Ciotka Tula

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
La tía Tula
literatura piękna
Liliana

"Ciotka Tula", powieść wybitnego hiszpańskiego twórcy Miguela de Unamuno, podobnie jak prezentowana wcześniej polskiemu czytelnikowi "Miłość i pedagogika", ukazuje problemy życia rodzinnego. Jest to psychologiczne studium wybujałego, wręcz hipertroficznego instynktu macierzyńskiego. Główna bohaterka podporządkowuje mu swoje działania, wyrastając ponad otoczenia dzięki konsekwentnej bezwzględności i zaborczości. Zjawisko to, z pewnością w dużej mierze charakterystyczne dla tradycjonalistycznej mentalności hiszpańskiej, przedstawia Unamuno w sposób klarowny, odrzucając wszelką zbędną ozdobność. Dążenie do maksymalnej prostoty, ograniczenie środków wyrazu do elementów najniezbędniejszych widoczne jest przede wszystkim w obrazie psychiki głównej postaci kobiecej. Dla Unamuna pierwszorzędne znaczenie ma bowiem odnalezienie najgłębiej ukrytych motywacji psychologicznych zaskakującego niejednokrotnie postępowania bohaterów.

Postawa bohaterki może stanowić ilustrację zjawisk określanych w psychologii jako tłumienie i fałszywa świadomość. Ciotka Tula, wyrzekająca się osobistego szczęścia, rezygnuje z założenia własnej rodziny w imię wartości, które najwyżej sobie ceni: niewzruszonej czci kobiety oraz narzuconego sobie obowiązku poświęcania się rodzinie siostry, okazuje się - gdy zajrzeć w tajniki jej duszy - postacią tragiczną, "aniołem, który tworzy grzeszników", wedle słów jednej z postaci powieści. Jest Unamunowska Tula ofiarą swego skłonnego do krańcowości temperamentu, uosobieniem arcyhiszpańskiej postawy stanowiącej klasyczny wyraz bolesnego rozdźwięku między rzeczywistością i stworzonym przez siebie wizerunkiem świata idealnego.

[Wydawnictwo Literackie, 1978]

Antuan_Duanel | 2019-07-28
Przeczytana: 27 lipca 2019

Treść ciekawa, przewrotna, chciałoby się rzec - bunuelowska. Forma za to zwięzła i do bólu uproszczona, oparta na zwięzłych, nienaturalnych dialogach, pozbawionych psychologicznego zindywidualizowania. Zabrakło pisarskiego nerwu. Bo ten publicystyczny (czy raczej: socjologiczno-prześmiewczy) jest tu na właściwym poziomie i działa zdecydowanie na korzyść książki.

Ral | 2018-01-10
Przeczytana: 10 stycznia 2018

Interesująca pozycja. Historia umiejętnie napisana, a jakże pobudzająca czytelnika, jakże nim grająca, denerwująca, lecz równie jakże budząca politowanie. Powieść niezwykle obrazowa, niczym fotografia z tamtych czasów i ja tak na nią patrzę, zresztą wydaję mi się, że sam autor właśnie w takim celu — "dokumentalno-dyskusyjnym", (częściowo może także i "filozoficzno-problemowym"), stworzył "Ciotkę Tulę".

Medellin | 2015-10-15
Przeczytana: 14 października 2015

Cóż mogę powiedzieć o ciotce Tuli? Piszę bez cudzysłowu, bo mam na myśli postać.

Jest to kobieta anioł. Ale raczej archanioł Michał bezwzględnie gromiący diabła niż słodki aniołek skaczący po chmurkach. Wie co jest najlepsze dla jej bliskich lepiej niż oni sami i wdraża to w życie żelazną pięścią w aksamitnej rękawiczce. Roztacza nad siostrą, szwagrem i ich dziećmi skrzydła, spod których nie sposób się wyrwać. Wszelkie decyzje w rodzinie podejmuje ona, także te kto z kim ma związać swoje życie. Jest bezwzględną strażniczką czystości i nie dopuszcza nawet krótkiego narzeczeństwa, uznaje wyłącznie natychmiastowy ślub z osobą, która wzbudza zainteresowanie domownika.

Uff... czy chciałbym mieć taką ciotkę czy też innego krewnego o takim charakterze i władzy nad duszami i umysłami członków rodziny? Na pewno nie. Tula uosabia archetyp matki (chociaż nią nie była) kastrującej, tępiącej u siostrzeńców wszelkie objawy "samczości". Dziewczynki zresztą też traktowała z nie mniejszą...

AnnaSikorska | 2014-10-27

Bardzo długo zastanawiałam się, co napisać na temat Ciotki Tuli Unamuna – książki, która we mnie budziła bardzo negatywne wrażenia, a wszystko przez sprowadzenie kobiet do roli maszynek do rodzenia dzieci. Hiszpański filozof wydaje się pochwalać takie podejście do płci pięknej. Kobieta nie może i nie powinna o sobie decydować, bo jest emocjonalna, a przez to nieracjonalna – wydaje się pobrzmiewać przez całą opowieść o kobiecie, która nakłania siostrę do małżeństwa, a później w imię o dobro społeczne chce, by ta spełniała swoją rolę żony przez rodzenie. Zakończenie jest bardzo zaskakujące i przykre. Krąg kobiecej klątwy nie zostaje przerwany.
Czy to są jednak prawdziwe przekonania filozofa? Czy kobietę powinno się sprowadzać do roli reproduktorki gatunku? Wszystko wyjaśni się dopiero w kontekście innej powieści (Miłości i pedagogiki). Unamuno w Ciotce Tuli na pewno przekazał nam ówczesną sytuację kobiet w większości krajów Europy. Jaka ona była? Czy o takiej roli marzymy? Czy...