Pod Gwiazdą Polarną

2018-09-26
2018-09-26
Anna Sznajder
biegun Arktyka Grenlandia

Pod gwiazdą polarną to bardzo dobrze napisana, przepiękna opowieść....która ma jedno zasadnicze ale. O tym za chwilę.
To miks powieści historycznej, przygodowej i historii miłosnej osadzonej na tle surowego, mroźnego i okrutnego piękna Arktyki.
Flora Mackie, główna obok Arktyki bohaterka książki, będąc nastolatką przybyła do krainy lodu razem ze swoim ojcem. Była to jednorazowa wyprawa. Teraz po latach powraca do Arktyki jako szefowa własnej ekspedycji badawczej. To co jej się przydarzy, kolejne dni oraz piękno i jednocześnie zagrożenie Arktyki, są sednem opowieści.
Jakob de Beyn, bardzo ważna w tej książce postać, jest członkiem konkurencyjnej wyprawy. Kiedy on i Flora spotykają się po raz pierwszy, od razu nawiązuje się między nimi więź, która przeradza się w żarliwą miłość.I właśnie o tę miłość chodzi.
Penney pisze wspaniale ze swadą, ciekawie. Sporą część książki wręcz się połyka. Fragmentami książki, które opowiadają o Arktyce jestem zachwycona. Wydarzenia fikcyjnie łączą się z autentycznymi, postaci będące prawdziwymi odkrywcami Arktyki są wymieszane z bohaterami stworzonymi na potrzeby książki. Wszystko to doskonale się uzupełnia.
Skąd więc niska w sumie ocena? Skoro książka mnie zachwyciła powinnam dać dużo wyższą notę.
Owszem, dałabym, gdyby autorka nie powciskała w fabułę wątków erotycznych. 1-2 takie wątki ok, nie byłoby problemów. Jednak Penney poszła na całość i naszpikowała wręcz ciekawą, napisaną pięknym językiem opowieść wątkami mocno erotycznymi. Opisy erotyczne są szczegółowe, jest ich dużo i są zupełnie zbędne.
W pewnym momencie miałam wrażenie, jakby to były dwie książki wymieszane ze sobą.
I tak z fascynującej, ciekawej opowieści zrodził się romans, który w wielu momentach trudno strawić. Wielkie rozczarowanie. Książka wspaniale się zaczyna, opowieść fascynuje, Arktyka porywa, początek zapowiada świetną lekturę i nagle mniej więcej od połowy książki, pomiędzy wspaniałymi opisami Arktyki i jej surowej przyrody takie coś. Ogromne rozczarowanie i zmarnowanie sporego potencjału.
Trudno mi was zachęcać czy zniechęcać do lektury. Sami musicie podjąć decyzję.

Niewątpliwe jest to powieść historyczna skonstruowana z wielką pieczołowitością. Jest wiele opisów arktycznych krajobrazów i przyrody. Najlepiej czytać powolutku, chlonąc klimat, jaki stworzyła autorka. Trochę jednak przesadziła ze scenami erotycznymi - ich dosłowność jest w tej książce niepotrzebna.

Książka okazała się dla mnie najgorszą porażką w tym roku, bardzo dużo obiecywałem sobie po tej książce m/i powieści na miarę "Terroru - Dana Simmonsa" Powieści która nie pozwoli oderwać mi się od książki która całkowicie mnie pochłonie, a im bardziej zagłębiałem się w kolejne rozdziały tym bardziej miałem ochotę ją odłożyć. Chaotyczna dwu wątkowa opowieść o niczym z romansem w tle, autorka według reklam, recenzji skupia się na najdrobniejszych detalach co ma być dużym plusem powieści z tym iż są to detale erotyczne ;) do których nic nie mam pod warunkiem że czytam romans a nie książkę przygodową, momentami miałem wrażenie że sama autorka powkładała poszczególne (nieciekawe) historie między rozdziały by tylko o czymś pisać a sam wątek przygodowym jest tylko dodatkiem. Jeżeli miałbym podsumować "Pod Gwiazdą Polarną" jest to słaby, nudny, chaotycznie napisany romans który z rozdziału na rozdział robi się co raz nudniejszy. Choć mamy początek roku jest to najnudniejsza książka jaką czytałem, po przeczytaniu trzystu stron miałem już dość a sama powieść wylądowała u minie na półce by tam zaginąć :)

Pisarka po raz kolejny buduje w swojej powieści niesamowity klimat, dba o najmniejsze detale także (a może zwłaszcza) przy kreowaniu bohaterów. W tej powieści, jak i w poprzednich pojawia się silna kobieca osobowość, co w połączeniu z surową naturą i burzą uczuć daje mieszankę wybuchową…
Książkę odebrałam też jako pewnego rodzaju hołd złożony wszystkim kobietom odkrywczyniom, pionierkom, tym które wychodziły nie tylko poza ramy swoich gorsetów ale i czasów w których przyszło im żyć, niejednokrotnie płacąc za taką odwagę ogromną cenę.

Do sięgnięcia po książkę zachęcam nie tylko z powodu nadciągającej zimy, czy słabości do tej autorki, ale przede wszystkim ze względu na świetną prozę.

Książkę odebrałam też jako pewnego rodzaju hołd złożony wszystkim kobietom...

Miałam nadzieję na ciekawą powieść przygodową, a dostaję obyczajowy romans historyczny. Nudny i pełen erotycznych opisów, zupełnie niepotrzebnych.

Sam lód i seks. Według mnie za mało akcji, historia bardzo bardzo powoli przesuwa się do przodu. Poza tym chyba zbędne opisu scen erotycznych. Trochę mi się ciągnęło czytanie. ☹️

Dobrze się czytało,, piękne opisy Arktyki i życia Eskimosów, choć pod koniec za dużo erotyki.

• W bibliotece
  • Kolonializm i post
  • Chcę kupić
  • Zamknięta społeczność, wieś, odludzie, prowincja
  • Do zdobycia

Dodaj cytat z książki Pod Gwiazdą Polarną