Baśń jak niedźwiedź. Polskie historie. Tom I

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Baśń jak niedźwiedź. Polskie historie". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Klinika Języka
Coryllus, historia
human25

Fragment ze wstępu Agnieszki Czechowicz Pierwszym, co smakuje się w tej książce jest perfekcyjna kompozycja składających się na nią 63. miniatur z życia polskiego od wieku XVII do dzisiaj. Najdzikszą, najbardziej sensacyjną historię można zepsuć, opowiadając ją bez ładu i składu, otwierając bez planu nowe wątki, przede wszystkim zaś zaczynając w nieodpowiednim miejscu. Maciejewski nigdy nie...

Fragment ze wstępu Agnieszki Czechowicz

Pierwszym, co smakuje się w tej książce jest perfekcyjna kompozycja składających się na nią 63. miniatur z życia polskiego od wieku XVII do dzisiaj. Najdzikszą, najbardziej sensacyjną historię można zepsuć, opowiadając ją bez ładu i składu, otwierając bez planu nowe wątki, przede wszystkim zaś zaczynając w nieodpowiednim miejscu. Maciejewski nigdy nie popełnia takich błędów. W układach jego struktur nie ma śladu fałszywego kroku – ich architektura jest nieomylna. Optymalna dyspozycja materiału – stopniowe odsłanianie sylwetek opisywanych postaci, gradacja napięcia – to sygnatura autorska tej narracji, jej idealnie naprężone nerwy i ścięgna. Wariantów kompozycyjnych jest tam wiele, lecz wyraźnie widać szczególne upodobanie autora do dynamicznych układów narastających, które – zwarte i esencjonalne – nie pozwalają nawet na moment rozproszenia uwagi. Modelowa historia Baśni startuje zwykle w jakimś kulminacyjnym dla jej losów miejscu, w którym – czy to będzie śmierć, zwycięstwo czy spektakularna chwila hańby – teoretycznie rozwiązywać się powinny wszystkie spajające ją watki i nici. Tyle że one właśnie się nie rozwiązują, odwrotnie – uruchamiają cały ten mechanizm sprężyn i kółek zębatych, dzięki którym opowieść może się poruszyć, wyleźć z gawry i zacząć toczyć – jak niedźwiedź. Z turbodoładowaniem!

źródło opisu: Klinika Języka, 2011

źródło okładki: http://coryllus.pl/?wpsc-product=basn-jak-niedzwie...»

MollyArrow | 2018-12-15

„Baśń jak niedźwiedź. Polskie historie” to publikacja składająca się z około sześćdziesięciu miniatur nawiązujących do przeróżnych wydarzeń oraz rozmaitych ludzi żyjących na przestrzeni wieków. Wbrew pozorom nie jest to zbiór sztywnych faktów historycznych, ale króciutkich opowieści.
Mogłoby się zdawać, że jedynym wspólnym elementem wszystkich tych opowieści jest polska kultura. Te nieutarte jeszcze w popkulturze postaci i wydarzenia składają się na naprawdę wciągająca lekturę, a trudno jest trafić na książkę, która nie opowiada o polskim ziemiaństwie, co krok krytykując jej zachowanie i rolę w polskiej historii.
Niestety budowanie złej reputacji ziemiaństwa przede wszystkim w literaturze utarło pewien model postrzegania tej nieistniejącej już warstwy społecznej, jako skorumpowanej i wyzyskującej chłopstwo, gdy w rzeczywistości to właśnie ona stanowiła ostoję polskiej kultury w czasach, kiedy magnateria odwracała się w stronę kosmopolityzmu lub dworu rosyjskiego.
Ludzie, których...

Piratka | 2018-09-26

lambada "Maciejewski serwuje czytelnikowi historię Polaka - patrioty (jak go sam nazywa), który stanął w obronie portretu rosyjskiego cara, Aleksandra II, bo "pozbawiony był uprzedzeń" (str. 8) i stracił przez to życie! Nie chodzi mi o to, aby historia była zakłamywana czy przemilczana, ale nazywajmy rzeczy po imieniu. Czy postawa lojalności wobec obcego kraju jest wzorem polskiego patriotyzmu?!"
Nic ująć.
Patrz też http://kompromitacje.blogspot.com/search/label/Gabriel%20Maciejewski

Rewik | 2018-06-13
Przeczytana: 13 czerwca 2018

Historie znane, historie nieznane opisane dynamicznym językiem. Książka znakomita pod względem edytorskim

Michał | 2018-02-17

Takiej książki potrzebowałem. Dostałem ją na prezent i to był bardzo udany prezent od którego zaczęła się moja przygoda z autorem i wydawnictwem. Książka to zbiór bardzo ciekawie opowiedzianych historii z naszych dziejów na przestrzeni ostatnich 200 lat. Tak ciekawego przedstawienia historii jeszcze nie spotkałem -- rzeczywiście czyta się to jak baśń i przenosi się wraz z bohaterami a to na mroźną Syberię, a to do okupowanej Polski, a to na mecz bokserski Polska-ZSRR.

Jomar | 2018-02-16
Przeczytana: 2012 rok

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Piękne historie, napisane w niezwykle sugestywny sposób, o ważnych postaciach z historii Polski. Znanych powszechnie i mniej znanych, ale z pewnością niezwykłych. Bohaterach, ale i dziwakach, a nawet szaleńcach (opętanych?).

beczka | 2017-09-02

Kolejne wydanie wzbogacone jest o rysunki i twardą okładkę, które dodają jeszcze więcej technicznej jakości temu klasycznemu już arcydziełu.

beczka | 2017-08-28

Powiem tak. Nie interesowałem się historią, nie lubiłem czytać a zmieniłem zdanie, dzięki tej książce.

lambada | 2017-08-16
Przeczytana: 16 sierpnia 2017

Książka jest zbiorem opowiadań o polskim patriotyzmie, niestety podlanych sosem prorosyjskim. Już w drugim opowiadaniu ("Baśń kresowa") pan Maciejewski serwuje czytelnikowi historię Polaka - patrioty (jak go sam nazywa), który stanął w obronie portretu rosyjskiego cara, Aleksandra II, bo "pozbawiony był uprzedzeń" (str. 8) i stracił przez to życie!

Jarek_K | 2017-07-11
Przeczytana: 26 sierpnia 2015

Basn jak niedzwiedz. Polskie historie tom I. Gabriel Maciejewski okreslil bardzo zwiezle i lapidarnie pierwsza czesc swoich polskich basni jako opowiesc o ludziach i czynach. Niepospolite to jednak czyny i nietuzinkowi to bohaterowie, chociaz wiekszosc z nich nie istnieje w powszechnej swiadomosci. Dziesiatki krotkich szkicow stanowia swoista mozaike, ktora tworzy obraz doprawdy niezwykly i fascynujacy. To nasze wspolne, nieprawdopodobnie wielobarwne, piekne i czesto nieuswiadamiane i zapomniane dziedzictwo przetykane "zlotem i purpura", to historia naszych ojcow i dziadow. Opowiesc o cichych herosach, ktorzy opowiadaja nam basn, "co lasem sie toczy". Basn jak zawsze ma swoja magie lecz ludzie pojawiajacy sie na kartach ksiazki sa prawdziwi z krwi i kosci. Goraco polecam.

Julitym | 2017-07-05

To pierwsza książka Coryllusa, którą przeczytałam, i może dlatego darzę ją szczególnym sentymentem. Chętnie do niej wracam. Kilkanscie pięknych, wzruszających, ale i strasznych bądż smutnych obrazków z naszej historii.
Niedawno jeden z rozdziałów przeczytałam dzieciom.
To książka, która powinna znaleźć się na liscie lektur obowiązkowych dla szkół.
Dla tych, którzy często stoją w korkach jest też dobra informacja: książka istnieje jako audiobook czytany przez Grzegorza Brauna.