The Invisible Ones

Quercus
2012-01-04
2012-01-04
978-0-85738-294-8
stef penney the invisible ones thriller kryminał kryminal niewidzialni

Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

Niestety nie podzielam zachwytu innych osób nad tą książką, ponieważ dość ciekawa historia została w niej przedstawiona w niezbyt ciekawy sposób.

Świetna, jak wszystkie książki tej autorki. Piękna narracja, niepapierowi, wrażliwi bohaterowie. Zmusza do przyjrzenia się sobie. Polecam :)

2062

I kolejna trafiejka, jeśli chodzi o narrację, o klimat i o opowieść - POLECAM!

I kolejna trafiejka, jeśli chodzi o narrację, o klimat i o opowieść - POLECAM!

Rey Lovell jest prywatnym detektywem posiadającym wyjątkowy kręgosłup moralny, dlatego nie wykorzystuje swoich klientów, ani nie wyłudza od nich pieniędzy. Zdecydowanie cechuje go uczciwość. Pewnego dnia przychodzi do jego biura bogaty Cygan Leon Wood z niecodziennym zleceniem. Mianowicie zatrudnia go, aby odnalazł zaginioną przed siedmioma laty córkę Rose, co wydaje się być zagadką niemożliwą do rozwiązania. Ojciec podejrzewa, że została zabita przez własnego męża, ten z kolei utrzymuje, iż uciekła z innym mężczyzną. Która wersja zdarzenia jest prawdziwa? Rey'a prześladuje duch z przeszłości, a jest nią Georgia Millington, która zaginęła w drodze do szkoły mając piętnaście lat. Nie znaleziono ciała, więc po kilkunastu tygodniach policja zaniechała poszukiwań, a rodzina zgłosiła się do Rey'a, który odnalazł ją, przyprowadził do domu milczącą, niechętną do współpracy. Właśnie przez ten przypadek nie chce zająć się sprawą Rose, bo zrezygnował z tego typu działalności. Jednak ostatecznie przyjmuje zlecenie z powodu więzów krwi, bo sam również posiada romskie korzenie.

J. J. Smith to nastolatek mieszkający w przyczepie, którego rodzina pochodzi z Bałkanów i można powiedzieć, że ogólnie należą do arystokracji w cygańskim świecie. Są katolikami, choć nie chodzą regularnie do Kościoła z powodu szykan, na jakie są narażeni przez ludzi. Jego młodszy kuzyn Christo poważnie cierpi przez niezdiagnozowane schorzenie, więc podróżują razem do Lourdes, aby doznał cudownego uzdrowienia, podobnie jak stało się w przypadku jego ojca Ivo, a zarazem męża zaginionej Rose. Nad rodziną Janko wisi jakaś klątwa. "Prikaza" ma miejsce wtedy, kiedy ktoś robi coś złego - zostaje ukarany, a pośród nich choroba atakuje dzieci, samych chłopców, którzy raczej w swoim krótkim życiu nic złego nie zdążyli jeszcze zrobić. Bardziej i mocniej dotyka to w tym momencie rodziców.

Rey staranował swoim samochodem płot i wpadł na drzewo, a w wyniku tego wypadku cierpi na amnezję oraz paraliż ciała. Dziwne, że podczas zdarzenia nie miał na swoim ciele żadnego zadraśnięcia. Badania wykluczyły guza, udar, ale nie wiadomo co wywołało paraliż i uszkodzenie mózgu. Rey ma przerażające wizje, które pojawiają się znikąd. Nie rozumie ich znaczenia, ani powodu, dla którego tak się dzieje. Końcowe badania pokazują, że było to efektem działania alkaloidów pochodzących z trujących roślin. Wygląda to na zatrucie sporyszem, czyli grzybem, który atakuje zboża. W jaki sposób dostał się do jego organizmu? Co wspólnego z całą sytuacją miał Ivo, który był ostatnią osobą, jaką widział przed utratą przytomności? Na podmokłym terenie budowy w Black Patch w Watley, gdzie szukał zaginionej dziewczyny, odnajdują ludzkie zwłoki. Czy to nasza Rose?

"Niewidzialni" to genialny thriller, z elementami kryminalnymi, który przedstawia romski świat unikając wszelkich stereotypów czy uprzedzeń. Ukazuje obyczaje panujące w obozie, kulturę, a także historię Cyganów, przez co czytelnik może sobie wyobrazić, jak to naprawdę było, a nawet zmienić własną opinię na ten temat. Nasze społeczeństwo od wielu lat ma zakodowane w świadomości, że ci ludzie stanowią totalny margines, a okazuje się, że są dumnymi członkami własnej, odrębnej społeczności. Powieść została pięknie wydana, z klimatyczną okładką nawiązującą do całości. Narracja przebiega dwubiegunowo, mianowicie Rey oraz J.J. opisują wydarzenia z własnej perspektywy, co dodaje powieści wiarygodności, a osobiście lubię takie właśnie rozwiązania. Autorka wykreowała wyrazistych bohaterów, którym umiejętnie nadała odpowiednie cechy. Bardzo sprytnie i zgrabnie skomplikowała sprawy na koniec, sięgając po maximum możliwości, wiele ryzykując, ale zamysł powiódł się, powiem więcej: zrealizowany został po mistrzowsku. Nadal pozostaję pod ogromnym wrażeniem książki, koniecznie trzeba przeczytać! :)

Książkę dość ciężko się czyta na początku, akcja toczy się dość wolno, jednak akcja troszkę przyspiesza. Ocena 6/10 w głównej mierze jest za to, jak wyjaśniła się sprawa opisana w książce.

Jak każda z jej książek niesamowita, piękna i mądra, da dodatkowo lekko sensacyjna.

Wciągający kryminał osnuty wokół tajemniczej romskiej kultury, w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Historia opowiadana jest przez dwóch narratorów - prywatnego detektywa Raya Lovella oraz cygańskiego chłopca JJ. Wraz z rozwojem opowieści ta dwugłosowa narracja zaczyna skupiać się na tych samych wątkach, by w punkcie kulminacyjnym umożliwić czytelnikowi pełniejsze zrozumienie rodzinnej tragedii i ukrywanych latami sekretów. A skoro mowa o punkcie kulminacyjnym... cóż. Finał zaskoczy niejednego czytelnika.

Chyba śmiało mogę rzec, że choć autorką książki jest kobieta, to powieść ma zdecydowanie silny, męski charakter. Kryminał, bezkrwawy, bo zbrodni w nim nie ma, powiedziałabym "lekki" a jednak... Początkowo bardzo drażniła mnie wielowątkowość postaci. Przetrwałam, choć łatwo nie bylo. Szkoda, że tak mało Penney poświęciła czasu tradycjom i zwyczajom Romów. To byłaby niewątpliwie niezwykła gratka. W tej kwestii czuję ogromny niedosyt. Emocjonalnie nie ziązałam się z żadną z postaci - do samego końca pozostały chłodne w odbiorze. Samo zakończenie jest zaskakujące. Bravo dla Penney za pomysłowość !!
Polecam ;-)

Ray Lovell jest prywatnym detektywem z rozsypanym w mak życiem osobistym. Lubi swoją pracę, choć najczęściej jego zlecenia to znajdywanie dowodów na niewierność współmałżonka. Gdy pojawia się w jego biurze Leon Wood i prosi o odnalezienie jego zaginionej przed laty córki Rose, Ray od razu zwraca uwagę że jego nowy klient jest Cyganem. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nasz detektyw nie był jednym z nich - a w zasadzie niezupełnie, bo Ray jest Cyganem tylko w połowie. Zdaje sobie zatem sprawę, że został wybrany nie ze względu na swoją skuteczność, ale pochodzenie właśnie.

Tata Ray'a był pełnokrwistym Cyganem, postanowił jednak ułożyć sobie życie z kobietą spoza swojego kręgu i zaprzestał wędrowania. Osiadł na stałe w zwykłym domu i wiódł życie, które w ramach ludu będącego wiecznie w drodze się zupełnie nie mieści. Ray z ciekawością zanurza się w świat współczesnych wędrowców i bardzo zależy mu na odnalezieniu jakiegokolwiek śladu po Rose.

Detektyw rozpoczyna poszukiwania i stara się dotrzeć do członków rodziny zaginionej. Choć wie, że Cyganie są specyficzni nie spodziewa się chyba, że są aż tak zamkniętą i niedostępną dla ludzi z zewnątrz grupą. Zamiast konkretnych informacji Ray otrzymuje zdawkowo rzucane, wyciągane na siłę i często niezgodne z prawdą informacje. W trakcie dochodzenia ulega ciężkiemu wypadkowi, ktoś znający się na ziołach próbował go otruć. Czyżby to efekt działań mający na celu pogrzebiania prawdy na zawsze?

"Niewidzialni" to przeplatająca się równolegle z historią Ray'a opowieść JJ'a - nastoletniego Cygana żyjącego z rodziną na mini osiedlu przyczep campingowych. To jego próba dopasowania się do świata z zewnątrz, ale też wielkie oddanie i przywiązanie do rodziny. Przez powieść przewija się też fakt choroby dziedzicznej uważanej za klątwę, która dotknęła ród Janków.

"Niewidzialni" to powieść autorstwa szkockiej pisarki Stef Penney. Dyplom z filozofii i teologii nie przeszkodził jej w zostaniu twórcą filmów, którą to sztukę później zgłębiała. Początkowo książka miała zostać filme, ale nikt nie chciał podjąć się jego nakręcenia - stąd pomysł, aby wydać pomysł w formie książki. Dziś mieszka w Londynie.

Podobała mi się lektura i owszem. Ciekawie autorka przedstawiła odczucia głównego bohatera związane z odkrywaniem w sobie jakiejś cygańskiej części. Bo choć Ray nie był Cyganem pełnej krwi, to w jakiś sposób go to wszystko fascynowało. Może zastanawiał się czy i jego życie by tak nie wyglądało, gdyby ojciec nie postanowił osiąść. Zdecydowanie coś go do tych tajemniczych i tak mocno trzymających się razem wędrujących rodzin ciągnęło.

To nie jest lektura ani łatwa, ani przyjemna wszak śmierć czai się za każdym rogiem. Mimo wszystko czyta się ją szybko, a czytając nie można odczuć znudzenia. Tematyka też niecodzienna bo traktująca o ludziach, którzy poniekąd poza społecznością żyją i najbezpieczniej czują się między swoimi. To opowieść o tym, że bardzo dużo trzeba się napracować, aby w takie hermetyczne otoczenie się dostać, a i tak jak się już wydaje, że można sobie pozwolić na więcej zawsze wyskakuje kolejna tajemnica.

Nie byłam zbyt pozytywnie nastawiona kiedy wybrałam tę książkę z bibliotecznej półki. Początek szedł mi bardzo mozolnie, właściwie w głębi duszy wcale nie chciałam czytać o tym cygańskim świecie. Wspominanie w mojej rodzinie cyganów z przeszłości jest takie trochę "mokady".
A jako "gadź' wcale mnie to nie intereswało... jednak do czasu, akcja zaczęła się rozwijać a ja czytałam nawet opalając się w tegorocznym upalnym słońcu. Ostatecznie czytałam nawet kiedy czekałam w markecie za babcią :D
Doskonała, tajemnicza opowieść! A końcówka? Nigdy nie spodziewałabym się czegoś takiego, naprawdę. Bardziej dociekliwi może tak, ale ja byłam totalnie zaskoczona. Polecam!
P.S. Lekturę pożyczyłam dziadkowi :))

• Kryminały
  • 2015