Siostra

Fallen Grace
9788310120946
Grace, Lily, spadek, śmierć, intryga
Ag2S

Jest rok 1861. Pozbawiona skrupułów, bezwzględna rodzina Unwinów, która zbudowała imperium na śmierci i żałobie, nie cofnie się przed niczym, aby pozbawić spadku dwie sieroty – Grace oraz bezbronną Lily, dziewczynę o umyśle dziecka. Po utracie najbliższych siostry desperacko walczą o przetrwanie, a kiedy Grace zmuszona jest zatrudnić się u Unwinów jako zawodowa żałobnica, oplata je sieć intryg, o których nie mają pojęcia...

"Siostra" to porywająca gotycka opowieść o miłości, lojalności i zdradzie osadzona w sugestywnie odmalowanym wiktoriańskim Londynie.

źródło opisu: Nasza Księgarnia, 2012

źródło okładki: Nasza Księgarnia, 2012

Gosia | 2014-10-21
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 20 października 2014

No cóż, w moim odczuciu autorka - Mary Hooper nie zostanie drugim Dickensem. Temat i intryga ciekawa, epoka również, ale jakoś to wszystko tak potraktowane pobieżnie, a zakończenie zepsuło mi cała przyjemność czytania i za to odejmuję jedną gwiazdkę.
Akcja powieści toczy się w wiktoriańskiej Anglii w roku 1861. Bohaterkami są dwie siostry - Grace i Lily. Życie ich nie oszczędza, doznały już biedy, nieszczęść i osobistej tragedii, a na koniec o mało co padają jeszcze ofiarą zręcznego oszustwa.
Akcja powieści Mary Hooper rozgrywa się w Londynie w 1861 roku. Wielka Brytania przeżywała wówczas swój największy rozkwit, choć dysproporcje w poziomie życia jej mieszkańców stawały się coraz wyraźniejsze. Zwłaszcza w miastach, gdzie tworzyły się dzielnice biedy, a najbiedniejsi podejmowali się najgorszych prac, byle tylko przetrwać kolejny dzień. Mary Hooper nie szczędzi nam wstrząsających opisów dzieci wysyłanych do pracy, walczących o każdego pensa.
Autorka dość dobrze odmalowała realia...

allison | 2016-02-27
Na półkach: Przeczytane, Rok 2016
Przeczytana: 27 lutego 2016

"Siostra" Mary Hooper to neowiktoriańska powieść, w której widać wyraźne nawiązania do prozy Dickensa. On sam również pojawia się na kartach książki jako epizodyczna postać, krytycznie odnosząca się do kwitnącego w dziewiętnastowiecznej Anglii przemysłu żałobnego.

Oczywiście, powieść pani Hooper napisana jest współczesnym nam językiem, nie ma w niej archaizacji języka, jednak klimat zamglonego Londynu i losy ciężko doświadczonych przez życie głównych bohaterek oraz finał można uznać za bardzo dobrą kontynuację literackich tradycji dickensowskich.
Podobnie rzecz ma się z plastycznymi opisami najbiedniejszych dzielnic Londynu i ukazanych na zasadzie kontrastu warunków życia ludzi zamożnych.

Przeczytałam tę powieść z wielką przyjemnością, momentami mając wrażenie, że zanurzam się w świat stworzony przez dziewiętnastowiecznego prozaika.
Podobał mi się klimat, w którym jest miejsce i na wzruszenia, i na ironię, i na satyrę - jak u mojego ulubionego Dickensa.

Polecam przede...

| 2013-04-07
Przeczytana: 06 kwietnia 2013

„Siostra” Mary Hooper całkiem zręcznie wpisuje się w schemat powieści gotyckiej. Czytelnik znajduje w niej wszystkie charakterystyczne cechy tego gatunku czyli miłość, zdradę, karę za wyrządzone zło, tajemnice, sekrety i sekreciki. Autorka z powodzeniem kreśli nieskomplikowaną intrygę dotyczącą przejęcia pewnego majątku. Bohaterkami są osierocone przez rodziców dwie, w chwili rozgrywania się właściwej akcji, nastoletnie siostry. Grace jest młodszą z sióstr, ale to na niej spoczywa obowiązek opieki nad starszą, Lili, która należy do osób nazywanych słabymi na umyśle. Całość powieści osadzona jest w wiktoriańskim Londynie, któreho opis w wykonaniu Hooper przypomina powieści Dickensa czy Conan Doyle. Panuje w nim mroczna, duszna atmosfera, a niepewności dodaje mgła. Na ogólny klimat powieści wpływa także tło rozgrywających się wydarzeń, które dotyczy przemysłu pogrzebowego, bo Grace zmuszona okolicznościami zwraca się z prośbą o zatrudnienie do wyrachowanej i zimnej jak biegun...

Historia osadzona w czasach Wiktoriańskich, o dwóch siostrach Grace i Lily, bardzo miło się mi czytało...akcja znakomita, bardzo dobra, wspaniała książka historyczna, mnie się podobała warto było po nią sięgnąć i przeczytać!!!!!

madziusia | 2013-03-16
Przeczytana: 15 marca 2013

Książka Mary Hooper zaciekawiła mnie jeszcze wtedy, gdy pojawiła się w zapowiedziach wydawniczych. Od tego czasu minął ponad rok, a ja bardzo się cieszę, że nie zrezygnowałam z jej poszukiwań i mogłam wreszcie ją przeczytać.

Życie sióstr, Grace i Lily od samego początku nie należało do najłatwiejszych. W dzieciństwie opuścił je ojciec, wyruszając w świat w pogoni za pieniędzmi i szczęściem nigdy się do nich nie odezwał. Niedługo po tym wydarzeniu zmarła ich matka, a same dziewczęta zostały skazane na życie w sierocińcu, następnie zaś w instytucie dla dziewcząt. Zapewniał on co prawda wykształcenie i przyuczenie do zawodu, ale nie był w stanie dać dziewczętom bezpieczeństwa, którego pragnęły. Siostry zostały zmuszone opuścić ośrodek i rozpocząć życie na własną rękę w najbiedniejszej dzielnicy Londynu. Grace wzięła na siebie obowiązek zadbania o starszą i opóźnioną w rozwoju siostrę, zapewniając im minimum potrzebne do przetrwania kolejnych dni.

To jednak nie koniec zmartwień dla...

luelle | 2017-02-26
Przeczytana: 26 lutego 2017

Opowieść o Kopciuszku z epoki wiktoriańskiej. Nie lubuję się w takich historyjkach, ale ta wciągnęła mnie detalami przybliżającymi tęże epokę - i właśnie za te akapity pełne londyńskiej mgły, nędzy, żebraków, złodziei, sierot, anonsów prasowych, witryn z koronkami, dorożek zaznaczam 7 gwiazdek. Przez cały dzisiejszy dzień nie było mnie w domu... przemierzałam XIX-wieczny Londyn; polecam ten klimat (choć raczej paniom, panowie będą znudzeni :)).

Kasia | 2012-04-10
Przeczytana: 08 kwietnia 2012

Życie nie oszczędzało Grace. Jej ojciec wyjeżdża z kraju jeszcze przed jej narodzinami i wszelki słuch po nim ginie. Kilka lat później umiera jej matka, a Grace razem z Lily, swoją starszą, ale opóźnioną w rozwoju siostrą, trafia do sierocińca, a następnie do instytutu dla dziewcząt. Tam obydwie padają ofiarami gwałtu, w wyniku którego Grace zachodzi w ciążę. Mając piętnaście lat, staje się więc „kobietą upadłą”, wyklętą przez społeczeństwo. Siostry muszą opuścić instytut i przenoszą się do tzw. dzielnicy biedy, gdzie walczą o przetrwanie i każdego pensa. Kiedy zostają zatrudnione przez rodzinę Unwinów, właścicieli domu pogrzebowego, wydaje się, że wreszcie los się do nich uśmiechnął. Jednak ani Grace, ani tym bardziej Lili, nie podejrzewają nawet, jak bezwzględnymi ludźmi są ich nowi pracodawcy i co je czeka.

aleksnadra | 2012-06-26
Przeczytana: 26 czerwca 2012

Za sprawą "Siostry" autorstwa Mary Hooper, powieść gotycka mości się wygodnie w czołówce moich czytelniczych preferencji.

Poznajemy dwie młode dziewczyny. To osierocone siostry, które muszą borykać się z przerażająco trudną codziennością. Grace ma piętnaście lat, w wyniku gwałtu zachodzi w ciążę. Wedle panujących obyczajów, staje się "kobietą upadłą". Razem ze swoją siostrą Lily, która jest opóźniona w rozwoju, żyją w najbiedniejszej dzielnicy Londynu, gdzie codziennie walczą o przetrwanie. Wyprzedają rodzinne pamiątki aby mieć pieniądze chociaż na jeden posiłek dziennie. Szybko przychodzi dzień, kiedy nie mają już nic na sprzedaż a pensjonat, w którym do tej pory mieszkały, zostaje zamknięty a potem wyburzony.
Żeby przeżyć muszą znaleźć pracę. Mają szczęście. Zostają zatrudnione u rodziny Unwinów- właścicieli zakładu pogrzebowego. To ludzie bezwzględni, bez skrupułów, którzy żerują na śmierci.
Grace i Lily nie mają pojęcia, że uczestniczą w szeroko zakrojonej intrydze, która ma...

szczypiorek5 | 2015-06-26
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, 2015
Przeczytana: 24 czerwca 2015

Książka na góra dwa wieczory. Szybko i łatwo się czyta opowieść osadzoną w wiktoriańskiej Anglii, z zachowaniem historycznego tła i obyczajów, szczególnie tych dotyczących tzw. "przemysłu pogrzebowego".
Tło i sama historia ciekawa ale czułam się lekko rozczarowana zakończeniem książki, jej pobieżnością, tak jakby autorka nie miała już siły i ochoty zajrzeć w dalsze losy bohaterów. Mimo wszystko polecam.

Grażyna Este | 2016-06-27
Przeczytana: 2014 rok

Lata siedemdziesiąte XIX -go wieku. Grace i Lily - dwie siostry sieroty, żyjące w nędzy. Grace uwikłana w intrygę bogaczy. Spadek, który pomaga jej odzyskać młody prawnik James.
Wyjaśnia się tajemnica dziecka Grace. I obiecujące zakończenie. Sądzę, że warto przeczytać.