Ocalone z Titanica

Tłumaczenie: Edyta Jaczewska
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
The Dressmaker
Barbara

Wszyscy znamy historię zatonięcia Titanica. Ale co zdarzyło się później? Ta wspaniała opowieść odsłania kulisy życia po katastrofie, które stało się udziałem dzielnej młodej dziewczyny, pragnącej w Ameryce zacząć nowe życie w fascynującym ją świecie wielkiej mody. Tess, ambitna krawcowa, zostaje zatrudniona przez słynną projektantkę, lady Lucile Duff-Gordon, jako jej osobista pokojówka na...

Tess, ambitna krawcowa, zostaje zatrudniona przez słynną projektantkę, lady Lucile Duff-Gordon, jako jej osobista pokojówka na czas fatalnego rejsu Titanica. Na pokładzie statku Tess wpada w oko dwóm mężczyznom: sympatycznemu marynarzowi i pewnemu tajemniczemu milionerowi z Chicago. Niestety, czwartej nocy podróży dochodzi do katastrofy. Wśród chaosu, pod wpływem rozpaczliwych nalegań dwóch konkurentów, Tess udaje się przeżyć. Marynarz również ratuje się z katastrofy, ale staje się świadkiem budzącego wątpliwości postępowania lady Duff-Gordon podczas tragedii. Inni – włącznie z milionerem – nie mają tyle szczęścia. Po dotarciu ocalałych z katastrofy Titanica na ląd, zaczynają krążyć związane z nimi plotki, a burza medialna, która się rozpętuje, nie pozwala wrócić im do normalnego życia…

Powieść Kate Alcott to pięknie opowiedziana historia o miłości, stracie i wyborach, których musimy dokonywać w ostatecznych sytuacjach. Nie mogę przestać myśleć o tej opowieści i jej bohaterach.
Sarah Jio, autorka „Marcowych fiołków”

Fascynująca powieść i cenne źródło wiedzy o wydarzeniach związanych z katastrofą Titanica i procesem po jego zatonięciu.
Isabel Wolff, autorka „Niezapominajki”

Alcott gładko łączy ze sobą historię katastrofy Titanica i fikcję, tworząc magiczną opowieść.
„USA Today”

Bardzo kobieca powieść, z której poznajemy historię zatonięcia Titanica, ale przede wszystkim podążamy śladami Tess, kiedy poznaje nowojorski świat wielkiej mody.
„Washington Post”

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/Ocalone_z_Titanica-p-31082-1-30-.html

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/Ocalone_z_Titanica-p-31082-1-30-.html

Joanna | 2014-03-06
Na półkach: 2014
Przeczytana: 05 marca 2014

Mimo, że od tragicznych wydarzeń w nocy z 14 na 15 kwietnia 1912 roku - zatonięcia najbardziej wówczas luksusowego określanego jako niezatapialny statku , jakim był Titanic upłynęło sto dwa lata , historia o tym wydarzeniu jest nadal żywa i wciąż skrywa w sobie wiele tajemnic.
Pechowy liniowiec pasażerski zatonął w swym dziewiczym rejsie w przeciągu dwóch godzin od zderzenia z górą lodową. Spośród ponad 2.200 osób uratowało się zaledwie 700 ludzi. Za jedną z przyczyn uznano brak odpowiedniej ilości szalup ratunkowych.
Jest to książka z gatunku literatury faktu w której autorka koncentruje się głównie na zdarzeniach i zachowaniach ludzi przebywających na statku w chwili katastrofy i ich następstwach. Przedstawione zostały zachowania pasażerów jak i załogi w sytuacji ekstremalnej , w chwili zagrożenia życia.
Autorka umieściła w swej powieści sporo informacji i faktów ze stenogramów przesłuchań komisji senackiej powołanej do zbadania przyczyn katastrofy, zachowania...

deana | 2017-02-12
Na półkach: 2017
Przeczytana: 11 lutego 2017

Czy na katastrofę najsłynniejszego statku na świecie, legendarnego Titanica można spojrzeć inaczej? Wydawać by się mogło, że popkultura wykreowała jednoznaczny obraz tragedii. Ale sama katastrofa to był moment, dla wielu osób prawdziwy dramat zaczął się później, już na lądzie. Wtedy to nadszedł czas podsumowań, rozliczeń i odkrywania przyczyn. Tym tropem poszła w swojej powieści Kate Alcott. Dla niej podróż najsłynniejszym liniowcem i moment zatonięcia to zaledwie wstęp.

Fabuła powieści koncentruje się wokół dwóch kobiet: młodziutkiej Tess, która ucieka od życia służącej, mając nadzieję na rozpoczęcie nowego życia w Ameryce oraz Lucille - sławnej projektantce mody. Ich losy splotą się tuż przed wypłynięciem statku. Obie kobiety wyjdą cało ale jakże różna będzie ich postawa w obliczu dramatu.

,,Ocalone z Titanica" to opowieść o odwadze i cichym bohaterstwie. Perfekcyjnie prezentuje całą gamę różnych ludzkich zachowań: tych, którzy wspierali,pomagali a także tych, którzy...

lacerta | 2015-05-14
Na półkach: Rozczarowały
Przeczytana: 14 maja 2015

Z wielką przyjemnością sięgnęłam po "Ocalone z Titanica". Sądziłam, że książka będzie interesująca i wciągająca. Niestety pomyliłam się.

Autorka wybrała bardzo ciekawy temat na książkę, ale sposób w jaki poprowadziła powieść już tak nie zachwyca. Narracja nieciekawa i nużąca. Całość napisana jakoś tak płasko i twardo, ciężko dopatrzyć się uczuć. Po fragment o zatonięciu Titanica, który był napisany strasznie, straciłam chęci do czytania książki. Rozgrywająca się tragedia sama w sobie porusza, jednak autorce w jakiś sposób udało się ukryć wszelkie uczucia. Zatonięcie opisane jakby trwało pięć minut, co strasznie mnie zdziwiło, ponieważ ten wątek (jeden z najważniejszych) został niesamowicie spłycony, jakby autorka nie miała ochoty w ogóle o nim pisać.
Po przeczytaniu 1/3 książki byłam niesamowicie znudzona i chciałam mieć ją już za sobą. Po prostu jestem strasznie rozczarowana tą pozycją.

grażyna | 2014-02-12
Na półkach: 2010 - 2015
Przeczytana: 2014 rok

Wciąż mam w pamięci film "Titanic", który oglądam pasjami kiedy tylko telewizja emituje go na którymkolwiek kanale. Natomiast dzisiaj zakończyłam lekturę Pani Kate Alcott "Ocalone z Titanica" i co mogę powiedzieć na ten temat? Ano książka oparta częściowo na faktach wciąga. Autorka opisała tutaj częściowo katastrofę ale skupiła się przede wszystkim na losach kilku ocalonych z katastrofy osób. Opis Lucille Duff - Gordon wielkiej projektantki mody, jej wpływowego męża Cosmy oraz Tess Colins bardzo utalentowanej krawcowej, która będzie po przybyciu do Ameryki krótko współpracować z Luccy. Afera "szalupowa", w której uratuje się Lucy zniszczy jednak z czasem jej karierę. Poznajemy również dwóch mężczyzn, którzy będą walczyć o względy Tess są to Jim Bonney - marynarz oraz Jack Bremerton bogaty miłośnik automobili Forda.
Polecam książkę tym bardziej, że jak wspominałam autorka posłużyła się w niej faktami zaczerpniętymi bezpośrednio ze stenogramów przesłuchań komisji badającej katastrofę...

Caroline | 2013-10-22
Na półkach: Dawno temu...
Przeczytana: 04 kwietnia 2012

Na książkę "Ocalone z Titanica" natrafiłam przypadkowo w bibliotece.
Zaintrygowała mnie okładka (strasznie mi się podoba!).
Tess szyje piękne rzeczy. Ma wielki talent, niestety nie może go rozwijać. Nienawidzi swojej pracy pokojówki.
Pewnego dnia postanawia zaryzykować i przedostać się do Ameryki.
Akurat w podróż w tą samą podróż wyrusza pewna bardzo znana (i tak samo arogancka )projektantka mody. Poszukuje pokojówki i po chwili namysłu przyjmuje Tess.
Dziewczyna jest zachwycona wielkim i pięknym statkiem. Poznaje tam dwóch mężczyzn, którzy powrócą w dalszych jej losach. Tymczasem Titanic natrafia na gorę lodową. Brakuje łódek "awaryjnych". Te, których można użyć są przeładowane... z wyjątkiem jednej - sławnej projektantki Lucile, która nie zgadza na uratowanie reszty osób.
Po dopłynięciu do Stanów Zjednoczonych Tess czekają nowe historie i nowe doświadczenia. Dziewczyna odkryje drugą stronę pięknej Lucile.
Czy nadal będzie dla mniej pracować ? Jak zmieni się jej życie ?

...

allison | 2013-10-07
Na półkach: Rok 2013
Przeczytana: 06 października 2013

Dobrze skonstruowana, ciekawa powieść obyczajowa, którą czyta się szybko i z przyjemnością.

Kate Alcott skupiła się przede wszystkim na wydarzeniach, które miały miejsce po katastrofie Titanica. Tajemnicą okryte są perypetie garstki pasażerów, którzy uratowali się na łodzi mogącej pomieścić około siedemdziesięciu osób. Dziwne niedopowiedzenia szybko wychodzą na jaw, jednak na poznanie wszystkich szczegółów czytelnik musi poczekać niemal do końca powieści.

Ze śledztwem i bogatymi pasażerami okrytej złą sławą szalupy ściśle powiązane są losy głównej bohaterki - młodej, ubogiej kobiety, która w podróży do Ameryki upatruje szansę na znalezienie intratnej pracy i rozwinięcie swoich zdolności krawieckich. Szybko staje ona jednak przed trudnymi wyborami moralnymi, które napędzają akcję.

Zaletą powieści jest autentyzm postaci - część bohaterów jest wzorowana na prawdziwych pasażerach Titanica, noszą oni ich nazwiska i mają bardzo podobne biografie.
Za wadę uważam schematyczność w...

Iwona | 2015-02-07
Na półkach: 2015
Przeczytana: 07 lutego 2015

Powieść Kate Alcott skupia się bardziej na wydarzeniach po zatonięciu tego najsłynniejszego liniowca niż na samej katastrofie, chociaż losy bohaterów śledzimy od początku rejsu. Główna postać, utalentowana młoda szwaczka, Tess, z wielką odwagą , desperacją i nadzieją na spełnienie marzeń rzuca wszystko i postanawia wsiąść na pokład Titanica jako służąca, pokojowa – jest skłonna robić cokolwiek, żeby tylko się wyrwać. Traf chce, że w porcie spotyka Lady Lucile Duff-Gordon, która daje jej szansę i przyjmuje do pracy…

W powieści występuje wiele autentycznych postaci, jak na przykład, wspomniana już przeze mnie, słynna w owych czasach projektantka mody. Autentyczne jest też dochodzenie przeprowadzone po katastrofie. Dochodzenie, próba znalezienia winnych, ocena postaw moralnych to główne elementy powieści „Ocalone z Titanica”. Trochę rozczarowana jestem opisaniem samej katastrofy –spodziewałam się, że będzie to bardziej szczegółowe, ale takie chyba było zamierzenie autorki. Natomiast...

mclola20 | 2017-08-21
Na półkach: 2017
Przeczytana: 21 sierpnia 2017

Nie będę się wypowiadać na temat stylu pisania, bohaterów i ogólnie całej oprawy tej książki, bo mnie wystarczył sam tytuł żeby z wielką radością porwać ją z półki w bibliotece Odkąd w wieku 12 lat po raz pierwszy obejrzałam "Titanica" jestem jego wielką fanką, od tamtej pory widziałam go już kilkanaście razy:) Czytałam przeróżne opisy katastrofy, zdjęcia i żałuję ogromnie że za późno się dowiedziałam o wystawie w Warszawie:( Co do książki to z ogromnym zainteresowaniem czytałam o przesłuchaniach świadków na komisji bo od zawsze byłam ciekawa jak to wyglądało z punktu widzenia pasażerów. Wolałabym chyba jednak tę książkę nie jako obyczajówkę a jako reportaż.

Justyna Antoniewicz | 2015-10-15
Na półkach: Prawdziwe Historie

Historia jak z Titanica, opowieść o statku na którym przebywa znana projektantka mody Tess, chce zawrzeć znajomość z ludźmi ze statku.
Aż pewnego razu wydarza się katastrofa na statku wszyscy giną, tylko nie licznym udaje się przeżyć.
Wspaniała,bardzo dobra książka z wielką chęcią przeczytałam poruszająca, chwyta za serce i wzrusza do łez.

Grażyna | 2014-06-10
Na półkach: 2014 rok
Przeczytana: czerwiec 2014

Jak różne zachowania ,wybory dokonują się w obliczu katastrofy.O Titanicu sporo się czytało i oglądało....tu raczej autorka zajęła się "rozliczaniem" winnych ....ale to nie jest takie jednoznaczne,proste i oczywiste.I wśród innych bohaterów jest także Tess ,której trudno jest powrócić do normalnego życia po katastrofie. Także trudno jest zrozumieć tych,którzy w tamtych chwilach ratowali się kosztem innych...Jej postawa i osoba jak najbardziej spotkała się z moim odbiorem pełnym podziwu....Sama nie wiem jak zachowałabym się -dopóki nic takiego nas nie spotyka możemy tylko "gdybać"....