Cień pamięci

Tłumaczenie: Hanna Pasierska
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
When Color Fades
joly_fh

Annabelle, której choroba po kolei zabiera wszystkie wspomnienia, przekonuje się, że ich siła może ją wyzwolić… lub zniszczyć. Niedawno owdowiała Annabelle Storm odnajduje list zmarłego męża, Stanleya, do ich córki, Lily. Mężczyzna pisze w nim o druzgocącej lekarskiej diagnozie: początkach choroby Alzheimera wykrytej u żony. Annabelle drze list na drobne kawałki. W jej głowie rodzi się...

Niedawno owdowiała Annabelle Storm odnajduje list zmarłego męża, Stanleya, do ich córki, Lily. Mężczyzna pisze w nim o druzgocącej lekarskiej diagnozie: początkach choroby Alzheimera wykrytej u żony. Annabelle drze list na drobne kawałki. W jej głowie rodzi się niedająca spokoju myśl, że powinna jak najszybciej zniszczyć zawartość czerwonego pudełka, w którym umieściła swoje najmroczniejsze wspomnienia z dzieciństwa, zanim dotrze do nich Lily. Chociaż nie pamięta, co dokładnie znajduje się w pudełku, wie, że nie powinno się ono dostać w ręce córki. Poszukiwania skrytki stają się coraz bardziej chaotyczne i rozpaczliwe, choroba pochłania bowiem kolejne warstwy wspomnień Annabelle.

„Cień pamięci” to wstrząsające studium podstępnej choroby odzierającej człowieka ze wszystkiego, co kochał, wplecione w historię rodziny skrywającej mrożącą krew w żyłach tajemnicę.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/Cien_pamieci_-p-32005-1-30-.html

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/Cien_pamieci_-p-32005-1-30-.html

Gosia | 2013-11-26
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 26 listopada 2013

Naprawdę dobra powieść. Nawet się tego nie spodziewałam po nieznanej mi autorce. Historia kobiety, Annabelle, o tragicznej przeszłości, którą teraz dotyka jeszcze choroba Alzheimera. Ukrywana przeszłość rzutuje na jej trudne stosunki z córką.
Powieść wciąga od pierwszych stron. Doskonale opisana psychika Annabelle sprawia, że razem z nią gubimy się w jej domysłach, tajemnicach, braku porozumienia z córką, przeszłość miesza się z teraźniejszością, narasta napięcie.
Piękna i bardzo smutna powieść o kobiecie z chorobą Alzheimera w roli głównej. Dogłębnie opisana choroba zarówno z perspektywy osoby nią dotkniętej, jak i osób najbliższych oraz nawet personelu medycznego. Na końcu książki rozgrywa się dramat pomiędzy matką i córką, które mimo postępującej demencji matki próbują wyjaśnić sobie przeszłość i zażegnać konflikt istniejący od zawsze pomiędzy nimi, wyjawić sekrety, wybaczyć i tym samym pożegnać się ze sobą.
Powieść napisana prosto, ale pięknie, zapada w pamięć.

Aleksandra | 2016-05-13
Na półkach: Przeczytane, 📖 2016
Przeczytana: 08 maja 2016

Recenzja znajduje się także na moim blogu: zperspektywyczytelnika.blogspot.com

Annabelle choruje na Alzheimera. Nie wie, co dzieje się wokół niej, nie rozpoznaje osób, wszystko jej się myli. Niedawno zmarł jej mąż, który czuwał nad jej bezpieczeństwem. Teraz została sama z córką, która nie dość, że nie ma pojęcia o chorobie matki, to jeszcze nigdy nie miała z nią dobrego kontaktu. Annabelle chce odnaleźć czerwone pudełko - choć sama nie jest pewna czy to było pudełko, czy może walizka... Nie wie też, co w niej jest, jednak wie, że musi ją znaleźć.

Nie jest to książka, która zachwyci zwolennika powieści pełnych akcji i niespodziewanych zdarzeń. Niech jednak fakt, że nie jest to lektura dynamiczna Cię nie zniechęca! Zamiast zwrotów akcji książka dostarcza sporej dawki emocji.

To, co moim zdaniem czyni tę książkę wyjątkową to fakt, że każdy rozdział jest przeznaczony innemu bohaterowi. Dzięki temu dowiadujemy się nie tylko o tym, jak zmieniło się życie chorej Annabelle, ale także...

Ania | 2016-04-18
Przeczytana: 18 kwietnia 2016

Jest to przede wszystkim bardzo smutna opowieść. Napisana jest dwutorowo, przeszłość przeplata się z teraźniejszością ale w bardzo zrozumiały dla czytelnika sposób. Głównym tematem jest tu Alzheimer, choroba nieuleczalna, okrutny i nieczuly złodziej osobowości. Pewnego rodzaju degeneracja mózgu wpływająca na pamięć, którą z biegiem czasu chory człowiek coraz bardziej traci. Odkrywamy tu również straszną tajemnicę skrywana przez wiele lat. Gdy wychodzi na jaw aż trudno uwierzyć że coś tak okropnego wydarzyło się naprawdę. Książkę polecam,jest ciekawa oraz dzięki niej możemy dowiedzieć się co to jest ta choroba Alzheimer.

Paula | 2014-02-13
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 13 lutego 2014

No cóż, nie tego się spodziewałam ... i dobrze. Książka jest niesamowita, zupełnie mnie zaskoczyła. Wydaje mi się ,że myślą przewodnią tej powieści,nie była choroba Alzheimera, a przeszłość i przeżycia z dzieciństwa, które nie pozwoliły Annabelle być dobrą, czułą i wyrozumiałą matką jakiej ona zawsze pragnęła. Stała się kimś, kim nigdy nie chciała być. Kimś, kogo się bała i nienawidziła. A przede wszystkim spełnił się los, którego za wszelką cenę chciała uniknąć. Nie da się zacząć nowego życia nie rozliczywszy się z przeszłością, ona zawsze "upomni się o swoje".

miki24gr | 2013-11-08
Przeczytana: 08 listopada 2013

Niesamowita, przepiękna i bardzo smutna powieść z chorobą Alzheimera w roli głównej. Stanowi wnikliwe studium choroby zarówno z perspektywy osoby nią dotkniętej, jak i osób najbliższych. Na tle choroby- w jej końcowym stadium- rozgrywa się dramat pomiędzy matką i córką, które w ostatniej chwili próbują wyjaśnić i zażegnać konflikt istniejący od zawsze pomiędzy nimi, wyjawić i wybaczyć największe sekrety, a tym samym pożegnać się z przeszłością...Dodatkowo wstrząsające wrażenie wywarły na mnie krótkie fragmenty wierszy umieszczone na początku każdego rozdziału.
Powieść jest porywająca, piękna, melancholijna...Gorąco polecam!!

Priada | 2015-06-03
Przeczytana: 28 maja 2015

Alzheimer, podstępna choroba.
Wzrusza do głębi, sprawia, ze współczujemy losu bohaterów. Życie od pokoleń ich nie oszczędzało...temat ukrywanej choroby matki i złych relacji między córką i matką. Do tego ukrywany mroczny sekret i czerwona skrzynka w której znajdzie sie odpowiedź na wszystkie pytania.
Czy można wybaczyć komuś, że zrujnował nam przeszłość, a co za tym idzie również przyszłość?
Co zrobić, aby zbudować więź pomimo upływu czasu który działa na niekorzyść?
Piękna książka, pobudza do refleksji między innymi pomaga zrozumieć niektóre - dziwne by się nam zdawało - zachowania członków naszej rodziny.
POLECAM!!!!!!

magda | 2014-08-16

C. J. Clark - pisarka, ilustratorka książek i artystka mieszkająca w Teksasie. Cień pamięci jest jak dotąd jedyną wydaną w Polsce powieścią tej autorki.

Anabelle Storm jest kobietą po pięćdziesiątce i cierpi na wczesną postać Alzheimera. W każdej sytuacji może jednak liczyć na wsparcie swojego ukochanego męża Stanleya. Niestety w dniu jego śmierci życie naszej bohaterki wywraca się do góry nogami. Teraz kobieta zostaje zupełnie sama. No, może niezupełnie. Ma jeszcze córkę Lily, ale jakoś nigdy im się nie układało. Anabelle jako matka była zawsze surowa, oschła i nieprzejednana. Wiele wymagała od córki, ale nie potrafiła okazać jej wsparcia, czy jakichkolwiek uczuć. Lily przez lata tłumiła w sobie żal do matki, powoli odsuwała się od niej coraz bardziej, aż w końcu praktycznie straciły ze sobą kontakt. Śmierć Stanleya przyniosła jednak w ich skomplikowanej relacji pewien przełom.

Lily nie zdaje sobie sprawy z choroby matki. Tymczasem stan Anabelle stale się pogarsza. Coraz...

kinga | 2013-10-03
Przeczytana: 28 sierpnia 2013

Każdemu zdarzyło się kiedyś zapodziać gdzieś klucze, wizytówkę, karteczkę z ważną informacją. Czasem nucimy melodię, ale uleciały nam słowa piosenki, rekomendujemy świetny film, ale nie pamiętamy tytułu. Nie są nam obce sytuacje, gdy ktoś, kogo mijamy na ulicy, pozdrawia nas, a my odpowiadając zastanawiamy się, kim jest ten człowiek. Pamiętamy twarz, ale jakie nosi nazwisko? Na szczęście takie zaćmienia pamięci zdarzają się sporadycznie. Ale żyją wśród nas osoby, dla których jest to codziennością. Alzheimer, słowo-wyrok, które obecnie znane jest już wszystkim. Jedna z najczęstszych chorób dotykająca starszych ludzi, która krok po kroku prowadzi do całkowitej degeneracji tkanki mózgowej. W swojej najnowszej powieści C.J. Clark pokazuje, że większość ludzi wie, na czym polega choroba, ale niewielu rozumie mechanizmy jej działania, skutkiem czego cierpią osoby dotknięte demencją i ich najbliżsi.

Świat Annabelle Storm legł w gruzach wraz ze śmiercią ukochanego męża. Przez cały okres...

Aksamitt | 2015-09-06

Historia kobiety o skomplikowanej przeszłości, która ma duży wpływ na stosunki z córką. Tajemnice powinny być wyjawione, człowiek musi pogodzić się z przeszłością, jednak taka choroba jak Alzheimer utrudnia codzienną egzystencję tracąc z myśli to co jest tak ważne.
Lili do świata matki może zaglądać jedynie przez "małe okienko", które otwiera się, gdy znajduje jakieś skrawki z jej życia wśród pamiątek zgromadzonych na strychu. Annabell plącząc się w swoim świecie, choćby chciała przekazać jakieś ważne informacje nie jest juz w stanie. I wciąż nie do pokonania jest ten most, który przerzucił je na przeciwległe brzegi.
Przebieg choroby Alzheimera jest pokazany już w zaawansowanym stadium, gdzie dotknięta nią osoba praktycznie straciła tą świadomość by móc jeszcze zorientować się,że dzieje się z nią coś dziwnego. Widzimy ja w sytuacjach zdezorientowania, praktycznie film urywa jej się co kilkadziesiąt minut, tak że zaprzestanie jakiś czynności zostawiającej po sobie ślady po czasie...

izabela81 | 2014-04-11
Na półkach: Przeczytane, 2014 rok
Przeczytana: 11 kwietnia 2014

Czy zdarzyło się wam kiedyś zapodziać gdzieś klucze, telefon, wizytówkę, karteczkę z ważną informacją. A gdyby to było codziennością? Czy zastanawialiście się nad tym, co zrobicie gdy wasi bliscy zniedołężnieją lub ciężko zachorują? Anabelle ma dopiero 52 lata, a już od jakiegoś czasu cierpi na Alzheimera. Jej mąż ginie w wypadku samochodowym. I teraz jako wdowa, Anabelle będzie musiała radzić sobie z chorobą sama, a może pomoże jej córka Lily, z którą nie ma zbyt dobrych relacji? Pojawi się również czerwone pudełko, które skrywa pewne tajemnice z przeszłości.
Książka wzrusza i porusza tak ważny problem jakim jest choroba Alzheimera (ale i nie tylko taka), która może dotknąć niejednego z nas. Pozwala lepiej zrozumieć tę chorobę, obala pewne mity z nią związane, opowiada o człowieku chorym, któremu zostaje odebrane wszystko, co kochał, co pamiętał i co wiedział. Autorka pokazała jak ważne jest to, by pogodzić się z przeszłością, wybaczyć innym, a przede wszystkim samemu sobie....