Czerwony testament. Tom I

Książka jest przypisana do serii/cyklu "sensacja". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Damidos
sensacja, romans, kryminał, paryż, XIX wiek
Lukasz Drywa

Fascynująca intryga, zbrodnia, wielkie fortuny i finezyjny wątek miłosny to główne zalety tomu pierwszego „Czerwonego testamentu”, którego akcja toczy się w dziewiętnastowiecznym Paryżu. Zamożny filantrop hrabia de Thonnerieux cierpiąc po utracie ukochanej żony i córki, spisuje swoją ostatnią wolę. Postanawia obdarzyć majątkiem wszystkie dzieci, które przyszły na świat w okręgu paryskim tego samego dnia co jego córka.

źródło opisu: Wydawnictwo Damidos

źródło okładki: Wydawnictwo Damidos

Anna | 2017-04-20
Przeczytana: 2015 rok

Powieść kryminalna w dwóch aktach o jakże odmiennym charakterze i nastroju, języku i stylu pisania.

Francja, Paryż XIX wiek. Umiera bardzo bogaty, lecz nieszczęśliwie samotny hrabia Filip de Thonnerieux. Samotny, gdyż jego szczęście zostało przerwane niepowetowaną stratą ukochanych kobiet - żony i córki. Odtąd podupadał na zdrowiu czekając śmierci, działał charytatywnie i rozdawał swoje dobra potrzebującym i przyjaciołom.
Hrabia przed śmiercią przygotował testament, w którym obdarzał pozostałym majątkiem osiem młodych osób, które urodziły się w tym samym dniu, co ukochana, zmarła córeczka. Przepustką do otrzymania daru był tajemniczy medalion.
Niestety chciwość ludzka, okrucieństwo i zło stanęły temu naprzeciw.

Ciekawa intryga, specyficzny klimat książki to niewątpliwe walory powieści. Czytelnik może przekonać się, że kulturalnym przekazem można opisać wymyślne, brutalne morderstwa.

Grażyna | 2013-07-18
Na półkach: 2013 rok
Przeczytana: 17 lipca 2013

To druga z książek tego autora.I także czytałam ją z wielką przyjemnością i mimo ,że pewnie przedstawione jest to trochę tak "naiwnie",ale bardzo barwnie z wyraźnym określeniem "dobrych" i "złych " charakterów.Język być może taki z patosem ,ale mnie to absolutnie nie przeszkadza.Mnóstwo dialogów wzbogaca.A śledzenie -knowań,przygotowań a wreszcie wykonywanie zaplanowanych i wykonywanych z zimną krwią przestępstw ......brrrrrrr
Niekiedy mi się marzyło aby żyć w takich barwnych czasach,np,XIX wiecznej Francji,ale jednak nie ,bo w jakiej grupie społecznej znalazłaby się moja rodzina? A zresztą nawet nie o to chodzi bo
"Łaska na pstrym koniu jeździ".Przypomina mi się ,że mówią niektórzy ,że przyszło nam żyć w ciekawych czasach. I to dobre określenie "ciekawe"-bo czy takie wspaniałe to niekoniecznie....
Lubię zakończenia optymistyczne i mam nadzieję ,że w drugim tomie powieści przestępcy zostaną ukarani .....A autor wymyślił bardzo "skomplikowaną historię" z medalionami...

Versatile | 2012-07-28
Na półkach: Recenzyjne
Przeczytana: 21 lipca 2012

Jaki jest najszybszy i najłatwiejszy sposób na wzbogacenie się? Oczywiście odziedziczenie majątku. Z tym jednak często jest niemały problem, ponieważ żeby stać się dziedzicem trzeba najpierw mieć za krewnego kogoś bogatego, no i oczywiście doczekać jego śmierci.

Milioner hrabia Filip de Thonnerieux żył pełnią szczęścia do czasu, gdy niefortunny los zabrał mu dwie ukochane osoby – żonę i córkę. Tragiczne wydarzenia poskutkowały nie tylko głęboką depresją, lecz także odbiły się na jego wyglądzie i samopoczuciu. W krótkim czasie mężczyzna podupadł na zdrowiu, a jego twarz postarzyła się o parędziesiąt lat. Czując zbliżający się koniec bogacz spisuje swą ostatnią wolę. Część zgromadzonych przez siebie pieniędzy przeznacza na cele charytatywne, część przepisuje najbliższym przyjaciołom, a resztę przekazuje ośmiu młodym osobom, które urodziły się w tym samym dniu, co jego zmarła córka. Wszyscy nastolatkowie, w chwili przyjścia na świat, otrzymali identyfikujące je medaliony, które w...

diunam | 2012-08-22
Na półkach: Wywędrowały
Przeczytana: 22 sierpnia 2012

Z twórczością Ksawerego de Montepin miałam już okazję się zapoznać. Jakiś czas temu czytałam „Kwiaciarkę” i byłam bardzo pozytywnie zaskoczona stylem Autora, a przede wszystkim pomysłem na fabułę. Z tym większą ochotą i zapałem sięgnęłam po kolejną jego powieść, którą przypomina czytelnikom wydawnictwo Damidos.

Hrabia Filip de Thonnerieux jest starym i samotnym człowiekiem. Los go nie oszczędzał. Od śmierci żony i ukochanej córki życie straciło dla niego sens i nic nie jest w stanie go rozweselić. Jak na ironię hrabia jest bardzo bogaty jednak swojego majątku nie ma komu pozostawić. Spisując testament postanowił część oddać na cele charytatywne, a część rozdzielić pomiędzy dzieci, które urodziły się w tym samym dniu co jego córka. Hrabia przemyślał swój testament i dopracował w każdym szczególe. Nie wziął pod uwagę tylko jednego, a mianowicie pazerności i chęci łatwego wzbogacenia się ludzi, którzy gotowi są dokonać najgorszej zbrodni aby osiągnąć swój cel.

I tym razem powieść...

chotana | 2015-08-31
Przeczytana: 31 sierpnia 2015

Dość naiwna historia, ale pełna czarnego humoru, który sprawia, że szybko się czyta i nie ma się wrażenia, że książka jest nudna.

| 2012-12-28
Na półkach: Posiadam

"Fabuła - idealna" - pomyślałam czytając streszczenie na okładce. Cóż... zawiodłam się. Oczekiwałam czegoś lepszego. Przez 400 stron książki akcja toczyła się jak krew z nosa, prosty język nie pasował mi do XIX-wiecznego pisarza - ale to być może wina tłumacza lub wydawcy, bo ilość błędów (brak myślników, akapitów etc.) zaskakuje swą ilością. Nie jest to arcydzieło, ale na miano "gniota" też ta książka nie zasługuje.
Jest to jedna z książek dobra na "odmóżdżenie" - gdy męczeni górnolotnymi fabułami oraz językiem mamy ochotę na coś niewymagającego.

iza380 | 2015-09-08
Przeczytana: 08 września 2015

Rzeczywiście ciekawa i wciągająca lektura. Dobrze napisana powieść z wielką fortuną i wątkiem miłosnym w tle.

| 2013-06-04

Autor zachwycił mnie pomysłem na fabułę, rozczarował natomiast jej zrealizowaniem. Być może jest to spowodowane tłumaczeniem, które nie oddało w pełni dziewiętnastowiecznego stylu pisania.
Wydawnictwo powinno skonsultować tekst się z korektorem, gdyż mnogość błędów (literówki, brak znaków interpunkcyjnych, etc.) aż kłuje w oczy.

Paulina Modz | 2017-03-29
wrzos118 | 2017-03-04