Czułość wilków

The Tenderness of Wolves
978-83-7508-067-4
literatura angielska
Dosiak

Jest rok 1867. W zagubionej gdzieś pośród kanadyjskich lasów osadzie w tajemniczych okolicznościach znika siedemnastoletni Francis Ross. Jego matka tego samego dnia odkrywa zmasakrowane zwłoki przyjaciela Francisa, francuskiego trapera i byłego pracownika Kompanii Handlowej Zatoki Hudsona, Laurenta Jammeta. Okrucieństwo zbrodni wywołuje ogromne poruszenie wśród społeczności miasteczka. Prawdę chcą poznać mieszkańcy, dziennikarze oraz przedstawiciele Kompanii, którzy przybyli na miejsce zdarzenia, by przeprowadzić śledztwo. Głównym podejrzanym wydaje się być jednak zaginiony nastolatek, Francis, ślady prowadzą zaś w głąb lasu i ciągną się daleko w tundrę. Jedynym sposobem, by poznać prawdę, jest wyprawa przez wyludnione tereny, które od wieków dają schronienie tylko zwierzynie, szaleńcom i uciekinierom. Osobom, które podejmą wyzwanie, przyjdzie się zmierzyć nie tylko z siłami natury, ale również z wychodzącymi na światło dzienne, skrzętnie przez lata ukrywanymi sekretami mieszkańców niewielkiego miasteczka. Okazuje się bowiem, że nie wszystkim przyświeca ten sam cel i niekoniecznie tych samych odpowiedzi szukają.

Anna | 2014-09-13
Przeczytana: 2012 rok

Północna Kanada. W osadzie Dove River zostaje zamordowany traper. W tym samym czasie nie wraca do domu syn osadników - Francise Ross, co nasuwa niektórym podejrzenie, że może być zamieszany w zbrodnię. Dla wyjaśnienia sprawy zostają sprowadzeni przedstawiciele Kompanii z Ford Edgar, którzy wyruszają na poszukiwanie chłopca. Ich tropem udaje się jego matka, a towarzyszy jej - również podejrzewany o tę zbrodnię - przewodnik. Udaje im się znaleźć Francise; okazuje się, że chłopiec śledził osobę, która niewątpliwie jest zabójcą trapera. Dzięki determinacji i ogromnemu wysiłkowi udaje im się dojść do prawdy.
Książka nie jest jakimś wybitnym dziełem, ale wzbudza ciekawość, tak jak niemal wszystkie książki, gdzie ma miejsce zbrodnia.

Nefra-Nafteta | 2013-12-25
Na półkach: Przeczytane, 2013, Kundelek
Przeczytana: grudzień 2013

Zaczęłam czytać Czułość wilków, bo nie miałam akurat nic innego pod ręką. Początek nie zapowiadał się ciekawie,ale z każdym rozdziałem akcja nabierała prędkości,by pod sam koniec pędzić jak szalona. Jedyne,co mnie zastanawia, to tytuł - niestety nie pasuje do książki, a tym bardziej nie wiem, co owa czułość ma do fabuły (bo i same wilki w książce pojawiły się 3 razy) :)

pawba | 2011-06-25
Przeczytana: 25 czerwca 2011

Dla mnie książka bardzo dobra!Przypomniała mi moje młodzieńcze lektury - właśnie Londona, Coopera i innych. Dzikie, bezkresne i mroźne krajobrazy Kanady, zmagania ludzi z przyrodą, z własnymi słabościami i pragnieniami; traperzy, indianie, biali, gdzieś tam wilki - czyli przygoda w dobrym wydaniu. Polecam!

Snafu | 2014-12-29
Na półkach: E-booki, Przeczytane, 2014
Przeczytana: 24 grudnia 2014

Do przeczytania tej książki skusił mnie tytuł, zaintrygował mnie. Wilki+Kanada, to zapowiadało się naprawdę ciekawie. Niestety nie otrzymałam tego czego oczekiwałam. Ale czy się rozczarowałam?

Akcja książki toczy się w pewnym zakątku Kanady, gdzie miejscami łatwiej spotkać tytułowe wilki niż człowieka. Rozpoczyna się w niewielkiej osadzie Dove River, założonej stosunkowo niedawno, około roku 1850. Główny wątek to próba wyjaśnienia morderstwa miejscowego trapera i zniknięcia jego młodego przyjaciela.

Początkowo akcja Czułości wilków nie ma zbyt wielkiego tempa. Poznajemy kilka pobocznych wątków i postaci, ich życie w Dove River, wręcz ma się wrażenie, że książka nie będzie o morderstwie, że bliżej jej będzie powieści obyczajowej. Jest kilka wątków i postaci, które niby są pozbawione znaczenia, ale nabierają go pod koniec książki. W pewnym momencie akcja nabiera tempa i ma się wrażenie, że czyta się powieść sensacyjną. Poznajemy wiele tajemnic, które sukcesywnie utrzymują ciekawość...

joly_fh | 2012-03-09
Przeczytana: 04 marca 2012

Czułość wilków przenosi nas na północ, na pokryte śniegiem pustkowia Kanady. Bohaterami książki są ludzie, którzy muszą zmagać się siłami natury, zamieszkując odludne i nieprzyjazne tereny: traperowie, Indianie. Z początku akcja jest średnio wciągająca – denerwowała mnie mnogość narratorów, z których każdy pojawia się w kolejnym rozdziale. Im więcej postaci, tym więcej dygresji dotyczących ich charakterystyki, a co za tym idzie – tym wolniej posuwa się akcja. Co więcej, nie każda z tych postaci, pełniących role narratora jest interesująca, a są i takie, o których chętnie dowiedzielibyśmy się więcej, ale autorka nie rozwija tematu. Jest to niewątpliwie mankamentem powieści. W miarę jednak, jak oswajamy się z bohaterami i wkraczamy razem z nimi na niegościnne tereny: lasy pokryte śniegiem, trzęsawiska, tundrę – wszystko zaczyna się klarować, a powieść robi się coraz ciekawsza. Poznajemy sekrety bohaterów, ich skrywane marzenia oraz motywy popełnionej zbrodni. Zadziwiające jest to, że...

Sinuhe | 2013-08-20

Czytając tę książkę czuć było przejmujący chłód północnoamerykańskiej zimy. Zobaczyć można było wielkie, puste przestrzenie, czy zagubione wśród dziczy faktorie. Książkę zaleca się czytać w rękawiczkach i szaliku z gorącą herbatą z cytryną w dłoni :)

Książka pełna ciekawych postaci, nie wiadomo, którą potraktować jako tę główną, wiele z nich budzi sympatię. Pragnie się im towarzyszyć i poznawać ich dalsze losy. Jednak, i to dla mnie wada tej książki, tylko zagadka śmierci trapera zostaje rozwiązana. Żadna z wielu rozpoczętych ludzkich historii nie znajduje finału... Szkoda.

Octopus | 2015-07-15
Przeczytana: 2014 rok

twarde życie osadników i traperów, dominacja białego człowieka nad miejscową ludnością i powolne wyniszczanie środowiska, ale też ciekawa intryga. Wychowanym na książkach Londona, Curwooda będzie się podobać.

Joemka | 2016-09-13

Kanada, XIX wiek, mała osada wśród lasów. Niewiele się tu dzieje, toteż gdy zostaje zamordowany jeden z mieszkańców, traper Jammet, wszyscy są wzburzeni. O zbrodnię z początku podejrzewają Indian lub kogoś z kim Jammet prowadził interesy. Później okazuje się, że zniknął siedemnastoletni Francis Ross, syn sąsiadów Jammeta i to na niego kierują się podejrzenia. Na poszukiwania chłopaka wyrusza matka chłopaka, która nie wierzy w jego winę i traper, William Parker, który chce oczyścić się z zarzutów o morderstwo i znaleźć prawdziwego zabójcę. Poznajemy cały szereg postaci: urzędników kompanii Handlowej, awanturników i traperów, Indian i mieszkańców norweskiej osady. Większość z tych osób ma wyraźnie zarysowane charaktery i choć fabuła książki jest dosyć przewidywalna, to sami bohaterowie są na tyle interesujący, że chce się wiedzieć, co się z nimi będzie działo. A zakończenie nie daje takiej odpowiedzi, pozostawiając lekki niedosyt. Plus za subtelnie napisany wątek pani Ross i Parkera.

Yasmine | 2013-04-04
Przeczytana: 04 kwietnia 2013

Zachęcona wieloma pozytywnymi opiniami na blogach wreszcie sięgnęłam po tę książkę. W dzieciństwie uwielbiałam powieści Jacka Londona czy Curwooda, dzikie, północne pustkowia Kanady, surowe życie traperów, zmagających się z nieustannym niebezpieczeństwem i nieprzychylna przyrodą. Liczyłam może w tym przypadku na coś podobnego. Niestety nie odnalazłam tego klimatu w tej powieści, jak dla mnie jest smętna, momentami wręcz usypiająca. A może po prostu wyrosłam z takich książek?

malwina | 2011-05-02

Tak piękna okładka a tu takie czytadło. Nic się nie dzieje. Miało być ciekawie, jak u Londona tymczasem to najzwyklejsza szmira. Nie doczytałam do końca, po 3/4 po prostu się poddałam. Ileż można czekać aż książka się zacznie?

Debiutant zdobywcą nagrody Costa Book of the Year

33-letni debiutant jest z zawodu pielęgniarzem i pracuje na oddziale psychiatrycznym w szpitalu w Bristolu. Doświadczenia z pracy przekuł w powieść o nastolatku, który powoli popada w chorobę psychiczną. Napisanie książki zajęło mu trzy lata.