Narzędzia piekła

Instruments of Darkness
978-83-241-3653-7
thriller historyczny
Pistacia

Klimat jak z powieści Daphne du Maurier, tajemnica jak z Wichrowych Wzgórz w atmosferycznym thrillerze historycznym Thornleigh Hall, wyniosłą siedzibę hrabiów Sussex, otacza ponura legenda, odkąd jej dziedzic zaginął, a ród, niegdyś znamienity, skarlał i podupadł? Harriet Westerman, młoda właścicielka sąsiedniego majątku, znajduje okaleczone zwłoki, a przy nich rodowy pierścień Thornleighów....

Harriet Westerman, młoda właścicielka sąsiedniego majątku, znajduje okaleczone zwłoki, a przy nich rodowy pierścień Thornleighów. Czy są to doczesne szczątki zaginionego hrabiego?

Gabriel Crowther, ekscentryczny uczony-patolog, wydaje się jedynym, który potrafi potwierdzić jej podejrzenia. Jednak energia i temperament Harriet połączone z chłodną logiką i wiedzą Gabriela, mogą nie wystarczyć, by odkryć straszliwą tajemnicę i zapobiec kolejnym zbrodniom?

Od arystokratycznych salonów do XVIII-wiecznych prosektoriów, od londyńskich kawiarni i wiejskich gospód do wytwornych wiejskich posiadłości Imogen Robertson prowadzi swoich niezapomnianych, niekonwencjonalnych bohaterów tropem wielowarstwowej intrygi. Stylowy, atmosferyczny thriller historyczny Narzędzia piekła to debiut literacki brytyjskiej autorki, która w 2007 wygrała konkurs "Daily Telegraph" na najlepszą powieść.

[opis wydawcy]

Autorka zabiera nas do niewielkiej, żyjącej w cieniu arystokratycznego dworu, miejscowości. Jest rok 1780, pani Harriet Westerman podczas porannej przechadzki odnajduje na terenie swojej posiadłości zwłoki.
Hrabstwo Sussex, wspaniała, bogata posiadłość Thornleigh Hall skrywająca w swoich murach mroczne tajemnice potężnego, arystokratycznego rodu. Budzący swego czasu postrach wśród okolicznych mieszkańców lord Thornleigh powoli umiera, wyniszczony przez nieubłaganą demencję. Opiekę nad nim sprawuje druga żona, była tancerka i "gwiazda" Londynu. Lord wydziedziczył pierworodnego syna, po którym ślad zaginął, drugi okaleczony syn pije i żyje jak włóczęga, w alkoholu szukając zapomnienia po okropieństwach wojny w Ameryce.
Początkowo nie mogłam się wciągnąć. Czytałam po kilka stron i odkładałam książkę, chociaż nie miałam właściwie do niej zastrzeżeń. Może okoliczności nie sprzyjały. Podchodziłam do niej kilka razy, aż w końcu mnie wciągnęła i w zasadzie nie wiem kiedy ją...

tessa75 | 2013-04-01
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 01 kwietnia 2013

"Narzędzi piekła prawdę nam podają" ["Makbet" William Szekspir"]

Książka Imogen Robertson to moja pierwsza przygoda z thrillerem historycznym i muszę przyznać, że bardzo owocna.
Bardzo lubię klimat starych epok, wiekowe wnętrza i piękne kobiece kreacje. To właśnie niezwykle zainteresowało mnie w "Narzędziach piekła".

W książce opisane były dwie historie, które nawzajem uzupełniają się i pod koniec lektury splatają się razem.
Dzieło Robertson w fantastyczny sposób ukazuje ludzkie charaktery. Widoczne jest tutaj silne odwołanie do "Makbeta" - człowiek owładnięty własnymi namiętnościami, morduje niewinne osoby. Występuje tu także obraz silnej, konsekwentnej i stanowczej kobiety. Piszę nie o Harriet Westerman, ale o lady Thornleigh. Przecież to ona musiała żyć ze świadomością, że jej mąż był we wcześniejszym życiu niegodziwym człowiekiem - wykorzystywał młode dziewczęta, zabił żonę i dwunastolatkę. Jego żona mściła się na nim, torturując go a koniec końców zabiła nawet swego...

Beatrix | 2015-05-31
Na półkach: Przeczytane, Thrillery
Przeczytana: 31 maja 2015

Klimat angielskiej wsi i brudnego Londynu. Wiek XVIII, zbrodnia i analizowanie śladów morderstw bez nowoczesnego sprzętu na tle tragicznej historii z odleglejszych jeszcze czasów. Mroczna historia lordowskiej rodziny.
Smakowity kąsek. Polecam.

Katherina87 | 2013-01-02

Klimat jak z powieści Daphane du Maurier, tajemnica jak z Wichrowych Wzgórz w atmosferycznym thrillerze historycznym.
Thornleigh Hall, wyniosłą siedzibę hrabiów Sussex otacza ponura legenda, odkąd jej dziedzic zaginął, a ród, niegdyś znamienity, skarlał i podupadł...
Harriet Westerman, młoda właścicielka sąsiedniego majątku, znajduje okaleczone zwłoki, a przy nich rodowy pierścień Thornleighów. Czy są to doczesne szczątki zagonionego hrabiego? Gabriel Crowther, ekscentryczny uczony-patolog, wydaje się jedynym, który potrafi potwierdzić jej podejrzenia. Jednak energia i temperament Harriet połączone z chłodną logiką i wiedzą Gabriela mogą nie wystarczyć, by odkryć straszliwą tajemnicę i zapobiec kolejnym zbrodniom...

Henioo | 2014-11-13
Przeczytana: 10 listopada 2014

Oglądałem niedawno serial "Downton Abbey". Ta książka bardzo mi się z tym serialem skojarzyła, mimo tego, że film dzieje się w innej epoce, nieco później, niż książka. Chodzi mi o ukazanie zasad panujących w wyższych sferach, o zależnościach między pochodzącymi z tych sfer, a ludźmi "niżej urodzonymi". Choćby dlatego warto tą powieść przeczytać.
Nie jest to żaden horror, czy powieść gotycka. W opisie książki możemy przeczytać: "Klimat jak z powieści Daphne du Maurier, tajemnica jak z Wichrowych Wzgórz w atmosferycznym thrillerze historycznym."
Coś w tym jest. Czytałem kiedyś "Rebekę" autorstwa Daphne du Maurier, i tamta powieść podobała mi się bardziej, ponieważ była bardziej "gotycka". Ale i tą czytało się z zaciekawieniem, tym bardziej, że autorka pokazała też nieco tła historycznego- chodzi o tzw. rozruchy Gordona. (Z Wikipedii: Rozruchy Gordona, Gordon Riots - niepokoje społeczne w Londynie w 1780 roku. Radykalni protestanci, którym przewodził lord George Gordon (1751-1793),...

Jagna | 2013-03-06
Na półkach: 2013, Przeczytane
Przeczytana: marzec 2013

Bardzo dobra powieść osadzona w klimatach gregoriańskiej Anglii, tło historyczne naprawdę świetnie zarysowane, ale na szczęście bez zbędnego wdawania się w szczegóły.

Niesamowita odmiana przy tych wszystkich kryminałach, thrillerach i horrorach, które czytam na co dzień. Mimo, że mamy tu wszystko: tajemnicę sprzed lat, morderstwa, spiski i ukryte motywy, cała historia zostaje nam podana w dosyć nietypowy a przy okazji wybitnie angielski sposób. A główni bohaterowie: ekscentryczny patolog Gabriel Crowther i młoda właścicielka majątku Harriet Westerman, są totalnie różni, niesztampowi i w dodatku początkowy brak sympatii, który do siebie odczuwają, nie przeradza się w namiętny romans - co za ulga! Ta dwójka próbuje tylko dowiedzieć się dlaczego dookoła giną ludzie, jaki związek ze zbrodniami ma ponura legenda otaczająca Thornleigh Hall, siedzibę hrabiów Sussex i co stało się z dziedzicem, który rozpłynął się w powietrzu wiele lat wcześniej.
Nienaganne maniery, grzecznościowe...

JoieDeVivre | 2015-12-15
Na półkach: Z biblioteki, 2015, Przeczytane
Przeczytana: październik 2015

Harriet jako wspaniała "matka". Bo żeby być prawdziwą matką wcale nie musiała urodzić tych dzieciaków. Wszystkim im pomogła, wybawiła od więzienia, nakarmiła, dała dom, ubranie, miłość.
W jej wydawałoby się spokojnym życiu pojawia się hrabia Sussex, oskarżony o morderstwo.
Czy jest niewinny? Jak mu pomóc i samej się nie pogrążyć? Jak ochronić dzieci przed niebezpieczeństwem? Takie pytania zadaje sobie Harriet, podczas, gdy hrabia nie do końca gra z nią w otwarte karty.

olaszka | 2012-10-31
Przeczytana: 30 października 2012

Książka bardzo udana, ciekawa i wciągająca. Szczególnie podobał mi się klimat, w jakim książka jest napisana, tajemniczość i pewnego rodzaju niepokój, jaki czuje się podczas czytania...Polecam :)

kargulenka | 2013-05-29
Przeczytana: 18 kwietnia 2013

Na początku myślałam, że nie przebrnę przez tę książkę, jednak w miarę odwracania kolejnych kart apetyt rósł. Mało wciągający początek zrekompensowany przez dalszą część opowieści.

Pati | 2012-11-14

Anglia, koniec XVIII wieku. Harriet Westerman na terenie swojego majątku znajduje ciało zamordowanego mężczyzny, a przy nim rodowy pierścień Thornleighów. Wydaje się więc, że zamordowanym jest dawno zaginiony dziedzic rodu, z którym sąsiaduje Harriet. Gdy brat zaginionego, Hugh Thornleigh stwierdza, że to nie jego krewny padł ofiarą mordu, Harriet postanawia dowiedzieć się kim ów człowiek był. W rozwiązaniu zagadki pomaga jej Gabriel Crowter, zwykle stroniący od towarzystwa miejscowy uczony.

Fabuła podzielona jest na dwie równolegle prowadzone części, przy czym obie są ze sobą nierozerwalnie powiązanie, co widać już po przeczytaniu kilkudziesięciu pierwszych stron. Harriet Westerman i Gabriel Crowter prowadzą swoje prywatne śledztwo, próbują rozwiązać zagadkę śmierci nieznajomego człowieka, podczas gdy w oddalonym Londynie dwójka małych dzieci, którym grozi niebezpieczeństwo, musi pogodzić się ze śmiercią swego ojca. Całości dopełniają retrospekcje dotyczące wojny w Ameryce, w...