • Chcę w prezencie
    10
  • 2020
    7
  • 2019
    6
  • Legimi
    6

Cytaty

Więcej
Marcin Popkiewicz Świat na rozdrożu Zobacz więcej
Marcin Popkiewicz Świat na rozdrożu Zobacz więcej
Marcin Popkiewicz Świat na rozdrożu Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także