Darmowe dodatki Edytuj książkę
A Walk Across the Sun
978-83-779-9428-3
Ag2S

Trzy kontynenty, dwie kultury i mroczny świat współczesnego niewolnictwa. Przez nadbrzeżną miejscowość w Indiach przetacza się tsunami. Siedemnastoletnia Ahalya i jej piętnastoletnia siostra Sita tracą rodzinę i dom i zostają porwane przez handlarzy kobiet. Trafiają do świata nielegalnego biznesu i przemocy seksualnej, w którym najcenniejsza jest niewinność dziecka. W Waszyngtonie prawnik...

Trzy kontynenty, dwie kultury i mroczny świat współczesnego
niewolnictwa. Przez nadbrzeżną miejscowość w Indiach przetacza się
tsunami. Siedemnastoletnia Ahalya i jej piętnastoletnia siostra Sita
tracą rodzinę i dom i zostają porwane przez handlarzy kobiet. Trafiają
do świata nielegalnego biznesu i przemocy seksualnej, w którym
najcenniejsza jest niewinność dziecka. W Waszyngtonie prawnik Thomas
Clarke, dręczony przez wspomnienie tragicznej śmierci malutkiej córeczki
i opuszczony przez żonę, podejmuje brzemienną w skutki decyzję. Wyjeżdża
do Indii, by ścigać handlarzy kobiet. Gdy Clarke poznaje losy Ahalyi i
Sity postanawia ocalić dziewczyny, co prowadzi do dramatycznej rozgrywki
z międzynarodową siatką bezwzględnych przestępców.

źródło opisu: Wydawnictwo Świat Książki, 2012

źródło okładki: http://www.swiatksiazki.pl/wedrowka-przez-slonce,p90083544.html

Oficjalna recenzja
fossa książek: 331

Wędrówka z motyką na słońce

Corban Addison to społecznie zaangażowany prawnik, któremu głęboko na sercu leży los ofiar handlu ludźmi. Postanowił on zaprotestować słowem pisanym przeciwko temu karygodnemu procederowi, tworząc szeroko zakrojoną powieść pt. „Wędrówka przez słońce”. Nie mam wątpliwości, że Addisonowi towarzyszyły szlachetne pobudki – nosił się z zamiarem ukazania dramatu pojedynczej, jednostki jak i ogromnej skali problemu. Uwydatnił także jak bezsilne i wadliwe bywa prawo w tej kwestii. Wszystko to zapowiadało się na dobry materiał na książkę. Tyle tylko że, nie każdy dobry prawnik jest jednocześnie dobrym pisarzem.

„Wędrówka przez słońce” to opowieść o losach dwóch sióstr, na które niczym na biblijnego Hioba spada pasmo nieszczęść. Młode dziewczęta doświadczają najpierw tsunami, później śmierci swoich rodziców, a w końcu porwania, w efekcie którego stają się żywym towarem. Te krytyczne wydarzenia rozgrywają się w ciągu doby, ale ich konsekwencje dla bohaterek będą ciągnęły się o wiele dużej. Ale to nie wszystko. W książce Addisona mamy bowiem do czynienia z dwutorową akcją. Losy indyjskich sióstr przeplatają się z życiem amerykańskiego prawnika, który decyduje się na pracę w agencji pozarządowej w Bombaju, zajmującej się przeciwdziałaniem handlem ludźmi. Jak można się domyślić Thomas wkrótce po przyjeździe wpadnie na trop dwóch nieletnich przetrzymywanych w domu publicznym. W wyniku tych zdarzeń Thomas przejdzie swoistą transformacje – z nastawionego na karierę urzędnika stanie się altruistą gotowym przemierzyć kontynenty, byle tylko uratować nieznajomą dziewczynę ze szponów międzynarodowej szajki handlarzy.

Zagłębiając się w taką oto fabułę nie mogłam oprzeć się wrażeniu, że mam do czynienia z wytworem prawnika, nie zaś wytrawnego pisarza. Cóż, Addison należy do grona tych autorów, którzy uważają, że wystarczy rzucić bohaterów w wir wydarzeń, by stworzyć przekonującą książkę. Ja z kolei nie należę do tej grupy czytelników, którym to wystarcza. Listę zaniedbań Addisona należy zacząć od niedociągnięć w kreacji postaci. W oczy rzuca się ich szablonowość - jedni przesadnie pasywni, drudzy z kolei hiperaktywni. Poza tym liczba dziwnych zbiegów okoliczności tudzież łutów szczęścia przekroczyła w tej książce dawkę krytyczną. Kolejną kwestią jest styl – podejrzewam, że autor wie o czym pisze, ale brakuje mu warsztatu, by oddać to w odpowiedni sposób. Rezultatem jest opisanie bezwzględnego świata handlu ludźmi za pomocą zachowawczego i wyprutego z emocji języka prawnika. Brak tu polotu literackiego.

Zapewne jeśli rozpatrywać „Wędrówkę przez słońce” tylko w kategoriach literatury sensacyjnej to można uznać ją za poprawną. W końcu czyta się szybko i przyjemnie. Czy jednak tak poważna problematyka nie powinna wiązać się z większym realizmem i wyczuciem tematu? Nie wspomnę nawet o większej ekspresyjności, bo to przywilej wyłącznie doświadczonych pisarzy. Na koniec pozwolę sobie na filmową analogię, która może okazać się podpowiedzią dla niezdecydowanych. Jeżeli film „Uprowadzona” należy do Twoich ulubionych, to prawdopodobnie książka Addisona również przypadnie Ci do gustu.

Anna Aniszczenko

Gosia | 2017-11-29
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 28 listopada 2017

Rewelacyjna książka, choć temat bardzo trudny.
Współczesne niewolnictwo, głównie na tle seksualnym, dotykające młode kobiety, a bardzo często jeszcze dziewczynki.
Aż trudno uwierzyć, że ten proceder kwitnie i to nie tylko w krajach zacofanych, ale także w Europie (przykładowa Francja) czy w USA, gdzie szczycimy się wysoko rozwiniętą cywilizacją i poszanowaniem prawa.
Niestety, jak słusznie zauważył autor książki, działa tu prawo popytu i podaży. Dopóki więc będzie zapotrzebowanie na tego rodzaju usługi, dopóty znajdą się "ludzie", którzy będą trudnić się tym procederem.
Historia jest fikcyjna, lecz autor - Corban Addison - jest prawnikiem społecznie zaangażowanym w działalność, która usiłuje przeciwdziałać temu zjawisku.
Akcja toczy się na dwóch płaszczyznach. Pierwsza to los dwóch sióstr z Indii - Ahalyi i Sity, które tsunami pozbawiło rodziny, domu, opieki i ochrony.
Zanim dotarły w bezpieczne miejsce, zostały przehandlowane. Ich koleje losu są nieco inne, pełne zwrotów akcji,...

Madi | 2017-12-18
Przeczytana: 18 grudnia 2017

Bardzo piękna i przejmująca powieść obsadzona na trzech odległych kontynentach,opowiadająca o współczesnym niewolnictwie, nielegalnym handlu dziećmi i dziecięcej pornografii .
Jest to historia dwóch osieroconych ,hinduskich sióstr,które zostały wciągnięte do przerażającego świata,świata pełnego przemocy ,seksu i pornografii.
Ich losy przeplatają się z losami młodego prawnika ,który za wszelką cenę pragnie pomóc siostrą.
Jest to bardzo wzruszająca powieść i nie chce się wierzyć ,że w dzisiejszych czasach porywanie dzieci i handel nimi jest tak bardzo rozwinięty .

Annia | 2014-08-20
Przeczytana: 15 sierpnia 2014

Autor próbuje otworzyć oczy czytelnikowi na to co dzieje się w ciemnych zakamarkach Indii,wprowadza nas czytelnika do międzynarodowego handlu usługami seksualnymi. Ta powieść zaczyna się tragedią tsunami, potem napięcie już tylko rośnie...Uciekające siostry trafiają w ręce handlarzy żywym towarem i stają się więźniarkami burdelu w Bombaju.Szybkie tempo, wstrząsające szczegóły z życia porywanych nastolatek, ale też poruszająca opowieść o miłości.
Żyjemy swoim spokojnym życiem, a gdzieś tam daleko rozgrywa się ludzki dramat-dzieci, kobiet.
NIGDY nie pojmę jak można krzywdzić tak strasznie drugą osobę...
NIGDY nie zrozumiem jak można zniewolić drugiego człowieka...
NIGDY nie ogarnę jak można pozbawić wolności...
POLECAM

mroźny_poranek | 2014-02-20
Przeczytana: 20 lutego 2014

Niewolnictwo kojarzy się przede wszystkim z dawnymi czasami rzymskimi, gdzie ludzie byli poniżani, wykorzystywani do siermiężnej pracy albo brali udział w śmiertelnych walkach.
Niestety dzisiaj - jak się okazuje - ludzie także są niewolnikami, przeważnie kobiety.
Idealnie taką sytuację przedstawił Corban Addison w swojej książce "Wędrówka przez słońce".
Autor ukazał uprowadzenie młodych kobiet, często nieletnich, które zmuszane są do uprawiania prostytucji.
Poza tym można poznać kulturę hinduską, "przyjrzeć" się Bombajowi, z tej dobrej, ale także z tej ciemnej strony.
Lektura jest naprawdę ciekawa dlatego zachęcam do przeczytania.

"Wędrujemy przez słońce
A nasze cienie padają
Na czasu tarczę
Tworząc imiona nadane przez światło
Które daje nam życie."

Mamy XXI wiek i wydawać by się mogło, że czasy niewolnictwa i handlu ludźmi to zamknięty rozdział w historii świata. Nic bardziej mylnego, bo to właśnie w czasach nam współczesnych proceder handlu ludźmi ewoluował w kierunku porwań i sprzedaży kobiet oraz młodych dziewcząt do domów publicznych. Handel seksem stał się popularną formą zbijania fortuny. Przy czym należy tutaj zaznaczyć, że problem ten nie dotyczy jakiegoś konkretnego kraju, czy terenu, ale ma charakter ogólnoświatowy i dotyczy praktycznie wszystkich kontynentów. Wytworzyła się prawdziwa siatka przestępców w podziemnym światku, z którą trudno walczyć. Zło należy dusić w zarodku, tam, gdzie znajduje się jego ognisko, a niestety skorumpowana policja i system sądowniczy w niektórych krajach pozostawia handlarzy bezkarnymi i uniemożliwia skuteczną walkę z tym powszechnym,jak się okazuje, procederem....

Monika | 2013-10-21
Przeczytana: lipiec 2013

"Wędrówkę przez słońce" poleciła mi pani bibliotekarka, kiedy oddawałam przeczytane książki. Nie planowałam wypożyczania niczego w tej chwili, ponieważ z wielu powodów nie miałam aktualnie czasu na czytanie. Zachęcona entuzjazmem Pani z biblioteki przyniosłam książkę do domu i... kolejny raz wiele spraw musiało poczekać. Książka absolutnie wciąga od pierwszych stron. Autor wspaniale buduje napięcie, nie przetrzymując przy tym czytelnika za długo w niepewności. Czytając tę książkę odnosiłam wrażenie, że wszystko jest "na czas", wszystko jest dokładnie wtedy, kiedy powinno. Mimo, że temat trudny, budzący wiele emocji, książkę czyta się lekko, dzięki stylowi Addisona.
Bohaterkami książki są dwie nastoletnie siostry, które tracą najbliższych podczas tsunami, pozbawione opieki zostają wciągnięte w szpony współczesnego niewolnictwa i handlu ludźmi. Los bohaterek jest straszny, wydarzenia, które się dzieją wstrząsają czytelnikiem, ale gdzieś między wierszami ukrywa się nadzieja... Mimo,...

kasandra_85 | 2012-11-28
Przeczytana: listopad 2012

Tetiisheri | 2012-11-05
Przeczytana: 04 listopada 2012

Przykuwająca uwagę oprawa graficzna. Tajemnicza twarz kobiety przyozdobiona delikatnym kwiecistym obrazem niczym woalka przykrywająca oblicze pięknej pani. W oddali, na drugim planie potężne miasto, z drapaczami chmur. I barwy zachodzącego słońca. Tak pokrótce przedstawia się okładka debiutanckiej powieści Corbana Addisona zatytułowanej "Wędrówka przez słońce".

Niespodziewanie nadchodzi fala tsunami. Niszczy wszystko co znajdzie na swojej drodze. Sieje spustoszenie i pozostawia jedynie połamane drzewa, powyrywane konary, zniszczone zabudowania, czy gruzowiska. Na swój brzeg wyrzuca porwane podczas ataku przedmioty. A na plaży pozostawia po sobie łamiące serca ślady - porozrzucane ludzkie ciała - im nie udało się uciec przed zabójczym żywiołem. Niekiedy jednak szczęście uśmiecha się do wybranych. Ci cudem uchodzą z życiem. I tak właśnie było w przypadku Ahlayi i Sity – kilkunastoletnich indyjskich dziewczynek, które falę tsunami przeżyły. Szczęście w nieszczęściu – powiedziałby...

grażyna | 2013-05-16
Na półkach: Przeczytane, 2010 - 2015
Przeczytana: 2013 rok

Autor opisuje losy dwóch sióstr Ahalyi i Sity, które po przejściu tsunami tracą całą rodzinę. Porwane przez handlarzy kobiet przechodzą przez piekło. Sprzedawane z rak do rąk, upakarzane, wykorzystywane tak jak Sita do przemytu narkotyków w żołądku, w końcu rozdzielone. Ahalya po uwolnieniu przez slużby walczące z nielegalnym wykorzystywaniem nieletnich nie poprzestaje w poszukiwaniu siostry. Pomaga jej w tym pewien amerykański prawnik oddelegowany do Indii pracujący w organizacji do spraw zwalczania prostytucji nieletnich.
Wzruszająca lektura i aż wierzyć się nie chce by w obecnych czasach proceder z porywaniem dzieci i zmuszaniem ich do prostytucji miał się nadal tak dobrze.

Kasia_1987 | 2014-01-16
Przeczytana: 16 stycznia 2014

„Wędrówka przez słońce” to fikcyjna opowieść, która porusza ogromnie trudny temat jakim jest handel ludźmi oraz przemoc seksualną. Od książki ciężko się oderwać. Jest niesamowita, porusza i trzyma w strachu.