
- Tytuł oryginału:
- La tía Tula
- Data wydania:
- 1978-01-01
- Data 1. wyd. pol.:
- 1978-01-01
- Liczba stron:
- 156
- Język:
- polski
- Tłumacz:
- Henryk Woźniakowski
- Wydawnictwo:
- Wydawnictwo Literackie
- Tytuł oryginału:
- La tía Tula
- Kategoria:
- literatura piękna
- Data wydania:
- 1978-01-01
- Liczba stron:
- 156
- Język:
- polski
- Tłumacz:
- Henryk Woźniakowski
"Ciotka Tula", powieść wybitnego hiszpańskiego twórcy Miguela de Unamuno, podobnie jak prezentowana wcześniej polskiemu czytelnikowi "Miłość i pedagogika", ukazuje problemy życia rodzinnego. Jest to psychologiczne studium wybujałego, wręcz hipertroficznego instynktu macierzyńskiego. Główna bohaterka podporządkowuje mu swoje działania, wyrastając ponad otoczenia dzięki konsekwentnej bezwzględności i zaborczości. Zjawisko to, z pewnością w dużej mierze charakterystyczne dla tradycjonalistycznej mentalności hiszpańskiej, przedstawia Unamuno w sposób klarowny, odrzucając wszelką zbędną ozdobność. Dążenie do maksymalnej prostoty, ograniczenie środków wyrazu do elementów najniezbędniejszych widoczne jest przede wszystkim w obrazie psychiki głównej postaci kobiecej. Dla Unamuna pierwszorzędne znaczenie ma bowiem odnalezienie najgłębiej ukrytych motywacji psychologicznych zaskakującego niejednokrotnie postępowania bohaterów.
Postawa bohaterki może stanowić ilustrację zjawisk określanych w psychologii jako tłumienie i fałszywa świadomość. Ciotka Tula, wyrzekająca się osobistego szczęścia, rezygnuje z założenia własnej rodziny w imię wartości, które najwyżej sobie ceni: niewzruszonej czci kobiety oraz narzuconego sobie obowiązku poświęcania się rodzinie siostry, okazuje się - gdy zajrzeć w tajniki jej duszy - postacią tragiczną, "aniołem, który tworzy grzeszników", wedle słów jednej z postaci powieści. Jest Unamunowska Tula ofiarą swego skłonnego do krańcowości temperamentu, uosobieniem arcyhiszpańskiej postawy stanowiącej klasyczny wyraz bolesnego rozdźwięku między rzeczywistością i stworzonym przez siebie wizerunkiem świata idealnego.
[Wydawnictwo Literackie, 1978]
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Opinie [4]
Treść ciekawa, przewrotna, chciałoby się rzec - bunuelowska. Forma za to zwięzła i do bólu uproszczona, oparta na zwięzłych, nienaturalnych dialogach, pozbawionych psychologicznego zindywidualizowania. Zabrakło pisarskiego nerwu. Bo ten publicystyczny (czy raczej: socjologiczno-prześmiewczy) jest tu na właściwym poziomie i działa zdecydowanie na korzyść książki.
Pokaż mimo toInteresująca pozycja. Historia umiejętnie napisana, a jakże pobudzająca czytelnika, jakże nim grająca, denerwująca, lecz równie jakże budząca politowanie. Powieść niezwykle obrazowa, niczym fotografia z tamtych czasów i ja tak na nią patrzę, zresztą wydaję mi się, że sam autor właśnie w takim celu — "dokumentalno-dyskusyjnym", (częściowo może także i...
więcejCóż mogę powiedzieć o ciotce Tuli? Piszę bez cudzysłowu, bo mam na myśli postać.
więcejJest to kobieta anioł. Ale raczej archanioł Michał bezwzględnie gromiący diabła niż słodki aniołek skaczący po chmurkach. Wie co jest najlepsze dla jej bliskich lepiej niż oni sami i wdraża to w życie żelazną pięścią w aksamitnej rękawiczce. Roztacza nad siostrą, szwagrem i ich dziećmi...
Bardzo długo zastanawiałam się, co napisać na temat Ciotki Tuli Unamuna – książki, która we mnie budziła bardzo negatywne wrażenia, a wszystko przez sprowadzenie kobiet do roli maszynek do rodzenia dzieci. Hiszpański filozof wydaje się pochwalać takie podejście do płci pięknej. Kobieta nie może i nie powinna o sobie decydować, bo jest emocjonalna, a przez to nieracjonalna –...
więcej