Farmagedon. Rzeczywisty koszt taniego mięsa

Okładka książki Farmagedon. Rzeczywisty koszt taniego mięsa Philip Lymbery, Isabel Oakeshott
Okładka książki Farmagedon. Rzeczywisty koszt taniego mięsa
Philip LymberyIsabel Oakeshott Wydawnictwo: Mova reportaż
reportaż
Farmageddon: The True Cost of Cheap Meat
Mova
2020-08-12
2015-05-01
Ryszard Oślizło

Ciekawa książka, o bardzo ważnej tematyce (warto wg mnie na dobitkę przeczytać Głód Capparosa),jednak tragicznie zredagowana, kupa literówek, sporo błędów drukarskich.

Sama treść wciąga.

Sama treść wciąga.

Po przeczytaniu tej jakże szokującej, mimo wszystko, pozycji, która nie straciła nic na swojej aktualności można stwierdzić jedno z całą stanowczością, że za dużo jemy i najgorsze jest to, że nie wiemy co jemy.

Nie jest to manifest wegetarianizmu, czy weganizmu, jak niektórzy chcieliby odczytywać słowa autorów. Nie chodzi tu o namawianie nas konsumentów do niejedzenia mięsa. Tylko o świadome wybory, ograniczenie spożywania przetworzonej żywności, w tym produktów mięsnych, ryb i nabiału niewiadomego pochodzenia, albo z tzw. ferm przemysłowych.

Dobrostan zwierząt hodowlanych to jest to, co powinno nam w pierwszej kolejności przyświecać przy wyborze tego co jemy. Możemy w bardzo prosty sposób nie przykładać ręki do niedoli naszych braci mniejszych. Wystarczy wybierać produkty pochodzące od zwierząt hodowanych na wolnym powietrzu, wybiegu, czy organiczne. Czytać ze zrozumieniem etykiety. Zjadać, to co kupujemy, albo przetwarzać, a nie wyrzucać do śmieci. Ograniczyć ilość spożywanego mięsa, którego, aż tak wiele nie potrzebujemy.

Te postulaty powinny wbić nam się głęboko w naszą świadomość, jeśli nie chcemy, któregoś dnia obudzić się z przysłowiową ręką w nocniku, bez wody, czystego niezanieczyszczonego środowiska, bez dostępu do żywności w ogóle.

Książka napisana konkretnie, poparta przykładami z autopsji (autor 3 lata jeździł po różnych częściach świata i weryfikował swoje spostrzeżenia),autorzy nie epatują swoją wiedzą, nie podsycają niezdrowych emocji, po prostu stwierdzają fakty, które są dość dramatyczne, niestety.

Serdecznie polecam

Myślę, że ta książka przemówi do osób jedzących mięso - nie muszą z niego rezygnować, ale powinni zastanowić się nad swoimi konsumenckimi wyborami. Książka mało emocjonalna, ale potrzebna.
Powinna być lekturą obowiązkową - może świat byłby odrobione lepszym miejscem.

Powinna być lekturą obowiązkową - może świat byłby odrobione lepszym miejscem.

Książka została napisana 10 lat temu. Czy od tego czasu chów przemysłowy się zmienił? Chyba nie tak bardzo jak autor na to liczył. Wciąż wiele się słyszy o okrucieństwie zwierząt hodowlanych i abstrakcyjnych wręcz faktach na temat ogromnych ferm. Autor w ciekawy sposób przybliżył realia współczesnego rolnictwa niemal z całego świata. Wiele z przedstawionych informacji mną wstrząsnęły, wiele też gdzieś obiło mi się o uszy i dobrze było potwierdzić gdzieś zasłyszaną wiedzę. Tytuł nieznacznie znudził mnie pod koniec, gdyż miałam wrażenie, że autor wciąż wałkuje te same tematy, próbując usilnie przeforsować swoje zdanie. Ogółem jednak mówiąc jest to wartościowa pozycja wśród reportaży i zdecydowanie może zmienić spojrzenie na to jakim kosztem możemy tanio i wygodnie kupić mięso w sklepie. Dobrze, że coraz więcej mówi się w tym temacie i świadomość społeczeństwa wzrasta, ale jak autor wskazuje potrzeba wiele więcej, by zatrzymać Farmagedon. Polecam.

Czy wiemy co jemy? Bolesna prawda jest taka, że nie, nie wiemy. I nawet świadomy konsument może nie mieć 100% pewności co do jakości jedzenia, które spożywa, chyba że sam uprawia rośliny i hoduje własne zwierzęta. Ale mało kto ma dziś taką możliwość.
Autorzy książki "Farmagedon. Rzeczywisty koszt taniego mięsa" obrali sobie za cel uświadomienie nas, konsumentów, w jaki sposób wytwarzane jest to, co potem trafia na nasze talerze. Podróżując po świecie odwiedzili wiele ferm przemysłowych, w których "hodowane" są kurczaki, świnie, krowy i ryby. Zwrócili uwagę na wiele aspektów, począwszy od tego w jakich warunkach są trzymane te zwierzęta, jak i czym są karmione, poprzez zanieczyszczenie środowiska oraz wpływ na zdrowie ludzi, kończąc na marnowaniu ogromnych ilości jedzenia, którym można byłoby wyżywić najuboższą ludność świata.
W książce są zarówno bardzo dobre, jak i gorsze rozdziały, ale za sam przekaz należy się jej bardzo wysoka ocena. Książka skłoniła mnie do rozważań nad przejściem na wegetarianizm/weganizm oraz znacznego ograniczenia spożywania mięsa i produktów nabiałowych, jak również uważnego czytania etykiet i wybierania najlepszych dostępnych produktów.
Naprawdę polecam! Świetna książka!

Jak to się stało, że jedna gałąź spożywcza zmonopolizowała rolnictwo, sięgając po wszystkie możliwe dotacje, zrzucając koszty środowiskowe na rządy, czerpiąc zyski, demolując jednocześnie środowisko. Mało która branża jest tak uprzywilejowana.

Ktoś kiedyś zapytał mnie "w jakim celu czytam takie pozycje"". Odpowiedź była tylko jedna i pozostaje do dnia dzisiejszego aktualna- ponieważ chcę być świadomym konsumentem.

Warto czytać takie pozycje. Otwiera oczy na to co jemy i jak wszystko dosłownie napakowane jest chemią. Dane przekazywane są w sposób łatwy do przyswojenia. Naprawdę polecam.

Książka poświęcona jest przemysłowej hodowli zwierząt. Chociaż Europa na tle całego świata prezentuje się i tak nienajgorzej, to globalnie nie zmierzamy w dobrym kierunku...
Hodowle przemysłowe generują więcej problemów niż korzyści. Problem w tym, że koszty ponoszą całe społeczeństwa, a nie te osoby, które czerpią zyski... Dlatego nie tak łatwo jest coś tu zmienić.
Książka nie jest żadnym manifestem wegetarian. Nie zniechęca nikogo do jedzenia produktów zwierzęcych - zachęca do bycia świadomym i odpowiedzialnym konsumentem.

Książka...

Autor w nienachalny sposób przedstawia z czym wiąże się we współczesnym świecie masowa produkcja mięsa. Jakie wyzwania i zagrożenie niesie ona za sobą dla ludzi i przede wszystkim środowiska naturalnego w różnych częściach świata. Napisana przystępnym językiem z dużą ilością przykładów. Nie tylko dla wegan i nie mająca na celu narzucenie czytelnikowi natychmiastowego zaprzestania jedzenia mięsa, ale ucząca podejmowania świadomych decyzji konsumenckich i szukania alternatyw. Dająca do myślenia. Polecam.

Ciekawa książka o tym jak wgląda współczesna produkcja jedzenia. Trochę w duchu "Władców jedzenia" Stefano Liberti.
Warto przeczytać.

Warto przeczytać.