Zagrabiona pamięć. Wojna w Hiszpanii 1936-1939

Wydawnictwo: Fronda
978-83-62268-08-5
historia
Krzysiek W

Wyobrażenia powszechne o wojnie domowej w Hiszpanii (1936-1939) i ocena jej poszczególnych epizodów są już od wielu dziesięcioleci kształtowane prawie wyłącznie przez historyków i pisarzy lewicowych. Konflikt przedstawiany jest przez nich wręcz jako starcie sił "postępu i światłości" z siłami "ciemności". Te pierwsze reprezentowane są przez stronę republikańską, której patronuje natchniona Dolores Ibárruri - "La Pasionaria", natomiast wcieleniem drugich stała się postać gen. Francisco Franco, ukazywanego jako symbol obskurantyzmu i ksenofobii, nacjonalizmu i faszyzmu. Książka prof. Marka Jana Chodakiewicza stara się odkłamać tę wizję, ukazać obie strony konfliktu, a szczególnie wspomniane tu siły "postępu", bezstronnie, w świetle faktów. Mówi o przemilczanych epizodach wojny i o postawach zajmowanych wobec konfliktu nie tylko przez zachodnioeuropejskich, ale i przez polskich intelektualistów tamtych czasów. Nie omija też tematów aktualnych: pisze o ciągle żywej tradycji i recepcji konfliktu hiszpańskiego także w III RP. Książka ujawnia, o co w rzeczywistości toczyła się w Hiszpanii wojna. Czytelnik ma dzięki temu okazję nie tylko wzbogacić swoją wiedzę na jej temat, ale i - przede wszystkim - dowiedzieć się prawdy.

zbyszek | 2014-02-10
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Historia
Przeczytana: 19 stycznia 2014

Niewielka objętościowo (nieco ponad 100 stron) właściwie broszura ale wypełniona bardzo ważną treścią.Każdy rozdział mógłby być osobną książką lub tematem pracy doktorskiej.Autor stara się odkłamać zafałszowany przez lewicę europejsko-amerykańską funkcjonujący do dzisiaj w świadomości społecznej obraz wojny domowej w Hiszpanii.Pokazuje że stworzony przez lewicę (nie tylko komunistów) obraz generała Franco i przyczyn wojny nie jest taki czarno-biały.Taki faszystowski (ulubiona fraza wszelkiej maści lewicy).Terror wobec przeciwników i społeczeństwa,aresztowania, masowe mordy oponentów,księży,zakonnic,potencjalnych przeciwników.Okrucieństwo i brutalność.Zubożanie społeczeństwa.Wskutek stosowania zasady "na lewicy nie ma wrogów" przejmowanie władzy przez komunistów.Rola ZSRR.Zakłamana propaganda i fałszerstwa tak zwanych "autorytetów" na temat wojny.
To i wiele innych które są dziełem lewicy republikańskiej porusza w swoim opracowaniu autor.Książka ważna tym bardziej że w konflikcie...

Piotr | 2012-11-20
Przeczytana: marzec 2012

Jest to niewielkie opracowanie, ale niezwykle ważne. Autor w bardzo wyważony sposób „koryguje” spojrzenie na hiszpańską wojnę domową, która w masowym odbiorze pamiętana jest praktycznie wyłącznie z punktu widzenia spadkobierców bloku lewicowego, a więc z pominięciem zbrodni komunistycznych i z „faszystowskim” etykietowaniem. Autor niejako zwraca tę „zagrabioną pamięć” opisując rzeczywisty charakter konfliktu.

Kamil | 2015-12-31

Pierwsze wydanie ,,Zagrabionej Pamięci” było jedną z pionierskich prac na polskim rynku, odkłamujących czarną legendę generała Franco i wojny domowej w Hiszpanii. Obecnie, co prawda, ukazało się już sporo dokładniejszych i bardziej aktualnych książek podejmujących ten temat, ale praca Chodakiewicza wciąż pozostaje ważną pozycją, od której można zacząć poszerzać swoją wiedzę na temat starcia Hiszpanii tradycyjnej z komunistyczną. Dla polskiego czytelnika dodatkowo ciekawym będzie obszerny rozdział poświecony polskim ochotnikom w tej wojnie, i to zarówno po jednej jak i drugiej stronie.

Przemek Allumas | 2014-04-13

Z wizji autora wynika, że w Hiszpanii walczyli z jednej strony komuniści, anarchiści i kryminaliści na czele Stalina. A z drugiej Franko i jego sprawiedliwi krzyżowcy. Walka ideologi śmierci z cywilizacją życia . Na plus dużo informacji o anarchistach marginalizowanych w innych pozycjach ( oczywiście złych i krwiożerczych jak sam czerwony diabeł)

Michał_K-ski | 2016-05-20
rodzynidas | 2016-04-24