rozwiń zwiń
Elaine

Profil użytkownika: Elaine

śląskie Kobieta
Status Bibliotekarka
Aktywność 15 godzin temu
505
Przeczytanych
książek
2 393
Książek
w biblioteczce
18
Opinii
412
Polubień
opinii
śląskie Kobieta
"Ci co śnią za dnia, wiedzą o wielu rzeczach niedostępnych dla tych, co śnią tylko nocą". - Edgar Allan Poe

Opinie


Na półkach: , , ,

"Wiemy więc, w jakim punkcie się znajdujemy. Trwająca od pokoleń Epoka Wzrostu dobiega końca. Kończy się wykładniczy wzrost gospodarczy, kończą się będące podstawą naszej cywilizacji technicznej zasoby paliw kopalnych, kończą się rudy metali, kończą się ziemie uprawne, pokłady wodonośne, zasoby ryb w oceanach i możliwości absorbowania naszych zanieczyszczeń przez środowisko, gdy jednocześnie populacja świata rośnie w tempie 80 mln ludzi rocznie".

Obecny model globalnego wzrostu gospodarczego opiera się na wielu skomplikowanych mechanizmach, połączonych silnymi nićmi współzależności. Jego istnienie, tempo i skala zależne są głównie od systemu finansowego, źródeł energii i zasobów naturalnych. Kryzys i niestabilność jednego elementu tej układanki może doprowadzić do całkowitej zmiany i upadku świata, który znamy. Niestety niewielu ludzi dostrzega i rozumie procesy leżące u podstaw tych przeobrażeń. Wiara w szczęśliwą przyszłość, ignorancja oraz podejmowanie krótkofalowych, egoistycznych decyzji to cechy, które dominują w dzisiejszym społeczeństwie. Jednakże bez skutecznych działań, wiedzy i świadomości możemy wpaść w pułapkę bez wyjścia, doprowadzić do załamania gospodarki i zamienić koszmar w rzeczywistość. W zrozumieniu przyczyn i skutków wszystkich tych działań pomoże książka Marcina Popkiewicza - fizyka, dysponującego szeroką wiedzą dotyczącą kwestii klimatu, energii i zasobów.

Ogromny rozwój technologiczny i przemysłowy, zaspokajanie potrzeb, bogacenie się i wysoki poziom życia zapewnia nam eksploatacja zasobów energetycznych, zagospodarowywanie nowych terenów, postęp wiedzy i specjalizacji. Politycy i ekonomiści za każdym razem z zadowoleniem podkreślają coroczny wzrost PKB oraz kolejne sukcesy w efektywności i wydajności poszczególnych sektorów gospodarki. Nikt nie wyobraża sobie ich stagnacji i spadku, gdyż łączy się to z wizją kryzysu finansowego i szeroko zakrojonej katastrofy. Jednak obecny system gospodarczy oparty głównie na paliwach kopalnych, przy jednoczesnym spadku ich wydobycia i zanieczyszczeniu środowiska, nie przedstawia innego scenariusza końcowego. Poważne niedobory ropy, które możemy odczuć już za kilka lat, doprowadzą do globalnego paraliżu. Potężna ilość dwutlenku węgla, która trafia do atmosfery powoduje globalne ocieplenie i pozostawia po sobie przerażające skutki dla naszego życia i organizmów zamieszkujących Ziemię. Wszelkie działania zmierzające do zmiany i zredukowania tempa zagłady środowiska naturalnego to kropla w morzu potrzeb. Korporacje i przedsiębiorstwa nastawione są wyłącznie na aktualny zysk przy minimalizacji środków i kosztów, pomijając działania związane z ochroną bioróżnorodności. Przekaz medialny bagatelizuje te niezwykle ważne kwestie, nakręcając wyłącznie biznes i konsumpcjonizm. Także w Polsce stawia się na rozwój przemysłu górniczego, niewielką uwagę kierując na niekonwencjonalne źródła energii, nie dostrzegając dalekosiężnych skutków takich decyzji

"[...] jeśli spalimy całość zasobów ropy, gazu i węgla, istnieje możliwość, że zainicjujemy nieodwracalny już efekt rozbuchanej szklarni. Jeśli zaś spalimy piaski roponośne i łupki bitumiczne, to myślę, że mamy tego gwarancję. To byłby ostateczny faustowski pakt z szatanem. Za wspaniałe chwile i dobrobyt osiągnięty dzięki paliwom kopalnym zapłacilibyśmy cenę najwyższą - nieodwracalnie niszcząc całe życie na Ziemi". - James Hansen, klimatolog i dyrektor Instytutu Badań Kosmicznych NASA

"Tempo wymierania gatunków i liczba gatunków zagrożonych jest tak wielka, że obecny kryzys można porównać jedynie do 5 wielkich wymierań, jakie wydarzyły się w ciągu ostatnich 500 mln lat, wliczając w to zagładę dinozaurów sprzed 65 mln lat".

Autor niniejszej książki szczegółowo analizuje istotne zagadnienia dotyczące obecnej sytuacji gospodarczej i energetycznej świata. Wszystkie fakty i zależności poparte są wykresami, statystyką i licznymi przykładami. W poszczególnych rozdziałach omówiono kluczowe mechanizmy odpowiedzialne za rozwój i utrzymanie obecnego systemu finansowego (m.in. obieg pieniędzy, dług publiczny, przyczyny kryzysu z 2008 r. i prognozy dla najbliżej przyszłości), poruszono kwestie demograficzne (szybki wzrost populacji, problem starzejącego się społeczeństwa i niepewna przyszłość funduszy emerytalnych), środowiskowe i biologiczne, a nade wszystko podkreślono problem zaspokojenia rosnącego zapotrzebowania w świecie ograniczonych zasobów energetycznych, alternatyw i korzyści wynikających z odejścia od eksploatacji paliw kopalnych. W ostatnich rozdziałach znajdziemy także szczegółowy plan działań i wskazówki, które powinniśmy wdrożyć jak najszybciej, aby zagrożenia nie osiągnęły punktu krytycznego, z którego nie ma już powrotu.

Książka ta miała swoją premierę już kilka lat temu, Marcin Popkiewicz zawarł w niej istotne dane dotyczące 2010 i 2011 r. Z dzisiejszej perspektywy możemy ocenić jego prognozy na najbliższe lata i sprawdzalność przewidywań. Okazuje się, że słupki ukazujące ilość dwutlenku węgla trafiającego do atmosfery co roku są znacznie wyższe, następują rekordowe susze, w szybkim tempie topnieją lodowce liczące tysiące lat, Chiny za wszelką cenę dążą do wzrostu gospodarczego, nie licząc się z ograniczeniami środowiska, Grecja staje na krawędzi bankructwa, a Europę zalewa fala imigrantów z Bliskiego Wschodu, której próbuje się zapobiec, budując na granicach mury i odgradzając się od problemów (co autor także przewidział). Co gorsza, nie podejmujemy żadnych znaczących decyzji ratujących nasz klimat i środowisko, a zmierza w naszym kierunku także widmo wojny.

"Świat na rozdrożu" zdecydowanie polecam wszystkim ludziom chcącym świadomie i rozsądnie kształtować własne opinie i podejmować ważne decyzje. Media przekazują nam zniekształcony obraz rzeczywistych problemów, a koncerny namawiają do wzrostu konsumpcji oraz cięższej pracy, aby móc pozwolić sobie na życie w luksusie i kupno bezwartościowych przedmiotów. Tematy zawarte w tej książce nie wymagają naukowej i ścisłej wiedzy, aby zrozumieć skomplikowane procesy. Treść została ujęta w prostą i logiczną formę, która niejednokrotnie zaskakuje i porywa w pasjonującą podróż. Bez wątpienia, to jedna z najważniejszych książek, jaką wydano w ostatnich latach. Szkoda, że tak niewiele osób po nią sięga.

Cyt. za: M. Popkiewicz, Świat na rozdrożu, wyd. Sonia Draga, Katowice 2013

"Wiemy więc, w jakim punkcie się znajdujemy. Trwająca od pokoleń Epoka Wzrostu dobiega końca. Kończy się wykładniczy wzrost gospodarczy, kończą się będące podstawą naszej cywilizacji technicznej zasoby paliw kopalnych, kończą się rudy metali, kończą się ziemie uprawne, pokłady wodonośne, zasoby ryb w oceanach i możliwości absorbowania naszych zanieczyszczeń przez...

więcej Pokaż mimo to

Okładka książki Żyłam w ukryciu Marie Jalowicz Simon, Hermann Simon, Irene Stratenwerth
Ocena 6,8
Żyłam w ukryciu Marie Jalowicz Simo...

Na półkach: , ,

"Sama pośród lodowej pustyni"

II wojna światowa. Historia jednej z największych zbrodni w dziejach ludzkości, rozlanej w morzu krwi i cierpienia. Niewyczerpane, wciąż fascynujące źródło faktów i dociekań badaczy. Świadkowie tamtych wydarzeń zwykle dopiero po latach zdobywają się na trud ujawnienia własnych przerażających wspomnień, kładących cień na całe ich życie. Relacje widziane oczami ofiar nazistowskiej ideologii zawierają wstrząsające świadectwo całkowitego upadku moralności i triumfu zła. Marie Jalowicz przeżyła, by móc opowiedzieć swoją historię kolejnym pokoleniom i skłonić do zastanowienia nad kolejami ludzkich losów, zaplątanymi w realiach największej z wojen. Jej szczegółową i bezpośrednią relację nagrano na siedemdziesięciu siedmiu taśmach, spisano i wydano w niniejszej książce, przedstawiającej niezwykły obraz doświadczeń w tym trudnym okresie.

1941 rok. Niespełna dwudziestoletnia Marie Jalowicz po śmierci obojga rodziców rozpoczyna samotną, kilkuletnią tułaczkę i ukrywanie się w Berlinie - stolicy państwa, stanowiącego centrum władzy nazistów. Ze względu na swoje żydowskie korzenie, jej sytuacja staje się niezwykle dramatyczna. Wobec gwałtownie wzrastającej fali prześladowań ludności pochodzenia żydowskiego, Marie postanawia za wszelką cenę walczyć samotnie o własne życie i prawo do ludzkiej godności. Dzięki licznym znajomościom i rodzinie udaje jej się zrealizować plany ucieczki i przeżyć w miejscach, gdzie znajduje na krótki czas bezpieczne schronienie. Posługując się fałszywymi dokumentami i fikcyjną tożsamością próbuje bezskutecznie wyemigrować do Palestyny. Stale w gotowości do podjęcia szybkich działań, usiłuje zapanować nad paraliżującym strachem w obliczu niebezpieczeństwa i niepewnej przyszłości. Przy tym na pierwszy plan wysuwa się jej niezwykła osobowość: połączenie sprytu, stanowczości, ogromnej inteligencji z odwagą i wolą życia. Zapiski osobistych myśli i sposób działania świadczą o dojrzałości i świadomości w obliczu śmiertelnego niebezpieczeństwa.

Opowieść Marie pozwala na szczegółowe odtworzenie rzeczywistości, w jakiej znaleźli się mieszkańcy nazistowskich Niemiec w czasie II wojny światowej. Jako obserwator i bezpośredni uczestnik tamtych wydarzeń kreśli mentalność i portrety psychologiczne poszczególnych osób. Poza ludźmi zagorzale popierającymi ideologię nazistowską i przejawiającymi skrajną wrogość wobec Żydów, młodziutka Marie spotyka na swej drodze także wiele osób przeciwnych polityce Hitlera i skrycie niewierzących w jego zwycięstwo. Berlin staje się siedliskiem ludzi o skrajnych poglądach ideologicznych, emigrantów i zwykłych mieszkańców, często nieświadomych skali okrucieństwa nazistów. Marie Jalowicz zdołała uniknąć deportacji i piekła obozów koncentracyjnych, ukrywając się przed niebezpieczeństwem w zbombardowanym mieście, dzieliła swój los z życiem wielu innych niezwykłych i barwnych postaci. Za wszelką cenę dążyła do wolności, oczekując upadku nazistowskich Niemiec, będącego symbolem jej własnego zwycięstwa i odrodzenia. Dlatego też wkroczenie Armii Czerwonej uważała za przełomowe w swoim życiu, traktując ich jak swoje wyzwolenie z okowów strachu i zależności od innych ludzi.

Spisana relacja zaskakuje drobiazgową szczegółowością, zawierającą dziesiątki nazwisk, adresów i życiowych historii umieszczonych w ciągłej narracji. Bezpośrednie i bogate opisy przybliżają realia tamtych wydarzeń. Trudno dokonać ogólnej oceny ludzkich celów i działań w czasie wojny z perspektywy późniejszych pokoleń. Niektóre decyzje Marie mogą wydawać się niemoralne i sprzeczne z podstawowymi wartościami uznawanymi w czasie pokoju. A wojna gardzi słabością i pojęciem moralności, za główny cel stawiając walkę o przeżycie.

"Sama pośród lodowej pustyni"

II wojna światowa. Historia jednej z największych zbrodni w dziejach ludzkości, rozlanej w morzu krwi i cierpienia. Niewyczerpane, wciąż fascynujące źródło faktów i dociekań badaczy. Świadkowie tamtych wydarzeń zwykle dopiero po latach zdobywają się na trud ujawnienia własnych przerażających wspomnień, kładących cień na całe ich życie. Relacje...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach: , ,

"W myślach rysowała łańcuch wydarzeń, które wpłynęły na życie bogiń. Schemat mający źródło w odległej przeszłości, a ujście u jej stóp. Rozlany w deltę losów ludzi, z których większość znała osobiście. Wspominała. Potrafiła to robić. Jakby wszystko rozgrywało się w jej obecności. Wystarczyło przymknąć oczy i zapomnieć o tym, co ją otacza, i już tam była. W krainie bogiń, na Žítkovej..."*

Konary drzew uginające się pod ciężarem obfitych strug deszczu. Zapadający zmrok, pogrążający mglistą dolinę w tajemniczej ciemności, wypełnionej oddalającymi się odgłosami uderzających piorunów. Strumień wody niosący swoją cichą melodię ze szczytów otaczających gór. I kilka ledwo widocznych świateł, mrugających zza zarośli, niosąc nikły promyk nadziei. To krajobraz Białych Karpat, na pograniczu Moraw i Słowacji, gdzie natura zachowała cząstkę swoich magicznych właściwości. Siła czerpana z mocy żywiołów i nadprzyrodzone zdolności pozostały we władzy kilku wyjątkowych kobiet, nazywanych boginiami. Zarysowały one swój ślad w historii i legendach tych rejonów, na który natrafiła czeska pisarka Kateřina Tučková.

Autorka kreśli mroczną historię kilku pokoleń kobiet z niewielkich wiosek w Kopanicach Morawskich, gdzie czas zatrzymał swój bieg. Kobiet praktykujących prastare zwyczaje i rytuały, czerpane z wierzeń pogańskich. Ukryta magia, drzemiąca wśród okolicznych wzgórz była wykorzystywana do celów leczniczych, wróżenia, zaklinania i poskramiania żywiołów. Ta pradawna sztuka i wiedza, przekazywana z pokolenia na pokolenie, znalazła swoje pośredniczki w kobietach - boginiach, łączących wiarę w siły natury z mocą chrześcijańskiego Boga. Ostatnią przedstawicielką wymierającego rodu bogiń została Dora Idesova, która porzucając wrodzone zdolności, pragnie zgłębić geniusz swoich poprzedniczek na gruncie naukowym. W tym celu poszukuje śladów korzeni własnego rodu i delikatnie stąpa ścieżką wydeptaną przez losy poszczególnych kobiet.

Fabuła powieści zabiera nas w podróż od ośnieżonych stoków gór, kładących cień na tajemnicach ukrytych we wnętrzu pobliskich chat, po wybrukowane miasteczka, stare cmentarze i archiwa wypełnione po brzegi zakurzonymi dokumentami. Historie przekazywane z ust świadków minionych wydarzeń i informacje zapisane na kartach zachowanych akt odkrywają nieznane dzieje rodu bogiń. Dzieje zapoczątkowane tradycją pogańską, prowadzące przez okres prześladowań ofiar polowania na czarownice, drugą wojnę światową, nazizm, komunizm, aż po lata dziewięćdziesiąte. Stopniowo odkrywane tajemnice splatają się z przeszłością i losem samej Dory, która pragnie uciec przed przeznaczeniem.

Kateřina Tučková stworzyła powieść łączącą historię z fikcją, gdzie elementy fantastyczne przenikają na wskroś realizm. Wykorzystanie licznych materiałów archiwalnych i informacji naukowych wzbogaca narrację, budząc zainteresowanie wśród pasjonatów badania dziejów. Barwne, psychologiczne portrety bohaterów wtapiają się w historię, mitologię i krajobraz tego tajemniczego regionu na pograniczu Czech i Słowacji.

* Cytat z Kateřina Tučková, Boginie z Žítkovej, Wrocław 2014, s. 24.

"W myślach rysowała łańcuch wydarzeń, które wpłynęły na życie bogiń. Schemat mający źródło w odległej przeszłości, a ujście u jej stóp. Rozlany w deltę losów ludzi, z których większość znała osobiście. Wspominała. Potrafiła to robić. Jakby wszystko rozgrywało się w jej obecności. Wystarczyło przymknąć oczy i zapomnieć o tym, co ją otacza, i już tam była. W krainie bogiń, na...

więcej Pokaż mimo to

Więcej opinii

Aktywność użytkownika Elaine

z ostatnich 3 m-cy
Elaine
2024-03-18 11:08:05
2024-03-18 11:08:05
Maud Montgomery. Uskrzydlona Mary Henley Rubio
Średnia ocena:
7.8 / 10
110 ocen
Elaine
2024-03-13 14:37:16
2024-03-13 14:37:16
Wymarzony dom Anne Lucy Maud Montgomery
Średnia ocena:
7.3 / 10
7188 ocen
Elaine
2024-03-13 14:36:30
2024-03-13 14:36:30
Anne z Avonlea Lucy Maud Montgomery
Średnia ocena:
7.4 / 10
13203 ocen
Elaine
2024-03-13 14:36:15
2024-03-13 14:36:15
Anne z Redmondu Lucy Maud Montgomery
Średnia ocena:
7.4 / 10
12932 ocen
Elaine
2024-03-12 08:01:33
Elaine
2024-03-05 09:06:40
2024-03-05 09:06:40
Elaine
2024-03-05 09:03:22
2024-03-05 09:03:22
Ocaleni z XX wieku Mikołaj Grynberg
Średnia ocena:
8 / 10
282 ocen

ulubieni autorzy [27]

Piotr Strzeżysz
Ocena książek:
7,4 / 10
6 książek
0 cykli
Pisze książki z:
22 fanów
Victor Hugo
Ocena książek:
7,2 / 10
37 książek
2 cykle
Pisze książki z:
452 fanów
Marion Zimmer Bradley
Ocena książek:
6,6 / 10
29 książek
5 cykli
75 fanów

Ulubione

Jonathan Carroll - Zobacz więcej
Antoine de Saint-Exupéry Mały Książę Zobacz więcej
George R.R. Martin Gra o tron Zobacz więcej
Jodi Picoult Bez mojej zgody Zobacz więcej
George R.R. Martin Taniec ze smokami, część 1 Zobacz więcej
Terry Pratchett Ruchome obrazki Zobacz więcej
Haruki Murakami Norwegian Wood Zobacz więcej
Andrzej Sapkowski Czas pogardy Zobacz więcej
J.R.R. Tolkien Władca Pierścieni Zobacz więcej

Dodane przez użytkownika

Jaume Cabré Wyznaję Zobacz więcej
Christopher W. Gortner Wyznania Katarzyny Medycejskiej Zobacz więcej
Gabriel García Márquez Miłość w czasach zarazy Zobacz więcej
Haruki Murakami Kronika ptaka nakręcacza Zobacz więcej
Haruki Murakami Norwegian Wood Zobacz więcej
Albert Wass Czarownica z Funtinel Zobacz więcej
Gabriel García Márquez Miłość w czasach zarazy Zobacz więcej
Szczepan Twardoch Wieloryby i ćmy. Dzienniki 2007-2015 Zobacz więcej
Albert Wass Czarownica z Funtinel Zobacz więcej

statystyki

W sumie
przeczytano
505
książek
Średnio w roku
przeczytane
32
książki
Opinie były
pomocne
412
razy
W sumie
wystawione
483
oceny ze średnią 7,3

Spędzone
na czytaniu
3 204
godziny
Dziennie poświęcane
na czytanie
36
minut
W sumie
dodane
14
cytatów
W sumie
dodane
165
książek [+ Dodaj]