Wędrówka przez słońce

2012-11-07
2012-10-11
978-83-779-9428-3
Dominika Lewandowska-Rodak

Wędrówka z motyką na słońce

No nieee, totalnie nie mój klimat. Strasznie ubogi styl narracji. Zalatuje tanim amerykańskim serialem. Nie dałem rady.

No wreszcie coś dobrego, po serii kilku gniotów. Ważny temat, porządne pióro i historia przedstawiona bez nadęcia. Chociaż w prawdziwym życiu takie zakończenia jak tu są raczej rzadkością i trzeba mieć tego świadomość. To jednak była powieść, nie reportaż, więc nie odejmuję za to.

Wędrówka przez słońce to pierwsza książka autora co uważam za duży sukces, czytając ją miałam wrażenie czytać opowieść napisaną ręką wprawnego pisarza. Porusza ona globalny problem, który istniał i będzie istniał dopóki nie spadnie na niego popyt - handel ludźmi, współczesne niewolnictwo. Historia przedstawia losy dwóch dziewczynek wplątanych w szereg zdarzeń prowadzących je do podziemnego świata w którym człowiek jest tylko towarem. Książka porusza także wszechobecny problem korupcji i niesprawiedliwości prawnej, zwłaszcza w takim kraju jak Indie. Trudna, brutalna i z przesłaniem ale znajdziemy też w niej miłość i więzi rodzinne-wartości dzięki którym można przetrwać najgorsze.

Choć nie jest to historia oparta na faktach, bardzo porusza. Ciężko sobie przyswoić taki obraz świata, gdzie kobieta jest towarem. Tak jak autor pisze, będzie to trwało, póki będą klienci.

Handel ludźmi to ważny i rzadko pojawiający się w popkulturze w sensowny sposób temat. Kibicowałem więc mocno autorowi, tym bardziej że początek „Wędrówki przez słońce” dobrze wróżył.

Katastrofalne tsunami sprawia, że życie dwóch nastolatek zamienia się w piekło. Utrata kochających rodziców, uwięzienie w obskurnym bombajskim burdelu. Autor plastycznie opisuje indyjską codzienność oraz sinusoidalną, emocjonalną drogę do pogodzenia się ze swoim strasznym losem, przeplataną wybuchami nadziei.

Udane otwarcie sprawia, że łatwo zaangażować się emocjonalnie w śledzenie losów Sity i Ahalyi. Niestety wprowadzenie do opowieści wątku młodego amerykańskiego prawnika, któremu sypie się życie prywatne i zawodowe sprawia, że opowieść może i staje się bogatsza, ale niestety zupełnie przewidywalna. W dodatku łatwo wtedy zgubić zaangażowanie i emocje, jakie udało się autorowi zbudować opisując losy dziewczynek. I z początkowego zachwytu do zakończenia zostaje niewiele.

Jest to historia fikcyjna, ale z pewnością podobne historie mogły mieć miejsce w realnym świecie. Zdaję sobie sprawę, że na Bliskim Wschodzie czy jak w tej powieści w Indiach, współczesne niewolnictwo, niewolnictwo seksualne jest na porządku dziennym. I wierzę, że są ludzie którzy przynajmniej próbują z tym walczyć. Najgorsze jest to, że cierpią nie tylko kobiety, ale dzieci, bo czy 10 -13 letnia dziewczynka to nie dziecko? Wg mnie to niewinna istota, której w sposób brutalny i krzywdzący mężczyźni pokazali najstraszniejszą stronę życia.

W tej książce poznajemy dwie młodziutkie dziewczęta, siostry, 15-letnią Sitę i 17-letnią Ahalyię. Dziewczęta miały kochających rodziców, dom i były szczęśliwe, aż do momentu kiedy niespodziewanie uderza tsunami. Pod niszczycielską wodą ginie rodzina dziewczynek, a one same cudem uchodzą z życiem. Jedynym miejscem gdzie mogłyby szukać schronienia jest klasztor, w którym pobierały nauki. To jednak bardzo daleko od rodzinnych stron Ahalyi i Sity. Nie mają innego wyjścia jak wyruszyć w drogę. Niestety nie docierają na miejsce, zostają porwane i sprzedane do burdelu w Bombaju. Obie bardzo szybko zorientowały się po co tam się znalazły.

Pierwsza na rzeź poszła Ahalyia. Jej dziewidztwo zostało sprzedane. Dziewczyna nie potrafi pogodzić się z losem, ze wstydem i upokorzeniem. Cierpi wewnętrzne katusze, ale stara się by siostra nie zauważyła jej bólu. Upływa niedużo czasu a przychodzi pora na Sitę. Ahalyia wpada w rozpacz, bo chciałaby oszczędzić siostrze bólu i upokorzenia.

W powieści poznajemy także młodego prawnika Thomasa Clarke'a. To młody człowiek, który nie potrafi pogodzić się ze śmiercią swojej maleńkiej córeczki. Po odejściu żony miota się bez sensu po ziemi. Dostaje szansę by wyjechać do Bombaju na staż w organizacji CASE, która ratuje dziewczęta przed niewolnictwem. CASE dostaje cynk o dwóch nieletnich dzieczynkach w jednym z burdeli. Organizują nalot. Ratują Ahalyię, ale po Sitcie ślad zaginął.

Na Thomasie Ahalyia wymusza obietnicę, że chociaż spróbuje odnaleźć Sitę. Nie potrafił jej odmówić. Rusza tropem jej siostry. Nie jest łatwo odszukać dziecko, jeżeli ktoś chce je ukryć. Akcja książki przenosi się do Europy, do Paryża, skąd nieoczekiwanie przeskakuje do USA. Kiedy już wydawało się, że nie można nic zrobić, nagle pojawia się nadzieja na uratowanie Sity.

Co się stało z młodziutką Sitą? Kto i w jakim celu wywiózł ją z burdelu? Czy Thomas odnajdzie dziewczynkę? Aż w końcu czy siostry jeszcze kiedykolwiek się zobaczą?

Autor przedstawia najgorszy sposób upodlenia i zniszczenia fizycznego oraz psychicznego młodziutkich dziewcząt, w zasadzie jeszcze dzieci. Ale daje także nadzieję, że istnieje na świecie bezinteresowne dobro, które przy odrobinie szczęścia może zwyciężyć.

„Wędrówka przez słońce” to książka dotycząca handlu ludźmi, która wywarła na mnie zdecydowanie największe wrażenie.
Historia dwóch sióstr z wcale nie najbiedniejszej indyjskiej rodziny, których życie zostaje wywrócone do góry nogami przez katastrofę naturalną. Próbując (same) przemieścić się do innego miasta do bliskiej im osoby zostają porwane, następnie zmuszone do prostytucji. Są dla ich oprawców szczególnie „atrakcyjnym towarem” przez swoją dziecięcą niewinność.
Wzruszająca, a jednocześnie dająca do myślenia opowieść. Jak dla mnie - 10 / 10 to słuszna nota, niczego tej książce nie zabrakło, natomiast treści zakończenia nie zdradzę :)

Wstrząsająca, trudna, poruszająca temat - handlu dziećmi wykorzystywanych do celów seksualnych. Jest ciężko ale koniecznie trzeba ją przeczytać, chociażby dlatego, żeby uświadomić sobie ogrom problemu na skalę światową .
POLECAM ...

POLECAM ...

„Wędrówka przez słońce” to książka bardzo poruszająca i dająca do myślenia. Poznajemy tutaj dwie siostry Ahalya i Site. W jednej chwili, przez tsunami tracą rodzinę. Gdy myślą, że nie może spotkać ich nic gorszego, trafiają do brutalnego świata prostytucji i pornografii dziecięcej. Obie są bardzo cenne dla handlarzy kobiet, są dziewicami, a takie dziewczynki są bardzo drogie w tym biznesie.
Kolejnym bohaterem książki jest Thomas. Zmaga się z problemami w życiu prywatnym i zawodowym. Postanawia wyjechać do Bombaju na staż w organizacji walczącej z prostytucją. Gdy poznaje historię sióstr postanawiam im pomóc.
Mimo że książka nie jest na faktach to bardzo mną poruszyła. Pokazuje sytuacje które dzieją się w prawdziwym życiu. Przerażające jest to, że dzieci zostają porywane i sprzedawane. Że wykorzystuje się je w celach seksualnych.
I chociaż są instytucje, które walczą z nielegalnym handlem ludźmi, prostytucją to cały czas to będzie się działo na świecie. Póki będą zainteresowani seksem z nieletnimi, pornografią dziecięcą to będziemy mieć do czynienia z handlem ludźmi.
Wracając do książki uważam, że jest to bardzo dobry tytuł. Otwiera oczy na to co się dzieje na świecie. Przy jej czytaniu pojawiało się dużo emocji, złość, gniew ale także i bezradność. Jest to książka ciężka ale warta uwagi. Moim zdaniem każdy nas powinien ją przeczytać.

"Leczenie ran wymaga ruchu, chęci, celów - przekonania, że jednak warto żyć."

O bony... co to była za historia. Książka naprawdę jest bardzo poruszająca i wstrząsająca od początku do końca.

Sita i Ahalya to siostry, których życie zmieniło się o 180 stopni w ciągu doby. Kiedy tsunami zabiera im dom i rodzinę nie myślały, że to będzie dla nich dopiero początek tragedii. Niczego nieświadome, niewinne zostają sprzedane, a następnie wywiezione do Bombaju.

Ahalya jako starsza siostra zostaje zmuszona do prostytucji jako pierwsza, zaś Sita zostaje sprzedana kolejnemu handlarzowi nieletnich.

Na szczęście dla dziewcząt w życiu Thomasa nie dzieje się najlepiej i pod wpływem wydarzeń w soim życiu postanawia walczyć z handlem ludźmi. Wyrusza do Bombaju by pomóc organizacji CASE a przy okazji naprawić swoje życie prywatne i znaleźć cel w życiu.

Książkę nie czyta się łatwo. Miałam momenty, że musiałam przerwać bo po prostu nie byłam w stanie dalej czytać. Los dziewczynek był dla mnie tak szokujący i tak niepojęty, że musiałam odłożyć książkę by poprawić sobie humor. Ale uważam, że jest naprawdę poruszająca. I mimo to, że autor na koniec dodaje, że jest to fikcja literacka, dla mnie to wypada bardzo autentycznie. Spokojnie może to być scenariusz do bardzo dobrego filmu.

"Leczenie ran wymaga ruchu, chęci, celów - przekonania, że jednak warto żyć."

• Indie