Niewidzialni

Wydawnictwo: Sonia Draga
The Invisible Ones
978-83-7508-548-8
Gośka

Sparaliżowany i pogrążony w delirium. W takim stanie jest prywatny detektyw Ray Lovell po wypadku, w którym skasował samochód. Nie pamięta nic, a zwłaszcza powodu, dla którego go to wszystko spotkało - Rose Janko. Zaginęła przed laty i przed wypadkiem Ray obiecał jej ojcu, że ją odnajdzie. Ale jej rodzina nie jest chętna do pomocy. Jankowów, zamknięty cygański klan, prześladują nieszczęścia. Może są przeklęci - a może coś ukrywają?
Rozgrywająca się w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku powieść "Niewidzialni" to mroczna i wciągająca tajemnicza opowieść o uprzedzeniach, sekretach i kłamstwach.

źródło opisu: Wydawnictwo Sonia Draga, 2013

źródło okładki: http://www.soniadraga.pl/

kasandra_85 | 2013-02-08
Przeczytana: luty 2013

Aneczka | 2016-12-07
Przeczytana: 01 grudnia 2016

Rey Lovell jest prywatnym detektywem posiadającym wyjątkowy kręgosłup moralny, dlatego nie wykorzystuje swoich klientów, ani nie wyłudza od nich pieniędzy. Zdecydowanie cechuje go uczciwość. Pewnego dnia przychodzi do jego biura bogaty Cygan Leon Wood z niecodziennym zleceniem. Mianowicie zatrudnia go, aby odnalazł zaginioną przed siedmioma laty córkę Rose, co wydaje się być zagadką niemożliwą do rozwiązania. Ojciec podejrzewa, że została zabita przez własnego męża, ten z kolei utrzymuje, iż uciekła z innym mężczyzną. Która wersja zdarzenia jest prawdziwa? Rey'a prześladuje duch z przeszłości, a jest nią Georgia Millington, która zaginęła w drodze do szkoły mając piętnaście lat. Nie znaleziono ciała, więc po kilkunastu tygodniach policja zaniechała poszukiwań, a rodzina zgłosiła się do Rey'a, który odnalazł ją, przyprowadził do domu milczącą, niechętną do współpracy. Właśnie przez ten przypadek nie chce zająć się sprawą Rose, bo zrezygnował z tego typu działalności. Jednak...

Isadora | 2013-03-06
Na półkach: Powieść, Przeczytane
Przeczytana: 06 marca 2013

Powszechnie uważa się, że Romowie to dość hermetyczna grupa etniczna, na temat której krąży mnóstwo raczej nieprzychylnych stereotypów. Wynikają one z niewiedzy, niezrozumienia bądź niewłaściwej interpretacji rozmaitych aspektów romskiej kultury; wyraźnie zarysowane granice pomiędzy swoimi a obcymi sprawiają, że gadziom trudno jest przeniknąć do świata Romów, zdobyć ich zaufanie, zostać zaakceptowanym. Dlatego też Leon Wood, ojciec zaginionej przed siedmiu laty Rose, zleca odnalezienie córki prywatnemu detektywowi, Rayowi Lovellowi, w którego żyłach również płynie cygańska krew.
Odszukanie dziewczyny nie będzie łatwym zadaniem - od jej zniknięcia minęło sporo czasu, a rodzina jej męża, ponury klan Jankowów żyjący na obrzeżach romskiej społeczności utrzymuje, że Rose wkrótce po ślubie uciekła z gadziem porzucając męża i małego synka. Prowadząc śledztwo Ray trafia na mur milczenia; członkowie rodziny Janko nie są zbyt wylewni i skłonni do współpracy, poza tym mają większe...

książek: 1951
Anna | 2013-02-28
Przeczytana: 27 lutego 2013

Stef Penney urodziła się i wychowała w Edynburgu, ukończyła filozofię i teologię, następnie rozpoczęła studia filmowe, napisała po ich ukończeniu dwa scenariusze filmowe. To druga jej powieść, pierwsza nosi tytuł "Czułość wilków" i na sto procent teraz jej poszukam, po zapoznaniu się z tym tytułem.

"Niewidzialni" to opowieść niesamowita! Mamy tu zatrzęsienie wątków, wyrazistych bohaterów i mnóstwo bardzo mrocznych tajemnic. Nie czytałam nigdy książki o Cyganach, ta jest pierwsza, myślę, że warto było sięgnąć po coś, czego na co dzień ludzie nie znają, z czym nie potrafią się utożsamić, ponieważ nie mogliby na przykład przemieszczać się, tak jak Romowie, wolą prowadzić osiadły tryb życia. Nie umiałabym i ja tak żyć, z miejsca na miejsce się przenosić, nie mieć prywatności i wygód, bo przyczepa do miejsc komfortowych nie należy. Warto zburzyć natomiast wszelkie stereotypy związane z Cyganami, bo wcale nie są prawdziwe, a im więcej o czymś wiemy, tym bardziej się do tego możemy...

Sabina | 2015-05-12
Przeczytana: 11 maja 2015

Wciągający kryminał osnuty wokół tajemniczej romskiej kultury, w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Historia opowiadana jest przez dwóch narratorów - prywatnego detektywa Raya Lovella oraz cygańskiego chłopca JJ. Wraz z rozwojem opowieści ta dwugłosowa narracja zaczyna skupiać się na tych samych wątkach, by w punkcie kulminacyjnym umożliwić czytelnikowi pełniejsze zrozumienie rodzinnej tragedii i ukrywanych latami sekretów. A skoro mowa o punkcie kulminacyjnym... cóż. Finał zaskoczy niejednego czytelnika.

Plichcia | 2014-09-03
Przeczytana: 03 września 2014

Ray Lovell jest prywatnym detektywem z rozsypanym w mak życiem osobistym. Lubi swoją pracę, choć najczęściej jego zlecenia to znajdywanie dowodów na niewierność współmałżonka. Gdy pojawia się w jego biurze Leon Wood i prosi o odnalezienie jego zaginionej przed laty córki Rose, Ray od razu zwraca uwagę że jego nowy klient jest Cyganem. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nasz detektyw nie był jednym z nich - a w zasadzie niezupełnie, bo Ray jest Cyganem tylko w połowie. Zdaje sobie zatem sprawę, że został wybrany nie ze względu na swoją skuteczność, ale pochodzenie właśnie.

Tata Ray'a był pełnokrwistym Cyganem, postanowił jednak ułożyć sobie życie z kobietą spoza swojego kręgu i zaprzestał wędrowania. Osiadł na stałe w zwykłym domu i wiódł życie, które w ramach ludu będącego wiecznie w drodze się zupełnie nie mieści. Ray z ciekawością zanurza się w świat współczesnych wędrowców i bardzo zależy mu na odnalezieniu jakiegokolwiek śladu po Rose.

Detektyw rozpoczyna...

Numerka | 2014-11-18

Chyba śmiało mogę rzec, że choć autorką książki jest kobieta, to powieść ma zdecydowanie silny, męski charakter. Kryminał, bezkrwawy, bo zbrodni w nim nie ma, powiedziałabym "lekki" a jednak... Początkowo bardzo drażniła mnie wielowątkowość postaci. Przetrwałam, choć łatwo nie bylo. Szkoda, że tak mało Penney poświęciła czasu tradycjom i zwyczajom Romów. To byłaby niewątpliwie niezwykła gratka. W tej kwestii czuję ogromny niedosyt. Emocjonalnie nie ziązałam się z żadną z postaci - do samego końca pozostały chłodne w odbiorze. Samo zakończenie jest zaskakujące. Bravo dla Penney za pomysłowość !!
Polecam ;-)

maaarta | 2014-07-25
Przeczytana: 21 lipca 2014

Nie byłam zbyt pozytywnie nastawiona kiedy wybrałam tę książkę z bibliotecznej półki. Początek szedł mi bardzo mozolnie, właściwie w głębi duszy wcale nie chciałam czytać o tym cygańskim świecie. Wspominanie w mojej rodzinie cyganów z przeszłości jest takie trochę "mokady".
A jako "gadź' wcale mnie to nie intereswało... jednak do czasu, akcja zaczęła się rozwijać a ja czytałam nawet opalając się w tegorocznym upalnym słońcu. Ostatecznie czytałam nawet kiedy czekałam w markecie za babcią :D
Doskonała, tajemnicza opowieść! A końcówka? Nigdy nie spodziewałabym się czegoś takiego, naprawdę. Bardziej dociekliwi może tak, ale ja byłam totalnie zaskoczona. Polecam!
P.S. Lekturę pożyczyłam dziadkowi :))

Matylda Saresta | 2017-06-10

I kolejna trafiejka, jeśli chodzi o narrację, o klimat i o opowieść - POLECAM!

anulonek | 2013-01-21

Przeczytałam " The Invisible Ones " w wersji angielskiej i bardzo mi się spodobała :)Opowieść jest ciekawa, wciągająca, detektyw próbuje wyjaśnić tajemniczą zagadkę z przed lat,głównymi bohaterami są cyganie, najlepsze w tej książce jest zakończenie, dwa razy czytałam rozwiązanie tej tajemniczej historii i muszę powiedzieć że bardzo mnie zaskoczyło zakończenie, i najbardziej je z tej całej opowieści zapamiętałam, polecam