Siostra

2012-03-21
9788310120946
Mazan Maciejka
Grace Lily spadek śmierć intryga

Ciekawa, wciągająca, lekko napisana. Dobry przerywnik między cięższymi lub trudniejszymi lekturami. Polecam.

49/32k/52/2021

49/32k/52/2021

Porywająca opowieść o zdradzie ,miłości rozgrywająca się w dziewiętnastowiecznym Londynie.Życie przedstawione w powieści to życie ludzi biednych i tych bogatych chwyta za serce aż łezka kręci się w oku.Przedstawione są opisy wiktoriańskich zwyczajów związanych z pochówkiem ,żałobą.Dla mnie kontrowersyjny wydaje się pomysł stworzenia rodziny która wzbogaca się na śmierci innych Polecam.

Z początku nie doceniłam tej książki. Sięgnęłam po nią w bibliotece, żeby coś poczytać, ale nie nastawiałam się na wybitną lekturę. A tu, jaka miła niespodzianka.
Historia rozgrywa się w wiktoriańskim Londynie i rozpoczyna się bardzo dramatycznie. Główna bohaterka, Grace jest młodszą siostrą, jednak to ona zajmuje się trochę... zacofaną Lily. Dotknęło ją coś okropnego i nie ukrywajmy bardzo gorszącego. Mając piętnaście lat straciła dziecko i w próbie godnego pochowania go, spotyka rodzinę Unwinów- ludzi "handlujących śmiercią", jak to zwykł mawiać Charles Dickens, prowadzący imperium pogrzebowe. Biedna dziewczyna, oraz jej siostra zostają wyrzucone na bruk i tracą resztki tego co posiadały. Zwracają się o pomoc do Unwinów, aby się tam zatrudnić, jako żałobnice. Okazuje się, że ta upiorna rodzina, jest bardziej "przedsiębiorcza" niż z początku się nam mogło wydawać. Na co dzień zarabiają na cudzym nieszczęściu, a tym razem zamierzają wykorzystać fakt, że niczego nieświadome dziewczyny, które właśnie się u nich zatrudniły, są spadkobierczyniami ogromnego majątku. Grace wchodzi w ten świat intryg próbując chronić swoją siostrę i uciec od demonów z przeszłości. Co jej to przyniesie?

Pozycja krótka, aczkolwiek treściwa i utrzymana na bardzo dobrym poziomie. Londyn został pokazany bez upiększania i kolorowania, ukazując życie najbiedniejszych. Czyta się ją szybko, miło i mogę ją zdecydowanie polecić każdemu. Nie ma w niej wielkiej intrygi, morderców. Nie jest kryminał, horror, romans. Chyba osobiście będę to traktować jako czyjąś biografię, bo w ten sposób łatwiej mi będzie ją gdziekolwiek zakwalifikować. Godne polecenia.

Opowieść o Kopciuszku z epoki wiktoriańskiej. Nie lubuję się w takich historyjkach, ale ta wciągnęła mnie detalami przybliżającymi tęże epokę - i właśnie za te akapity pełne londyńskiej mgły, nędzy, żebraków, złodziei, sierot, anonsów prasowych, witryn z koronkami, dorożek zaznaczam 7 gwiazdek. Przez cały dzisiejszy dzień nie było mnie w domu... przemierzałam XIX-wieczny Londyn; polecam ten klimat (choć raczej paniom, panowie będą znudzeni :)).

Historia osadzona w czasach Wiktoriańskich, o dwóch siostrach Grace i Lily, bardzo miło się mi czytało...akcja znakomita, bardzo dobra, wspaniała książka historyczna, mnie się podobała warto było po nią sięgnąć i przeczytać!!!!!

Lata siedemdziesiąte XIX -go wieku. Grace i Lily - dwie siostry sieroty, żyjące w nędzy. Grace uwikłana w intrygę bogaczy. Spadek, który pomaga jej odzyskać młody prawnik James.
Wyjaśnia się tajemnica dziecka Grace. I obiecujące zakończenie. Sądzę, że warto przeczytać.

"Siostra" Mary Hooper to neowiktoriańska powieść, w której widać wyraźne nawiązania do prozy Dickensa. On sam również pojawia się na kartach książki jako epizodyczna postać, krytycznie odnosząca się do kwitnącego w dziewiętnastowiecznej Anglii przemysłu żałobnego.

Oczywiście, powieść pani Hooper napisana jest współczesnym nam językiem, nie ma w niej archaizacji języka, jednak klimat zamglonego Londynu i losy ciężko doświadczonych przez życie głównych bohaterek oraz finał można uznać za bardzo dobrą kontynuację literackich tradycji dickensowskich.
Podobnie rzecz ma się z plastycznymi opisami najbiedniejszych dzielnic Londynu i ukazanych na zasadzie kontrastu warunków życia ludzi zamożnych.

Przeczytałam tę powieść z wielką przyjemnością, momentami mając wrażenie, że zanurzam się w świat stworzony przez dziewiętnastowiecznego prozaika.
Podobał mi się klimat, w którym jest miejsce i na wzruszenia, i na ironię, i na satyrę - jak u mojego ulubionego Dickensa.

Polecam przede wszystkim miłośnikom wiktoriańskich klimatów.

Książka na góra dwa wieczory. Szybko i łatwo się czyta opowieść osadzoną w wiktoriańskiej Anglii, z zachowaniem historycznego tła i obyczajów, szczególnie tych dotyczących tzw. "przemysłu pogrzebowego".
Tło i sama historia ciekawa ale czułam się lekko rozczarowana zakończeniem książki, jej pobieżnością, tak jakby autorka nie miała już siły i ochoty zajrzeć w dalsze losy bohaterów. Mimo wszystko polecam.

2030

Udana próba ożywienia wiktoriańskiej powieści gotyckiej. genialnie uchwycony mroczny klimat londyńskich zaułków, zwłaszcza tych zakazanych dzielnic występku i nędzy. Bohaterkami są 2 siostry, w tym starsza, "słabsza na umyśle" Lily i piętnastoletnia Grace, która jej Grace zaszła w ciążę i udała się do szpitala dla kobiet w podobnej matkuje. Dziewczętom zmarła matka i mieszkały przez pewien czas w sierocińcu aż jakiś obleśny "dobroczyńca" wykorzystał ich niewinność. sytuacji by urodzić. dziewczęta pamiętają życie we względnym dostatku, a po matce odziedziczyły piękny miśnieński imbryk. Ni podejrzewają nawet że są dziedziczkami wielkiej fortuny (ojciec wyjechał zdobyć bogactwo i ślad po nim zaginął) poszukiwanymi przez egzekutorów testamentu.
Synek Grace umiera, więc podrzuca jego zwłoki do trumny panny Suzanny, księżniczki ubogich w słynnym pociągu Necropolis. Tam żałobnicy z wyższych sfer transportują swoich drogich zamarłych i odprowadzają ich na miejsce ostatniego pochówku. Grace przyjmuje pracę zawodowej żałobnicy w renomowanej firmie pogrzebowej Unwinów. Tak naprawdę ród Unwinów chce wykorzystać obie siostry i uzurpują sobie prawa do ich majątku. Kobiecie z pomocą przychodzi młody przystojny prawnik, na marginesie brat Suzanne, Stephen gdy pracująca w domu Unwinów jako pokojówka Lily znika w zagadkowych okolicznościach. szereg scen pokazuje nieetyczne manipulacje przedsiębiorcy klientami w żałobie by zwiększyć zyski. gdy Lily nie chce przekonująco grać swej roli, ich życzliwość się kończy. Postanawiają uciszyć dziewczynę i podstawiają własną córkę Charlotte jako rzekomą córkę Leticii. W międzyczasie napływają wspomnienia i Grace rozwiązuje zagadkę swojego pochodzenia i przeszłości.na jej drodze staje Silvester Unwin, i okazuje się że on jest tym złym duchem, który uwiódł/ zgwałcił niewinną sierotę i spłodził z nią dziecko.
Nastrój grozy i tajemniczości oraz atmosfera panoszącej się wszędzie śmierci potęgują wrażenie niesamowitości. Ciągle napotykamy opisy zwyczajów pogrzebowych, trumien, domu pogrzebowego, śmierci i umierania, więc ponura to książka. Opisuje też różne warstwy społeczne , które imają się różnych zajęć byle tylko przeżyć. Wciągająca fabuła, sympatyczne uciśnione bohaterki w opresji, wiarygodne psychologicznie czarne charaktery oraz wątek miłosny składają się na te zaskakującą powieść z elementami grozy. Polecam za umiejętną żonglerkę toposami z powieści wiktoriańskiej, odtworzenie atmosfery dickensowskich dzieł o sierotach i wykreowanie interesujących bohaterek.

Dodaj cytat z książki Siostra